Συζήτηση για το δρώμενο "Ναός των Πυλών"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 8/4/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Ναός των Πυλών"


    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ναός-των-πυλών.17333/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ναός-των-πυλών.17332/



    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG]




    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους KATAPIOS4, markos5560 και jimixatz.
  2. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλησπερα παιδια:inlove:... Θα ηθελα να πω πως το δρωμενο ειναι καταπληκτικο,ωραια δωρα και γραφικα αλλα εχω ενα παραπονο...δεν μου αρεσει αυτο το τυχαιο οτι δηλαδη πρεπει να φυτευω μεχρι να μου χαμογελασει η τυχη για να τελειωσω το δρωμενο..υπαρχουν πολλα που βασιζονται στην τυχη στο παιχνιδι αλλα οχι και στα δρωμενα..φτανει πια:cry:

    Υ.Γ θα λειψω για 2 μερες του δρωμενου:sleepy: αντε να προλαβω τωρα να βρω τα κλειδια..
    Καλη επιτυχια σε ολους και καλη εξερευνηση!!και να θυμαστε;) σωστη τακτικη και κινησεις υπαρχουν δωρα που εχουν προτεραιοτητα..καντε ιεραρχιση των δωρωνxDxD
     
    Τελευταία επεξεργασία: 8/4/16
    Αρέσει σε powerranger91, LILA413, heavymetal7 και 20 σε άλλους.
  3. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπέρα και απο μένα, την ίδια επιφύλαξη έχω και εγώ με αυτό το "ότι σου τύχει". Δεν θέλω να προτρέξω, ας το δούμε πως θα πάει και βλέπουμε. Ελπίζω μόνο να μην έχουμε τα ίδια όπως με το πρώτο δρώμενο του ψαρέματος.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/4/16
    Αρέσει σε powerranger91, LILA413, persa75 και 17 σε άλλους.
  4. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Καλησπέρα.
    Σκέφτομαι να φυτέψω αύριο πρωί γαρύφαλλο σε άνετο χωράφι. Με νερό και κοπριά θα είναι έτοιμο τη Δευτέρα το μεσημέρι που ξεκινά το δρώμενο. Αντίστοιχα τζίντζερ σε άνετο χωράφι την Κυριακή το πρωί. Ευελπιστώ με αυτό τον τρόπο να μαζέψω πάρα πολλά αναδυόμενα.
    Ας σχολιαστεί αυτή μου η πρόταση.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, KATAPIOS4, markos5560 και 13 σε άλλους.
  5. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    καλησπέρα

    για το Δρώμενο θα απαιτηθούν :

    τετράγωνα κλειδιά = 21 και απαιτούνται 7350 φυτά αιχμέα
    κυματιστό κλειδί = 14 και απαιτούνται 2590 αιχμέα + 2590 Ελικόνια + 252 πέτρινες πλάκες (αναδυόμενα)
    στρογγυλό κλειδί = 14 (ίδιες ποσότητες με το κυματιστό κλειδί)
    τριγωνικό κλειδί = 14 (ίδιες ποσότητες με το κυματιστό κλειδί)


    Συνεπώς και στο σύνολο τους χρειάζονται :

    15120 : αιχμέα
    7770 : ελικόνια
    756 : πέτρινες πλάκες (αναδυόμενα)

    22.890 φυτά συνολικά είναι απλησίαστα !!!!!! και δεν θυμάμαι ποτέ τόσα πολλά και το χειρότερο οτι άλλα είναι 8ωρα και άλλα 4ωρα. Ας προσέχαμε λοιπόν αφού στο προηγούμενο με τα 16.800 φυτά κανένας πλην ελαχίστων δεν διαμαρτυρήθηκε οτι ήταν πολλά και τα 16800 θεωρήθηκαν καλό νούμερο απο όλους σχεδόν. Ας προσέχαμε !!!
     
    Αρέσει σε barbiepro, powerranger91, LILA413 και 31 σε άλλους.
  6. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    η αληθεια ειναι οτι κι εμενα μου φανηκαν παρα πολλα τα φυτα, αλλα τα 16.800 του προηγουμενου τα μαζεψα πολυ γρηγορα και πιστευω δε θα ναι πολυ δυσκολο να τα μαζεψουμε και αυτα, οριακα ισως, αλλα θα τα καταφερουμε ;) Και τα αναδυομενα δε νομιζω να δημιουργησουν προβλημα, αφου η ελικονα θελει 8 ωρες (περισσοτερο απο καθε αλλο φυτο δρωμενου) και θα πεφτουν ευκολα τα αναδυομενα.
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα 3 κλειδια ειναι τυχαια, αρα πολυ πιθανο να χρειαστουμε περισσοτερα φυτα και αναδυομενα... :(
    Κατα τη γνωμη μου, καλυτερα να μαζεψουμε πολλα κλειδια και μετα να αρχησουμε να ανοιγουμε πυλες. Καλη δυναμη να χουμε!!!
     
