Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Κατοικίες για Αμφίβια "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 9/3/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Κατοικίες για Αμφίβια "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Κατοικίες-για-αμφίβια.31278/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Κατοικίες-για-αμφίβια.31276/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]

    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. stef151515

    stef151515 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα,

    Θεωρώ ότι το δρώμενο αυτό είναι ακριβό και απαιτητικό.
    Ακριβό γιατί ζητάει πολλούς καρπούς δέντρων κυρίως μήλα, καρύδια και κεράσια.
    Με πρόχειρους υπολογισμούς χρειαζόμαστε 1.404 μήλα + 936 καρύδια + 1.650 κεράσια = ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ, χωρίς τους άλλους καρπούς.
    Επίσης ζητάει πολλούς Ηλιακούς Συλλέκτες, ένα εργαστήριο που π.χ. εγώ που είμαι επίπεδο 219 δεν έχω.
    Βέβαια έχει δωθεί στο παρελθόν κάπου, κάπως, κάποτε, όταν και εφόσον.

    Τέλος έχουμε και την Σαλαμάνδρα σαν ζώο εκτροφής, σε αυτό μάλλον κάνω λάθος υπολογισμούς.
    Θα ήθελα να ρωτήσω, μόνο για τις 5 Αλπικές Σαλαμάνδρες που ζητάτε, χρειαζόμαστε 1.280 Σαλαμάνδρες;
     
    Αρέσει σε yelander10, vagelis1968, soyla74 και 4 σε άλλους.
  3. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Ήρθε και η εκτροφή σαλαμάνδρας.

    Για να ολοκληρώσουμε το δρώμενο, τα τρία κτήρια δηλαδή, θα χρειαστούμε:
    3 Σμούθι πορτοκάλι (προϊόν μύλου).
    15 Σμούθι κεράσι (προϊόν μύλου).
    39 Σμούθι δαμάσκηνο (προϊόν μύλου).
    78 Σμούθι μήλο (προϊόν μύλου).

    Για τα σμούθι θα χρειαστούμε αντίστοιχα:
    1.404 Μήλα.
    1.170 Καρότα.
    975 Δαμάσκηνα.

    936 Καρύδια.
    858 Κράνα.
    825 Κεράσια.

    345 Πορτοκάλια.


    Και συνεχίζουμε χωρίς έλεος:
    5 Αλπικές σαλαμάνδρες (ζώο εκτροφής 5ης γενιάς).
    8 Σαλαμάνδρες του δάσους (ζώο εκτροφής 4ης γενιάς).
    10 Κυανές σαλαμάνδρες (ζώο εκτροφής 2ης γενιάς).
    12 Πιτσιλωτές (ζώος εκτροφής 3ης γενιάς).
    45 Συλλέκτες ηλιακής ενέργειας (προϊόν από το εργοστάσιο της σαλαμάνδρας).
    150 Σαλαμάνδρες.

    Τι νομίζετε ότι τελειώσαμε; Χαχαχα έχουμε ακόμα:
    180 Γάλατα σόγιας (αναδυόμενο από τις εκτροφές).
    90 Γάλατα βρώμης (αναδυόμενο από τις εκτροφές).
    18 Γάλατα αμυγδάλου (αναδυόμενο από τις εκτροφές).

    Σύμφωνα με τις Σ.Ε όλες οι εκτροφές θα δίνουν ένα από τα τρία αναδυόμενα. Άρα αν κάποιος πχ έχει μαζέψει 300 γάλατα σόγιας αλλά έχει μόλις 50 γάλατα βρώμης πρέπει να συνεχίσει να ξοδεύει σούπερ τροφές για να φτάσει τα 78 γάλατα. Σε άλλα δρώμενα που δε χρειάστηκε ποτέ το σύστημα με τις ανταλλαγές σε αναλογία (πάρε 10 φυτά δώσε μου 5) το βάζατε. Τώρα όχι; Ας μη μιλήσω και για το πόσες απλές σαλαμάνδρες χρειάζονται.


    Τραγικό δρώμενο, τραγικός σχεδιασμός, ακόμα πιο τραγικά τα ζητούμενα σε αναλογία με αυτά που δίνει.


