Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Κομμάτι-Τούρτας"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 25/1/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Κομμάτι-Τούρτας"


    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Κομμάτι-τούρτας.16540/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Κομμάτι-τούρτας.16539/#post-104888

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
    εύχεται σε όλους
    Χρόνια Πολλά FARMERAMA!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, markos5560, KATAPIOS4 και 2 σε άλλους.
  2. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Ας κάνω εγώ την καταμέτρηση.
    Θα χρειαστούμε:
    23 πορτοκαλί μαρένγκες = 345 καρότα και 460 κορνέ
    18 μπλε μαρένγκες = 144 δαμάσκηνα και 540 κορνέ
    14 κόκκινες μαρένγκες = 210 φράουλες και 140 κορνέ
    Για τις παραπάνω μαρένγκες θα χρειαστούμε συνολικά 1140 κορνέ και 55 ρεβυθόζουμα
    Για τα 55 ρεβυθόζουμα θα χρειαστούμε 19250 ρεβύθια.
    Τέλος, επιπλέον απαιτούνται:
    1. Φυτά
    300 ραβέντι
    500 καρότα (+345 για τις πορτοκαλί μαρένγκες, σύνολο 845 καρότα)
    210 φράουλες για τις κόκκινες μαρένγκες

    2. Ζώα
    5 χελώνες
    10 κόκορες

    3. Ζώα εκτροφής
    8 σταχτόχηνες
    15 haflinger
    15 καφέ γουρούνια

    4. Καρποί δέντρων
    200 μήλα
    200 αχλάδια
    15 γκρέιπφρουτ
    144 δαμάσκηνα για τις μπλε μαρένγκες

    5. Προϊόντα
    20 αυγά
    20 γάλα αγελάδας
    15 τρούφες
    15 μέλι
    15 γάλα κατσίκας
    15 πούπουλα παπαγάλου
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/1/16
    Αρέσει σε VeraNikol, SpongebobPatrick, tsarouxis και 53 σε άλλους.
  3. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Συγνώμη δλδ, ζητάνε καρπούς απο ένα δέντρο (γκρέιπφρουτ) μόλις 3 μηνών ????
     
    Αρέσει σε karaf210, VeraNikol, persa75 και 26 σε άλλους.
  4. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    George σ ευχαριστούμε για τους υπολογισμούς του δρώμενου.:inlove::D Δύσκολο το βλέπω το δρώμενο, παρ ολα αυτά θα το προσπαθήσουμε. Η αλήθεια είναι koyrsare, ότι, έχεις δίκιο, και δυστυχώς τα γκρέιπ φρουτ εξαφανίστηκαν απο την λαική. Πολλά λεφτά για το συγκεκριμένο φρούτο. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ θα τα βρούμε. Καλή μας επιτυχία:)
     
    Αρέσει σε giorgos19691969, eleni070380, soyla74 και 18 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Γεια σας και Χρονια πολλα φαρμεραμα!! ευχαριστουμε George για τους υπολογισμους. οσο για το εβεντ μπορω να πω οτι η ιδεα ειναι πολυ ομορφη, τα δωρα ομως για μενα τουλαχιστον μετρια. οι αγροτικοι βοηθοι απουσιαζουν παντελως και βλεπω οτι και στα προηγουμενα εβεντ ήταν αμελητεοι!! αυτο ειναι ελλειψη κινήτρου, τουλαχιστον για εμενα. πολλα φυτα και πολλα αναδυομενα και η φασολια αδιαφορη. και φυσικα δεν προκειται να χαλαλισω ουτε μια σουπερ τροφη για να βρω τα ζωα εκτροφης που ζηταει!! νομιζω τελικα οτι δεν θα παρω μερος σε αυτα τα γενεθλια και να πω οτι για να χαιρομαστε ολοι πρεπει να υπαρχουν και δωρα που δημιουργουν ενδιαφερον τουλαχιστον για εμας τους παλιους που εχουμε παιξει πολλα εβεντ στο παρελθον με υπεροχες ανταμοιβες!! καλη επιτυχια σε οσους το παλεψουν!!! χρονια πολλα και ελπιζω να ειμαστε ολοι εδω και του χρονου, να τα ξαναγιορτασουμε!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/1/16
    Αρέσει σε βιβη.2003, persa75, giorgos19691969 και 21 σε άλλους.
  6. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλα εσενα μονο αυτο σου εκανε εντυπωση??
    τα φυτα και τα αναδυομενα σου φανηκαν φυσιολογικα??
    Δεν νομιζω οτι μπορει να καταλογιστεί στο μέτριο βαθμό η δυσκολια μαλλον προσ το δυσκολο θα το εβαζα!!!
     
