Συζήτηση για το δρώμενο "Ναός των Πυλών"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 8/4/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. steliosgrevena

    steliosgrevena Ανερχόμενος συντάκτης

    ειχα σταματησει το παιχνιδι για 18 μηνες και το ξαναρχισα πριν απο 6 μηνες.ειναι το πρωτο δρωμενο που δεν τελειωσα για 1 τριγωνικο ενω εχω αφθονα απο τα υπολοιπα.ειμαι τοσο εκνευρισμενος που σκεφτομαι να το ξανασταματησω.αν αυτος ηταν ο σκοπος της εταιριας τον πετυχε.καληνυχτα σας.....
     
    Αρέσει σε bobostela, kikijimy, figbis13 και 8 σε άλλους.
  2. popaki123

    popaki123 Αρχάριος στο φόρουμ

    Δυστυχως ουτε εγω καταφερα να τελειωσω το δρωμενο λυπαμε πολύ για τις ωρες που σπαταλησα παιζοντας γιατι αντι να χαρω εκνευριστικα με τον τυχαιο ρυθμο των κλειδιων.
     
    Αρέσει σε kikijimy, βιβη.2003, ioanna6929 και 8 σε άλλους.
  3. guesswho64

    guesswho64 Ανερχόμενος συντάκτης

    ο εκνευρισμος μου ειναι πολυ μεγαλος γιατι ενω εχω 14 κυματιστα και 14 τριγωνα εχασα την φασολια για 2 στρογγυλα που δεν ηρθαν ποτε
     
    Αρέσει σε kikijimy, βιβη.2003, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  4. tsevoula

    tsevoula Αρχάριος στο φόρουμ

    κ γω εκνευριστηκα. από την αρχη μυριζε μπαρουτι.τζαμπα ο χρονοσ,τα υλικα και τα νευρα μου......
     
    Αρέσει σε .mairi., kikijimy, βιβη.2003 και 7 σε άλλους.
  5. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Κι εγώ για 2 τριγωνικά κλειδιά έχασα το τρίτο διακοσμητικό για να συμπληρωθεί η φασολιά. Τα αναδυόμενα τελικά για μένα δεν ήταν πρόβλημα, καθώς έβγαιναν με τα φυτά του δρώμενου και την βοήθεια των φίλων - γειτόνων. Δεν πειράζει παιδιά, ενα άτυχο δρώμενο ήταν, δυστυχώς για τους περισσότερους. Την επόμενη φορά θα τα πάμε καλύτερα :)
     
    Αρέσει σε kikijimy, Louisa, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  6. ΔΙΑΚΟΣ

    ΔΙΑΚΟΣ Ενεργός συντάκτης

    με την ληξη του δρωμενου θελω να πω κι εγω την γνωμη μου γι'αυτο..
    το ιβεντ το τελειωσα απο την τριτη ημερα με μονο 4 κλειδια περισευμα..κι αυτο μηπως γιατι ημουν πιο αξιος?..πιο ικανος?λιγοτερο τεμπελης?..οχι!! απλα μονο κ μονο γιατι ημουν πιο τυχερος απο τοσους αλλους συμπαιχτες οι οποιοι με πολυ παραπανω δουλεια με πολυ παραπανω χρονο στο σπερνοθερισμα,με ξοδεμα ακομη κ των τοσο δυσευρετων σ.λ.,αγροτικων βοηθων,βιοτεχνικων προιοντων κτλ δεν καταφεραν εστω να το τελειωσουν και να ανταμηφθουν για τους κοπους τους!κι αυτο ειναι εντελως μα εντελως αδικο για ολους αυτους!!
    αυτο που περιμενω απο μερος της εταιριας ειναι αυτο που ειπαν κ τοσοι συμπαιχτες παραπανω..αποζημιωση αυτων των συμπαιχτων με τα δωρα του ιβεντ που τα εχασαν οχι γιατι υστερησαν σε κατι αλλα γιατι ηταν απλως ατυχοι!και με την ευκαιρια να μεταφερθει και η δικια μου αντιθεση στον παραγοντα ''τυχη''μεσα σε ενα παιχνιδι που η τυχη δεν πρεπει να εχει κανενα μα κανενα ρολο !!ευχαριστω!
     
