Συζήτηση για το δρώμενο "Μία μέρα στη θαλασσα"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 3/6/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. Wild_Rose

    Wild_Rose Ανερχόμενος συντάκτης

    Φίλε μου μάλλον έχεις κάνεις λάθος. Εφόσον δεν χρειάζεται ζώα για παραγωγή είναι στάβλος και όχι εργαστήριο. Θα πρέπει να καταναλώσουμε Γλαστρούλα του έρωτα, Λικέρ αυγού και Μπαλίτσες τυριού. Κατα τα αλλα δύσκολο δρώμενο, απαιρεί προσεχτικό σχεδιασμό αλλα με καλά έπαθλα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, eleni070380 και 4 σε άλλους.
  2. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    Διαβαζοντας την φιλη Ναντια ....εκανα ενα υπολογισμο και νομιζω ( αν δεν κανω λαθος ) οτι θα πρεπει να γεμισουμε το νησι εργαστηρια ...θεωρω οτι αν βαλουμε για την ακριβεια 41 και μαζευουμε τρεις φορες την ημερα(123 κοραλια ) θα τελειωσουμε σε 4 μερες και δεν θα εχουμε αγχος με αυτα .....οποτε οταν βγουν τα φυτα των χωραφιων πρεπει πρωτα απο ολα να παραγουμε τις τροφες ....αν μπορουμε απο καποιο σημειο και μετα σχεδον παραλληλα.... τα φυτα τωρα θα βγουν οπως ειπαν ολα τα παιδια παραπανω με τσαντι και μικρα χωραφια ....το κλειδι της υποθεσης ειναι στο ποσο ευκολο ή δυσκολο θα μας κανουν την εμφανιση των αναδυομενων....

    (καλυτερα τα μικρα επιπεδα να αρχισουν τις ανταλλαγες εργαλειοθηκων για να αποκτησουν τα σφυρια που τους λειπουν :))
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, Stefoulini και 4 σε άλλους.
  3. traxhla

    traxhla Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Mηπως εχει υπολογισει καποιος, ποσα βιοτεχνικα θα χρειαστουμε γι αυτο το ιβεντ???
    1. Τσαντνι για τεμαχιακη αυξηση της συγκομιδης!
    2. Πασχαλινη, στεφανι για περισσοτερους πε!
    3.Κολοκυθομηλοπιτα κ καροτοψωμο για περισσοτερους πε στα φυτα!
    4. Στολεν κ λευκη αγνοτητα για αποδωτικοτερο σ,λ!
    5. Γλαστρουλες, μπουκιτσες τυριου κ λικερ αυγου για μειωση χρονου στις δεξαμενες!
    6. Τουρτα με ξυνη κρεμα για εξευγενισμενο τριανταφυλλο!
    7. Πινκι για χρονικη παραταση των βιοτεχνικων!
    Αν σε ολα αυτα προσθεσω εργαλεια, σουπερ λιπασματα , ζωζωκες κ λιπασμα.....
    αναρωτιεμαι μηπως με συμφερει καλυτερα, να βαλω κοτες, να πουλαω κοπρια???
    Δεν θελω να αποτρεψω κανεναν αλλα νομιζω οτι οι παικτες που ειναι σε μικρα επιπεδα, θα κερδισουν πολλα χτ ετσι κ θα αγορασουν βιοτεχνικα, που θα τους βοηθησουν στην ανοδο τους!

    Καλη συνεχεια κ καλο ξημερωμα σε ολο το αγροτομανι!
     
    Αρέσει σε Gulit1, sousouradaki, kitsena και 9 σε άλλους.
  4. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα.
    GEPPO1 και οι υπόλοιποι, που σκοπεύετε να βάλετε τις δεξαμενές;;; στο νησί;;
    ευχαριστώ
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  5. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Αγαπητέ Νότη οι δεξαμενές μπαίνουν μόνο στο νησί
    Μάλλον δεν διάβασες καλά τις Σ.Ε
    προσοχή
     
    Αρέσει σε ioanna6929, heavymetal7, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  6. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Δίκιο έχεις. Ευχαριστώ.
     