    EDIT Μόλις γίνουν οι αλλαγές στο δρώμενο όπως μας είπαν, θα αλλάξω αντίστοιχα και τα ζητούμενα.

    [​IMG]

    Λήξη συναγερμού, νικήσαμε παιδιά! Έγιναν οι αλλαγές...xD
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/3/21
    Αρέσει σε kitsena, mara_libra, *Chelsea* και 36 σε άλλους.
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR




    Είσαι λίγο υπερβολικός ή απλά σου διέφυγε οτι οι πιθανότητες είναι ανάλογες με τις ποσότητες που ζητάει.

    Απο όλες τις εκτροφές θα παίρνετε Γάλα σόγιας - Αυξημένες πιθανότητες
    Απο όλες τις εκτροφές θα παίρνετε Γάλα βρώμης - Μειωμένες πιθανότητες
    Απο όλες τις εκτροφές θα παίρνετε Γάλα αμυγδάλου - Μικρές πιθανότητες



    Όσο αναφορά τις μεγάλες ποσότητες που ζητιούνται, έχει ήδη προωθηθεί και πιθανόν να υπάρχουν αλλαγές.
     
  5. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Αυτό είναι πολύ καλό. Εύγε.
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και Lina123.
  6. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα και σε 'σένα. Δεν κατάλαβα που θες να καταλήξεις; Το ίδιο λέμε. Αυξημένες πιθανότητες για γάλατα σόγιας και μειωμένες για γάλατα βρώμης σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να μαζέψει πολλά περισσότερα γάλατα σόγιας, να του περισσεύουν και να κυνηγάει τα υπόλοιπα. Γράφει κάπου ότι αν κάποιος αποκτήσει τα γάλατα σόγιας θα σταματήσουν να 'ρχονται; Για σούπερ τροφές μιλάμε και όχι για φυτά που αν περισσέψουν 500 δεν έγινε και κάτι. Το σύστημα με τις ανταλλαγές δε θα ήταν χρήσιμο εδώ όταν από μία εκτροφή παίρνεις μόνο 1 αναδυόμενο; Αυτός ήταν ο προβληματισμός μου.

    Θετικό ότι θα υπάρξουν αλλαγές και ελπίζω να είναι ουσιαστικές και όχι να αφαιρέσουμε 3-4 σμούθι...

     
    Αρέσει σε *Chelsea*, pap100, rixainrempite και 20 σε άλλους.
  7. louloudaki.2001.

    louloudaki.2001. Προχωρημένος

    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά θα σκάσω πια ... Τα δρώμενα όσο πάνε γίνονται ακόμη πιο δύσκολα... οι ποσότητες που απαιτούνται είναι τεράστιες και δεν παίζουμε το παιχνίδι για να πεθάνουμε απο το άγχος για το αν θα ολοκληρώσουμε ένα event αλλά αντιθέτως για να χαλαρώσουμε ... και σχεδόν κάθε μήνα και δρώμενα εκτροφής .... που τις βρίσκουμε τόσες τροφές; ?Και δεν έχουμε όλοι χρήματα για να αγοράσουμε ... Και όλα αυτα τα λέω με όλη μου την εκτίμηση προς τους ανθρώπους που έχουν το παιχνίδι και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν αλλα μήπως να ηρεμούσε λίγο πια όλο αυτο; Και να παίζουμε για να περνάμε καλά όλοι ; Και στην τελική παίζουν το παιχνίδι και μικρά επίπεδα που είναι απλά αδύνατο να ολοκληρώσουν τέτοια δρώμενα ... Τέτοια δρώμενα είναι ωραία αλλά πλέον πάρα πολύ δύσκολά... Ευχαριστώ πολύ :)
     
    Αρέσει σε pap100, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, niktsa112 και 16 σε άλλους.
  8. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Moλις διαβασα τις ΣΕ. Kαι τις αναλυσεις του lazos95 που ηταν πολυ κατατοπιστικες και τον ευχαριστουμε πολυ.
    Συμπερασμα ;;Εγω δεν θα ασχοληθω καθολου με τις εκτροφες σαλαμανδρας.Θεωρω πολυ φτωχα αυτα που δινει σε σχεση
    με οσα χαλασουμε εμεις και σε καρπους δεντρων και σε σ.τροφες για τις εκτροφες. Συμφωνω με τον lazos95 για τις σογιες.
    Οι συλλεκτες ειναι αρκετοι καθως επισης και οι σαλαμανδρες που θα χρειαστουμε, απλες καθως και μεγαλυτερης γενιας.
    Για την 1η φασολια τι να πω.Θα το αφησω ασχολιαστο.Περιμενω να δω τις αλλαγες που πιθανον να γινουν αν και μεταξυ μας
    δεν περιμενω θαυματα.
    Καλη επιτυχια σε οσους ασχοληθουν.
    Καλο απογευμα σε ολους.
    Φιλικα Βικυ :inlove:
     
