Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Νέες Αποστολές: Εκείνο το Καιρό"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 9/1/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:
    " Νέες Αποστολές : Εκείνο το Καιρό "
    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.
    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.
    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Νέες-αποστολές-Εκείνο-το-καιρό.28079/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Νέες-αποστολές-Εκείνο-το-καιρό.28078/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή
    διασκέδαση


    [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα σε ολους/ολες ...... και Καλη μας Χρονια με Υγεια!!!!
    Φυσικα και δεν μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος με το νεο δρωμενο! Μια ερωτηση μονο θα κανω, και ο καθενας, μαζι και η ομαδα της Φαρμεραμας- ας αναλογηθει την απαντηση: Αυτοι ολοι που δουλευουν το πρωι και επιστρεφουν στα σπιτια τους νωρις ή και αργα το απογευμα, τι θα προλαβουν να κανουν?????
     
    Αρέσει σε TZINA8585, Gulit1, 66romanou και 19 σε άλλους.
  3. kostas.k1970

    kostas.k1970 Νέος ειδικός

    καλησπερα χρονια πολλα καλη χρονια φιλε nickoikono μια χαρα το εγραψες εγω επιστρεφω σπιτι 4 η 5 καθε μερα για να μπω πρωι ειναι σπανιο εκτος σ-κ ειναι απαγορευτικο για εμας σε ολους και ολες που θα παιξουν καλη δυναμη και κουραγιο -.--.-
     
    Αρέσει σε 66romanou, vagelis1968, Megas_kokoriko και 3 σε άλλους.
  4. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Καλημέρα, χρόνια πολλά, καλή χρονιά. Το ίδιο ισχύει και για μαθητές κλπ. Μπορούμε να βάζουμε σουπερ λίπασμα όσο είμαστε σπίτι και αντίστοιχα πολύωρα φυτά με νερό κλπ όταν θα λείπουμε.. Πιο πολύ με ενοχλεί το ότι τα έπαθλα δεν λένε και τίποτα.
     
    Αρέσει στους vagelis1968, p.tosh και -sia1971-.
  5. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ


    Καλησπέρα

    Σήμερα είναι Παρασκευή και η 1η αποστολή θέλει μόνο αναδυόμενα. Οπότε αν βάλεις ένα μεγάλο φυτό ή δέντρα θα λάβεις πολλά αναδυόμενα
    Αύριο είναι η 2η αποστολή η οποία θέλει φυτά και αρχίζει το μεσημέρι. Οπότε νομίζω οι περισσότεροι έχουν χρόνο να φυτέψουν Σαββάτο απόγευμα και Κυριακή πρωί.
    Η 3η αποστολή θέλει και πάλι αναδυόμενα οπότε με μεγάλα φυτά ή δέντρα τα μαζεύεις. Δεν χρειάζεται να είσαι μέσα όλη την ημέρα.

    Νομίζω τα σχολεία είναι κλειστά το Σαββατοκύριακο

    Αυτό είναι προσωπική σου άποψη γιατί για εμένα το 60% ΠΕ λέει πολλά.


    ..
     
    Αρέσει σε 66romanou, annagiannis, Dr.Kelly και 7 σε άλλους.
  6. xaris68

    xaris68 Στρατηγός του φόρουμ

    ........Kαι ένα 60% ΠΕ χωρίς έξοδα και άδειασμα αποθήκης;) Και αν σκεφτω τι δινουμε σε αλλα για να παρουμε μικροτερο % ΠΕ
    Θα πω οτι η εταιρια γιορταζει νωριτερα τα γενεθλια του Φαρμεραμα και δινει δωρακιxD

    Αν και αυτο το ΣΚ για εμενα θα ειναι δυσκολο απο θεμα χρονου ..Ευχομαι για δυο μαζεματα την καταλληλη ωρα να τα καταφερω...