  7. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ναι δίκιο έχεις. Επειδή το κατασκευάζουμε το θεώρησα εργαστήριο, αλλά ρώτησα και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι στάβλος. Άρα γλαστρούλες του έρωτα και ένα από τα δύο άλλα (Λικέρ αυγού ή μπαλίτσες τυριού) Μαζί με την γραμμή φασολιάς για λιγότερο χρόνο στάβλων και τη ρούνα, ο χρόνος θα κατέβει αρκετά κάτω από 2,5 ώρες. Άρα μπορούμε και 6 μαζέματα την ημέρα. Άρα χαλαρά!
    Αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν δίνει ΠΕ η δεξαμενή κοραλλιών. Αλλιώς έχουμε 0 αναδυώμενα από το νησί. Άρα το βράδυ θα πρέπει να μαζεύουμε τις δεξαμενές και να βάζουμε ότι μεγαλύτερο μπορούμε (τζίντζερ) μπας και πάρουμε και από κει κανένα αναδυώμενο!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, LILA413 και 2 σε άλλους.
  8. Wild_Rose

    Wild_Rose Ανερχόμενος συντάκτης

    Και πάλι λάθος είσαι φίλε μου...
    Καθώς δίνει 250 τροπικούς. Αρα θα δίνει και πεσμένα αντικείμενα.
    Ράβε - Ξήλωνε δεν είναι καλή ιδέα ;)
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kolokythopitas, βιβη.2003 και 2 σε άλλους.
  9. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα!!! πωπω πηρε φωτια το φορουμ!!! το μονο σιγουρο ειναι οτι θα περασουμε ενα πολυ ενδιαφερον ΣΚ και οχι μόνο.
    εγω προσωπικα θα βαλω απο την αρχη του εβεντ, με το πρωτο μαζεμα απο τρια τσαντι και κολοκυθομηλοπιτα μαζι με ταρτα pinkie (νομιζω 72 ωρες ή 70)και μολις ξεκινησω την παραγωγη κοραλλιων, πεντε γλαστρουλες (5χ8=40) μαζι με pinkie, και βλεπουμε.αν δω οτι τα βιοτεχνικα δεν πανε καλα, θα βαλω και ψωμι καροτου, πασχαλινη ή τριανταφυλλο. βεβαια ολα θα εξαρτηθουν απο τον αριθμο των αναδυομενων σε καθε θερισμα. παντως θα αδειασω ολη την φαρμα και θα βαλω μονο μικρα χωραφια και μολις βγαλω τα φυτα, θα αρχισω να φυτευω εξευγενισμενο τριανταφυλλο και γαρυφαλλο. παρα πολλα τα αναδυομενα, περισσοτερα απο καθε αλλη φορα, αφου στην αρχη αναρωτιομουν μηπως διαβαζω λαθος!! αντε ετοιμαστητε για μεγαλη αγωνια!!
     
  10. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Παιδιά σιγά θα μπερδευτούμε , που θα τα βάλουμε τόσα βιοτεχνικά ?
    1ο θέλουμε βιοτεχνικά για περισσότερους Π.Ε για να μαζέψουμε αλάτια
    2ο θέλουμε βιοτεχνικά για μείωση χρόνου για να γίνουν πιο γρήγορα τα φυτά ( τουλάχιστον μέχρι να μαζέψουμε αρκετή ποσότητα )
    3ο θέλουμε βιοτεχνικά για την μείωση του χρόνου των στάβλων
    που θα τα βάλουμε όλα αυτά ?
    λοιπόν για να οργανωθούμε λίγο και να δούμε πως θα ξεκινήσουμε
    έχω φυτέψει απο χθες γαρύφαλλο ,έχω όλους τους τζαμποστάβλους και χχλ δέντρα και πολλά άλλα
    μόλις ξεκινήσει το ιβεντ και το τονίζω να είμαστε σίγουροι ότι ξεκίνησε ( προσοχή να μην υπάρξουν κλάματα )
    ανοίγουμε τον σγουρομάλλη (μπορεί να κρύβει κανένα μπόνους 15% Περισσότερους Π.Ε)
    μετά πάμε στις σειρές φασολιάς , όσοι έχουν ανοίξει το Νότο και την Ανακούφιση δίνουν πολλούς Π.Ε στο νησί και στα δέντρα
    επίσης όποιοι αγόρασαν τη σειρά για το Νεπάλ δίνει και αυτή Π.Ε στα δέντρα του νησιού
    σας βάζω φωτό με κάποιες απο τις σειρές που δίνουν Π.Ε

