Συζήτηση για το δρώμενο "Μία μέρα στη θαλασσα"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 3/6/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    με ένα λαθάκι στο χρόνο. έχεις ενεργοποιημένη τη ρούνα που μειώνει κατά 10% το χρόνο στους στάβλους.
     
  2. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    λοιπόν υπολογίζω να μαζέψω 5 φορές την ημέρα τους στάβλους με τα κοράλλια
    εχω όντως την ρούνα που μειώνει τον χρόνο και μια σειρά φασολιάς που μειώνει κι άλλο τον χρόνο
    άρα 30 Χ 5= 150 Χ 3=450
    σε 3 μέρες τέλος τα κοράλλια
    θα συμφωνήσω μαζί σας ότι δίνουν λίγα αλάτια
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, xristos-ale3andros και 4 σε άλλους.
  3. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Κοίτα, δεξαμενές μάζεψα 5 που είχα βάλει, και μου έδωσαν 3 αλάτια... σε λίγο θα μαζέψω 25, οπότε θα ενημερώσω πόσα μου έδωσαν οι 25...;)


    Δυστυχώς οι 25 δεξαμενές μου έδωσαν μόνο 2 αναδυόμενα...:/ αυτό δεν φαίνεται καλό...
     
    Τελευταία επεξεργασία: 5/6/15
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  4. ste007

    ste007 Επαγγελματίας του φόρουμ

    2η μέρα και μάζεψα καλούτσικα αναδυόμενα ελπίζω να συνεχίσει έτσι αλλιώς δεν το βγάζω
    μια συμβουλή κάντε πρόγραμμα με το πόσα χρειάζεστε κάθε μέρα
    πχ κάθε μέρα πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 2890 φύκια 242 αλάτι και 82 κοράλλια
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  5. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Για άλλη μια φορά αποδείχτηκε ότι εκεί που τελειώνει η λογική ... αρχίζουν τα αναδυόμενα :D. Οντως πολύ λίγα τα αναδυόμενα από τις δεξαμενές. Το φυτό του ιβέντ δίνει αρκετά για την ολοκλήρωση του, το ίδιο βέβαια και τα υπόλοιπα φυτά-δέντρα κλπ όπως φάνηκε και από το πρώτο μισάωρο της εκκίνησης, καθώς όσοι μάζευαν περίπου στα 100 τώρα πήραν 150 και πάνω, και όσοι μάζευαν 250-300 ξεπέρασαν και τα 500. Αλλάχτηκε ο ρυθμός πεσίματος των αναδυόμενων σίγουρα ... βελτιώνοντας μάλιστα ακόμη περισσότερο την υπεροχή των μικρών 1x1 χωραφιών έναντι των μεγάλων 2x2 σε πολύωρο φυτό.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, xristos-ale3andros και 5 σε άλλους.
  6. ariadnim

    ariadnim Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπερα και απο μενα! Δεν ξερω αν θα το βγαλω το ιβεντ καθως εκανα πολυ κακη αρχη! :oops: Με την εξεταστικη να τρεχει ξεχασα τελειως οτι ξεκινουσε χθες και αντι για το μεγαλυτερο μου φυτο ειχα ελαιοκραμβη... Επισης σημερα μεσα στη νυστα μου οταν μαζεψα το πρωι δεν εβαλα τσατνι! :wuerg: Γενικα παω πολυ καλα με τις γκαφες! Να δω τι αλλο θα κανω! Και τα αναδυομενα ομως μαλλον δε με συμπαθουν ιδιαιτερα γιατι δεν ξεμυτιζουν συχνα παρ ολο που ανοιξα το θρυλο και ειμαι στο 26%...... Ειδωμεν! Καλες δουλειες σε ολους!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, RARANIARO, kitsena και 10 σε άλλους.
  7. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα σε όλους.
    Τελικά οι δεξαμενές δε δίνουν αναδυόμενα. Από 30 που έβαλα πήρα ως τώρα 2 φορές από 7 και μια 6. Παρόλα αυτά έχω ήδη φτιάξει τις τροφές για τις δεξαμενές και έχω 120 αγκαθωτά κοράλλια. Με τα βιοτεχνικά οι δεξαμενές χρειάζονται χρειάζονται 2ώρες και 18 λεπτά. Άρα μέχρι το βράδυ θα φτάσω τα 210 κοράλλια. Το βράδυ θα βάλω τζιντζερ για να πάρω το πρωί αναδυόμενα -σίγουρα θα δώσει αρκετά παραπάνω και το πρωί πάλι από την αρχή. Βέβαια έχω βοηθούς και η εναλλαγή χωράφια-δεξαμενές είναι απλή υπόθεση.