    Αρέσει σε maria071966, persa75, ioanna6929 και 15 σε άλλους.
  7. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Οι ποσότητες που αναφέρεις είναι οι ελάχιστες απαιτούμενες.
    Αμα δε σου έρθουν καλά οι τυχαίες ανταλλαγές μπορεί να μείνεις με πολλά περισσευούμενα κλειδιά που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις.
     
    Αρέσει σε barbiepro, powerranger91, persa75 και 21 σε άλλους.
  8. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Με πρόχειρους υπολογισμούς:
    Στο bahamarama ασχολούμαστε με το 8ωρο φυτό και στις βασικές φάρμες με το 4ωρο.
    Στο bahamarama μπορούμε να έχουμε 376 μικρά χωράφια τα οποία δίνουν στο 8ωρο (χωρίς χρήση νερού) 1504. Άρα με δύο συγκομιδές την ημέρα παίρνεις 3000 και σε 3 ημέρες είσαι εντάξει.
    Αντίστοιχα στις βασικές φάρμες μπορούμε να έχουμε περίπου 600 μικρά χωράφια τα οποία δίνουν στο 4ωρο (χωρίς χρήση νερού) 2400. Άρα με τέσσερις συγκομιδές την ημέρα παίρνεις 9600 και σε 2 ημέρες είσαι εντάξει.
    Και επειδή τη Δευτέρα που ξεκινά το δρώμενο θα τη δαπανήσουμε για να συγκεντρώσουμε ικανό αριθμό φυτών, εκτιμώ ότι μέχρι την Παρασκευή 15/4 θα έχουν συγκεντρωθεί τα απαιτούμενα φυτά και θα υπάρχει και ένα διάστημα 2 ημερών για τυχόν επιπλέον φυτά που θα χρειαστούμε.
     
    Αρέσει σε persa75, Stefoulini, RARANIARO και 17 σε άλλους.
  9. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Σωστοί υπολογισμοί αγαπητέ kakosgr σου πλην όμως όλα αυτά προϋποθέτουν :

    5 ημέρες καθηλωμένοι σε μια καρέκλα, φαγητό και νερό εκατέρωθεν και δίπλα με ειδική κατασκευή στο pc , κάποιον να στα φέρνει όλα αυτά για 5 συνεχείς μέρες, τσιμπιδάκια στα μάτια ή οδοντογλυφίδες ώστε να μην κλείσουν τα μάτια και αποκοιμηθείς και διορθώνω οτι αντί για καρέκλα θα χρειαστούμε χημική τουαλέτα με ροδάκια. Σε όλα αυτά να προσθέσω τα έξοδα διαζυγίου που θα υποστώ αφού η γυναίκα μου θα με διώξει (τυχεροί όσοι έχετε μόνο σχέση) + την απόλυση απο τη δουλειά μας.
     
    Αρέσει σε powerranger91, LILA413, Genne1 και 49 σε άλλους.
  10. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    καλα ολα αυτα αλλα εμενα γιατι με τρομαζει το τυχαιο?οεο!!!!
     
    Αρέσει σε powerranger91, LILA413, Alexandros και 23 σε άλλους.
  11. vickyargi

    vickyargi Ενεργός συντάκτης

    Ίσως από τα καλύτερα δρώμενα του τελευταίου χρόνου. Θα δείξει. Αυτό το άγνωστο κ το τυχαίο με συναρπάζει. Έχω βαρεθεί να βγάζω όλα τα δρώμενα σε 2 μέρες. Ελπίζω αυτό μέχρι την τελευταία μέρα να μας κρατήσει σε εγρήγορση. Και επιτέλους δεν χρειάζεται όλοι να τελειώνουμε τα δρώμενα, αυτό είναι το πρωτοποριακό, να αποτυγχάνουμε. Γιατί μόνο έτσι γινόμαστε καλύτεροι...

