Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Πελάτης της Κίτι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 19/2/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Πελάτης της Κίτι
    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Πελάτης-της-Κίτι.28354/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Πελάτης-της-Κίτι.28352/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση
    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλημέρα!! Νέο δρώμενο στην πανσέληνο με 3 διαφορετικά φυτά για να επιλέξουμε εμείς ποιο θα φυτέψουμε. Για την μπάρα προόδου χρειαζόμαστε 56 μουρογλίτσες.
    Για το κάθε φυτό οι ποσότητες βγαίνουν ως εξής:
    • Μωβ φλεβόμουρα (5:30ω) : 16.800 φυτά - 1.400 αναδυόμενα
    • Πράσινα φλεβόμουρα (7:00ω) : 14.840 φυτά - 1.232 αναδυόμενα
    • Ροζ φλεβόμουρα (11:00ω) : 16.800 φυτά - 1.568 αναδυόμενα
    Όπως το βλέπω, πιο βολικό φυτό φαίνεται το πράσινο φλεβόμουρο, αλλά ο καθένας μπορεί να επιλέξει όποιο του αρέσει ανάλογα με τις ώρες που κάθεται στον υπολογιστή. Εγώ πχ κάθομαι όλη τη μέρα και επειδή μου αρέσουν οι μεσαίες αποδόσεις κι ο χρόνος του φυτού θα χρησιμοποιήσω αυτό. Βέβαια απαιτούνται λιγότερα φυτά και αναδυόμενα. Βασικά δεν βρίσκω κανέναν θετικό παράγοντα για τα άλλα δύο φυτά. xD
    Τα δωράκια και η φασολιά είναι μέτρια αλλά δεν πειράζει. :)

    Καλή συνέχεια σε όλους!! :music:
     
    Αρέσει σε billgab, ioanna6929, soyla74 και 16 σε άλλους.
  3. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    ειναι αστειο το 11ωρο φυτο να θελει την ιδια ποσοτητα φυτων με το 5μισαωρο και περισσοτερα αναδυωμενα ,υπαρχει λογικη εξηγηση η κατι δεν καταλαβα?
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nana, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
  4. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα!!
    Πολυ σωστα τα υπολογισες φιλη Dr.Kelly, και σευχαριστω!
    Μαλλον κι εγω σκεφτηκα για το πρασινο φλεβομουρο, αλλα καθε φυτο εκτος απο διαφορετικη ωρα δινει και διαφορετικη ποσοτητα στα μεγαλα χωραφια.
    Οι μαθηματικοι της παρεας, αν εχουν το χρονο και την καλη διαθεση να ασχοληθουν , ας μας πουν ποιο μας συμφερει καλυτερα.
    Κιαν το μωβ δινει 5 φυτα στο μεγαλο χωραφι, ποσα θα δινει καθε μικρο; οπως και το ροζ που δινει 10 φυτα και πως θα δουλεψει το τσατνυ σ αυτα τα φυτα;
    Πολλες οι αποριες μου :)

    Τα κουπόνια πλεον τα θαψαμε; καναμε και το μνημοσυνο; να ξερουμε δηλαδη να βγαλουμε τα πενθυμα :p
     
    Αρέσει σε ioanna6929, thena, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  5. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    • Μωβ φλεβόμουρα: μεγάλο - 5, μεσαίο - 3, μικρό - 2.
    • Πράσινα φλεβόμουρα: μεγάλο - 8, μεσαίο - 5, μικρό - 3.
    • Ροζ φλεβόμουρα: μεγάλο - 10, μεσαίο - 6, μικρό - 4.
    Λογικά θα δουλεύει το τσάτνι όπως σε κάθε δρώμενο, δεν έχει μπει τέτοιος περιορισμός. :p
     
    Αρέσει σε fisherman65, ioanna6929, thena και 10 σε άλλους.
  6. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους, χαριτωμένο το νέο δρώμενο με ωραία έπαθλα αλλά πάλι χωρίς κουπόνια. Προσωπικά θα κάνω συνδυασμό φυτών. Το βράδυ θα φυτεύω το ροζ φλεβόμουρο και την μέρα το μωβ. Το ροζ λογικά θα δίνει και περισσότερα αναδυόμενα, οπότε νομίζω ότι θα είναι απαραίτητο. Καλή επιτυχία σε όλους.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, thena, vagelis1968 και 9 σε άλλους.
  7. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    ολγα δίνουν την ιδια ποσότητα φυτών αλλα συμφέρει το 11ωρο για περισσότερα αναδυόμενα
     
  8. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Μόνο οσον αφορά τα φυτά και οχι με μεγάλη ακρίβεια

    - Μωβ φλεβόμουρα (5:30ω) : 16.800 φυτά
    Σε 400 μικρά χωραφάκια με τσάτνι βγαίνουν 1200 φυτά κέρδος στο μάζεμα. Περίπου 14 μαζέματα.
    Ο χρόνος του φυτού ταιριάζει με το εβέντ στο νησί. Μαζεύονται σχεδόν ταυτόχρονα.

