Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Μάθε και Προόδευσε - Φιλανθρωπικό Δρώμενο"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 23/11/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Μπορείς να μου δείξεις σε ποιο σημείο των Σ.Ε αναφέρονται όλα αυτα;
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και skareleni.
  2. Φριφρί

    Φριφρί Νέος ειδικός

    Και για να το κάνω πιο σαφές γιατί μάλλον δεν γίνομαι κατανοητή..... χωρίς αγορά καλαθιών και μόνο με τα χαλίκια του ιβεντ... φτάνεις ακριβώς εκεί που δείχνουν τα κόκκινα βελάκια:
    [​IMG]
    Το οποίο και μεταφράζεται.... όχι μπανάνες όχι πάρτυ εισιτήρια. Αυτά.
     
    Αρέσει σε ESABA, kolokythopitas, ioanna6929 και 10 σε άλλους.
  3. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Απόσπασμα απο τις Σ.Ε.
    "Τα διακοσμητικά αυτά καθώς και το αυτοκόλλητο είναι έπαθλα απο το event, δεν απαιτείται η αγορά καλαθιών."
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, jimixatz και tsdstergios99.
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Μόνο αυτά αναφέρεται στις Σ.Ε.
    Τα υπόλοιπα που γράφεις που αναφέρονται;

    - με την παράδωση του τελευταίου φυτού στην αποστολή θα ανοίξουν οι μπάρες
    - Με την αγορά καλαθιών και με τα επιπλέον χαλίκια απλά θα ανοίξουν περισότερα χωράφια και θα κάνουμε το εβέντ πιο άνετα.

    Επειδή ο καθε ένας βγάζει συμπεράσματα κατα το δοκούν και μπερδεύει και τους υπόλοιπους παίκτες θα αναφέρω οτι :

    Οι χρυσές μπανάνες και τα πάρτι εισιτήρια ΔΕΝ μπορούν να κερδηθούν χωρίς την αγορά καλαθιών.

    Ολα τα υπόλοιπα είναι αυθαίρετα συμπεράσματα και θα σε παρακαλέσω να μην χρησιμοποιείς την έκφραση "Το αναφέρει και στις Σ.Ε." για να στηρίζεις δικές σου θεωρίες.
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  5. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Μια χαρά το διάβασα. Ίσως να μην το έθεσες όπως θα ήθελες. Εγώ ρωτάω το εξής. Εάν μπορούσαμε να το τελειώσουμε χωρίς να βάλουμε το χέρι στην τσέπη, πόσοι, πιστεύετε θα συνεισέφεραν; Λίγοι έως κανένας λέω εγώ. Από την άλλη, θα μου πείτε, φιλανθρωπία με το ζόρι; Δίκιο θα έχετε, αλλά, επαναλαμβάνω. Κανένας δε μας υποχρεώνει να πληρώσουμε. Άμα θέλουμε. Εγώ προσωπικά, πήρα ένα πακέτο των 4€ και τέλος. Δύο καφέδες μας κάνει στο κάτω κάτω.
    Το να συγκρίνουμε την Ελλάδα της δεκαετίας του '50 με καταστάσεις εν έτει 2016 είναι άστοχο. Το δικαίωμα όλων των ανθρώπων στη ζωή (βασικές ανάγκες, μόρφωση, υγεία κλπ κλπ) είναι αυτονόητο. Στο παράδειγμα με το σπίτι που δίνεις, επίσης κάνεις λάθος. Όταν ο "γείτονας" παραβιάζει κατάφωρα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, είναι υποχρέωσή μας να επέμβουμε.
    Τέλος, από τη στιγμή που η εταιρία δηλώνει ότι όλα τα έσοδα θα διατεθούν αυτούσια στον συγκεκριμένο σκοπό, δε βλέπω πως θα ήταν δυνατόν να τα εγγράψουν αυτά ως έσοδα στον ισολογισμό τους.
    Το ξέρω ότι είμαστε ολίγον εκτός θέματος και ελπίζω να δείξουν κατανόηση οι συντονιστές του φόρουμ, αλλά θεωρώ ότι είναι βασικό, ιδιαίτερα τους δύσκολους καιρούς που ζούμε, να δείχνουμε αλληλεγγύη σε ανθρώπους που βρίσκονται σε δεινότερη θέση από εμάς, όπως κάνουν και συμπολίτες μας, εν μέσω κρίσης, στα νησιά του Αιγαίου με όσους προσπαθούν να ξεφύγουν από την κόλαση του πολέμου.
    Όλα τα παραπάνω εντελώς φιλικά.
     