    Εντάξει, αν όντως λειτουργείς έτσι σε όλα τα δρώμενα, καλά θα κάνει να σε χωρίσει κ η γυναίκα σου, τι να κάνει κ αυτή δόλια? Αλλά θα σου λεγα να χαλαρώσεις λίγο, δεν είναι όλα στη ζωή η φάρμα, υπάρχουν κ άλλες χαρές. ;)
     
    Αρέσει σε maria071966, persa75, Stefoulini και 13 σε άλλους.
  12. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Φιλε kakosgr, τα χωραφια με γαρυφαλλο θα σου δωσουν 44 το πολυ αναδυομενα σε καθε εκταση, το τζιντζερ δεν το προτεινω με τιποτε, μονο με απλα δεντρα βγαινουν καλα αναδυομενα στο πρωτο μαζεμα, και η καλη αρχη ειναι το ημιση των παντων. Εγω προσωπικα εδω και πολλους μηνες βαζω απλα δεντρα σε ολες τις εκτασεις, με πολυ καλα αποτελεσματα, αυτο θα κανω και τωρα απο το απογευμα της Κυριακης.
    Ωστοσο κι εμενα δεν μου αρεσει το τυχαιο, σε προηγουμενο ηβεντ, δεν πηρα σειρα φασολιας γιατι ηταν στην τυχη (ανακυκλωσιτα).
    Οσο για τα δωρα, νομιζω δεν ειναι λιγη η 12ωρη φασολια, με 12.000 τ.π.ε. και 8.000 π.ε. αν ειδα καλα.
    Καλο μεσημερι σε ολους.
     
    Αρέσει σε powerranger91, LILA413, τρελοκοτσιδου-3 και 24 σε άλλους.
  13. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    καλο απόγευμα και από μενα,
    σχετικα με το δρωμενο το θεωρω δυσκολο(και όχι μετριο) μιας και εχουμε 2 φυτα με πολλες ποσοτητες αν σκεφτουμε ότι θα χρειαστουν ισως πολύ παραπανω κάθε είδους φυτα αν δεν μας τυχαινουν τα κλειδιά που θελουμε...
    γιαυτο εγω πιστευω πως πρεπει να βγαλουμε πρωτα τον ελαχιστο απαιτουμενο αριθμο φυτων και μετα βλέποντας και κανοντας..
    τα δωρα είναι ικανοποιητικα και η φασολια με εξεπληξε μετα από τοσο καιρο με τους 12000 τπε σε 12ωρο..μονο και μονο γι αυτην θα συμμετεχω..
     
    Αρέσει σε fioroyla, powerranger91, georoe και 14 σε άλλους.
  14. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ωραίο το δρώμενο με καλά δώρα.
    Ιδίως τα δενδρύλια της τελευταίας (εκτός από τη σημερινή) γενιάς, είναι πολύ καλά.
    Η φασολιά επίσης με αρκετούς ΠΕ και ΤΠΕ μετά από καιρό και τα συνηθισμένα πλην πολύ χρήσιμα δώρα όπως σούπερ τροφές και λιπάσματα, πάρτι εισητήρια και ένα (;) κουπόνι βοηθών.
    Οι απαιτήσεις σε φυτά αρκετές, αλλά βγαίνουν. Και δε χρειάζεται να ξημεροβραδιάζεται κανείς στο PC. Το 8ωρο το βράδυ σ' όλη τη φάρμα σου προσφέρει αρκετό ύπνο (οπότε θα ξεκουράζεσαι φίλε Κουρσάρε) και το τετράωρο θα βγει κι αυτό. 3 σπορές σ' όλη τη φάρμα (εφικτό αν βάλεις πρωί μαζέψεις μεσημέρι και μετά κάποια στιγμή το απόγευμα και το βράδυ) με μικρά χωράφια και τσάτνι δίνουν πάνω από 2800 φυτά *3 = 8400. Άρα 2 μέρες αρκούν για τα ελάχιστα 4ωρα φυτά. Και αντίστοιχα 3 βράδια βγάζουν αρκετά 8ωρα.
    Τα αναδυόμενα δεν είναι πολλά. Στο δρώμενο που τελείωσε και ήθελε περίπου την ίδια ποσότητα -χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια- μου περίσσεψαν 700.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι το τυχαίο των κλειδιών. Αν η αναλογία είναι καλή τότε όλα θα πάνε καλά. Αλλιώς κάποιοι θα νιώθουν πολύ αδικημένοι. Θα ήταν τέλειο το event αν επιτρεπόταν ανταλλαγές των κλειδιών μεταξύ παικτών.
    Το θετικό είναι ότι δεν θα απασχολείται ο μύλος μας για τα κλειδιά.
    Καλή επιτυχία σε όλους!!!
     