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    κλειδώστε όλες τις σειρές και μαζέψτε τη φάρμα σας
    βαζουμε και μια κολοκυθομηλόπιτα και ένα ψωμί καρότου για ακόμη Π.Ε
    δεν θα ενεργοποιήσω από την αρχή αυτή τη σειρά γιατί θέλω να πάρω το μπόνους σε όλα τα χωράφια
    [​IMG]
    μην ξηλώσετε από την αρχή τα πάντα μέχρι να έχετε ενα απόθεμα για να σπείρετε σε όλους τους χώρους
    αυτό μπορεί να γίνει και την άλλη μέρα, έτσι μαζεύουμε πάλι και ίσως καταφέρουμε να μαζέψουμε τα αλάτια
    καλό είναι να μην δώσουμε τιποτα από την αρχή μέχρι να φτιάξουμε τις τροφές και τα κοράλλια που θέλει
    Αν μαζέψω σε 3 μέρες με όλα τα βιοτεχνικά τα φυτά μετά θα βάλω τους στάβλους να φτιάξω τα κοράλλια
    και αυτό γιατί με τα βιοτεχνικά για μείωση χρόνου των στάβλων μπορούν να γίνουν σε 2 μέρες
    οι τροφές εννοείτε θα είναι έτοιμες μέσα σε ένα βράδυ
    καλή επιτυχία και να μου στέλνετε αλατάκια
    όποιος χρειαστεί κάτι ας μου στείλει π.μ

    ~Αφαίρεση λάθος πληροφορίας~
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 4/6/15
    Αρέσει σε bobostela, RARANIARO, ioanna6929 και 9 σε άλλους.
  11. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Ολα θα εξαρτηθούν από τα αναδυόμενα που θα μας δώσουν οι 490 δεξαμενές. Εγώ πιστεύω πως από τη στιγμή που δίνουν περισσότερους ΤΠΕ και από στάβλο πάντα (που θέλει σχεδόν τετραπλό χρόνο) από τα 490 αλάτια που θα χρησιμοποιήσουμε για τις τροφές τους τα περισσότερα θα μας τα δώσουν πίσω. Ο ρυθμός που θα πέφτουν τα αναδυόμενα στο φυτό του ιβέντ λογικά δεν θα αλλάξει, αλλιώς δεν θα έδινε μόνο 8 ΠΕ περισσότερους από το σπαράγγι που είναι επίσης 8ωρο (οι αρχικοί ΠΕ παίζουν σίγουρα ρόλο στα αναδυόμενα οι επιπλέον ΠΕ από κατοικίδια-βιοτεχνικά-φασολιές-εξευγενισμό είναι αμφιλεγόμενοι) . Ο βαθμός δυσκολίας ελπίζω να έχει να κάνει περισσότερο με τον προγραμματισμό που θέλει το ιβέντ και όχι με το πως θα μαζευτούν τα αναδυόμενα, γιατί σε μια τέτοια περίπτωση θα αναγκαστούμε για πρώτη φορά να χρησιμοποιήσουμε εξευγενισμό με χρήση σ.λ. για την ολοκλήρωση του.
     
    Αρέσει σε sousouradaki, ioanna6929, βιβη.2003 και 2 σε άλλους.
  12. psipsi1978

    psipsi1978 Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλημερα Ναντια..λες καπου 3 σπορες την ημερα και εδω 6 μαζεματα την ημερα...ναι αμα δεν δουλευεις και εισαι συνεχεια μεσα στην φαρμα σιγουρα βγαινει..εγω ας πουμε θα το ξεκινησω το βραδυ που θα γυρισω απο δουλεια,σγμερα ειμαι μεσημερι και το σκ μαλλον θα λειπω ολο λογω σοβαρων υποχρεωσεων..παντως δυσκολο πολυ...θα κανουμε οτι μπορουμε..εχουμε και να επιλεξουμε αυτην την φορα..καλη μας επιτυχια!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, antigonisfarm, rainbow και 4 σε άλλους.
  13. elenip93

    elenip93 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    πρωτο μαζεμα 150 αλατια! αντε να δουμε!
     