    Αρέσει σε martha72, motodoc46, maria071966 και 9 σε άλλους.
  6. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Επιμένω ότι δεν τα διάβασες σωστά και τα δύο post. Δεν θα έρθω όμως σε αντιπαράθεση μαζί σου, γιατί αυτό κι αν είναι άστοχο. Έχεις τις απόψεις σου, έχω τις δικές μου. Ας πορευθούμε ανάλογα.
    Καλή συνέχεια στο παιχνίδι..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/11/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, OnTheRocks, jimixatz και 2 σε άλλους.
  7. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καλησπερα!
    δε θα παρω 4 παρτι εισιτηρια και 2 χρυσες μπανανες.προσωπικα δε με πειραζει καθολου.
    αν γινοταν να στειλουμε μηνυμα για αγορα καλαθιου(μονο αυτον τον τροπο πληρωμης εχω χρησιμοποιησει ως τωρα),θα το εστελνα καθαρα και μονο για τον ιερο σκοπο κι οχι για μια φασολια που δινει μονο πε και τπε ουτε για 4 παρτι εισιτηρια και 2 χρυσες μπανανες.ποτε δεν αγορασα τετοια φασολια περα απο τις μονιμες που δε μου αρεσε να τις βλεπω ανενεργες σε καθημερινη βαση.
    αυτο ομως που με πειραζει ειναι οτι δεν ολοκληρωνεται το δρωμενο χωρις πραγματικα λεφτα,κατι που δε θα ηθελα να ξανασυναντησω στην πορεια μου στο παιχνιδι.δηλαδη δε με νοιαζει που θα χασω τα συγκεκριμενα επαθλα.κανω πισω λογω του σκοπου που λενε πως αγιαζει τα μεσα,μα δε θα επιθυμουσα να επαναληφθει μια τετοια ενεργεια.η διεκπεραιωση ενος δρωμενου θεωρω πως πρεπει απλως να διευκολυνεται μεσω της αγορας ενος καλαθιου κι οχι αυτη να αποτελει προυποθεση εκ των ων ουκ ανευ.ας ειναι αυτη η πρωτη και μοναδικη φορα.

    οχι,αλλα και στην Ελλαδα της κρισης ενα τετοιο εθιμο δε θα ηταν ασχημο.:pxD
     
    Τελευταία επεξεργασία: 26/11/16
    Αρέσει σε biki2004, kolokythopitas, ioanna6929 και 14 σε άλλους.
  8. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Θα γίνω λίγο κακός όμως νομίζω οτι χάσαμε την ουσία. Είναι ενα ξεχωριστό δρώμενο και μεταφορικά και κυριολεκτικά (ξέχωρο απο την υπόλοιπη φάρμα), καθαρά σχεδιασμένο για φιλανθρωπικό σκοπό για να μαζέψουν έσοδα για το συγκεκριμένο ίδρυμα. Αν διαβάσετε λιγο πιο προσεχτικά αναφέρουν το εξής:
    Από τις 24 Νοεμβρίου ως τις 9 Δεκεμβρίου όλα τα έσοδα από το δρώμενο "Μάθε και Προόδευσε" καθώς και την εκστρατεία συγκέντρωσης χρημάτων που αναφέρεται παρακάτω θα διατεθούν στον οργανισμό για την υποστήριξη της μόρφωσης κοριτσιών σε όλο τον κόσμο. Επιπλέον, καθ' όλη τη διάρκεια του δρώμενου η Bigpoint θα καλύψει όλα τα έξοδα που σχετίζονται με το κόστος συναλλαγών και συνεργασίας.

