Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Νοσταλγία στη φάρμα"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την Unicorn*, 23/1/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. Unicorn*

    Unicorn* Στρατηγός του φόρουμ

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο
    "Νοσταλγία στη φάρμα"


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Νοσταλγία-στη-φάρμα.22935/



    [​IMG]


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!


    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, mmixail και FARMER.GP.
  2. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Σχετικά με την αποστολή "Νοσταλγία στη φάρμα" εύχομαι καλή τύχη σε όλους-ες και οι στιγμές μας στο παιχνίδι να γεμίζουν πάντα με χαρές και αγάπη!!:inlove::);)8)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/1/18
    Αρέσει σε powerranger91, kolokythopitas, kona111 και 4 σε άλλους.
  3. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Μας δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσουμε ένα διακοσμητικό επιπέδου δύσκολων event ή που συνήθως αποκτιέται μέσω αγοράς με φιορίνια=ευρώ.
    Μέχρι την 4η εργασία απλά παραδίδουμε οτι ζητάει. Για την 5η και και την 6η πρέπει να κάνουμε μελέτη και στήσιμο από τώρα γιατί είναι με χρόνο.
    Μπορούμε να κάνουμε στην 5η μόνο την ασημένια και αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστούμε απο 50 δένδρα (καρυδιές, μηλιές, δαμασκηνιές, μουριές) αρά καλύπτουμε την βασική έκταση. Ξέφωτο και λιβάδι βάζουμε αυγουλόδενδρα, κατσικόδενδρα και εργαστήρια που χρειάζονται. Μήν ξεχνάτε την ζωζώ για επιπλέον προιόντα στα δένδρα και επίσης δείτε τι έχετε από ροζ και κόκκινα εργαστήρια που δίνουν παραπάνω προιόντα ώστε να γλυτώσετε χώρο.
    Έτσι θα έχουμε έτοιμα ότι ζητάει και απλά θα πρέπει να τα μαζέψουμε με πολύ προσοχή ανάλογα το βήμα που κάνουμε κάθε φορά.
    Θα πάρουμε το διακοσμητικό και θα παίξουμε την πινιάτα που δεν έχει και αναδυόμενα ;)
    Καλό μέτρημα και στήσιμο της φάρμας :p
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/1/18
    Αρέσει σε *mava*, tototis, yelander10 και 23 σε άλλους.
  4. patatina

    patatina Ανερχόμενος συντάκτης

    Γεια σας. Επειδή δεν ξέρουμε την αποστολή πως θα προετοιμαστούμε? Μήπως δεν τι βρίσκω εγώ.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και mmixail.
  5. icons1

    icons1 Μόνιμος στο φόρουμ

    Στην επίσημη ανακοίνωση που παρατίθεται πιο πάνω από Unicorn πάτα στο spoiler.
     
  6. patatina

    patatina Ανερχόμενος συντάκτης

    Ευχαριστω πολυ!! Το βρηκα!!
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  7. icons1

    icons1 Μόνιμος στο φόρουμ

    Να είσαι καλά!
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και mmixail.
  8. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Το post διαγράφηκε απο τον γράφοντα !!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 24/1/18
    Αρέσει σε kolokythopitas, maria_palou, LILA413 και 8 σε άλλους.
  9. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα πολυ καλο το διακοσμητικο δινει πολυ καλους ποντους εμπειριας ολοι πρεπει να το αποκτησουμε μπραβο στην εταιρεια καλη σας ημερα.
     
    Αρέσει σε powerranger91, Gulit1, kolokythopitas και 4 σε άλλους.
  10. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα

    Μια διευκρίνηση παρακαλώ.
    Πως από 17 δέντρα θα βγάλεις 200 καρπούς?
    Εκτός και αν περιμένεις άλλες 20 ώρες για να μαζέψεις ξανά κάτι το οποίο παρέλειψες να αναφερεις.

    Η συμπαίκτρια σου έχει δίκιο. Χρειαζόμαστε 50 δέντρα από το κάθε ένα και η αποστολή ολοκληρώνεται σε 1 λεπτό.
    Ομοίως τοποθετούμε τα εργαστήρια στις άλλες εκτάσεις και ενεργοποιούμε το 6ο βήμα και ολοκληρώνουμε την ασημένια καμπάνια,ύστερα την χρυσή κ.τ.λ.
    Αυτό σημαίνει οτι μέσα σε 5 λεπτά έχουμε ολοκληρώσει τη ασημένια καμπάνια του 5ου βήματος και όλες της καμπάνιες του 6ου βήματος και έχουμε λάβει το διακοσμητικό μέσα σε 5 λεπτά από την εισαγωγή της αποστολής.