    Αρέσει σε bobostela, maria071966, Boy_salonica88 και 22 σε άλλους.
  7. amaliapanagouli

    amaliapanagouli Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    symfwnw apolyta mazi sou kai nomizw oi perisoteroi kai egw to teleiwsa teleytaia stigmi me periseyma arketa
     
    Αρέσει σε kikijimy, βιβη.2003, KATAPIOS4 και 5 σε άλλους.
  8. nat5

    nat5 Αρχάριος στο φόρουμ

    Είμαι σίγουρη πως κάποιοι από εσάς θα θέλατε να μάθετε τι έγινε με την περίπτωσή μου. Σας θυμίζω πως χρειαζόμουν 3 τριγωνικά κλειδιά.
    Λοιπόν ακούστε:
    Με το πρωινό μάζεμα και τα δώρα φίλων (χρειάστηκε να αγοράσω και 1 πέτρινη πλάκα με 2 φιορίνια) μάζεψα με το ζόρι 126 πλάκες (γιατί είχα φυτέψει το φυτό του event αναγκαστικά) και έκανα 7 ανταλλαγές.
    Η κατάσταση ήταν απογοητευτική ως τραγική θα έλεγα… Έτυχα 4 κυματιστά, 2 στρογγυλά και 1 μόνο τριγωνικό. Δηλαδή 1 στα 7 !!! Η κλασική μου τύχη δηλαδή. Άνοιξα το δωμάτιο 4/6 και πέρασα στο 5/6 (με τα δενδρύλια) για το οποίο ήθελα 1 κλειδί συν το τελευταίο για τη φασολιά … μου έμεναν δηλαδή 2 τριγωνικά ακόμα.
    Εν τω μεταξύ είχα φυτέψει με σούπερ λίπασμα σε μεγάλα χωράφια πάλι το μεγάλο φυτό γιατί το χρειαζόμουν και κατάφερα στις 14,45 που γύρισα σπίτι (στο τσακ) να μαζέψω μόνο 44 πέτρινες πλάκες.
    Χρησιμοποίησα τις 36 για να κάνω 2 ανταλλαγές και χρειαζόμουν 100% επιτυχία! Το 1ο ήταν στρογγυλό και απογοητεύτηκα, το 2ο όμως ήταν τριγωνικό και έτσι ολοκλήρωσα και το δωμάτιο 5/6. Δηλαδή είχα 50% επιτυχία.
    Επειδή είχαν μείνει 8 πλάκες και τελικά είχα φυτά για 1 ακόμα ανταλλαγή (ίσα-ίσα) αγόρασα 10 πλάκες … έκλεισα τα μάτια και πάτησα το κουμπί της ανταλλαγής !!!
    Αν σας πω … πως χθες Σάββατο ήταν τα γενέθλια μου, είχαμε κανονίσει με τον άνδρα μου να τα κάνω σε μαγαζί με τούρτα, μπουζουκάκι και χαβαλέ με φίλους και το πρωί πέθανε η πεθερά μου από ανακοπή (!!!), ακυρώθηκαν τα πάντα και αύριο έχουμε κηδεία … τι πιθανότητες μου δίνετε για 100% επιτυχία στην τελευταία ανταλλαγή ?
    Λοιπόν δε σας κουράζω άλλο … ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ! Απίστευτο και όμως αληθινό. Έζησα ένα θρίλερ !!!
    Υ.Γ. Μήπως να παίξω κανένα Τζόκερ ? Χα!Χα!
    Εmpotonakiσε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου που με σκέφτηκες.
     
    Αρέσει σε kikijimy, jimixatz, Louisa και 11 σε άλλους.
  9. biki2004

    biki2004 Νέος ειδικός

    μακραν το χειροτερο δρωμενο για εμενα,οχι μονο δε το ολοκληρωσα αλλα κολλησα σε 2 στρογγυλα κλειδια κ δε μπορεσα να προχωρησω παρακατω. Στο μεταξυ ειχα γεμισει απο ολα τα αλλα κλειδια αλλα αυτο με την τυχη ηταν waterloo!θελω κ περιμενω επισημη ανακοινωση για το τι θα γινει γιατι τα φυτα τα ειχα.:mad:
     
    Αρέσει σε maria071966, skareleni, .mairi. και 10 σε άλλους.
  10. Ελλάδιος

    Ελλάδιος Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Χαίρετε !