    Το δρώμενο λοιπόν αυτό είναι μια προέκταση της εκστρατείας συγκέντρωσης χρημάτων, συμμετέχει όποιος θέλει, με το ποσό που είναι διατεθειμένος να δώσει και η εταιρεία τον επιβραβεύει απο επιλογή της για την προσφορά του αυτή. Δεν σχεδιάστηκε σαν όλα τα υπόλοιπα δρώμενα για διασκεδάση αλλά για ένα σκοπό. Όποιος θέλει λοιπόν μπορεί να συμμετέχει, όποιος δεν θέλει μπορεί να πάει μέχρι το... τζάμπα και να το παρατήσει. Η επιλογή ειναι στον καθένα μας ξεχωριστά. Έχουμε κατηγορήσει την εταιρεία για πολλά και μαζί σας και εγώ, αλλα κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται. Χωρίς παρεξήγηση και με πολλή αγάπη.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/12/16
    Αρέσει σε maroula, txarnego, kolokythopitas και 13 σε άλλους.
  9. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα,

    επειδή οι περισσότεροι έχουμε κολλήσει στο θέμα των χρημάτων και της "υποχρεωτικής" αγοράς, θα ήθελα να γράψω κι εγώ κάτι πάνω σ' αυτό.

    Όπως έγραψαν αρκετοί συναγρότες... ο καθένας μας έχει τις απόψεις του. Ο καθένας από εμάς, αν μπορεί ή θέλει ή δεν μπορεί ή δεν θέλει θα πράξει αυτό που πιστεύει ότι πρέπει να πράξει. Αυτό είναι δικαίωμά μας και δεν νομίζω να έχει κανείς το δικαίωμα να μας κρίνει από αυτό.

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί κάποιοι αντιδρούν ή βρίσκουν τόσο κακό το γεγονός, ότι το δρώμενο θα το τελειώσουν μόνο αυτοί που θα κάνουν την εξαγορά καλαθιών / υποχρεωτική δωρεά. Η πρώτη φορά είναι ή η τελευταία; Δηλαδή αυτοί που αντιδρούν έχουν όλες τις φασολιές από την αρχή του παιχνιδιού;;; Κι αν δεν τις έχουν γιατί δεν αγοράσανε τότε καλάθι για να την αποκτήσουν... Αν πάλι κάποιοι το έχουν κάνει για να πάρουν κάποια φασολιά στο παρελθόν δεν καταλαβαίνω γιατί το βρίσκουν πιο καλό να δίνουν χρήματα για μία εικονική φασολιά χωρίς επιπλέον κέρδος/φιλανθρωπία!!!

    Τόσο σημαντικό είναι το γεγονός ότι ίσως μια φασολιά δεν θα μπορέσουν να την πάρουν αυτοί που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να προσφέρουν έστω και υποχρεωτικά;

    Από μικρός οι γονεις μου έμαθα να κάνω (αν και όταν μπορώ) το καλό και να το ρίχνω στο γυαλό. Πάντα δεχόμουν κάποια ανταμοιβή γι αυτό... όχι από τους γονείς μου. Πολλές είναι οι ανταμοιβές του Θεού, του Σύμπαντος, της Μοίρας, της Συνείδησης - όπως θέλει το λέει ο καθένας - στο καλό που κάνουμε. Μπορεί να είναι απλά μία καλύτερη και πιο καθαρή συνείδηση, μία προσωπική αίσθηση του ότι έγινε κάτι καλό. Πιστεύω πως όταν μία καλή πράξη γίνετε με τον σκοπό την ανταμοιβή χάνετε η ουσία της προσφοράς ασχέτως αν το αποτέλεσμα για το πρόβλημα είναι θετικό.

    Αυτά όμως όσον αφορά το θέμα της προσφοράς / δωρεάς.