    Καλή επιτυχία σας Ευχομαι και Καλό Σ.Κ:)
     
    Αρέσει σε Gulit1, Dr.Kelly, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  7. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Δεν διαφωνώ ότι θα πάρω αναδυόμενα. Άλλωστε έχω τον καστανούλη και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα μ' αυτά.
    Τα σχολεία είναι κλειστά αλλά κάποιοι μαθητές έχουν κι άλλες δραστηριότητες, φροντιστήριο ή/και ξένες γλώσσες, οπότε είναι απασχολημένοι.
    Ο,τι γράφουμε εδώ είναι προσωπικές μας απόψεις. Δεν γράφουμε απόψεις της εταιρείας ή άλλων.
    Τώρα αν θέλεις να συζητήσουμε το πόσο χρήσιμο - για τη δομή, τη σύσταση και την ανάπτυξη του παιχνιδιού - είναι το να παίρνεις π.ε.
    και όχι κάτι άλλο (βοηθούς για παράδειγμα) , ευχαρίστως να το κάνουμε αλλά όχι εδώ.
    Παράδειγμα. Ξυπνάς στις 7 βάζεις πολύωρα με βοηθητικά κ πας στη δουλειά. Στις 5 γυρίζεις μαζεύεις, φυτεύεις με σουπερ λίπασμα και μέχρι τις 10 έχεις μαζέψει άλλες δύο φορές - διπλάσια αναδυόμενα - τα πολύωρα φυτά σου. Αν δεν έχεις τον καστανουλη. Γιατί αν τον έχεις, τσάμπα μιλάμε.
     
  8. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Σαν παίκτρια έχω δική μου προσωπική άποψη και μπορώ να την εκφράσω ελεύθερα και για το λόγο αυτό και έγραψα από αυτό το λογαριασμό.
    Την θέση της εταιρείας την εκφράζουν οι συντονιστές και οι διαχειριστές με τους ανάλογους λογαριασμούς. Οπότε εφόσον έγραψα ως παίκτρια, τότε και οτι γράφω είναι προσωπική μου άποψη και θα σε παρακαλέσω να την εκλάβεις ως άποψη συμπαίκτριας σου.
    Έχω κάθε δικαίωμα να γράφω ως παίκτρια και αν δεν συμφωνείς με αυτό μπορείς πολύ απλά να αγνοείς τις αναρτήσεις σου.
    Το οτι δεν συμφωνώ μαζί σου δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να αναφέρεις οτι είναι άποψη της εταιρίας εφόσον γράφω σαν παίκτρια.

    Επίσης να σου πω οτι την αναβάθμιση που ήθελα από την 1η αποστολή την πήρα ήδη 5 λεπτά μετά την έναρξη του δρώμενου μόνο με μια συγκομιδή βαμβακιού που είχα φυτέψει απο χτες. Χωρίς σούπερ λιπάσματα ή "καστανούληδες" όπως τους λες.
    Και όπως έχω πει και άλλες φορές, το farmerama είναι παιχνίδι στρατηγικής. Με την σωστή στρατηγική όλα είναι εφικτά για όλους. Αλλά αν εσύ δεν θες να ακολουθήσεις στρατηγικές από συμπαίκτες σου αλλά τους κατηγορείς οτι προβάλουν τις θέσεις της εταιρείας, τότε είναι δικό σου θέμα.

    Στο επίπεδο που είμαι, ναι το 60% παραπάνω ΠΕ είναι πάρα πολύ καλό για εμένα. Όπως επίσης και σε πολλούς συμπαίκτες μας όπως διάβασες και παραπάνω. Και εδώ θα σου απαντήσω το ίδιο. Το οτι εσύ το θεωρείς άχρηστο δεν εκφράζει την πλειονότητα των παικτών αλλά είναι προσωπική σου άποψη. Έχω πληρώσει με ευρώ όπως και άλλοι παίκτες για να πάρουμε κατοικίδια ή σειρές που δίνουν λιγότερα από 60% ΠΕ και τώρα που δίνεται δωρεάν σε όλους, θα πούμε οτι είναι άχρηστο;

    Οι βοηθοί συγκομιδής είναι μέρος των premium χαρακτηριστικών του παιχνιδιού και μην περιμένεις να δοθούν σε όλους δωρεάν.
    Αν περιμένεις λοιπόν δρώμενο με premium αμοιβές για να είσαι ευχαριστημένος, τότε αμφιβάλλω αν ποτέ θα σου αρέσει κάποιο δρώμενο.