    ΥΓ. Δεν πήρα κανένα πακέτο, το φύκι δίνει καλά αναδυόμενα και έχω μαζέψει πάνε από 500 -έτσι έφτιαξα τις τροφές. Και από τις 7 το πρωί που μάζεψα τα βραδινά φυτά, έβαλα τις δεξαμενές, έτσι μάζεψα 4 φορές μέχρι τώρα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, xristos-ale3andros, GEPPO1 και 7 σε άλλους.
  8. nana

    nana Γνώστης του φόρουμ

    καλησπερα και απο μενα σε ολους Τελειωσα και εγω με τις τροφες , εχω 210 αγκαθωτα και σε μια ωρα θα μαζεψω αλλα 40 που θα ειναι ετοιμα Καλα ως εδω Θελω να πω ομως κατι για το ξεκινημα του δρωμενου.Με εξευγενισμενο γαρυφαλλο σε 202 μικρα χωραφια ελαβα μονο 24 αναδυομενα Στο αγριο λιβαδι με τα ιδια χωραφια και ολυρα μη εξευγενισμενη πηρα 38 Ηθελα να κανω ενα τεστ για να συγκρινω τι με συμφερει Ειναι η δευτερη φορα που το κανω αυτο και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο Θα εξευγενισω λοιπον την ολυρα και θα ξαναδοκιμασω Οι 40 δεξαμενες μου δινουν 7-8 αλατια , εχω μειωμενο χρονο, κα βιοτεχνικα τσατνι κολοκυθομηλοπιττα ανοιξιατικο στεφανι και καροτοψωμο. Αλλα θεωρω πως ειναι παρα πολλα τα αναδυομενα και θα μας κουρασουν Καλη συνεχεια και καλο απογευμα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, xristos-ale3andros, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  9. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    το μεσημερι που μαζεψα τα φυκια (φυτεμενα σε μικρα χωραφια+bonus κολοκυθομυλοπιτας) μου εδωσε μονο απο την κεντρικη φαρμα σχεδον 40 αναδυομενα. συγκριτικα με αλλα ηβεντ με εκπλησσει αυτη η ποσοτητα, μιας και ειναι τριπλασια απο οσα μαζευα!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, xristos-ale3andros, *As* και 5 σε άλλους.
  10. rafaelos2011

    rafaelos2011 Τακτικός στο φόρουμ

    Εγώ προσωπικά είχα αφήσει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα το παιχνίδι και το ξανάπιασα πρόσφατα. Είμαι στο επίπεδο 71, όμως έχω έλλειψη σε πολλούς τομείς της φάρμας μου (π.χ. δέντρα, εργαστήρια, χώρο στο Μπαχαμαράμα, βιοτεχνικά αγαθά κ.α.). Προσπαθώ λοιπόν να καλύψω αυτά τα "κενά" σιγά-σιγά και έχω σε δεύτερη μοίρα τα ιβέντς. Έτσι κι αλλιώς, εάν δεν καλυφθούν, είναι ανέφικτο να ολοκληρώσω οποιοδήποτε ιβέντ σπερνοθερίσματος, και ειδικότερα το "Μια μέρα στη θάλασσα" που έχει τόσο αυξημένο βαθμό δυσκολίας. Αποφάσισα λοιπόν να φτάσω το ιβέντ μέχρι το τρίτο βήμα για να πάρω κανένα μυστηριώδες δενδρύλλιο (αν προλάβω). Καλή τύχη (δεν θα πω καλή επιτυχία γιατί θα είναι πλεονασμός), και καλή δύναμη σε όσους έχουν σκοπό να το ολοκληρώσουν. Και μία φιλική επισήμανση, επειδή έχω πετύχει αρκετούς να το γράφουν έτσι, είναι τσάτνι και όχι τσαντί.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, 2014chr, nana και 2 σε άλλους.
  11. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    ευστοχη η υπενθυμιση σου! :D κι εγω σκεφτομαι να κανω το 3ο και το 4ο απο τις υπολοιπες θα κανω μονο το ασημενιο αστερακι, νομιζω παντως πως μπορεις να προλαβεις να παρεις και τους σταυλαρχες :) αξιζει!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, βιβη.2003 και 2 σε άλλους.
  12. rafaelos2011