    Εγώ θέλω να μείνουμε λίγο σε ένα άλλο γεγονός που χάθηκε μέσα από την συζήτηση. Δεν θυμάμαι να έχουμε άλλη φορά ένα τόσο πολυδιάστατο δρώμενο. Πολλά είναι αυτά που αλλάζουν μέσα στην έκταση αυτή του δρώμενου. Κατ' αρχήν από την εποχή που μπήκε η έκταση της πανσελήνου και των ξεχωριστών εκτροφών για να μην ξηλώνουμε όλη την ώρα ότι είχαμε στις εκτάσεις μας - είναι εκ νέου ένα αυτόνομο δρώμενο το οποίο παραπέμπει ίσως σε άλλη εποχή - δεν ξέρω. Έχουμε πολλούς συνδυασμούς παλαιότερων κοματιών από δρώμενα. Ολοκληρόνοντας κομμάτι του δρώμενου μας δίνετε κάτι το οποίο μας αφήνει να προxωρήσουμε (τα χαλίκια και τους καινούργιους κάθε φορά σπόρους), έχουμε μία κινούμενη φιγούρα μέσα στο δρώμενο και όχι στις άκρες όπως είναι όταν είναι σταθερή. Έχουμε τα δώρα τοποθετημένα μέσα στο δρώμενο. Ωραία γραφικά - ίσως πιο ωραία από άλλες φορές σε υψηλότερη ανάλυση (μπορεί να κάνω και λάθος). Ο χρόνος για την ολοκλήρωση αυτού είναι υπέραρκετός οπότε όλοι θα φτάσουν μέχρι το σημείο που έχει βάλει ο καθένας ως στόχο, και πάνω απ' όλα, τρέχουν και πολλά άλλα δρώμενα ταυτόχρονα - μυστηριώδης σταβλάρχης με την δυνατότητα αγοράς και των παλιών σταβλαρχών και πολλά άλλα. Το ρολογάκι μας έχει πολύ δουλειά να κάνει.
    Ίσως να είναι η αρχή για κάτι καινούργιο στο μέλλον - όσον αφορά την έκταση, όσον αφορά τα μελλοντικά δρώμενα για να μς λυθεί και το πρόβλημα των εκτάσεων - που θα επιρρεάσει και όλη την πορεία του παιχνιδιού.

    Ίσως βέβαια να προτρέχω και να μην ισχύει τίποτα από όλα αυτά, όμως με την εισαγωγή των καθημερινών δώρων είχαμε προβλέψει ότι θα γίνει κάτι καλό με την έκταση αυτή που ήταν υπό κατασκευή - και δεν πέσαμε έξω.

    Καλή συνέχεια σε όλους...
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/11/16
    Αρέσει σε martha72, kolokythopitas, ioanna6929 και 20 σε άλλους.
  10. sara1059

