Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Πασχαλινό Φεστιβάλ

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 27/3/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Πασχαλινό Φεστιβάλ
    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.


    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Πασχαλινό-Φεστιβάλ.23436/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Πασχαλινό-Φεστιβάλ.23434/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]

    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και vagelis1968.
  2. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    στην συγκεκριμένη περιοχή , δεν εχω τελειώσει ποτέ δρώμενο. Καλά καλά δεν προλαβαίνω ν ανοίξω όλες τις περιοχές! Για πείτε μας εσεις οι ειδικοί, τι πρέπει να κάνουμε για να τελειώσει! Άσε που δεν χρησιμοποιώ και το θερμοκήπιο. και είμαι επίπεδο 123
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, poi94 και 6 σε άλλους.
  3. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Ο πασχαλινός λαγός και τα ζώα βοηθοί του έρχονται, για να τους βοηθήσουμε στις προετοιμασίες του Πάσχα!!:D Θα καταφέρει να είναι έτοιμος ως τότε;:eek: Δεν ξέρω, αν και το βλέπω δύσκολο το συγκεκριμένο δρώμενο, θα συμμετάσχω όσο μπορέσω. Ένα μικρό καλό που υπάρχει, είναι ότι δε θα χρειαστούμε τις εκτάσεις της φάρμας ή του bahamarama.:) Καλή τύχη σε όλους-ες με το νέο πασχαλινό δρώμενο όπου φτάσει ο καθένας και καλό Πάσχα (από νωρίς) με υγεία και αγάπη!!;)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, Coinhunter01 και 6 σε άλλους.
  4. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Δύσκολο μου φαίνεται κι εμένα. Για να δούμε αν κάποιος φίλος έχει έμπνευση...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, 66romanou και 4 σε άλλους.
  5. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα!Θέλουμε 2600 φυτά και 400 αναδυόμενα.Δεν νομίζω να είναι πολύ δύσκολο...απλά θέλει υπομονή μέχρι να ανοίξουμε τις πρώτες εκτάσεις...προσωπικά δεν θα ξοδέψω φυτά για εξευγενισμό,θα περιμένω να πάρω τα πρώτα βήματα που ανοίγουν τις περιοχές.Να δούμε βέβαια και την ποσότητα των αναδυόμενων,που μάλλον θα πέφτουν με το σταγονόμετρο ...καλή επιτυχία!!!
     
    Αρέσει σε nickoikono11, dxristina, kolokythopitas και 18 σε άλλους.
  6. _ΘΕΜΗΣ_

    _ΘΕΜΗΣ_ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπερα.Μαλλον λαθος οι υπολογισμοι σου Μαρια.Θα χρειαστουμε 500 αναδυωμενα και 3.250 φυτα
     
  7. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Θέμη το δρώμενο απαιτεί να παραδώσουμε,40 πασχαλινές φωλιές...για κάθε πασχ.φωλιά θέλουμε 65 αυγολουλουδιές(φυτό) και 10 βασικές φωλιές(αναδυόμενο)...με απλό πολλαπλασιασμό βγαίνουν 2600 φυτά και 400 αναδυόμενα...μου διαφεύγει κάτι?
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, sofiapao76, mmixail και 8 σε άλλους.
  8. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Μου αρέσει ο διαφορετικός σχεδιασμός του εβέντ με το μηχανισμό του εξευγενισμού.
    Μου αρέσουν και τα επιπλέον τυχαία δώρα που θα βγαίνουν με κάθε αποτυχημένη απόπειρα εξευγενισμού και ολοκλήρωσης κάθε βήματος των αποστολών.
    Μου αρέσει ακόμη και η διαφορετική λογική να μην ισχύουν καθόλου τα μπόνους της φάρμας για μείωση χρόνου και αύξησης παραγωγής (σ.λιπάσματα, Ζωζό, τσάτνι, μπόνους ροδανιού)

    maria_palou συμφωνώ με τους υπολογισμούς των ποσοτήτων που παρέθεσες. Χρειαζόμαστε 40 Πασχαλινές φωλιές για τη φασολιά.
    Δε συμφωνώ με την αρχική εκτίμηση σου οτι το εβέντ δεν θα είναι δύσκολο.
    Θεωρώ οτι οι ποσότητες που ζητούνται το καθιστούν απαράδεκτα δύσκολο.

    Με κάθε θέρισμα θα λαμβάνουμε 144 φυτά κέρδος εφόσον έχουμε ανοίξει όλα τα χωράφια.
    Για να ολοκληρώσει κανείς το εβέντ άνευ "περαιτέρω καταβολής Πασχαλινού μπόνους στην ΒΡ" θα χρειαστεί περίπου 28 θερίσματα.
    Οι υπολογισμοί έγιναν με βάση την αρχική έκταση και την επέκταση της κατά τη διάρκεια του εβέντ.
    Οι υπολογισμοί δεν έλαβαν καθόλου υπ'όψη τη συχνότητα εμφάνισης των αναδυομένων που θα φανεί στην πορεία.