    Αρέσει σε fioroyla, persa75, maria071966 και 20 σε άλλους.
  7. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Θεωρώ απαράδεκτο να ζητάνε καρπούς απο ένα δέντρο (γκρέιπφρουτ) μόλις 3 μηνών και αυτό και μόνο με κάνει να μην μπορώ να παίξω.

    Βάλανε ζώα εκτροφής σε event ??? Απίστευτο και αυτό !!! Δεν φτάνει που κάθε 15-20 μέρες έχουμε event εκτροφών (για να ρέει το χρήμα άφθονο στους αρμόδιους απο την αγορά super τροφών) τώρα πάνε να καθιερώσουν και ζώα εκτροφής μέσα στα event.

    Τα 19.250 φυτά και τα 1140 αναδυόμενα, απλησίαστα ποσά !!!

    Τα δώρα κάτω του μετρίου η δε φασολιά απο τις χειρότερες που έχω δεί.

    Κανένα κίνητρο λοιπόν για να μπορέσω να παίξω και αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος παρακαλώ. Και αν τα γενέθλια τα γιορτάζουν οι υπεύθυνοι με τέτοιο event φανταστείτε πως θα είναι τα επόμενα. Πλήρης απογοήτευση !!
     
    Αρέσει σε fioroyla, maria071966, giorgos19691969 και 27 σε άλλους.
  8. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καλησπερα,φραουλοπαιδα...εεε...αγροτοπαιδα ηθελα να πω!:D παρασυρθηκα απο τις μαρεγκες βλεπετε!
    να πω κι εγω τον πονο μου;δεν εχω τις 8 σταχτοχηνες.μονο μια ειχα και μια που τσακωσα απο την λαικη με τσουρομαδημα,αχυρο δεν εμεινε!σταχτη και μπουρμπερη!8) τα γκρειπφρουτ-ς τα προμηθευτηκα απο την λαικη.τα υπολοιπα τα ειχα.ευτυχως και το προηγουμενο δρωμενο που παραλογως ζητουσε αναδυομενα απο σταβλους κι εργαστηρια(τι ηταν κι αυτη η πατατα που ζησαμε παλι,θεε μου;!xD) και ξεσκουριασα τους τζαμποσταβλους μου κι ετσι τωρα εχω και τα haflinger και τα καφε γουρουνια (αν κι αυτα τα ειχα κι απο την φασολια)που ζηταει το νεο δρωμενο!
    ειναι απο τα γεννεθλια δρωμενα που κανουμε εμεις δωρα στο παιχνιδι φαινεται! οι ανταμοιβες φτωχες,οι απαιτησεις μεγαλες.
    μου θυμιζει τα πλουσιοπαιδα που φτιαχνουν λιστα δωρων και την μοιραζουν στους καλεσμενους στο παρτι γεννεθλιων,αφου τα δωρα που θα κανουμε στο φαρμεραμα δε θα τα επιλεξουμε εμεις.κι οχι τιποτα,αλλα ειχα μια ωραιοτατη χειροτεχνια με κοψε-κολλα να δωρισω.
    τελος παντων.χρονια πολλα φαρμεραμα και του χρονου πιο γενναιοδωρο!;)
    καλη επιτυχια σε ολους μας!:inlove:

    κουρσαρε,δρωμενα που ζητουν μεταξυ αλλων και ζωα εκτροφης εχουν προηγηθει ουκ ολιγα.να θυμισω στους παλιους τον πριγκιπικο γαμο που ζητουσε καφε προβατα(μπορει και μαυρα).το θυμαμαι χαρακτηριστικα,αν και περασαν χρονια απο τοτε,μα δε θα ξεχασω που στο τελευταιο βημα ζητουσε τριανταφυλλα,φυτο που δεν ειχα ξεκλειδωσει ακομη!αγροτικο τραυμα μου εμεινε.ευτυχως μονο πε εδινε αυτο το βημα...:oops:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/1/16
    Αρέσει σε βιβη.2003, giorgos19691969, antigonisfarm και 20 σε άλλους.
  9. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    [​IMG]
    όχι τώρα είναι λογικό αυτό που έπαθα να θέλω σταχτόχηνες (1 είχα ) και να μου έρχεται ασπρομάγουλη
    πάντως δεν θα την βγάλω στην λαική μέρα νύχτα για να τις πετύχω γιατί είναι άφαντες
    όλα τα άλλα τα έχω , πάντως κακά τα ψέματα είναι αρκετά δύσκολο το γενέθλιο ιβέντ
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, persa75, giorgos19691969 και 16 σε άλλους.
  10. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    λογικο ειναι,Γεωργια,λογω ρουνας! :wuerg:
    αν δε στησεις καραουλι,δουλεια δε γινεται.τωρα που ειναι φτηνες ακομη!
    δεν προκειται να ξοδεψω σουπερ τροφες για ενα τετοιο δρωμενο.εφτυσα αιμα για να βρω μεσω του κομικ τροφες για να παρω την κατσικα νεον στο προηγουμενο δρωμενο εκτροφης.και μετα απο λιγες ημερες τσουπ...η κατσικα νεον στις ανταλλαγες!σχεδον την χαριζαν!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/1/16
    Αρέσει σε βιβη.2003, maria071966, giorgos19691969 και 12 σε άλλους.
  11. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    μα και βέβαια το θυμάμαι, μόνο που τα event με ζώα εκτροφής ήταν ελάχιστα και για αυτο τόνισα ότι πάνε να το παγιώσουν.


