Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Κατεργάρικη Βόλτα"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 2/8/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    "Κατεργάρικη Βόλτα"

    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Κατεργάρικη-βόλτα.18348/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Κατεργάρικη-βόλτα.18346/


    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!

    [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  2. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    η κατεργάρικη βόλτα έχει και τα πάνω και τα κάτω της. Πολύ ωραία διακοσμητικά και φασολιά, σούπερ τροφές και μυστηριώδη δέντρα και στάβλοι. Τα αρνητικά είναι ότι δεν έχει χρυσές μπανάνες αλλά το χειρότερο είναι ότι :

    "Θα ζητηθούν φυτά φάρμας και bahamarama στα οποία ο κάθε παίκτης έχει τις λιγότερες ποσότητες"

    καινούρια ιδέα αυτή κατά την γνώμη μου απαράδεκτη, θα έπρεπε να μας αφήνουν να επιλέξουμε ποια φυτά θέλουμε να δώσουμε.
    Μια τα αεροπλάνα, τώρα το καρουσέλ πολλά πανω κατω και πέρα δώθε, καλή επιτυχία σε όλους !!

     
    Αρέσει σε siourdistan, Stefoulini, jimixatz και 17 σε άλλους.
  3. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Καλησπέρα.
    Αν και διάβασα την ανακοίνωση του δρώμενου, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν κατάλαβα και πολύ καλά την ποσότητα των φυτών του δρώμενου που απαιτούνται, οπότε δεν θα προχωρήσω σε υπολογισμούς όπως στο τελευταίο δρώμενο.
    Καλή επιτυχία σε όσους θα συμμετάσχουν.
     
    Αρέσει σε jimixatz, nota.dim1802, skareleni και 9 σε άλλους.
  4. farmer_babis

    farmer_babis Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Κάτι σε πιό σύνθετο δέν σκεφτόντουσαν να βάλουν καλοκαιριάτικα?????
    Καλά τα διακοσμητικά και η φασολιά αλλά.......... Όοοοοοοχι. Δέν θα χάσω εγώ τα μπανάκια μου για να υπολογίζω ποσότητες, αφού θα ζητάει τα λιγότερα που έχω >:(

    Καλές διακοπές σε όλους, και καλή τύχη σε όσους ασχοληθούν!!!!
     
    Αρέσει σε jimixatz, nota.dim1802, skareleni και 8 σε άλλους.
  5. thena

    thena Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    παλι 120 ωρεσ η φασολια???!!!!>:( ουφ καλοκαιριατικα με τις σπαζοκαιφαλιεσ!!! θα σκασω...:wuerg:
    καλη επιτυχια σε ολους η καλυτερα καλη τυχη!!
     
    Αρέσει σε jimixatz, skareleni, kitsena και 7 σε άλλους.
  6. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Εδώ ταιριάζει γάντι ο γνωστός στοίχος του Καββαδία απ το Σταυρό του Νότου "πολλά έχουν δει τα μάτια μου μ αυτό μου φέρνει τρόμο"
    Θα μπορούσε αυτό το ιβέντ να ήταν άσκηση μαθηματικών στις πανελλήνιες εισαγωγικές εξετάσεις
    Όποιος καταφέρει να βρει τις ελάχιστες ποσότητες που απαιτούνται μέχρι τη φασολιά , του χαρίζω μια πασχαλινή και αν υπολογίσει για όλο το ιβεντ + ένα ανοιξιάτικο στεφάνι !!! Και όποιος το κάνει μέχρι τέλους - αν θέλει - τον κάνω επίτημο μέλος της γειτονιάς μου !!!
    Εγώ κόλλησα φίλοι μου...αδυνατώ να κατανοήσω την τόση πολυπλοκότητα σε ένα παιχνίδι .
    Ευκολότερα μπορώ να υπολογίσω τους φόρους θα πληρώσω εγώ και όλη η πολυκατοικία,παρά πόσα και ποιά φυτά θα χρειαστώ εδώ!!!
    Καλή επιτυχία και υπομονή σε όσους το αποφασίσουν, εγώ θα σας παρακολουθώ εκ του σύνεγγυς!!!
     
    Αρέσει σε Hellenagal200010, VeraNikol, kalliopipali και 29 σε άλλους.
  7. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Οχι που δεν θα πληρώσουμε ακριβά,το ότι δεν ζητά αναδυόμενα. Εγώ πάντως γελάω από την ώρα που διάβασα τις συχνές ερωτήσεις.
     