    Συμφωνώ οτι το παιχνίδι έχει και την εμπορική της πλευρά, αλλά νομίζω οτι εδω παράγινε.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, nana και 21 σε άλλους.
  9. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    καλησπερα σε ολους
    θα συμφωνησω απολυτα με τον προλαλησαντα συμπαιχτη xristos-ale3andros..παντα τα ιβεντς στον συγκεκριμενο χωρο ειχαν μια ιδιαιτερη δυσκολια...αυτη την φορα ομως και κατα την δικη μου γνωμη οδηγουμαστε σχεδον υποχρεωτικα στην αγορα προιοντων της εταιριας(σεντουκιων πασχαλιας και αυγομαχιων)το καθε χωραφι σε χρονο με νερο και κοπρια θελει 4.05 ωρες..δηλαδη το βελτιστο ειναι 5,33 μαζεματα την ημερα...που σημαινει με τα 28 μαζεματα που αναφερει ο συμπαιχτης (κ δεν εχω λογω να τον αμφισβητησω)οτι θα χρειαστουμε χωρις να χασουμε ουτε δευτερολεπτο στα μαζεματα 149,3 ωρες!!!οταν ολο το ιβεντ κραταει 168 ωρες δεν βλεπω τον τροπο πως μπορει να βγει χωρις καμια αγορα!!εχουμε μονο ενα περιθωριο 18,7 ωρων να κοιμηθουμε ..να δουλεψουμε..να φαμε..και οτιδηποτε αλλο χρειαζεται ενας ανθρωπος!!ο αντιλογος του αν θες συμμετεχεις αν δεν θες δεν παιρνεις μερος ,πραγματικα εχει καταστει ακυρος απο την ιδια την εταιρια αφου ολο το παιχνιδι εχει καταστει ενα ατελειωτο ιβεντ και πολλες φορες διπλο και τριπλο ταυτοχρονα..δεν ξερω αν θα παρω μερος στο συγκεκριμενο αφου η ΄΄ετσιθελικη΄΄ πρακτικη ποτε δεν με εβρισκε συμφωνο.καλη συνεχεια και καλη τυχη σε ολους.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, xara2011 και 39 σε άλλους.
  10. vickymou

    vickymou Κόμης

    οχι τιποτα δεν σου διαφευγει σωστη εισαι!!!!!!!!ωραιο το εβεντ για τους μικρους, παιζουν με ισους ορους
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, nana και 5 σε άλλους.
  11. deppy1970

    deppy1970 Ανερχόμενος

    Για το πλήθος θερισμάτων, εγώ έκανα λίγο πιο αισιόδοξους υπολογισμούς και πιστεύω ότι θα χρειαστούν 23 θερίσματα. Εύχομαι λοιπόν να διαψευστούν οι δικοί σου υπολογισμοί και να έχουμε μια ελπίδα να το ολοκληρώσουμε . Θα το δούμε στην πράξη
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, vagelis1968, mmixail και 5 σε άλλους.
  12. marketoysa

    marketoysa Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Σιγα να μην σκάσω ασ το προσπεράσω και να μην συμμετέχω σε ιβετ μια φορά ας μαζέψω φυτά
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, dora196501, vagelis1968 και 11 σε άλλους.
  13. elpidoforos1961

    elpidoforos1961 Ενεργός συντάκτης

    φίλοι συναγρότες/σες μην μπερδεύεστε τόσο με τα σπερνοθερίσματα. Αν θέλουμε ακρίβεια αυτά είναι 18 (έχουμε 6 περιοχές – η μία μας δίνεται ανοιχτή από την αρχή- η κάθε μία εμπεριέχει 6 μεγάλα ή 24 μικρά χωράφια. το σύνολο δηλαδή 24Χ6=144 χωράφια. αν τώρα διαιρεθεί το σύνολο των φυτών που απαιτείται με τον παραπάνω αριθμό έχουμε 18 και κάτι σπερνοθερίσματα [2600/144=18,2]. αυτά όμως ισχύουν μόνο στην περίπτωση που έχουμε όλες τις εκτάσεις ανοιχτές. Η δυσκολία είναι με τον μηχανισμό του δρώμενου. Σκεφτείτε ότι για ανοίξουμε την πρώτη έκταση θα χρειαστούμε σχεδόν 15 ώρες (με νερό + κοπριά). άρα μοιραία το δρώμενο οδηγεί στην αγορά είτε σεντουκιών πασχαλιάς (με ελπίδα να μας τύχουν αρκετά φυτά με τα οποία θα κατασκευαστούν οι απαραίτητες πασχαλινές φωλιές με τις οποίες θα ανοιχτούν οι υπόλοιπες εκτάσεις ή ακόμα καλύτερα έτοιμες πασχαλινές φωλιές) είτε σε αγορά καλαθιών. εύχομαι καλή δύναμη σε όλους και αρκετή υπομονή (απαραίτητο προσόν)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, Gulit1 και 8 σε άλλους.
  14. White-Farmer