    Θα σε συμβούλευα να ρίξεις λίγο τον πήχη των απαιτήσεων σου και να διασκεδάσεις παίζοντας τα τρέχοντα δρώμενα.

    Γιατι τελικά παίζουμε Farmerama για να διασκεδάζουμε και όχι να βαρυγκομάμε σε κάθε δρώμενο.
    ;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/1/20
    Αρέσει σε dafro123, 66romanou, -sia1971- και 5 σε άλλους.
  9. xaris68

    xaris68 Στρατηγός του φόρουμ

    Εκμεταλλευτηκα[​IMG] που για τη δικια μου φαρμα ειναι σπανιο να ειναι στολισμενη με σταβλους.
    Το πρωι που μαζεψα τη φαρμα μπηκαν εργαστηρια και με τα καταλληλα βιοτεχνικα το μεσημερι ηταν ετοιμα. Μαζεψα και με το δευτερο μαζεμα που εγινε σε τεσσερις ωρες [βιοτεχνικα και σειρες φασολιας μειωση εργαστηριου] η πρωτη αναβαθμιση ειναι στην κατοχη μου
    [​IMG]
    Καλή συνέχεια και καλό βράδυ!!:)
     
    Αρέσει σε Gulit1, -sia1971-, gtrullis και 4 σε άλλους.
  10. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Τις συμβουλές σου κράτα τες για σένα. Εγώ δεν θα πάρω. για την ενημέρωσή σου και μόνο, κανε μια δημοσκόπηση πότε ήταν διασκεδαστικο το παιχνίδι,τώρα η εκείνο τον καιρό; Θα προτιμώ πάντα βοηθούς από π.ε. Γ ιαυτο έχω φτάσει σε αυτό το επίπεδο χωρίς να έχω υπάρξει ποτέ πριμιουμ και χωρίς να έχω αγοράσει πακέτα πε. Και με αποθέματα. ΔΕΝ θα ασχοληθώ άλλο, έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.
     
    Αρέσει στον/ην p.tosh.
  11. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Τι? Δεν έχουμε δημοκρατία και ελευθερία λόγου ώστε να εκφράζουμε τις απόψεις σας? o_O
    Δεν είδα κανένα κανόνα που να λέει οτι ο κ.Fisherman65 θα αποφασίζει ποιος θα γράφει και ποιος όχι. Οπότε δυστυχώς για εσένα θα πρέπει να με ανεχτείς γιατί θα συνεχίζω να γράφω και να δίνω συμβουλές σε όποιους ενδιαφέρονται.:music:



    Προφανώς δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Είμαι παίκτρια όπως και εσύ. Λυπάμαι που αδυνατείς να καταλάβεις αλλά δεν θα σπαταλήσω άλλο χρόνο να σου δώσω να καταλάβεις.


    Και μια τελευταία ερώτηση : Το αβγό δόθηκε σε όλους δωρεάν και δίνει 15% στους στάβλους. Και αυτό το θωρείς άχρηστο? 15% ΠΕ από τους στάβλους χωρίς να κάνεις ή να δώσεις απολύτως τίποτα; Αν ούτε αυτό δεν σου λέει κάτι, τότε απλά δεν έχω να πω κάτι άλλο.

    Τότε μπορείς να σταματήσεις το διάβασμα εδώ γιατί τα υπόλοιπα που θα γράψω απευθύνονται σε παίκτες που αποδέχονται βοήθεια από παλαιότερους παίκτες. ;)