    Γιατί λοιπόν να περιμένουμε 24 ώρες σύμφωνα με την δική σου στρατηγική για να ολοκληρώσουμε μία και μόνο καμπάνια ενώ με προγραμματισμό μπορείς να τελειώσεις όλη την αποστολή σε 5 λεπτά; :sleepy:


    Ετσι σπαταλάμε χρόνο και μετά γκρινιάζουμε οτι δεν προλάβαμε να τελειώσουμε τα κυρίως δρώμενα.
     
    Αρέσει σε mmixail, Coinhunter01, kitsena και 6 σε άλλους.
  11. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Μα και βέβαια έχει δίκιο η συμπαίκτρια μου, αυτό έλειπε να λέγατε ότι είχε άδικο, αυτό θα ήταν έκπληξη.

    Εφόσον έχετε καλύτερη στρατηγική , γιατί δεν μας λέτε πως θα τελειώσω όλες τις καμπάνιες του 6ου βήματος σε 5' !!!!

    Εφόσον θεωρείτε ότι τα γραφόμενα μου είναι λάθος να τα διαγράφατε. Αλλά μη μπείτε στον κόπο, θα το κανω εγώ.
     
  12. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Οχι αγαπητέ μου δεν θα πω εγώ αλλά εσυ θα μας αποδείξεις πως μαζεύεις 200 καρπούς από 17 δένδρα ψεκασμένα με ζωζώ,
    όχι δεν θα αποδείξω εγώ οτι είμαι ελέφαντας
    εξάλλου καμήλα είμαι xD
    Όσο για τα 5 λεπτά θα σου βγάλω φωτό να πειστείς
    Την στρατηγική την είπα κι αν είχες απορίες μπορούσες να ρωτήσεις, βέβαια δεν ήξερες ουτε τα βασικά του χρονομέτρου (όπως κάποτε με το τσάτνι αλλά έβγαζες αυθαίρετα συμπεράσματα για το οτι δεν βγαίνουν τα event) και ρώτησες συντονιστές και καλά έκανες γιατί ρωτώντας μαθαίνεις και σίγουρα πάντως δεν μαθαίνεις με το παραπάνω υφάκι.
    8)
     
    Αρέσει σε vickymou, kolokythopitas, martha72 και 5 σε άλλους.
  13. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Βεβαιώς θα συ πω. Είναι απλό :)

    Βάζεις 10 κουρεία προβάτων και 10 κουρεία λαγών, 4 αυγουλόδεντρα και 4 κατσικόδεντρα με ζωζώ για κάθε βήμα.

    [​IMG]

    [​IMG]
    10 μαλλιά προβάτου

    [​IMG]
    8 μαλλιά αγκύρας + 2 από τους πορτοκαλί στάβλους =10

    [​IMG]


    16 αυγά και 16 γάλα κατσίκας (θα έχω και περίσσευμα)

    Ομοίως στην άλλη έκταση έχω από 10 κουρεία

    [​IMG]
     
    Τελευταία επεξεργασία: 24/1/18
    Αρέσει σε Coinhunter01, kolokythopitas, 2014chr και 8 σε άλλους.
  14. strumfita

    strumfita Προχωρημένος

    Καλημέρα σας. Επειδή παρακολουθώ την συζήτηση κι επειδή πολλοί παίκτες μπορεί να μπερδευτούν απο όλα αυτά, έχω να σας πω κάτι πιο απλό. 30 εργαστήρια κουρείων λαγού, 30 εργαστήρια κουρείο προβάτων, 15 αυγουλόδεντρα και 15 κατσικογαλατόδεντρα και στον υπόλοιπο χώρο απο 50 δέντρα. Μόλις μπει η αποστολή, δίνω τους καρπούς δέντρων στο ασημένιο βημα και μαζεύω τα εργαστήρια και ο στόχος επιτευχθεί. Τα πράγματα είναι απλά, μη τα περιπλέκουμε!
     