    White-Farmer Επιφανής του φόρουμ

    τα βιοτεχνικά προϊόντα ΔΕΝ θα ισχύουν. το σούπερ λίπασμα και σούπερ λίπασμα της ζωζώς ΔΕΝ θα ισχύουν. τα μπόνους απο το ροδάνι ΔΕΝ θα ισχύουν. τα μαγικά δέντρα ΔΕΝ θα δινουν αναδυόμενα. οι εκτάσεις της φάρμας μας ΔΕΝ θα χρησιμοποιουνται για φύτεμα (παρα μόνο η ειδική για το δρώμενο έκταση). οκ. κι εγω λοιπόν ΔΕΝ θα πάρω μέρος. άλλωστε δεν μας υποχρεώνει κανείς να συμμετέχουμε σε ολα τα δρώμενα. οι επιλογές στο παιχνίδι μας, ειναι πολλές! ο,τι δεν μας αρεσει απλα το προσπερνάμε. καλη επιτυχία σε οσους θα συμμετέχουν. οι γείτονές μου ας στείλουν τα δωρακια-φωλιες σε αλλους που θα τα χρειαζονται
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/3/18
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, fisherman65 και 11 σε άλλους.
  15. mary-zoe

    mary-zoe Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    γεια σε ολους! οσον αφορα αυτο το νεας μορφης ιβεντ σιγουρα αυτο εχει μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα! μεγαλο θετικο οτι στην φαρμα και στο νησι θα εχουμε το ελευθερο να αξιοποιησουμε τον χρονο που ρεχει το ιβεντ για να ανασυνταξουμε τις αποθηκες μας! ωστοσο το γεγονος οτι θα πρεπει να μην χανουμε σπορα/θερισμα για να ανοιξουμε τις εκτασεις/βγαλουμε το ιβεντ σε συνδυασμο με το ανισχυρο των λιπασματων και βιοτεχνικων με οδηγει στην αποφαση προσωπικα να μην συμμετασχω καθολου! αντιθετα εχω σκοπο να γεμισω νησι κ φαρμα με σταβλους κ να πουλαω λιπασμα που εικαζω οτι θα εχει μεγαλη ζητηση μπας κ αυξησω λιγακι τα χορτοταλιρακια μου! καλη επιτυχια σε οσους καταπιαστουν με το δρωμενο:D
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, nota.dim1802 και 5 σε άλλους.
  16. melita

    melita Εξαιρετικό ταλέντο

    Θα μπορούσατε να μην το περιορίζατε το δρώμενο στις 10 εργασίες, ώστε να μπορούσαμε να δίναμε πασχαλινές φωλιές μέχρι το τέλος του δρώμενου και να παίρναμε όσο το δυνατών περισσότερα τυχαία δώρα.
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  17. jim_man

    jim_man Αρχάριος στο φόρουμ

    τελικά για καλύτερα αποτελέσματα (περισσότερα φυτά και αναδυόμενα) συμφέρει να τοποθετησουμε μικρά , μεσαία, η μεγάλα χωράφια?
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και maria_palou.
  18. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    απο την στιγμη που δεν ισχυει η χρηση του τσατνι επιβαλεται η τοποθετηση μεγαλων χωραφιων.κερδιζεις ενα φυτο και χρησιμοποιεις 3 κοπριες λιγοτερο.

    (αυτο σημαινει αγαπητη/ε συναγροτισσα /τη οτι κατα την δικη μου γνωμη οι τιμες στην κοπρια θα κρατηθουν σε σχετικα χαμηλες τιμες και οχι παρα πολυ υψηλα!ειδικα κατα τις πρωτες μερες του ιβεντ που δεν θα εχουν ανοιχθει ολοι οι χωροι).