    Αν ολοκληρώσαμε την 1η αποστολή , δεν σταματάμε εδώ αλλά συνεχίζουμε να μαζεύουμε αναδυόμενα ώστε να έχουμε για την 4η αποστολή και να μην ζοριστούμε τότε. Οπότε και απόψε βάζουμε μεγάλα φυτά σε μικρά χωράφια για να μαζέψουμε αναδυόμενα αύριο πριν να μπει η 2η αποστολή οπότε θα χρειαστούμε χώρο για το φυτό δρώμενου.
    Επίσης τοποθετώντας τους 3 "δωρεάν" αποθηκευτικούς χώρους έχουμε εγγυημένα 24 αναδυόμενα ανα συγκομιδή από μόνο 3 χώρους 2χ2.
    Αν πήραμε τώρα την αναβάθμιση για το κατοικίδιο, δεν την τοποθετούμε αν δεν μαζέψουμε πρώτα πρώτη φορά το διακοσμητικό.
    Για παράδειγμα, τοποθέτησα το αβγό με την έναρξη του δρώμενου και πλήρωσα 1 φιορίνι για να εκκολαφτεί άμεσα. Σε 2 ώρες θα μαζέψω το διακοσμητικό και μετά ξανά το πρωί. Οπότε το πρωί θα έχω ήδη 3 γυαλιά νοσταλγίας. Αν τοποθετήσω τώρα την αναβάθμιση, τότε ο χρόνος θα αρχίσει από την αρχή και θα χάσω μια συγκομιδή. Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες αναβαθμίσεις. Τις τοποθετούμε αμέσως μετά από την συγκομιδή και όχι ενδιάμεσα καθώς θα χάσουμε χρόνο.

    Τέλος αν δεν έχουμε αναδυόμενα , δεν κάνουμε όλη την αποστολή αλλά μόνο τα βήματα που δίνουν τις αναβαθμίσεις του κατοικίδιου και φυσικά τα αναδυόμενα είναι πολύ λιγότερα - 175 λιγότερα αναδυόμενα για την 1η αποστολή..

    .
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/1/20
    Αρέσει σε skareleni, -lousi-leon2001, jimisraf1 και 6 σε άλλους.
  12. annagiannis

    annagiannis Προχωρημένος



    καλησπερα πρωτον θελω να πω οτι τα λες παρα πολυ καλα!
    Αλλα εχω απορεια τι ενοεις? "Επίσης τοποθετώντας τους 3 "δωρεάν" αποθηκευτικούς χώρους έχουμε εγγυημένα 24 αναδυόμενα ανα συγκομιδή από μόνο 3 χώρους 2χ2."??
     
    Αρέσει στον/ην empotonaki.
  13. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Σίγουρα εκείνο τον καιρό,
    όλα ήτανε ωραία,
    και κάρτ-ποστάλ μαζεύανε,
    τα ζώα στην παρέα.

    Κοτούλες,τάρανδοι μαζί,
    μαζεύτηκαν να δούνε,
    όλους τους τυφλοπόντικες,
    πώς τα γυαλιά,φορούνε.

    [​IMG] .
     
    Αρέσει σε noulaki99, Gulit1, kitsena και 11 σε άλλους.
  14. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Οι αποθηκευτικοί χώροι δίνουν αναδυόμενα από κάθε στάβλο, εργαστήριο ή δένδρο που έχουν μέσα. Έτσι αν τους αναβαθμίσεις στο τελευταίο επίπεδο -που έχουν χωρητικότητα 8- μπορούν να δώσουν 8 αναδυόμενα σε κάθε μάζεμα. Συνήθως δίνουν 6-7 ανάλογα με τη διάρκειά τους.
     
    Αρέσει σε annagiannis, lagoudaki, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  15. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλημέρα! Έτοιμη η πρώτη αποστολή. Άργησα να τοποθετήσω το διακοσμητικό γιατί το ξέχασα. xD
    Τα αναδυόμενα τα πήρα έχοντας αποκλειστικά εργαστήρια και δέντρα στις άκρες σε όλες τις εκτάσεις.
    Καλή συνέχεια σε όλους! :music:
     