    Η ιδέα του Ναού των Πυλών ήταν εξαιρετική ...
    αλλά και ο τρόπος που την '' εκτέλεσαν '' οι εμπνευστές της , ήταν ομολογουμένως εντυπωσιακός !

    Κατά τη γνώμη μου , ο παράγοντας ''τύχη '' έπαιξε υπερβολικό ρόλο στο δρώμενο
    (πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω την απουσία των κύκλων στο δικό μου ναό !!! )

    Πάντως , δεν έχω παράπονο . Τελευταία βρίσκομαι συχνά προ των πυλών (της εξόδου απ' το παιχνίδι) ...
    ... οπότε αυτό το δρώμενο μου έδωσε απλόχερα τόσα και τόσα κλειδιά !


    Υ.Γ. Το κλειδί της επιτυχίας ενός παιχνιδιού είναι η διασκέδαση των παικτών ,
    αλλά αυτή τη φορά φαίνεται πως (εντελώς τυχαία) αυτό το κλειδί κάπου χάθηκε ...
    ... και μαζί του χαθήκαμε και εμείς μες στο Ναό .

    Ευτυχώς που δε χτιστήκαμε και εμείς εκεί μέσα ... γι' αυτό τώρα πια
    σφράγισα όλες τις πύλες με πηλό , οπότε ο Ναός μου μετονομάστηκε Ναός των Πηλών !



    Σημείωση : Συγνώμη που γίνομαι κάπως αιχμηρός (μάλλον ευθύνεται η υπερβολική αιχμέα) ,
    αλλά θεωρώ πως αυτό το ενδιαφέρον δρώμενο του ναού, τελικά καταστράφηκε λόγω ατυχίας.
    Αντίθετα , θα μπορούσαν να προσφέρονται τυχαία κάποια επιπλέον διπλά κλειδιά που θα μείωναν
    τις απαιτούμενες ποσότητες .
    Έτσι, αντί να ανταγωνίζονται οι παίκτες ποιος είναι ο λιγότερο άτυχος, θα συναγωνίζονταν
    ποιος θα είναι ο περισσότερο τυχερός .
    Σε κάθε περίπτωση οι τελικές απαιτούμενες ποσότητες δεν πρέπει να αυξάνονται τυχαία σε παιχνίδι
    στρατηγικής.


    αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 17/4/16
    Αρέσει σε maria071966, skareleni, steliostz1964 και 13 σε άλλους.
  11. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα συναγροτες! Δυστυχως, αν και ειχα τις ποσοτητες που χρειαζπομουν δεν καταφερα να ολοκληρωσ το δρωμενο. Ειχα προβλημα με το ιντερνετ και δεν μπορεσα να συνδεθω... Ουτε τη φασολια δεν προλαβα να ολοκληρωσω... Αλλα συγχαρητηρια σε οσους το τελειωσαν!! :) :)
     
    Αρέσει σε skareleni, kikijimy, GaTe987 και 7 σε άλλους.
  12. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν υπήρχε κανένα τεχνικό πρόβλημα για να δοθεί αποζημίωση. Οπως προείπα ήταν ένα ατυχές δρώμενο και ο μηχανισμός του ήταν βασισμένος στο παράγοντα "τυχη". Η ομάδα του Farmerama είναι ενήμερη για την απογοήτευση σας αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι πλέον. :(

    Τα φυτά, τα κλειδιά και τα αναδυόμενα που σου περίσσεψαν θα μετατραπούν σε Π.Ε, ΧΤ και ΤΠΕ. Είναι αναγραμμένο στις Συχνές ερωτήσεις και δεν θα υπάρξει επιπλέον επίσημη ανακοίνωση. Ισχύει οτι ακριβώς ισχύει και σε κάθε δρώμενο. ;)
     