    δυο ειναι τα σημεια κλειδια σ'αυτο το δρωμενο...κατα την προσωπικη μου αποψη παντα...η αγορα σεντουκιων πασχαλιας και ο εξευγενισμος των φυτων του ιβεντ.και τα δυο εμπεριεχουν βεβαια σε μεγαλη δοση και τον συντελεστη της τυχης.το ιδανικο κατ'εμε ειναι..το γρηγορο ανοιγμα οσο το δυνατο περισσοτερων εκτασεων. για καποιον που εχει αποφασισει την αγορα σεντουκιων αυτο σημαινει να τα ανοιξει απο την αρχη ακομη του δρωμενου ωστε να κερδισει αμεσα περισσσοτερους χωρους.και απο την στιγμη που γινει αυτο, ο εξευγενισμος των φυτων με την ελπιδα να βγαλει γρηγορα και χωρις πολλες απωλειες φυτων (λογο τυχης) εξευγενισμους μειωσης χρονου αναπτυξης.με καλυτερο ποσοστο που μπορει να επιτυχει να ειναι στο 60% του χρονου!αυτο σημαινει ενα χρονο αναπτυξης του φυτου περιπου σε κατι λιγοτερο απο 2 ωρες!που επισης σημαινει τον διπλασιασμο και παραπανω των μαζεματων ανα ημερα.
    αυτος πιστευω ειναι ο τροπος για να βγει το δρωμενο..η δυνατοτητα της μη αγορας σεντουκιων μας εχει αποκλειστει εκ των πραγματων εκτος αν καποιος εχει την θεληση και την δυνατοτητα να ειναι καθε 4 ωρες πανω απο τον υπολογιστη, να ξενυχτησει ,να βαλει ξυπνητηρι για 7 ημερες, να κουβαλισει τον υπολογιστη στην δουλεια του για να μην χασει μαζεμα:(.
    επαναλαβμανω οτι εγω δεν ξερω αν θα συμμετασχω στο δρωμενο..αν εν τελει θα το κανω θα ειναι με την αγορα μονο 6 σεντουκιων..αφου τοσα φι μπορω να δωσω και δεν εχω την διαθεση να αγορασω επιπλεον για ενα ιβεντ.
    ολα τα παραπανω ειναι μονο κατα την προσωπικη μου αποψη και σε καμια περιπτωση δεν προτρεπω κανεναν να τα ακολουθησει ως τον μονο σωστο δρομο.

    Υ.Γ.
    παραπανω αναφερω αφθαιρετα ισως το 60% ως μειωση χρονου αναπτυξης...η αληθεια ειναι οτι σε αυτο το ποσοστο συμψηφιζω και το ποσοστο της αποτελεσματικοτητας νερου..οποτε για αποφυγη παρεξηγησεων ως ιδανικους εξευγενισμους βαζω το 20 %μειωση χρονου.το 30% αποτελεσματικοτητα νερου και το 10% μειωση χρονου.εν πασι περιπτωση εγραψα το ποστ για δειξω τα κατα την γνωμη μου βηματα που πρεπει να ακολουθηθουν και οχι για το αν χρονος μετα τον εξευγενισμο ειναι λιγο παραπανω ή λιγο παρακατω απο 2 ωρες ή λιγο παραπανω ή λιγο παρακατω απο 1,5 ωρα.ευχαριστω και συγνωμη για τυχων παρανοησεις:)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/3/18
    Αρέσει σε kolokythopitas, White-Farmer, kitsena και 12 σε άλλους.
  19. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Στις Σ.Ε. αναφέρει οτι Η λειτουργία του θερμοκηπίου λειτουργεί ακριβώς όπως η κανονική λειτουργία
    Με βάση το παραπάνω και τον τρόπο που λειτουργεί το θερμοκήπιο μέχρι σήμερα, οι εξευγενισμοί μείωσης χρόνου υπολογίζονται ως εξής:
    - μείωση του χρόνου ανάπτυξης 5% + 10% + 20% = 35%
    - 10% αύξηση της αποτελεσματικότητας της κοπριάς >> απο 10% σε 11%
    - 30% αύξηση της αποτελεσματικότητας του νερού >> απο 20% σε 26%

    Με όλους τους εξευγενισμούς μείωσης χρόνου παραγωγής ο χρόνος ανάπτυξης πρέπει να βγαίνει σε:
    5:40 * (100%-35%) * (100%-11%) * (100%-26%) = 2:25 (Δύο ώρες και 25 λεπτά)

    Οποιος (αν) φτάσει μέχρι εκεί θα μπορέσει να μας δώσει πιο επιβεβαιωμένη πληροφόρηση :p
    .........................
    ΥΓ
    Το 60% μείωσης χρόνου ανάπτυξης σε σχέση με τον αρχικό χρόνο ήταν πολύ καλή εκτίμηση
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/3/18
    Αρέσει σε kolokythopitas, mmixail, Antigoni-GR1 και 6 σε άλλους.
  20. giannis6453

    giannis6453 Αρχάριος στο φόρουμ

    χαιρετω ολη την αγροτια.θελω να ευχαριστησω απο τα βαθη της ψυχης μου την εταιρεια που πασχαλιατικα μας εβαλε το καλυτερο ιβεντ με ολα τα ΔΕΝ μεσα. ετσι ανετα και εγω τετοιες μερες μπορω να μην παρω μερος μετα απο αρκετα χρονια.και συμφωνω σε ολα με τον white-farmer.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/3/18
    Αρέσει σε ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, kolokythopitas, nickoikono11 και 12 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.