Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Μαριάτσι Φιέστα "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 31/8/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Μαριάτσι Φιέστα "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Μαριάτσι-φιέστα.34049/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Μαριάτσι-φιέστα.34048/


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]

    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
  2. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Ενεργός συντάκτης

    εως 2 πικολο πολυ ωραιααα!!!
    ξερουμε ποσα αναδυομενα και φυτα χρειαζομαστε?
     
    Αρέσει στον/ην nickoikono11.
  3. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    Άλλο ένα δρώμενο χωρίς φασολιά. Και επιπλέον έχουμε βαλε - ξήλωνε χωράφια και στάβλους. Οι ανταμοιβές στο κατάστημα πολύ ικανοποιητικές.
     
    Αρέσει στους GEPPO1, thena και nickoikono11.
  4. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα.
    Γνωστό δρώμενο και πάλι στις φάρμες μας με απλό και εύκολο μηχανισμό. Επιλέγουμε 2 από τις 3 εργασίες σε κάθε βήμα, παραδίδουμε προιόντα/φυτά/καρπούς και κτίζουμε τα όμορφα τότεμ.
    Εγώ ξήλωσα τα πάντα και έβαλα ότι αναγράφεται στις ΣΕ. Δεντράκια σε όλο το νησί και φυτά στους χώρους της φάρμας.

    Οι ποσότητες που χρειαζόμαστε για την πλήρη ολοκλήρωση του δρώμενου είναι:

    - 27,010 φυτά δρώμενου
    - 14x Ζαχαρένιο Κρανίο
    - 764x Παλέτα Ζωγραφικής
    - 744x Πορτοκαλί Χαρτολούλουδο


    Θεωρώ ότι το δρώμενο είναι απαιτητικό, αλλά οι αμοιβές είναι πολύ καλές και έτσι πρέπει να το προσπαθήσουμε όλοι. Ειδικά για το τελευταίο διακοσμητικό που δίνει το μπόνους για τα αναδυόμενα. Είναι σαν ένα Χιούι Ντόνατ. Όσον αφορά τα αστερονομίσματα θα πάρουμε το μέγιστο 780 και έτσι θα αποφασίσουμε μόνοι μας τι θα αγοράσουμε.
    Εγώ προσωπικά θα πάρω τα δύο Πίκολο και τον νέο μυστ. στάβλο για το ζωάκι Νυχτοπεταλούδα της Βενεζουέλας.
    Καλή συνέχεια σε όλους :)
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, GEPPO1, Hellenagal200010 και 15 σε άλλους.
  5. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    To "Λαμπρή διακόσμηση" δίνει 76Χεπίπεδο σε 20 ώρες
    Το "Ξεσηκωτικός χορός " δίνει 80Χεπίπεδο κάθε 40 ώρες δηλαδή τα μισά... βέβαια και 5% στα αναδυόμενα...
    Βρε παιδιά έχω φασολιές που δίνουν % στα αναδυόμενα, έχω χιούι που δίνουν το ίδιο... εγώ γιατί δεν βλέπω καμιά διαφορά στα αναδυόμενα όταν τα χρησιμοποιώ; Άσε που πολλές φορές δίνει και λιγότερα με χιούι.
    Γενικά το 5% του "άμα σου κάτσει" εμένα δεν μου λέει τίποτα... μιλάω για εμένα ε;
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, Lina123, GEPPO1 και 6 σε άλλους.
  6. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Ενεργός συντάκτης

    Χθες κάθισα και υπολόγισα και τι αλλά πράγματα χρειαζόμαστε για το εβεντ σύμφωνα πάντα με τα δικά μου κριτήρια στο ποια στήλη θα διαλέξεις κάθε φορά

    3400 καρότα
    52 κουκοι
    194 χουρμαδες
    64 ροδάκινο
    4727 σιτάρι
    34 μούρα
    24 νυφίτσα
    196 καστανό
    3554 κεχρί
    14 σαλαμάνδρα
    1888 μάραθος
    132 πορτοκάλι
    56 παγόνια
    1920 ντομάτες
    62 σκύλοι
    62 ζαχαρένια σφενδάμι
    1264 σπόροι σόγιας
    92 ψάρι
    2404 σεληνο
    186 Κορομηλά
    2334 μενεξές
    426 μανολια
    2540 κράνα
    368 Γκιγκο
    124 καγκουρό
    46 στρουθοκάμηλος

    (Ελπίζω να μην έχω κάνει κάνα λάθος )