    Αρέσει στους skareleni και jimixatz.
  13. ioanna6929

    ioanna6929 Βαρόνος του φόρουμ

    και τώρα που τελείωσε αυτό το πολυαναμενόμενο αλλά τελικά απογοητευτικό δρώμενο ήρθε η ώρα να σχολιάσουμε τα υπέρ και τα κατά, όπως σε κάθε άλλο δρώμενο.
    Κατά την άποψη μου πάντα, συμφωνώ με τους φίλους που θεώρησαν πως το δρώμενο είχε πολύ ωραίο σχεδιασμό καθώς και γραφικά, πως τα αναδυόμενα ερχόταν με πολύ καλή ροή και τα δώρα του θεωρώ πως ήταν από αρκετά έως πολύ καλά. :)
    Δε νομίζω πως χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμός για την απόλυτη αποτυχία του παράγοντα τύχη, συνοπτικά ατυχία η τύχη, και όπως και την προηγούμενη φορά, δρώμενο ψαρέματος, η ατυχία να μη τύχουμε τα απαιτούμενα οδήγησε στην ίδια απογοήτευση και στα ίδια παράπονα. Συμπέρασμα πως από το λάθος του παρελθόντος δε πάρθηκε το μάθημα της μη επανάληψης του!!!:(
    Το παρήγορο, αν μου επιτρέπετε να το χαρακτηρίσω έτσι όλοι εσείς που δε καταφέρατε να τύχετε το "χαμένο"κλειδί, έιναι πως τώρα πια τα λάθη είναι δύο στα δύο, συνεπώς η εταιρία, μέσω των δικών μας διαμαρτυριών, δε νομίζω να επαναλάβει την αποτυχία γιατί σ΄αυτήν την περίπτωση "η τύχη δε βοηθά τους τολμηρούς" αλλά ούτε κι εμάς τους "ταλαίπωρους" αγρότες. -.-
    Θέλω να ελπίζω πως κάποιος μηχανισμός θα βρεθεί και θα εφαρμοστεί για να διορθωθεί αυτή η ατυχία των πολλών και όλοι στο τέλος θα καταφέρουμε να ανακαλύψουμε τα "χαμένα" κλειδιά σαν καλοί αγροτο-αρχαιο-κυνηγοί θησαυρών ;)
     
    Αρέσει σε maria071966, skareleni, .mairi. και 10 σε άλλους.
  14. ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ

    ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους!
    Τελικά συνειδητοποίησα, ότι μάλλον το δρώμενο του ψαρέματος, παρ' ότι είχε τον παράγοντα τύχη, δεν έχει καμμία σχέση μ' αυτό, γιατί εκεί τουλάχιστον είχες τη δυνατότητα να πάρεις τα διακοσμητικά διπλά (έστω όσοι μπορούσαν) και να τ'ανταλλάξεις στο πάρε δώσε. Είχες ελπίδες τουλάχιστον ότι θα τα βρεις,(διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση και με βάση το βαθμό "τύχης " που μας δόθηκε, θεωρώ ότι αυτό ήταν το δρώμενο που θα έπρεπε να υπάρχουν τα διπλά διακοσμητικά, για να έχουν οι "'άτυχοι" παίκτες την επιλογή, τουλάχιστον να πάρουν τη φασολιά και να βρουν τα διακοσμητικά αργότερα.
    Κατά τ' άλλα κι ενώ τελείωσα κι εγώ σχετικά νωρίς το δρώμενο, λυπήθηκα πολύ γι΄αυτούς που δεν κατάφεραν λόγω "τύχης" να το τελειώσουν και για τα άσχημα συναισθήματα που προκάλεσε σε κάποιους από αυτούς.
    Θα ήθελα, να μην ξανασυναντήσουμε τέτοιο ατυχές δρώμενο και να ξανασκεφτεί η εταιρία, ότι ο πρωταρχικός μας στόχος είναι η χαλάρωση κι η διασκέδαση και όχι μια αγχωτική και στρεσογόνα κατάσταση.
    Συγνώμη αν σας κούρασα, καλό σας βράδυ!!
     