    Αρέσει σε pap100, rixainrempite, nickoikono11 και 15 σε άλλους.
  9. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα παρεούλα, δύσκολο δρώμενο με πολλές απαιτήσεις, ίσως ασχοληθώ, ίσως οχι, θα δείξει πως θα ξυπνήσω αύριο:p Λάζαρε σ ευχαριστούμε για την βοήθειά σου άλλη μια φορά. Καλή επιτυχία σε όσους ασχοληθούν
     
    Αρέσει σε pap100, jimixatz, nickoikono11 και 9 σε άλλους.
  10. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    λοιπον,οι σαλαμανδρες δεν θελουν απλα ενα αλλο μερος για να ζησουν,τα ανακτορα του μπακιγχανμ θελουν!!!οσο για τις δικες μου σαλαμανδρες μια χαρα ειναι στην αποθηκουλα τους και εκει θα μεινουν!θεωρω πολυ απαιτητικο το δρωμενο,και το κυριοτερο δεν υπαρχει σημαντικο δελεαρ....αν αλλαξει κατι βλεπουμε....
     
    Αρέσει σε 66romanou, .mairi., giannisnala και 13 σε άλλους.
  11. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    εκρήξεις γεννήσεων δεν ανακοινώθηκαν , μονο φασουλοφλουρια. ελπίζω οτι με 300 εκτροφες θα βγουν τα γαλατα που χρειαζονται και οι σαλαμανδρες επομενης γενιας για να ολοκληρωσουμε το δρωμενο. αλλωστε απο αυριο θα εχουμε ολοι οσα εργαστηρια θελουμε και θα τα καταφερουμε
     
    Αρέσει σε jim_man, -sia1971-, sofiapao76 και 3 σε άλλους.
  12. icons1

    icons1 Τακτικός στο φόρουμ

    Lazos95 γελάω, πραγματικά η ποσότητα των συλλεκτών ήταν καθοριστική.

    Όπως τα λέει ο συναγρότης: το μίμιμουμ σούπερ τροφής που χρειάζεται είναι 552 - ήδη πάρα πολλές, και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να μας έρθουν ακριβώς όπως θέλουμε τα γάλατα, χώρια που είναι άγνωστο αν οι εκτροφές θα φτάσουν για την παραγωγή τόσων ζώων εκτροφής μέχρι και 5ης (!) γενιάς για το 3ο κτίριο.

    Το πρόβλημα δεν είναι στρατηγικό, είναι ηθικό:
    στερείτε από τον παίκτη τη δυνατότητα να ορίσει ο ίδιος τους πόρους που θα διαθέσει στο δρώμενο για να πετύχει συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Αν δηλαδή πω θα δώσω 600 σ.τ. για να πάρω τους μυστηριώδεις σταύλους και τη ροζ αναβάθμιση και δεν φτάσουν ή θα χάσω τον στόχο - και φυσικά μαζί ΌΛΑ όσα διέθεσα για να φτάσω μέχρι εκεί που έφτασα - ή θα αναγκαστώ να διαθέσω περισσότερους πόρους από αυτούς που ήθελα προκειμένου να μην πάνε χαμένα όσα έχω δώσει μέχρι εκεί.

    Προφανώς είναι στη διακριτική ευχέρεια της εταιρίας να σχεδιάζει δρώμενα αυτού του τύπου, θα πρέπει ωστόσο να γνωρίζει ότι εκμηδενίζουν την ελευθερία του παίκτη να καθορίσει τη στρατηγική του.