    Οι επιλογές που έκανα είναι
    Βήμα 1ο Μωβ και Μπλε
    Βήμα 2ο Μωβ και Μπλε
    Βήμα 3ο Ροζ και Μπλε
    Βήμα 4ο Ροζ και Μπλε
    Βήμα 5ο Ροζ και Μπλε
    Βήμα 6ο Μωβ και Μπλε
    Βήμα 7ο Ροζ και Μπλε
    Βήμα 8ο Ροζ και Μωβ


    Ήδη έχω μαζέψει τα περισσότερα κάτι φυτά έχουν μείνει αλλά κάθε μέρα θα παίρνω τα 300 σπόρους από κατάστημα και θα είμαι κομπλέ σας το προτείνω και εσάς για να μην πληρώσετε μια περιουσία στην λαϊκή
    Μακάρι να καταφέρω να το ολοκληρώσω όλο το εβεντ

    Καλή αρχή σε όλους και Καλό μήνα!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/9/22
    Αρέσει σε Lina123, Hellenagal200010, Coinhunter01 και 3 σε άλλους.
  7. vickymou

    vickymou Βετεράνος του παιχνιδιού

    ολα ωραια και καλα αλλα ξαναρωτω ....που θα βαλουμε τα διακοσμητικα?Και κατι ακομη σοβαρο πιστευω..οι νεοι παικτες με αυτο το νεο συστημα να μη εχουν φασολιες τα δρωμενα, (σχεδον τα περισσοτερα) πως θα καταφερουν να εχουν αρκετες φασολιες για να μαζευουν τοσους Π.Ε που θα χρειζονται ανεβαινοντας τα επιπεδα?
     
    Αρέσει σε Lina123, skias10, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  8. alexbas

    alexbas Έμπειρος

    kαλα ολ αυτα αλλα τ αν/να του νησιου πως θα βγουν?
     
    Αρέσει σε gianniskostas_, Lina123, Megas_kokoriko και 3 σε άλλους.
  9. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Από τη βασική έκταση του νησιού γεμάτη με απλά δέντρα των 20,21,22,23 ωρών πήρα 29 αναδυόμενα. Κάθε ζαχαρένιο κρανίο χρειάζεται 36. Ισως η αυριανή εκτροφή δίνει και αυτή χαρτολούλουδα. Καλό φθινόπωρο για όσους επέστρεψαν τώρα από διακοπές.
     
    Αρέσει στους nota.dim1802, Lina123 και GEPPO1.
  10. vickymou

    vickymou Βετεράνος του παιχνιδιού

    το γκονγκοτι ειναι?
     
  11. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Ενεργός συντάκτης

    γκιγκο ειναι λαθος μ
     
    Αρέσει στον/ην vickymou.
  12. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Από τις τρεις εκτάσεις του νησιού με τα μεγαλύτερης διάρκειας χρόνου,δέντρα έλαβα 150 χαρτολούλουδα...μου έκανε εντύπωση στη μία έκταση που είχα το ζωοκομείο, έλαβα τα πιο πολλά,οπότε νομίζω με στάβλους δίνει πιο πολλά.Ξήλωσα τα πάντα κι έβαλα καρχαρίες και σαλάχι μάντα ...θα δείξει! :)
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, Lina123, nota.dim1802 και 4 σε άλλους.
  13. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Το ίδιο έχω προσέξει και εγώ, άρα δεν είμαι η μόνη που το παρατήρησα....

    Τα αναδυόμενα του νησιού δεν το βλέπω να μαζεύονται και όταν ένα δρώμενο είναι να μου βγάλει την ψυχή αντί να με ξεκουράζει στο μυαλό κυρίως(υποτίθεται παίζουμε για να χαλαρώσουμε), για μένα δεν είναι δρώμενο είναι μαρτύριο και άγχος κάτι που δεν μας λείπει...... Για αυτό θα το πάω χαλαρά και ότι γίνει, έλεος πια με τα αναδυόμενα.....

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!!!
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, maria_palou, GEPPO1 και 4 σε άλλους.
  14. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Ενεργός συντάκτης

    Σίγουρα είναι πολύ δύσκολα εβεντ στα αναδυόμενα του εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία!!!
     
    Αρέσει στους Lina123, maria_palou και GEPPO1.
  15. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπέρα αγρότες και αγρότισσες!