    sara1059 Ανερχόμενος συντάκτης

    και τωρα μια ερωτηση
    τι χωραφια πρεπει να εχουμε εδω
    μικρα μεσαια η μεγαλα
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, skareleni και jimixatz.
  11. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    αφου δεν ισχυει κανενα μπονους μεγαλα
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, pap100 και 5 σε άλλους.
  12. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Μεγάλα σίγουρα, γιατί αποδίδουν όλα το ίδιο και με τα μεγάλα κάνεις οικονομία και σε νερό και το κυριότερο, στο οργανικό λίπασμα -αν έχεις- που δεν συμφέρει να μπει σε μικρότερα χωράφια.
    Αλλά επειδή ο χώρος είναι όλο γωνίες θα βάλεις και μεσαία και μικρά χωράφια. Σκοπός είναι να γεμίσεις τελείως το χώρο, για να ολοκληρώσεις το δρώμενο πιο γρήγορα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, sofiapao76 και 6 σε άλλους.
  13. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλή πράξη με επιβράβευση; Για να κάνω δηλαδή μια καλή πράξη πρέπει να πάρω και βραβείο αλλιώς δεν την κάνω;
    Το ακούσαμε κι αυτό !!
    Δεν ακούσαμε όμως μόνο αυτό. Ακούσαμε και αυτό.
    Από μικρός οι γονεις μου έμαθα να κάνω (αν και όταν μπορώ) το καλό και να το ρίχνω στο γυαλό. Πάντα δεχόμουν κάποια ανταμοιβή γι αυτό... όχι από τους γονείς μου. Πολλές είναι οι ανταμοιβές του Θεού, του Σύμπαντος, της Μοίρας, της Συνείδησης - όπως θέλει το λέει ο καθένας - στο καλό που κάνουμε. Μπορεί να είναι απλά μία καλύτερη και πιο καθαρή συνείδηση, μία προσωπική αίσθηση του ότι έγινε κάτι καλό. Πιστεύω πως όταν μία καλή πράξη γίνετε με τον σκοπό την ανταμοιβή χάνετε η ουσία της προσφοράς ασχέτως αν το αποτέλεσμα για το πρόβλημα είναι θετικό.
    Τα συγχαρητήριά μου στον φίλο που το έγραψε. Σαφώς και με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η τοποθέτηση του.
    Πιο κάτω όμως αναφέρει, τουλάχιστον για μένα, την λέξη κλειδί όλης αυτής της ιστορίας.
    Αυτά όμως όσον αφορά το θέμα της προσφοράς / δωρεάς.
    Προς αποφυγή νέων παρεξηγήσεων, δηλώνω ότι δεν είμαι αντίθετος με κανένα φιλανθρωπικό έργο που έχει θέμα τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης των ανθρώπων, δεν είμαι αντίθετος για το δικαίωμα της μόρφωσης όλων των ανθρώπων και φυσικά, δεν είμαι αντίθετος για τα ίσα δικαιώματα μεταξύ ανδρών και γυναικών σε ολόκληρο τον πλανήτη και σε όλα τα επίπεδα. Αντίθετος είμαι μόνο με εκείνους που σκοτώνουν εν ψυχρώ ανθρώπους για χάρη των πιστεύων τους.
    Στο όλο θέμα όμως, έχω μια ηχηρή ένσταση ως προς την εταιρεία. Όλοι εμείς οι παίκτες, άλλοι από ρομαντισμό, άλλοι από συμφέρον, άλλοι από αγανάκτηση με αυτά που συμβαίνουν στον κόσμο και ιδιαίτερα στην πατρίδα μας, πιστεύω ότι έδωσαν τον όβολόν τους.
    Η εταιρεία όμως, δεν μπορεί να με πείσει ότι το κάνει για αυτόν τον λόγο που μας παρουσιάζει. Και γιατί δεν με πείθει; Την προσοχή σας παρακαλώ.
    Πόσο καιρό παρακαλάμε για νέο χώρο στην φάρμα γιατί από τα τόσα πολλά νέα δενδρύλια και νέους σταβλάρχες έχουμε γεμίσει την μπάρα μας και δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε; Τι αντιδράσεις υπήρξαν από μεριάς μας, οι αναρτήσεις μας στην κουβεντούλα του θέματος τα λένε όλα, όταν παρουσίασαν τους νέους αποθηκευτικούς χώρους ζωοκομεία, δενδροκομεία, κλπ; Και έρχονται τώρα,να δημιουργήσουν έναν εξαιρετικό χώρο μόνο και μόνο για το δρώμενο της φιλανθρωπίας; Που είναι η "φιλανθρωπία" της εταιρείας απέναντί μας όλα αυτά τα χρόνια που την υποστηρίζουμε; Με τα έπαθλα της τσιγκουνιάς από τα δρώμενα; Με το να έχει βουλωμένα τα αυτιά της στις διαμαρτυρίες μας; Με το να βγάζει υπηρεσίες σε τιμές προσφορών κάθε τρεις και λίγο, για να αποσπά ευρώ από εμάς; Ακόμα πιστεύετε φίλες και φίλοι ότι σκέπτεται φιλανθρωπικά;
    Ο φίλος που αναφέρω παραπάνω, με μία λέξη του, τα είπε όλα. Προσφορά / Δωρεά.
    Μήπως ξέρετε, ή έχετε ακούσει, για τις φοροαπαλλαγές που υπάρχουν σε αυτούς που δηλώνουν στην εφορία δωρεές;
    Καλή επιτυχία σε όλους μας.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/11/16
    Αρέσει σε niktsa1, sofiaggeloudi, jimixatz και 11 σε άλλους.
  14. siourdistan

    siourdistan Τακτικός στο φόρουμ

    που βρισκεστε σημερα παιδια? εγω μολισ εφτασα στον πρωτο φραχτη
     
  15. yelander10

    yelander10 Ενεργός συντάκτης

    φριφρι συμφωνω απολυτα μαζι σου
     
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  16. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    καλησπέρα αγροτόπουλα