    Επειδή έχω αρκετές τροφές, ακόμα και για πέταμα, θα το ξεκινήσω και ανάλογα το πώς εξελίσσονται οι εκτροφές και τα αναδυόμενα θα δώ μέχρι πού θα πάω, αλλά είμαι πολύ δυσαρεστημένη από το συγκεκριμένο σχεδιασμό.

    ΥΓ Ένας ακόμα παράγοντας επιτυχίας είναι πόσα ζώα 1ης γενιάς θα δίνουν πίσω οι εκτροφές γιατί οι σαλαμάνδρες που ζητάει είναι περισσότερες από μερικά υποείδη τους στην άγρια φύση
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/3/21
    Αρέσει σε 66romanou, pap100, rixainrempite και 19 σε άλλους.
  13. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα στην αγροτοπαρεα μου! προσωπικα ουτε που θα ασχοληθω με το συγκεκριμενο δρωμενο! καλη επιτυχια σε οσους το προσπαθησουν! καλο απογευμα σε ολους!
     
    Αρέσει σε nickoikono11, soyla74, maria_palou και 5 σε άλλους.
  14. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Μηπως εχεις ξεχασει οτι για να φτιαξεις εργαστηρια θελεις εργαλεια πραγμα που πολλοι νεοι σχετικα παιχτες δεν θα εχουν συγνωμη για την επισημανση
     
    Αρέσει σε niktsa112, soyla74, maria_palou και 4 σε άλλους.
  15. ingridv

    ingridv Ενεργός συντάκτης

    Καλησπέρα στην παρέα.
    Στον φίλο/η stef151515 θα πω πως ναι χρειάζονται 1280 σαλαμάνδρες μόνο για τις 5 αλπικές. Βάλε ότι πρέπει να παραδώσουμε 150 στα κτίρια και θέλουμε 40 σαλαμάνδρες για να βγάλουμε 10 κυανές - 192 για 12 πιτσιλωτές - και 512 για 8 σαλαμάνδρες δάσους. Άρα χωρίς έκκρηξη γεννήσεων θέλουμε 2.174 σαλαμάνδρες.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, soyla74, maria_palou και 4 σε άλλους.
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    ίσως παίξω για λίγο, μα πολύ λίγο... έτσι για την μυρωδία... δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να δώσω τόσες σ τροφες για 2 φασολιές που δεν με συγκινούν καθόλου για τα ζητούμενα... νομίζω άλλο ενα δρώμενο άπιαστο για πολλούς..
     
    Αρέσει σε martha72, niktsa112, mariobross2000 και 9 σε άλλους.
  17. Θmakis1958

    Θmakis1958 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Οταν λεμε κρανα εννοουμε λουλουδι κρανιας μηπως..
     
    Αρέσει στους soyla74 και -sia1971-.
  18. IRENE26

    IRENE26 Ειδικός του φόρουμ

    Είναι φυτό 3,5 ωρών διάρκειας. Δεν είναι δέντρο.
     
    Αρέσει στους soyla74, GEPPO1 και -sia1971-.
  19. Lina123

    Lina123 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα!!!!
    Φυσικά και περίμενα ότι θα σβηστεί το σχόλιο μου γτ δεν θα άρεσε και θα μείνω εκεί δεν θα το συζητήσω.....
    Συνοπτικά λοιπόν μιας και είναι τραγικό δρώμενο, εγώ προσωπικά δεν θα συμμετάσχω....
    Καλή επιτυχία σε όλους τους συμπαίκτες μου που θα το προσπαθήσουν!!!
     
    Αρέσει σε rixainrempite, pap100, soyla74 και 8 σε άλλους.
  20. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Το σκέφτηκα αρκετά. Τελικά δεν θα παίξω. Μάζεψα σαλαμάνδρες περι τις 700. Θα τις πουλήσω για να γίνω εκατομμυριούχος.... Τις σούπερ τροφές που μου έχουν μείνει από το τελευταίο δρώμενο θα τις χρησιμοποίησω για την έκρηξη τροφής με μία σούπερ τροφή και θα κατασκευάσω εργαστήρια με ηλιακούς συλλέκτες για να παίξω τα καινούρια παιχνίδια. Τα τελευταία (και της σαλαμάνδρας και του εργαστηρίου της) δίνουν καλές ανταμοιβές.
     
    Αρέσει σε Lina123, sofiapao76, louloudaki.2001. και 6 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.