    Εγώ τελείωσα με τα αναδυόμενα σήμερα το πρωί, βάση με αυτά που έκανα και αυτά που έχω εγώ.
    [​IMG]
    Είχα βάλει και στις 3 εκτάσεις του νησιού με 20άωρα δέντρα.
    Τη πρώτη μέρα χρησιμοποίησα 5 φασολιές, από 5% στα αναδυόμενα η κάθε μία φασολιά, σύνολο 25% και έχω 15 Χιούι από 5% το κάθε ένα, σύνολο 75% στα αναδυόμενα, όλα μαζί 25+75=100%
    Προσοχή, πολύ σημαντικό, όταν βάζουμε τα Χιούι να κάνουμε ανανέωση με το F5 αλλιώς δεν πιάνουν τα Χιούι.
    Τους στάβλους δεν τους προτιμώ, γιατί κάθε στάβλος θα δώσει 1 αναδυόμενο.
    Η αλήθεια είναι πως δεν βγαίνουν εύκολα τα αναδυόμενα στο νησί αν δεν έχεις κάποια βοηθήματα, αλλά έχουμε μέρες ακόμα και πιστεύω πως θα το βγάλουμε όλοι, αρκεί να έχουμε μόνο 20άωρα δέντρα και τα απαραίτητα στην αποθήκη μας.

    Ωραίο δρώμενο, με πολύ καλά δώρα και στο κατάστημα, πρώτος στόχος τα δύο Πίκολο! Θα ήθελα να είχε φασολιά, ειδικά στα ποιο μικρά επίπεδα θα τους βοηθούσε πολύ. Τα διακοσμητικά που δίνουν π.ε. χ επίπεδο, για μένα είναι πολύ καλά.

    Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους!
    Καλή συνέχεια με υγεία!




     
    Αρέσει σε vagelis1968, αμφιθεα, Lina123 και 6 σε άλλους.
  16. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα.
    Τελείωσα και εγώ το δρώμενο, το οποίο φάνηκε δύσκολο από την πρώτη μέρα όσον αφορά τα αναδυόμενα, ειδικά του νησιού.
    Προτίμησα όπως είπα τα δύο Πίκολο, τα οποία μου έδωσαν "Χορός των φύλλων" και "Μουλτιτάσκινγκ" και τον ένα μυστ. για το καινούργιο ζωάκι.
    Κάπου πανω διάβασα ότι οι στάβλοι δίνουν πιο πολλά σε σχέση με τα δέντρα και έτσι δοκίμασα τους στάβλους. Τοποθέτησα τους αποθηκευτικούς χώρους (ζωοκομεία) και πράγματι με τους πιο πολύωρους στάβλους λάμβανα 100% στα αναδυόμενα.
    Πιστεύω πως συμφέρει να έχουμε τους στάβλους στα ζωοκομεία, με την προυπόθεση ότι είναι στο μέγιστο η χωρητικότητά τους, διότι για 4 μικρά χωραφάκια, που σημαίνει 4 αναδυόμενα το max, παίρνεις 8. Κατά τ' άλλα είχα τοποθετήσει πρώτα τα πιο πολύωρα δέντρα, μιας και έχουμε και πάνω από 20ωρα δέντρα, μετά τα 20ωρα και συγχρόνως χρησιμοποιούσα και το βιοτεχνικό "Φιαλίδιο Ανάπτυξης" για ταχύτερη παραγωγή.
    Τέλος, βοήθησαν και οι εκτροφές λιγάκι με τα αναδυόμενα, μιας και είχαμε το δρώμενο του ΠΣΚ.
    Καλή συνέχεια σε όλους! ;)
     
    Αρέσει σε vagelis1968, αμφιθεα, Lina123 και 4 σε άλλους.
  17. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Πλάκα έχετε xD που το πρόβλημά σας είναι τα αναδυόμενα. Γιατί για μένα τα φυτά είναι το πρόβλημα. Μάλλον εσείς βγάλατε πιο γρήγορα τα φυτά οπότε λογικό να μένουν πίσω τα αναδυόμενα.
    Όπως κ να'χει δεν θα τρελαθούμε κιόλας :p
     
    Αρέσει σε vagelis1968, nota.dim1802, maria_palou και 2 σε άλλους.
  18. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Ενεργός συντάκτης

    το εβεντ λέει ότι τελιωνει 9 του μήνα αλλά λέει 94 ώρες τι φάση?
     
    Αρέσει στον/ην αμφιθεα.
  19. IRENE26

    IRENE26 Ειδικός του φόρουμ

    7 του μηνός τελειώνει και όχι 9. Μήπως μπερδεύτηκες επειδή λέει 7/9;;
     
  20. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Ενεργός συντάκτης

    όχι 9 /9 έλεγε και το άλλαξαν μετά που το ειπα
     
    Αρέσει στον/ην αμφιθεα.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.