    Αρέσει στους ioanna6929 και βιβη.2003.
  14. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG]
    από όλους τους χώρους σύνολο 200 και τα 2 πρώτα δωράκια
     
    Αρέσει σε maria071966, ioanna6929, psipsi1978 και 3 σε άλλους.
  15. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Πρώτο μάζεμα 169 αλάτια. Είχα φυτέψει γαρύφαλλο και καφέ στο νησί και χρησιμοποίησα τσάτνι, ανοιξιάτικο στεφάνι, κολοκυθομηλόπιτα και ψωμί καρότου απο βιομηχανικά και με ενεργοποιημένους τους βοηθούς (κουκουβάγια, ιπτάμενο σκίουρο, 2 μονόκερους, δρακοφωλιά, κοράκι) και τις γραμμές φασολιάς που δίνουν επιπλέον 30%ΠΕ στα λουλούδια και +5% στα αναδυόμενα. Έχω και έναν Χιούι Ντόνατ για ένα επιπλέον 5% σε μία από τις εκτάσεις μου. Για να πω την αλήθεια, περίμενα περισσότερα. Είχα βέβαια και μερικά εργαστήρια, τζάμπο στάβλους και τζαμπόδεντρα που λυπήθηκα να ξηλώσω χθες, αλλά όχι και τόσα πολλά.
     
  16. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    για μένα το 1ο μάζεμα ήταν 160 αλάτια
     
  17. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Η πρώτη επαφή και συγκομιδή ήταν καλή... για μένα που στοχεύω μόνο στα τρία πρώτα βήματα, αν συνεχίσω όπως τώρα με 122 αναδυόμενα, που δεν το βλέπω μιας και δεν μπορώ να βάλω και πολλά μεγάλα φυτά αφού χρειάζομαι το χώρο για τα φύκια, θα τα ολοκληρώσω μάλλον εύκολα τα τρία πρώτα... θα δούμε βέβαια πως θα εξελιχθεί... καλή επιτυχία σε όλους μας!! :D
     
    Αρέσει στους ioanna6929, psipsi1978 και βιβη.2003.
  18. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    πιστευω πως ο αριθμος των αναδυομενων μας εξεπληξε ευχαριστα ολους εγω χωρις φυτα μονο σταυλους και δεντρα εφτασα τα 229 αναδυομενα και μονο στο νησι 64! αν παει ετσι δεν θα εχουμε μεγαλο προβλημα.
    Καλη Συνεχεια σε ολους!
     
  19. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Όντως το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό. Και γω πρώτη φορά μάζεψα με τη μία 211 [ χωρίς κατοικίδια]. Ούτε τους τζαμποσταύλους είχα θυμηθεί να βάλω. Μακάρι να πάνε όλα καλά και στη συνέχεια, γιατί τα θέλω όλα!!! Δε μπορώ τελικά να αφήσω κανένα βήμα.Μάλλον θα τα πάρω με τη σειρά[ίσως για πρώτη φορά] και ελπίζω να τα καταφέρω. Τα γραφικά πολύ όμορφα και τις δεξαμενές τις θέλουμε να μας τις αφήσετε για πάντα. Ξέρετε εσείς.
     
    Αρέσει σε Gulit1, ioanna6929, psipsi1978 και 3 σε άλλους.
  20. SofiaXnd

    SofiaXnd Ανερχόμενος

    Καλησπέρα σε όλους!! Το πρώτο μάζεμα με δέντρα,και μόνο τριαντάφυλλα στα χωράφια,εξευγενισμό του (αυτό με το νερό) και λίγα χωράφια με κόκκινο βατόμουρο τα οποία βγαίνουν σε πολύ λίγο και δεν νομίζω να με απογοητεύσουν .... Όλα σε άνετα χωράφια!
    Μάζεψα 107 αναδυόμενα,και θέλω άλλα 553 γιατί στοχεύω μόνο στις ασημένιες 1 και 2, καθώς και όλες του 3....Νομίζω θα περάσει γρήγορα αυτό το δρώμενο!! :)
    Καλή επιτυχία σε όσους προσπαθούν για όλα,αλλά και για τα λίγα...Με στήριξη όλοι μας να κάνουμε αυτό το δρώμενο!:music:


    Να σημειώσω ότι μόνο με τούρτα με ξινή κρέμα και μαρμελάδα τριαντάφυλλο,χωρίς κάποιο άλλο βιοτεχνικό.
    Επιπρόσθετα το κόκκινο βατόμουρο μου έδωσε 21 αλάτια από 21 άνετα χωράφια! :)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/6/15
    Αρέσει στους psipsi1978, βιβη.2003 και graganta.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.