    Αρέσει σε pinelopi55, Hellenagal200010, jimixatz και 11 σε άλλους.
  8. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα κι από μένα!
    Δεν είναι τόσο πολύπλοκο παιδιά! Απλώς δεν μπορείς να υπολογίσεις ποσότητες. Δεν μπορεί κανείς να καλλιεργήσει πρώτα τα φυτά και μετά να κάνει όλες τις παραδόσεις, αλλά πρέπει να καλλιεργεί καθώς θα προχωράει, ανάλογα με τα ζητούμενα.
    Εγώ σκοπεύω να φτάσω πρώτα τα 100 με 1500 ανά φυτά και μετά παραδίδω στα πρώτα βήματα και βάζω για καλλιέργεια ανάλογα.
    Να διευκρινίσω ότι από τα υπάρχοντα φυτά έχω πολλά απ' όλα, οπότε αυτά δε με προβληματίζουν.
    Εξάλλου τη φασολιά (η οποία δίνει πάρα πολλούς ΤΠΕ, μόνο τα εργαλεία είναι λίγα 10 ανά 5μέρες) μπορεί να την πάρει κανείς φτάνοντας μόνο τρία ζωά στο επίπεδο 8 και 1 στο πρώτο, άρα με πολύ λίγα σχετικά φυτά
    Εγώ θα συμμετάσχω και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω!
     
    Αρέσει σε dafro123, Stefoulini, jimixatz και 13 σε άλλους.
  9. sofiapao76

    sofiapao76 Επιφανής του φόρουμ

    Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω.Και δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ.Αλλά αυτό που με κέντρισε λίγο είναι και οι πιπίλες που φυσικά κοστίζουν φιορίνια.Γιατί να μην μπορούμε να τις στείλουμε ως καθημερινό δωράκι στους συναγρότες μας?Ή να υπάρχουν ως αναδυόμενα?Και τόσο πολλά(εννοώ διαφορετικά) φυτά ρε παιδιά?!Καλοκαίρι είναι,έχουμε και τις θάλασσες.Ούτε και οι πραγματικοί αγρότες στα πραγματικά χωράφια τους σπέρνουν τόσα και ούτε είναι πάνω από τα χωράφια τους τόσο πολλές ώρες!Θα το προσπαθήσω αλλά δεν βλέπω αίσιο τέλος.Καλή επιτυχία σε όλους σας!!!
     
    Αρέσει σε VeraNikol, yelander10, jimixatz και 10 σε άλλους.
  10. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Παρακαλώ τους εμπειρογνώμονες της φάρμας,να διαφωτίζουν κι εμάς τα ψαράκια...ειλικρινά θέλω καμιά φορά να κάνω ερωτήσεις και κωλύομαι σκεφτόμενη τους γέλωτες ...σε κάθε αρχή ενός παιχνιδιού ξεκινάω και αν κολλήσω τα παρατάω,αλλά αν διαφωτιστώ με συμβουλές ,όπως στο προηγούμενο δρώμενο,με συμβουλές της Nantia123,τα κατάφερα...καλή επιτυχία φιλαράκια μου!
     
    Αρέσει σε siourdistan, jimixatz, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  11. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    Νομίζω ότι στις ΣΕ στους πίνακες, θα έπρεπε τουλάχιστο να αναγραφόντουσαν οι ποσότητες των φυτών που θα ζητάει, κι ας μην μας λένε τι φυτά θα ζητάνε.
    έτσι θα κάναμε απόθεμα σε όλα τα φυτά που δεν έχουμε.
    Εδώ λίγο φαίνονται κάποιες ποσότητες.
    [​IMG]
    Αλλά μπορεί να υπάρξει φυτό που θα ζητάει ποσότητα 1000
    να είναι και πολύωρο, και τότε άντε φύτευε να το βγάλεις.
    Αν οι ποσότητες είναι πάνω κάτω στα πλαίσια που δείχνει η εικόνα, καλά θα είμαστε πιστεύω.
     
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, maria_palou και 2 σε άλλους.
  12. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στην αγροτοπαρέα, αυτό το δρώμενο θεωρώ οτι είναι το δυσκολότερο μέχρι τώρα. Δεν νομίζω οτι θα ασχοληθώ. Με 39 βαθμούς κελσίου καταλαβαίνετε οτι είναι αδύνατο να είμαι στο pc και να μετράω, να υπολογίζω. Μπορεί να έχει καλούτσικα δώρα και ωραία γραφικά, αλλά δε θα πάρω ευχαριστώ.
    Αύγουστο έχουμε και η θάλασσα περιμένει!!! Καλή επιτυχία και υπομονή σε όσους ασχοληθούν:)
     
    Αρέσει σε farmer_babis, monolith2, ioanna6929 και 7 σε άλλους.
  13. pelekanos_xondros

    pelekanos_xondros Ανερχόμενος συντάκτης

    Από τις σ.ε. για το δρώμενο:
    "Τα φυτά/καρποί δέντρων και οι ποσότητες τους θα διαλέγονται τυχαία βάση των εκτάσεων που έχουν ξεκλειδωθεί , το επίπεδο του κάθε παίκτη και το στοκ του."

    "Τα φυτά/καρποί δέντρων και οι ποσότητες τους θα διαλέγονται τυχαία βάση των εκτάσεων που έχουν ξεκλειδωθεί , το επίπεδο του κάθε παίκτη και το στοκ του."