    [​IMG]
    η πρόοδός μου

    θέλω δρόμο ακόμη
    δεν άνοιξα την μελιτζάνα
    έχασα και μια μέρα
    πιστεύω να φτάσω όσο πιο
    μακριά μπορώ
     
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  17. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Γεια σου! Βάζοντας μεγάλα, παίρνεις 5 από το καθένα. Μεσαία, παίρνεις 3. Μικρά, παίρνεις 2 από το καθένα. Δεν συμφέρει μικρά καλύτερα;
    8 άντί 5, δηλαδή; Ή 8 αντί 6;
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  18. vickyargi

    vickyargi Ενεργός συντάκτης

    Δεν είναι έτσι. Αν βάλεις ένα μεγάλο χωράφι, τότε σπέρνεις 1 σπόρο και σου δίνει στο τέλος 5, δηλαδή κέρδος 4 σπόρους. Αν στον ίδιο χώρο βάλεις 4 μικρά χωράφια, θα σπείρεις 4 σπόρους και θα πάρεις 8, άρα πάλι κέρδος 4. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο άρα συμφέρει μεγάλα για να κάνεις οικονομία σε νερό, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Το ίδιο και αν βάλεις 2 μεσαία χωράφια, θα σπείρεις 2 και θα πάρεις 6, πάλι κέρδος 4.
    Τα μικρά χωράφια συμφέρουν μόνο όταν έχεις ενεργά μπόνους που δίνουν +1 ή +2 σπόρους ανά χωράφι, ανεξαρτήτου μεγέθους.
     
    Αρέσει σε dimitra.s, kolokythopitas, kitsena και 8 σε άλλους.
  19. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    το ιδιο πραγμα ειναι.τους σπορους που εβαλες παιρνεις πισω.αυτοι ειναι οι παραπανω σποροι που νομιζεις οτι παιρνεις.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Nantia123, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  20. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Αν και σε ότι αφορά την αντιμετώπισή μου προς τους γύρω μου, μετράει κυρίως η πρόθεση παρά το αποτέλεσμα, οι φιλανθρωπικές κινήσεις, καλό είναι να γίνονται, έστω και όταν το κίνητρο εμπεριέχει προσωπικό όφελος. Θέλω και γω να τονίσω, πως πολύ μεγαλύτερη θα ήταν η προσφορά, αν μπορούσε να γίνει η αγορά και μέσω sms. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί το αποκλείουν, αφού θέλουν να βοηθήσουν. Δε με πειράζει που δεν αποκτιέται η φασολιά χωρίς αγορά. Σε άλλες φιλανθρωπικές και όχι μόνο κινήσεις, δινόταν μόνο η φασολιά με αγορά, και τίποτα στους άλλους. Άρα δεν έχουν χάσιμο όσοι δεν αγοράζουν, αλλά κέρδος. Και μόνο η ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης σε αυτά τα θέματα είναι κέρδος.
    Όσον αφορά το ιβέντ καθεαυτό, μου αρέσει. Είναι ξεκούραστο και όμορφο.
    Όσον αφορά τα χωράφια, συμφέρουν τα μεγάλα, γιατί χρειαζόμαστε λιγότερους σπόρους, και τους άλλους μπορούμε να τους παραδώσουμε για να πάρουμε χαλίκια και να προχωρίσουμε. Γιατί αν έχουμε όλο μικρά και παραδώσουμε, μπορεί να μην έχουμε σπόρους για φύτεμα.
     
    Αρέσει σε soyla74, kolokythopitas, Nantia123 και 11 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.