    Όμως θυμάμαι μια και μίλησες για το παλιό καλό παρελθόν, ότι στα γενέθλια έδιναν και πολλά πλούσια δώρα αναλόγως της εγγραφής του κάθε παίκτη στο farmerama. Να μην πούμε για τα τότε πολύ καλά event της εποχής εκείνης. Ωραίες εποχές που δυστυχώς δεν θα ξανάρθουν.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, johnz, giorgos19691969 και 12 σε άλλους.
  12. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι το εχουν ηδη παγιωσει,δυστυχως.καθε περσι και καλυτερα,δεν το συζητω!περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις!
    ευτυχως κι ο μποναμας!τα διπλα επισης διακοσμητικα κατι ειναι!
    οσο για την λειτουργια με τα κερακια,την βλεπω μονο σαν κινητρο να το τελειωσω οσο πιο νωρις μπορω,ωστε να παρω περισσοτερα δωρακια.σταγονα στον ωκεανο θα μου πειτε,αλλα απο τα ολοτελα...
    κι εκει που πηγαν να δωσουν δενδρυλλια και σταβλους νεοτερης μυστηριωδους εκδοσης στο δρωμενο με το ψαρεμα,επιστρεψαμε παλι στα ουελε!ουαι κι αλιμονο μας!εμπρος,πισω!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/1/16
    Αρέσει σε βιβη.2003, maria071966, giorgos19691969 και 13 σε άλλους.
  13. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    powerranger91 είχα λίγες σ.τροφές και κατάφερα να τις φτιάξω, μόλις τις τελείωσα , είπα σιγά μην στήσω καραούλι στη λαική ,
    στη λαική πουλάω γκρέιπφρουτ 7500 το κομμάτι
    και όπως πάντα έχω τα καλύτερα προιόντα !!!!!!!!!!!!!!;)
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, maria071966, giorgos19691969 και 15 σε άλλους.
  14. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    επιλογη σου ηταν!
    οσο για το οτι πουλας τα καλυτερα προιοντα,δε θα επαυξησω λεγοντας και στις καλυτερες τιμες!μαυραγοριτισα!αισχροκερδεια... αστειευομαι φυσικα!κι εγω αν ειχα,θα πουλουσα.απο την λαικη μου(32)γυρω στο δεκαχιλιαρο εσκασα για το καθενα!
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, giorgos19691969, jimixatz και 10 σε άλλους.
  15. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα και από εμένα. Ωραίο δρώμενο με μηχανισμό παρόμοιο με τις πυγολαμπίδες (δε θυμάμαι το όνομα του δρώμενου), αλλά πολύ απαιτητικό. Και τι δε θέλει!!
    Αλλά τα δώρα που δίνει είναι καλά. Αρκετές σούπερ τροφές και λιπάσματα, διπλά διακοσμητικά, πολλές χρυσές μπανάνες, πάρτυ γύροι και πολλοί ΠΕ και ΤΠΕ. Μην ξεχνάτε τα κεριά από τη στιγμή που τα εμφανίζεις μας δίνουν κάθε 8 ώρες το ίδιο δώρο -αρκεί να το συλλέξεις!
    Μόνο η φασολιά είναι λίγο ωχρή...
    Εγώ ευτυχώς έχω όλα που ζητάει. Κατά τύχη είχα 9 σταχτόχηνες, έχω γκρέιπφρουτ και όλα τα άλλα. Μόνο τα αναδυόμενα θα με ζορίσουν, αλλά πιστεύω ότι και αυτά θα βγουν στο τέλος.
    Καλή επιτυχία σε όλους που θα συμμετέχουν!