    - Πράσινα φλεβόμουρα (7:00ω) : 14.840 φυτά
    Σε 400 μικρά χωραφάκια και τσάτνι βγαίνουν 1600 φυτά κέρδος στο μάζεμα. Περίπου 9-10 μαζέματα.
    Ο χρόνος του φυτού δεν ταιριάζει με το εβέντ στο νησί. Αλλη ώρα το μάζεμα στο νησί και άλλη ώρα στην Πανσέληνο.

    - Ροζ φλεβόμουρα (11:00ω) : 16.800 φυτά
    Σε 400 μικρά χωραφάκια και τσάτνι βγαίνουν 2000 φυτά κέρδος στο μάζεμα. Περίπου 8 μαζέματα.
    Ο χρόνος του φυτού ταιριάζει με το εβέντ στο νησί. Είναι διπλάσιος. Τα φυτά μαζεύονται την ίδια ώρα.

    Τα πράσινα φλαβόμουρα θα βγούν πιο γρήγορα αλλά με περισσότερο κόπο λόγω του διαφορετικού χρόνου ωρίμανσης απο το φυτό του νησιού.
    Ο καθένας όπως βολεύεται καλύτερα.
     
    Αρέσει σε Megas_kokoriko, *mava*, fisherman65 και 19 σε άλλους.
  9. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπερα φιλοι μου και καλη Τσικνοπεμπτη σε ολους μας..
    Καινουριο δρωμενο στην πανσεληνο..Σκεφτομαι να κανω καποιους συνδυασμους..
    Δηλαδη ,θα προτιμησω τα πρασινα φλεβομουρα για ολη την ημερα και το βραδυ θα βαζω τα ροζ ,για να παιρνω περισσοτερα αναδυομενα..
    Πρεπει να ειμαστε αρκετες ωρες πανω απο τον υπολογιστη, εφοσον τρεχει και το δρωμενο στο baha..
    Ευχαριστουμε πολυ τους φιλους, για τους υπολογισμους τους..Μεγαλη η βοηθεια τους..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε nickoikono11, ioanna6929, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  10. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα κι απο εμενα σε ολους και πολλες ευχες!!!
    Δεν ξερω για τα φυτα αλλα τα σακια;; θα μας δυσκολεψουν πααρα πολυ, με το πρωτο θερισμα μεγαλη απογοησευση και χρειαζομαστε με οποιο φυτο κιαν βαλουμε πανω απο χιλια :cry: πως θα βγουν;
    Ευχαριστω ολους για τους υπολογισμους σας, πολυ βοηθητικοι.
    Μαλλον κι εγω την ημερα το μωβ και τη νυχτα το ροζ , αν και εβαλα και τα 10 πρασινα για αρχη ισως καποια στιγμη χρειαστουν κι αυτα.
    Καλη επιτυχια σε ολους! :inlove:
     
    Αρέσει σε nickoikono11, ioanna6929, GEPPO1 και 5 σε άλλους.
  11. xaris68

    xaris68 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα!!:)
    Θα παίξω μόνο με το 7ωρο φυτο όπου με νερό και κοπριά πηγαινει 5ώρες Αρα 4μαζεματα την ημερα και σε 3μερες θα τα έχω.
    Ξεκινησα στο πρωτο 24ωρο να παιζω μονο για τα αναδυομενα απο τη στιγμη που ειχα ανοιχτη τη φασολια [Νυχτα πανσεληνου2]και με ανδοθεσμη τρομου και νερό το 8ωρο φυτο της πανσεληνου πηγαίνει στις 4,30 και τα αναδυομενα για την ωρα ειναι [​IMG]
    Σε καθε μαζεμα απο καθε περιοχη περνω γυρω στα 60 αναδυομενα με αυτό τον τρόπο.