    Αρέσει σε fioroyla, powerranger91, -kristian- και 16 σε άλλους.
  15. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    δυσκολουτσικο φαίνεται αυτό το ιβέντ. Οι καθιερωμένες στρατηγικές και υπολογισμοί πάνε περίπατο. Το καλό είναι ότι θα μπορούμε να ανοίγουμε οποια πυλη εμείς θέλουμε σε κάθε δωμάτιο. Εγω θα αγνοήσω αρχικά τα τετράγωνα κλειδιά και θα προσπαθήσω να ανοίξω πρώτα τις πύλες που δίνουν τα διακοσμητικά και την φασολιά. Το τυχερό του πράγματος δεν με ενθουσιάζει, αλλά μου φαινεται αρκετά συναρπαστικό και καλοσχεδιασμένο το ιβέντ. Από ότι είδα διαρκεί αρκετές μέρες οποτε ας ελπισουμε ότι ολοι θα σταθούμε τυχεροί.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, KATAPIOS4, markos5560 και 13 σε άλλους.
  16. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλησπέρα σας

    Προσωπικά απογοητεύτηκα με το δρώμενο . Περίμενα να έχει σχέση με το νησί και την σοδειά που έχουμε μαζέψει κατά χιλιάδες , πάλι μόνο φυτά του δρώμενου θα δίνουμε. Τι σχέση έχει αυτό το δρώμενο με το νησί? καμία !!!!!!!!!!!!!


    Μέχρι τώρα βλέπαμε ότι ήταν δρώμενου του μπαχαμαράμ .......Κρίμα .
    Πρέπει να το μελετήσουμε αρκετά για να το εμπεδώσουμε , μου φαίνεται αρκετά πολύπλοκο !!!!

    Τα φυτά είναι όντως πολλά αλλά στο τέλος πάντα τα βγάζουμε ,αυτό που με προβληματίζει είναι το τυχαίο στα κλειδιά γιατί όταν είχαμε ξανά τέτοιο θυμάμαι πως δεν είχα πάει όλα τα διακοσμητικά .

    καλή επιτυχία σε όλους !!! και καλή τύχη !!!!!!!!!!!!!θα την χρειαστούμε !!!!!!!!!!!!

    kakosgr βάλε μόνο 20ωρα δέντρα σε όλους τους χώρους από το απόγευμα της Κυριακής , όπως λέει και η maroula θα πάρεις περισσότερα αναδυόμενα
     
    Αρέσει σε maria071966, persa75, psipsi1978 και 18 σε άλλους.
  17. POYRDAS

    POYRDAS Αρχάριος στο φόρουμ

    παιδια δεντρα δεντρα δεντρα και γαρυφαλο.........
     
    Αρέσει σε powerranger91, jimixatz, maria071966 και 11 σε άλλους.
  18. Louisa

    Louisa Κόμης

    παιδιά παιδιά δοκιμάστε αυτό που σας λένε οι παλιοί... ΜΟΝΟ 20ωρα δέντρα και θα εκπλαγείτε!!!

    Υ.Γ. 1) Τα δέντρα τα φυτεύουμε πριν τις 7μμ της Κυριακής για να μαζέψουμε στις 3μμ που θ' αρχίσει το δρώμενο
    . 2) Όποιοι δεν μπορούν να βάλουν παντού 20ωρα δέντρα, συμπληρώνουν σε 1χ1 χωράφια γαρύφαλλο ή το πιο μεγάλο φυτό τους.
    . 3) Οι πολύ νέοι παίκτες μπορούν να βάλουν εναλλακτικά τους μεγαλύτερους σε διάρκεια στάβλους-εργαστήριά τους. Σε αυτή την περίπτωση όμως θέλει καλό υπολογισμό στο χρόνο...
    * * * Όσο μεγαλύτερη η διάρκεια, τόσο περισσότερα τα αναδυόμενα * * *
    Συχνές ερωτήσεις δρώμενων: Ανακοίνωση: Συχνότητα αναδυόμενων σε δρώμενα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/4/16
    Αρέσει σε powerranger91, kitsena, jimixatz και 18 σε άλλους.
  19. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    πολυ γκρινια για το τιποτα .ειναι κατι το διαφορετικο και πανω σε αυτο πρεπει να δουλεψουμε .στο τελος βλεπουμε το αποτελεσμα και μετα κρινουμε αν ηταν δυσκολο η οχι .καλη επιτυχια σε οσους παιξουν!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε giannissuper, jimixatz, persa75 και 7 σε άλλους.
  20. Louisa

    Louisa Κόμης

    Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια στο σχεδιασμό Nantia123, αλλά θα πρέπει να παραδεχθείς ότι είναι σαν να προωθείς εκδρομή: "Ελάτε μαζί μας για 2 μέρες και 3 νύχτες στο μαγευτικό ναό των πυλών και ξεχάστε όλα τ' άλλα..." xD:pxD
    Οπότε ίσως και να γλυτώσουμε την απόλυση φίλε koyrsaros και ίσως και να μην μας διώξει ο/η σύζυγος...xD
     
    Αρέσει σε powerranger91, giannissuper, LILA413 και 12 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.