    Αρέσει σε *mava*, Coinhunter01, kolokythopitas και 6 σε άλλους.
  15. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Αυτο που ξέσαχα να πω..

    Ενεργοποιώ την αποστολή, μαζεύω τα εργοστάσια και τα αυγουλόδεντρα/κατσικόδεντρα της μίας έκτασης --> εχει ολοκληρωθεί η ασημένια καμπάνια
    Πάω στην λαχαναγορά και ενεργοποιώ την χρυσή. Πάω στην άλλη έκταση και μαζεύω τα υπόλοιπα εργαστήρια και το δενδροκομείο. ---> εχει ολοκληρωθεί η χρυσή
    Πάω στην λαχαναγορά και ενεργοποιώ την διαμαντένια. Πάω στην άλλη έκταση και μαζεύω τα υπόλοιπα εργαστήρια και τα
    αυγουλόδεντρα/κατσικόδεντρα
    . ---> εχει ολοκληρωθεί και η διαμαντένια.
     
    Αρέσει σε *mava*, mmixail, Coinhunter01 και 8 σε άλλους.
  16. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    μια μια παρακαλώ, όχι όλες μαζί !!

    1. 17 χ 6 (+2 ζωζως)=102 . Πατάω χρονόμετρο θερίζω τους πρώτους 102 και περιμένω άλλες 20 ώρες για τους άλλους 102, το σύνολο 204 και ετσι φαντάζομαι απέδειξα πως βγαίνει το 1ο βήμα της 5ης καμπάνιας

    2. Αν νομίζετε ότι όλοι εδώ μέσα έχουν απο 50 δέντρα απο καθε είδος, 10 κουρεία προβάτων και 10 κουρεία λαγών+4 αυγουλόδεντρα και 4 κατσικόδεντρα όπως εσείς οι προνομιούχοι , τότε ναι βγαινει σε 1'. Αλλα δεν νομίζω, οπότε η στρατηγική που πρότεινα αφορά τα χρονικά όρια που θέσατε στις Σ.Ε

    3. Οταν έχω απορίες και βεβαια ρωτάω τους συντονιστές και δεν το παίζω ξερόλας ότι εγώ εδω μέσα και κανένας άλλος.

    4. Αφησα για το τέλος το υφάκι που είπατε. Το ποιος έχει υφάκι εδώ μέσα σε όσους δεν πανε με τα νερά σας , έχει αποδειχτεί περίτρανα εδώ και καιρό.
     
    Αρέσει σε mmixail, Coinhunter01, ESABA και 9 σε άλλους.
  17. Φριφρί

    Φριφρί Νέος ειδικός

    Καλημέρα σας.

    Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να τελειώσει πολύ γρήγορα η αποστολή, μέσα σε 5 λεπτά όπως γράφτηκε και πιο πάνω.
    Βάζοντας δέντρα, είτε 50 απλά απ το κάθε είδος, είτε τα μισά εάν είναι χχλ, χρησιμοποιείς και το πρίμιουμ αν έχεις και τα μαζεύεις απευθείας τα χχλ και είσαι έτοιμος. Αλλιώς χωρίς πρίμιουμ περιμένεις 12 ώρες να ξαναμαζέψεις καρπούς. Πάει το 5 βήμα το ασημένιο για να σου ξεκλειδωθεί το 6 βήμα.
    Τώρα το μεγαλύτερο ποσοστό των παικτών , που είναι στο παιχνίδι κάποια χρόνια, έχουν και τα εργαστήρια και τα δέντρα προϊόντων ώστε να βγει το 6 βήμα εύκολα.

    Τώρα αν είσαι νέος παίκτης και δεν έχεις τα δέντρα προϊόντων βάζεις εργαστήρια. Βασική φάρμα και λιβάδι παίρνουν από 44 εργαστήρια. Σύνολο 88. Τα υπόλοιπα κουτάκια τα κενά σε κάθε έκταση βάζεις δέντρα απλά για το 5 βήμα.
    Κάνεις μόνο ασημένια και χρυσή καμπάνια με το ξεκίνημα του ιβεντ, και άσε τη διαμαντένια για άλλη μερα. Δε χάθηκε ο κόσμος μέρες υπάρχουν!