    ΥΓ. Μην ξεχάσετε να βάλετε το μεγαλύτερο φυτό (ίσως νωρίς το πρωί) στον χώρο της πανσελήνου και να το μαζέψετε με την έναρξη του δρώμενου. Δίνει και αυτό αναδυόμενα!
    ΥΓ2. Πολλές μπανάνες τελευταία. Λέτε να σημαίνει αυτό τίποτα;
     
    Αρέσει σε giannissuper, βιβη.2003, giorgos19691969 και 14 σε άλλους.
  16. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    καλησπέρα, θεωρω ωραια σχεδιασμενο το ιβεντ με φτωχα δωρα και φασολιά...επισης θεωρω μειον το γκρέιπφρουτ,τα 15 haflinger αν και δεν τα εχω.
    βλεπω ότι δεν είναι απαραίτητα όλα τα κομματια για να συμπληρώσεις φασολια αρα κανουμε επιλεκτικα οσα μας βολευουν..
    εμενα το αρχικο πλανο μου είναι να κανω τα κομματια που θα με οδηγησουν γρηγορα στο ανοιγμα των κεριων και ετσι να παιρνω τα δωρα ανα 8ωρο ή 16ωρο , δηλαδή πρωτον: 1,5,9,13,14,21,26,29,30,31,32 και δευτερον :1,2,3,4,7,11,12,19 εφόσον δεν εχω κανει λαθος στο μετρημα ανοιγματος διπλανων κομματιων..και μετα οσα κομματια μπορω ακομα
    καλη στρατηγικη και επιτυχια σε ολους !!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/1/16
    Αρέσει σε βιβη.2003, LILA413, maria071966 και 13 σε άλλους.
  17. pelekanos_xondros

    pelekanos_xondros Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα σας,
    το ιβέντ είναι φοβερό, εντελώς πρωτότυπο και με υπέροχα γραφικά! μπράβο στους σχεδιάστες!
    Όμως....
    Διαβάζω για άλλη μία φορά γκρίνιες... το γιατί δεν το καταλαβαίνω.... πρέπει δηλαδή όλοι να ολοκληρώνουν όλα τα ιβενς? Μήπως θα θέλαμε ένα ιβέντ που να ζητάει 10 αυγά και 2 λάγους και να μας δίνει διακομητικό και 25.000 πε/ ώρα να φτάσουμε στο 200 επίπεδο να ξεμπερδεύουμε?
    Διαβάζω επίσης για φτωχά δώρα.... τι να πω... τα είχαμε και από χτες? δώρα είναι αυτό ξέρω εγώ και τα δώρα είνα πάντα καλοδεχούμε!
    Άντε κάντε φου δυνατά να σβήσουμε τα 6 κεράκια του αγαπημένου μας παιχνιδιού!
    Χρόνια Πολλά Farmerama!!:D
     
    Αρέσει σε tsarouxis, Giotak80, andriotiMarina και 17 σε άλλους.
  18. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Το ζήτημα αναδυόμενα δεν το αγγίζω, είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά πλέον η υπόθεση... ας καταλάβει πλέον η εταιρία ότι το παιχνίδι δεν είναι pay to win και να σταματήσει να κάνει δρώμενα μόνο για αυτούς που έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν καλάθια για πλάκα... Τα σλ δεν είναι εύκολο να μαζευτούν για τους περισσότερους μιας και τα τζαμπόδεντρα δεν τα πρόλαβαν καν όλοι... το θέμα των φυτών, οκ... με τσάτνι και νερό θα γίνει η δουλειά... αυτό όμως με την προϋπόθεση ότι θα μπορούμε να είμαστε αρκετές ώρες από πάνω... τα δώρα γενικά είναι εντάξει... είναι 32 κουτάκια (εξάγωνα) γεμάτα δώρα και κάποια από αυτά (τα 6 κεράκια) επαναλαμβανόμενα... αλλά και πάλι... η φασολιά πενιχρή σε σχέση με αυτές που αντικρίσαμε το καλοκαίρι ειδικά!! Παρ'όλα αυτά, το δρώμενο φαίνεται υπέροχο, είναι ενδιαφέρον μηχανισμός και όσοι ασχοληθούμε δεν πιστεύω πως θα το μετανιώσουμε...;) καλή μας επιτυχία και χρόνια πολλά φαρμεράμα!! :D
     
    Αρέσει σε LILA413, giorgos19691969, AnnaSk1996 και 8 σε άλλους.
  19. deppy1970

    deppy1970 Ανερχόμενος

    εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι . Το κομμάτι 23 που λένε οι συχνές ερωτήσεις είναι το κλειδωμένο μέχρι τέλους ( κρύβει ένα διακοσμητικό) ή το 32 αυτό με το κερί που δίνει μπανάνα ( θα μου φαινόταν πιο λογικό)
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, johnz, giorgos19691969 και 5 σε άλλους.
  20. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    αντε να ξεκινησουμε το μεσημερακι να δουμε τι αναδυομενα θα δωσει το πρωτο μαζεμα και βλεπουμε για την συνεχεια τι επιλογες θα κανουμε!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, giorgos19691969, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.