     
    Αρέσει στους jimixatz, skareleni και sofiapao76.
  14. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    ναι οκ δεν είπα το αντίθετο. εγώ μίλησα για ποσότητες, όχι για φυτά.
    έτσι αν κάπου θα ζητούσε 3000 ποσότητα το μέγιστο, θα ξέραμε να πάμε να αγοράσουμε σε όλα μας τα φυτά να φτάνει μέχρι 3000 ποσότητα.
    Δεν μίλησα για ονομασίες φυτών. ;)

    Υ.Γ. Αν είναι έτσι, μ' αυτήν τη λογική να τα πουλήσω όλα, να έχω σε όλα 3 σπόρους ποσότητα, για μου ζητήσει ανάλογα, άρα περίπου λίγους σπόρους.
     
  15. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Λοιπόν, αν κάτι μου άρεσε στο δρώμενο, εκτος απο τα δώρα, είναι αυτό. Ελπίζω να συνεχίσουν να βάζουν φασολιές που κάνουν μέρες να ξεκλειδώσουν και δίνουν πάνω κάτω ότι δίνουν οι άλλες σε τόσες μέρες. Γιατί το κακό είχε παραγίνει. Αναρωτιόμουν που θα φτάσει η φασολιά και πόσο ακόμα θα μπορώ να τη μαζεύω και χωρίς βοηθούς. Για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι. Όταν αρχίσει βλέπουμε. Ελπίζω να βγει και αυτό. Και δε με ενδιαφέρει ποτέ να έχω τον έλεγχο απο την αρχή, ούτε να προγραμματίζω πόσες σπορές και πόσα χωράφια ακριβώς θα χρειαστούν. Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ξέρω σίγουρα πότε θα είμαι σπίτι για να μαζέψω. Αλλά γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα ιβέντ. Άλλο νωρίτερα, αλλο αργότερα βγαίνουν. Ελπίζω να μην αλλάξει τώρα, αν και δεν το νομίζω αφού δεν έχει αναδυόμενα. Με χτ όλα γίνονται. Πάντως μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση το ότι θα μας ζητηθούν τα φυτά που έχουμε σε μικρότερες ποσότητες. Θα προτιμούσα να ήταν τυχαίο και το θεωρώ και πιο σωστό. Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να μας κάνουν τη ζωή [ λέμε τώρα] δύσκολη;
     
    Αρέσει σε siourdistan, maria_palou, jimixatz και 9 σε άλλους.
  16. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    eeelenaki μήπως θα πρέπει να διαβάζεις προσεκτικότερα τις Συχνές ερωτήσεις και αν εχεις κάποια απορία να ρωτήσεις, παρά να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και να μπερδεύεις τους συμπαίκτες σου; ;)
     
    Αρέσει στους maria_palou, skareleni και katerina14450.
  17. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    χαχα παρόλο που δεν το είχα προσέξει τότε ξέρω τι θα μου ζητηθει...άρα ξεκινάω απο τώρα την αυξηση τους! :p το πολύ πολύ να μου ζητηθεί κάτι άλλο αλλα και πάλι δεν θα προλάβουν να αυξηθουν τόσο μέσα σε μια μερα ούτε με το γνωστο τσατνι.

    υ.γ. ότι δεν το είχα προσέξει δεν το χα προσέξει!!!

    για αυτό υπάρχον οι αριθμομηχανές! για 5 ημέρες ειναι (μισό όμως είπες πάλι!!! ποια είναι η άλλη 120ώρη γραμμή; )

    και εμένα μου άρεσε η 5ήμερη φασολιά !!!
     
    Αρέσει σε anastz, ioanna6929, graganta και 3 σε άλλους.
  18. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    γιατί γράφει κάτι στις ΣΕ στους πίνακες για ποσότητες;;;
    δεν είδα κάτι.
    Οι ποσότητες λέει θα είναι τυχαίεες.
    Δεν μπερδεύω, απλά λέω τη γνώμη μου, ότι θα έπρεπε να μας λέτε έστω δειγματικά κάποιες ποσότητες χωρίς να αναφέρετε τα φυτά.

    Υ.Γ.
    και για να γίνω πιο κατανοητή, πχ αν έχουμε 600 φυτά σε όλα, να μας λέγατε ότι θα ζητηθούν τάδε ποσότητες για τα 600 φυτά.
    Αν κάποιος έχει μέχρι 300 φυτά, ότι θα ζητηθούν τάδε ποσότητες κ.ο.κ.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/8/16
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  19. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Μπορείς να μου εξηγήσεις πως οι Σ,Ε θα έπρεπε να γράφουν ποσότητες αφού και μόνη σου λες οτι είναι τυχαίες;
    Εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό αυτό που ζητάς.
     
    Αρέσει στους jimixatz, skareleni και katerina14450.
  20. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Μα η προηγούμενη, με τα αεροπλανάκια!
     
    Αρέσει στους jimixatz, sofiapao76 και LILA413.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.