    Αρέσει σε maria071966, skareleni, picantinio2012 και 15 σε άλλους.
  15. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπέρα συναγρότες, δεν θέλω να πώ πολλά πράγματα νομίζω οτι έχουν ειπωθεί και τα θετικά και τα αρνητικά. Θα σταθώ μόνο στο εξής: εξαρχής διαβάζοντας τις σύντομες ερωτήσεις μου χτύπησαν καμπανάκια για το δρώμενο και την εξέλιξη του, εντούτοις οφείλω να αναγνωρίσω στην εταιρεία την προσπάθεια της να εξισορροπήσει λίγο το χάσμα που υπάρχει ανάμεσα στους χρόνους ολοκλήρωσης των δρώμενων απο τους παίκτες. Δεν ήταν φυσικά και η πιο πετυχημένη προσπάθεια αλλά ήταν μια προσπάθεια και στην τελική μήπως πρέπει να σκεφτούμε και εμείς τι ακριβώς ζητάμε απο την εταιρεία και απο το ίδιο το παιχνίδι; Δεν θέλω να πω κάτι άλλο, νομίζω οτι αυτό το δρώμενο έδειξε σε όλους μας στο που μπορεί να οδηγηθεί το παιχνίδι απο μας τους ίδιους!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, maroula, toylaaaaa και 2 σε άλλους.
  16. PIPITSA

    PIPITSA Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλη σας μερα θεωρω πολυ αδικο το δρωμενο ηταν κριμα που δεν καταφερα να το ολοκληρωσω ενω ειχα 16 κλειδια που δεν μου χρειαζοντουσαν και μου ελειπε μονο ενα κυματιστο
     
    Αρέσει σε skareleni, ioanna6929, jimixatz και 6 σε άλλους.
  17. anastz

    anastz Νέος ειδικός

    καλημερα ηταν μακραν το ποιο απογοητευτικο δρωμενο για μενα,προσπαθησα μεχρι τελευταια ωρα γιατι ειχα φυτα, αποτελεσμα, 18 στρογγυλα 5 κυματιστα κλειδια, δεν θελω να γκρινιαζω αλλα δεν θεωρω τον εαυτο μου τοσο ατυχο, ισως αν αφηναν να πηγαινουμε σε οποια πυλη θελαμε αναλογα με τα κλειδια που ειχαμε θα ηταν καλυτερα.. ευχομαι οσοι αποτυχαμε καλη τυχη την αλλη φορα, και μπραβο σε οσους τα καταφεραν!
     
    Αρέσει σε skareleni, ioanna6929, jimixatz και 4 σε άλλους.
  18. sofaki.02

    sofaki.02 Αρχάριος στο φόρουμ

    γεια σας. να πω και εγω την αποχη μου αν και δεν γραφω συχνα πλεον. εμενα μου αρεσε το ιβεντ και ελπιζω να ξαναγινει κατι παρομοιο. ειχε αγωνια και ενδιαφερον. εγω μετα απο τοσα χρονια τα βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια.. φυτευεις-παραδιδεις φυτα και ολα οκ με βιοτεχνικα και εξευγενισμους.... καμια αλλαγη ρε παιδια ελεος πια!!!!
     
    Αρέσει στους amorphis και jimixatz.
  19. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    χωρις να θελω να διαπληκτηστω μαζι σου το ιβεντ το τελειωσες ?γιατι εγω παρολο που το τελειωσα το θεωρω μακρα το χειροτερο και αυτο γιατι ο παραγοντας τυχη καθορισε μεχρις εσχατων την εκβαση του και ειναι κριμα να τρως το χρονο σου και υλικα που κοστιζουν πραγματικο χρημα και να μενεις μπουκαλα τωρα σε επιπεδο διαφορετικοτητας απο αλλα ιβεντ σαφως και ηταν καλυτερο ας ελπισουμε οτι αυτη η αποτυχια θα κουνησει την εταιρεια να το ξαναδει καλο απογευμα σε ολους
     
    Αρέσει σε skareleni, toylaaaaa, LILA413 και 5 σε άλλους.
  20. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Το event τελείωσε και το θέμα κλείνει.

    Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας.
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.