    rafaelos2011 Τακτικός στο φόρουμ

    Δεν ξέρω εάν μπορώ, το σίγουρο πάντως είναι ότι θα προσπαθήσω γιατί όντως αξίζει.;)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 5/6/15
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, βιβη.2003 και 2 σε άλλους.
  13. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    δυστυχως ειναι ακριβως οπως τα ελεγα εχθες το βραδυ. μολις τωρα 30 δεξαμενες μου εδωσαν 4 αλατια. ειναι πραγματι κριμα να μην εχουμε καμμια βοηθεια απο το νησι.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, heavymetal7, nana και 8 σε άλλους.
  14. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Όντως είναι κρίμα οι στάβλοι των κοραλλιών να δίνουν τόσα λίγα αλάτια
    σε 2 ώρες μαζεύω τα τελευταία για σήμερα και μετά θα βάλω λεμονόχορτο
    μέχρι τώρα έχω μαζέψει 180 κοράλλια και θα ξεπεράσω τα 200
    άρα χρειαζόμαστε σχεδόν 2 μέρες
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, heavymetal7, nana και 5 σε άλλους.
  15. gagalia

    gagalia Νέος ειδικός

    Τελικα εδειξε... -.- 7 αλατια απο 40 δεξαμενες.
    Παιχνιδι ειναι, δεν πρεπει να χαλαμε την ηρεμια μας. Ας κοιταξουμε την ευθυμη
    πλευρα του.
    Καλη συνεχεια... και οπου φτασουμε :music:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, nana, xristos-ale3andros και 4 σε άλλους.
  16. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    7 αλατια απο 30 :/
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, heavymetal7, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  17. MATINAmp

    MATINAmp Αρχάριος στο φόρουμ

    16 αλατια απο δεξαμενες,δεν ξερω πως βγηκαν,δεν ειχα γλαστρουλες η κατι αλλο,μονο τσατνι,κολοκυθομηλοπιτα,ψωμι καροτου και 2 εργαστηρια παντα
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, GEPPO1, ioanna6929 και 3 σε άλλους.
  18. natalia_prod72

    natalia_prod72 Στρατηγός του φόρουμ

    Δεν ξερω πως θα σας φανει, αλλα εχω 30 με 40 λεπτα που φυτευω καροτα, σιταρι, μαρουλι και μπορει να πηρα 10-12 αλατια, φυτα με πολυ λιγους π.ε. Εχω βαλει κολοκυθομηλοπιτα, μαρμελαδα 30φυλλο και ψωμακι καροτου, τα συμπερασματα δικα σας.
     
    Αρέσει σε fenia233, kolokythopitas, graganta και 9 σε άλλους.
  19. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    [​IMG] παιδια αυτο και αλλα ιβεντ (δυσκολα) αν δεν κανουμε εξευγενισμο παρα πολυ δυσκολα μαζευονται τα αναδυομενα αυτο σημαινει οτι σιγα-σιγα ολοι πρεπει να εχουμε τα φυτα μας (τριανταφυλλο,γαρυφαλλο) ετοιμα και σουπερ λιπασμα (γι'αυτο εχει και προσφορα) θελει φυσικα και χρονο για τα φυτα-σταυλους καλη συνεχεια και καλη δυναμη καλη σας μερα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/6/15
    Αρέσει σε ARGIR0123456, kolokythopitas, FARMERAMA16000 και 10 σε άλλους.
  20. nana

    nana Γνώστης του φόρουμ

    καλησπερα !!Αν δινει ο παραγωγος βραβειο βλακειας σας παρακαλω πολυ μην μου το στερησετε !!!!!!Υπαρχει καποιος αλλος συναγροτης μας που να ετοιμασε 40 τροφες δρωμενου επιπλεον? ΜΟΝΟ ΕΓΩ !!!! Υπολογισα ποσες ηθελα ακομη, αλλα δεν μετρισα τις δεξαμενες που ηδη ηταν σε λειτουργια . Τις χαριζω σε οποιον μου βαλει σε ταξη την αποθηκη μου χαχαχ Ετσι δεν λενε οσοι μαζευουν πολιοσιδερα? << Καθαριζουμε τις αποθηκες σας σε ανταλλαγμα με οτι παλιο εχετε και δεν το χρειαζοσαστε καλε κυριεεε>> Αν υπολογιασα σωστα μετα το περας των τροφων χρειαζομαστε 960 αλατια και 13870 φυκια? Καποιος να μου δωσει τα φωτα του γιατι ειμαι αυπνη και θα την κανω παλι τη χαζομαρα μου Ευχαριστω !!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/6/15
    Αρέσει σε kolokythopitas, RARANIARO, monolith2 και 9 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.