    Ούτως ή άλλως το δρώμενο της πινιάτας έχει 4 φυτά, βάλε 2 στο νησί και 2 στη φάρμα, έτσι θα έχεις έναν χώρο φάρμας ανοιχτό, που περισσεύει να παίζεις την αποστολή.
    Βασική προυπόθεση είναι να είναι όλα έτοιμα εργαστήρια ή δέντρα, πριν να ενεργοποιήσεις το χρονόμετρο!!!!!! Ετσι ώστε με το που το ενεργοποιήσεις να ξεκινήσεις μαζέματα. Για να είσαι σίγουρος ότι θα σου βγει η αποστολή.

    Αυτά από μένα και καλή συνέχεια.
     
    Αρέσει σε *mava*, mmixail, αμφιθεα και 14 σε άλλους.
  18. strumfita

    strumfita Προχωρημένος

    Ας μη γελιόμαστε και ας μη κάνουμε τους φιλεύσπλαχνους, οτι τάχα μου σκεφτόμαστε τα μικρά επίπεδα. Όσοι είναι συστηματικοί παίκτες, έχουν μια αξιοπρεπή φάρμα και έχουν αποκομίσει 2-3 αυγουλόδεντρα και κατσικογαλατόδεντρα απο το πάρε δώσε τα οποία μπορούν να ψεκάσουν με ζωζώ και να συμπλήρωσουν με εργαστήρια. Ούτε είναι τόσο τραγικό να αγοράσει κάποιος 20-30 δέντρα που του λείπουν, ούτε να φτιάξει εργαστήρια δίνοντας εργαλεία. Και τα δέντρα είναι φτηνά και τα εργαστήρια θέλουν λίγα εργαλεία. Αυτό που ξέρω είναι οτι όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, πέντε μέρες κοσκινίζει.
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, skareleni, kolokythopitas και 4 σε άλλους.
  19. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Όχι αγαπητέ μου, αυτό που έγραψες και έσβησες είναι το εξής
    5. Στην καμπάνια 5 (ασημένια αποστολή) , αντί για 50 δέντρα που ανέφερε η evieva , θέλουμε 17 δέντρα με λίπασμα και με την προϋπόθεση να πατήσουμε το χρονόμετρο λίγο προτού μαζέψουμε και έτσι θα έχουμε τους 200 καρπούς για το κάθε ζητούμενο δέντρο.
    θα μαζέψουμε και θα έχουμε τους 200 καρπούς
    Μην αλλάζουμε τι λέμε.
    Επίσης δεν υπάρχει μια γραμμή για όλους, φυσικά και όπως ήδη είπα ανάλογα τι έχει ο καθένας.
    Αλλα μην μου πεις οτι δεν έχεις τα χτ που χρειάζονται για να αγοράσεις τα δένδρα.
    Γιατί και εγώ τα αγόρασα και εργαστήρια έκανα.
    Αλλά όπως ήδη είπα θέλει καλό μέτρημα των αποδόσεων.
    πχ το ροζ κουρείο δίνει 2 προιόντα, τα κόκκινα εργαστήρια προβάτων δίνουν 2 προιόντα, με ζωζώ τα αυγουλόδενδρα και τα κατσικόδενδρα δίνουν από 4 προιόντα. Φυσικά θα πορτιμήσω να ψεκάσω αυτά τα λίγα που έχω (αν και δεν αφορά κανένα από 7 και 8 έχω) παρά να ψεκάσω 17 μηλιές, δαμασκηνιές, καρυδιές και μουριές που δεν θα μου βγάλουν και 200 καρπούς για να τελειώσω αμέσως

    Για να πάρεις μια ιδέα ώστε να καταλάβεις για το επόμενο event και για να μην νομίζεις ότι σου λέω ψέματα xD
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε skareleni, kolokythopitas, martha72 και 6 σε άλλους.
  20. Μπάρμπα-Βασίλης

    Μπάρμπα-Βασίλης Ενεργός συντάκτης

    Παντως με ολα αυτα που βλεπω να αναλυετε παραπανω ( και καλα κανετε) εμενα σιγουρα με αποτρεψατε να ασχοληθω με το δρωμενο γιατι δεν ειμαι πυρηνικος επιστημονας και παιζω για να μη ζαλιζομαι αλλα για να περναω ευχαριστα την ωρα μαυ, κι αυτο μετα απο 6-7 χρονια στο παιχνιδι. Καλη τυχη σε οσους ασχοληθουν.
     
    Αρέσει σε elivfarm, mmixail, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ και 11 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.