    Αρέσει σε Nantia123, maria_palou, gtrullis και 5 σε άλλους.
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλη την παρέα... το πρώτο μέρος τελείωσε άνετα και πάμε για το δεύτερο... θα χρειαστούμε
    2100 παλιά ζιζάνια (Βασική έκταση φάρμας)
    25 πάπιες
    25 μορμότες
    50 χάμστερ
    2 γιαλιά νοσταλγίας
    τα επι μέρους δωράκια των δρώμενων καλούτσικα... το διακοσμητικό στην τελευταία αναβάθμιση του . πάρα πολύ καλό... το όλο δρώμενο βατό για όλους τους παίκτες..
    μετά απο 10 χρόνια εμπειρίας στο παιχνίδι και το φόρουμ θα ήθελα να εκφράσω την λύπη μου όταν βλέπω προσωπικές αντιπαραθέσεις στο φόρουμ.. συμβαίνει σπάνια, αλλά συμβαίνει και είναι λυπηρό. προσωπική μου γνώμη.. είμαστε εδω για να διασκεδάζουμε αλλά εμείς οι παλαιότεροι και για να βοηθάμε τους νεότερους... τίποτα παραπάνω .. τίποτα παρακάτω.. άντε και να γκρινιάζουμε όταν έχουμε διαφωνίες με την εταιρία όσον αφορά τα δρώμενα... οπότε προχωράμε παρακάτω... καλή επιτυχία σε όλους
     
    Τελευταία επεξεργασία: 11/1/20
    Αρέσει σε Gulit1, 66romanou, Nantia123 και 17 σε άλλους.
  17. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα σε ολη την φαρμοπαρεα..:D
    Ολοκληρωθηκε και για μενα το πρωτο σκελος του δρωμενου..
    Αρκετα ευκολα μπορω να πω.. Τα δεντρα και οι σταβλοι μου ,εκαναν ολη την δουλεια ως αναφορα, τα αναδυομενα..
    Φυτα εβαλα σε καποια λιγα χωραφακια που περισσεψαν τριγυρω..
    Περιμενουμε λοιπον το μεσημερι, για να ξεκινησει το 2ο μερος ..
    Καλη συνεχεια σε ολους..
    Ευχαριστουμε φιλη μου GEPPO1 για τους υπολογισμους σου..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε Gulit1, Dr.Kelly, Coinhunter01 και 8 σε άλλους.
  18. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα

    Ακριβώς αυτό που απάντησε και Nantia123
    Με μόνη διαφορά οτι επειδή η συχνότητα ανάδυσης σε αυτό το δρώμενο είναι μεγάλη, συνήθως παίρνεις 8 από κάθε αποθηκευτικό ενώ στον ίδιο χώρο θα πάρεις μόνο ένα αν βάλεις ένα στάβλο ή ένα χωράφι. Εγώ έχω βάλει 8 μυρμηγκοφωλιές και παίρνω 8 αναδυόμενα κάθε φορά. Οπότε συμφέρει να τοποθετούμε αποθηκευτικούς χώρους αν μας λείπουν αναδυόμενα. Όχι μόνο σε αυτό το δρώμενο αλλά σε όλα.


    Αν θέλουμε να κάνουμε μόνο τα βήματα για τις αναβαθμίσεις θα χρειαστούμε 250 φυτά και 15 πάπιες λιγότερες. Αλλά το θεωρώ αμελητέα ποσότητα.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, vagelis1968, empotonaki και 3 σε άλλους.
  19. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Ελαβε τελος και το δευτερο μερος του δρωμενου..Χωρις απροοπτα ,ευκολα και χαλαρα..
    Τα φυτα μαζευτηκαν ανετα και γρηγορα..
    Σε 2 ωρες περιπου θα ξεκινησουμε να φυτευουμε στην βασικη εκταση του νησιου το φυτο της 3ης ημερας..
    Καλη συνεχεια σε ολους..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε GEPPO1, sofiapao76, Dr.Kelly και 3 σε άλλους.
  20. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Δεύτερη αποστολή τελείωσε,
    η του καιρού εκείνου,
    πούθελε παλιά ζιζάνια,
    κι όχι πάπιες Πεκίνου.

    Ζητούσε απλές,και λιγοστές,
    και λίγες οι μαρμότες,
    λίγα τα χάμστερ,τα μικρά,
    και σίγουρα,όχι κότες.

    [​IMG] .
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, jojogr, jimisraf1 και 7 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.