    Ξεκινησα πρωτα με τα αναδυομενα για να εχω ξανα την ευκαιρια αν κατι δεν παει καλα να εχω την δυνατοτητα να εχω ξανα και ξανα τη σειρα της φασολιας.
    Μεχρι τωρα βλεπω οτι τα αναδυομενα ειναι καλα.Και εβαλα το φυτο του δρωμενο για να εχω και μια εικονα τι θα μου δωσει και αυτο από σακιά.
    Καλή επιτυχία σας εύχομαι!!:)
     
    Αρέσει σε Megas_kokoriko, GaTe987, nickoikono11 και 10 σε άλλους.
  12. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Εγω εχω βαλει τα ροζ φλεβομουρα, δηλ. 11 ωρες, με νερο και λιπασμα 8 ωρες! Μου δινουν 160 αναδυομενα την καθε φορα στις 2 επιφανειες της πανσεληνου ! Εχω μαζεψει μεχρι τωρα 8.000 φυτα και 850 αναδυομενα! Νομιζω οτι προχωραω πολυ καλα και θα μαζευτει το απαιτουμενο ποσο φυτων και αναδυομενων!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, maria22 και 5 σε άλλους.
  13. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Eχω κανει πολλες αλλαγες στα φυτα του δρωμενου, δοκιμαζοντας ξανα και ξανα τι με συμφερει..
    Εχω μαζεψει μεγαλο αριθμο φυτων απο ολες τις κατηγοριες.. Χρησιμοποιω ομως περισσοτερο ,τα πρασινα..
    Τα μυστηρ. σακια δεν ερχονται καθολου ευκολα.. Τα μαζευω ενα ενα για να φτιαξω το προιον στο μυλο..
    Σε λιγο θα ξεμεινω εντελως.. :oops:
    Οι καλοι φιλοι και γειτονες που θα διαβασουν την αναρτηση, ας μου στελνουν σακια και εκεινοι με την σειρα τους, ας μου γραψουν
    ποιο απο τα δυο αναδυομενα θα ηθελαν..
    Δυσκολα τα πραγματα..Ελπιζω για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ,για ολους μας..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
    Καλο σκ να εχετε..
     
    Αρέσει στον/ην nickoikono11.
  14. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Η ανθοδέσμη τρόμου δεν μετράει για φυτά δρώμενου. Η λύση που συνδυάζει ποσότητα φυτών και αναδυόμενων, για όποιον κάθεται στον υπολογιστή, είναι το 7ωρο με νερό και κοπριά και μία φορά σούπερ λίπασμα τη μέρα και το βράδυ το 11ωρο με νερό και κοπριά, ανάλογα με το πόσο κοιμάται ο καθένας.
     
    Αρέσει στους nota.dim1802 και boykitsa68.
  15. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Χαίρετε! Τέλος το δρώμενο της πανσελήνου. Χρησιμοποίησα μόνο το πράσινο φλεβόμουρο, ενώ τα αναδυόμενα έβγαιναν αρκετά εύκολα. Γενικά ήταν ένα δρώμενο που το χάρηκα γιατί δεν με δυσκόλεψε, ούτε με άγχωσε και το τελείωσα νωρίτερα οπότε πλέον έχω μέρες για να φυτέψω φυτά της επιλογής μου.

    [​IMG]
    Καλή συνέχεια σε όλους!! :music:
     
    Αρέσει σε vagelis1968, nota.dim1802, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  16. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Η Κίτι στο εργαστήριο,
    φίλτρα κατασκευάζει,
    σ'ένα καζάνι στρογγυλό,
    και τι αυτή δεν βάζει...

    Σε μας,ζητά τρία φυτά,
    να φτιάξει Μουρογλίτσα,
    δώρα να πάρω αρκετά,
    απ' την μικρή γατίτσα.

    Και όταν ολοκληρωθούν,
    εννιά οι εργασίες,
    παίρνεις μια όμορφη Μπουτίκ,
    απ' τις γατοκυρίες.

    [​IMG] .

    Καλό υπόλοιπο Κυριακής.
     
    Αρέσει σε haos61, noulaki99, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  17. panos601

    panos601 Βαρόνος του φόρουμ

    καλησπερα τελος και εγω με το δρωμενο
     
    Αρέσει σε gtrullis, sofiapao76, nickoikono11 και 4 σε άλλους.
  18. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Τελος και για μενα το δρωμενο! Το τελειωσα ξεκουραστα, μιας και χρησιμοποιησα το ροζ φλεβομουρο, και τα αναδυομενα εβγαιναν με ρυθμο αντιστοιχο των φυτων! Καλη συνεχεια σε ολους!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, maria22 και 5 σε άλλους.
  19. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημερούδια και καλή μας εβδομάδα τελείωσε και αυτό το δρώμενο, με φυτό του 7ωρου. Καλά τελειώματα και στους υπόλοιπους;)
     
  20. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Ολοκληρωθηκε κι αυτο το δρωμενο.. Βγηκε ανετα και χαλαρα με συνδυασμο και των τριων φυτων..
    Τα αναδυομενα, αν και τα φοβομουν στην αρχη, τελικα ηρθαν με μεγαλη ευκολια και ανεση..
    Καλη εβδομαδα και καλη συνεχεια σε ολους..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει στους Dr.Kelly και gtrullis.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.