Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Κατάρα του Ινουτέπ"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 4/10/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο :


    "Κατάρα του Ινουτέπ"


    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.
    Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες ενότητες για βοήθεια.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Κατάρα-του-Ινουτέπ.36137/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:

    https://board-el.farmerama.com/threads/Κατάρα-του-Ινουτέπ.36136/

    Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!

    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην nana.
  2. georgios_2_

    georgios_2_ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τις καλησπέρες μου στην παρέα! Πρώτον, αν βάλω ίδιο αριθμό 20ωρων φυτών και δέντρων, θα πάρω ίδιο αριθμό αναδυόμενων και στα δύο κατά μέσο όρο ή σε κάποιο παίρνουμε πιο πολλά; Δεύτερον, αν ένα φυτό κάνει 20 ώρες και πείτε για παράδειγμα ότι ένας εξευγενισμός του δίνει 10% πιο γρήγορη ανάπτυξη, εγώ όταν το φυτέψω θα πάρω αναδυόμενα που αντιστοιχούν σε 20ωρο φυτό ή σε 18ωρο φυτό; Τρίτον, τούμπανο το δρώμενο :):):)
     
    Αρέσει στον/ην nana.
  3. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Καλησπέρα!!!
    Όσον αφορά τα φυτά εξευγενισμού θα πάρεις αντίστοιχα 20ωρου φυτού και όχι 18ωρου.
    Τώρα για τον πόσο αριθμό αναδυόμενων θα πάρεις είτε από 20ωρα πάντα δέντρα (ποτέ μικρότερης ώρας) ή από πολύωρα πάντα φυτά αυτό είναι τζόκερ, δεν νομίζω να ξέρει κανείς από πριν την ροή των αναδυόμενων.
    Οπότε μαζεύοντας αύριο θα δούμε και πως θα πάει...
     
    Αρέσει σε vagelis1968, Παυλής, nana και 2 σε άλλους.
  4. georgios_2_

    georgios_2_ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Έγινε, ευχαριστώωωω!
     
    Αρέσει στους nana και Lina123.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα αγρότες μου.. ένα αξιόλογο δρώμενο με ενδιαφέροντα δώρα και πολύ καλή φασολιά.. θέλει ιδιαίτερη προσοχή στα +1κλπ της αριστερής στήλης επειδή ενεργοποιούντε αμέσως.. δηλαδή να προσπαθήσουμε να έχουμε αρκετά φυτά δρώμενου φυτεμένα πριν τα ενεργοποιήσουμε.. χρειαζόμαστε για τα 60 παιχνίδια της αριστερής στήλης
    1. 960 χρυσός σκαραβαίος απο συγκομιδές δέντρων και φυτών στη βασική έκταση και το άγριο λιβάδι
    2. 3.540 δαχτυλίδι σφραγίδα συγκομιδές φυτών, στάβλων/ εργαστηρίων και δέντρων στη Βασική έκταση, το άγριο λιβάδι, το ξέφωτο του δάσους, το Βασικό νησί Bahmarama, το τροπικό δάσος, και τους Κρυστάλλινους καταρράκτες
    3. 360 ηλιοτρόπια
    για την δεξιά στήλη θα χρειαστούμε
    1. 5.955 αγκαθωτο μανιταρι
    2. 5.880 μουρο του νερού
    3. 5.595 ροδο της κοιλάδας
    τα φυτεύουμε στην Βασική έκταση και το άγριο λιβάδι
    προσωπικα παίζω μαζεύοντας πρώτα σχεδόν όλα τα αναδυόμενα έτσι ώστε να έχω στην διάθεσή μου σχεδόν όλα τα Διακοσμημένα Ανκχ για τα 60 μινι παιχνίδια και μετα ξεκινάω για να μπορω να προχωράω αναλόγως.. καλή διασκέδαση σε όλους
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, soyla74, MariaStathaki και 15 σε άλλους.
  6. jimthrilosgate7

    jimthrilosgate7 Νέος ειδικός

    Ολοκληρώθηκε ένα ιδιαίτερο δρώμενο.! Με τη βοήθεια από το ροδάνι 2χ100%μπόνους συν ενεργοποίηση ένα 200% και 100% σοδιάς και φυτών αντίστοιχα.. και αρκετά λιπάσματα..... Καλή συνέχεια σε όσους συμμετέχουν.! [​IMG]
     
    Αρέσει σε Hecuba, αμφιθεα, Lina123 και 12 σε άλλους.
  7. nikoskra

    nikoskra Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    συγχαρτηρια.με τι ειδους χωραφια;
     
    Αρέσει σε Hecuba, αμφιθεα, soyla74 και 5 σε άλλους.
  8. jimthrilosgate7

    jimthrilosgate7 Νέος ειδικός

    Εκμεταλλευόμενος τα πολλαπλά μπόνους σοδειάς χρησιμοποίησα άνετα χωράφια στην αρχή και με τον εξευγενισμένο αμάρυνθο μάζεψα όλα τα αναδυόμενα που χρειαζόμουν καταναλώνοντας γύρω στις 5.000 σούπερ λίπασμα.. παράλληλα αύξησα την αποθήκη μου στο φυτό αμάρυνθο γύρω στα 1.300.000 φυτά....Μετά με μικρά χωραφάκια τοποθέτησα όλους τους σπόρους και μπόρεσα να μαζέψω όλα τα φυτά.!
     
    Αρέσει σε Hecuba, toylaaaaa, αμφιθεα και 10 σε άλλους.
  9. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλησπέρες πολλές στην πολυαγαπημένη μου αγροτιά:inlove:.

    Σήμερα θα σας διηγηθώ μια ιστορία γλαφυρή για το πως μια κατάρα μετετράπη σε ευχή, δώρο θεού θα έλεγε κανείς ταπεινός αγρότης..;).
    Να πω αρχικά, πως το δρώμενο αυτό είναι εξαιρετικό και θα ήθελα να βλέπουμε πιο συχνά τέτοιους μηχανισμούς δρωμένων, στα οποία η λαική λαμβάνει εξέχουσα θέση και σήμερα είχε όπως θα δούμε την τιμητική της.
    Η τακτική που ακολούθησα είναι η εξής:
    Βήμα 1ο:Αρχικα, καλλιέργησα εξευγενισμένο μαυροσίταρο και κατανάλωσα περίπου 2000 σ.λ για να μαζέψω αρκετά αναδυόμενα και να έχω ένα κάποιο προβάδισμα.
    Βήμα 2ο: Συνέχισα κανονικά φύτεμα με μαυροσίταρο χρησιμοποιώντας μόνο νερό και λίπασμα κανονικό, -από εκείνο το καφέ το δύσοσμοxD-, με 13 ώρες ωρίμασης περίπου.. Αφού μάζεψα αρκετά αναδυόμενα ξεκίνησα να παίζω τα παζλ και τα ολοκλήρωσα όλα μαζί για να έχω ενεργά τα δοθέντα μπόνους.
    Βήμα 3ο: Φύτεψα σε μικρά χωράφια ενεργοποιώντας 1 τζακ μόνο, όχι περισσότερους, και τα φυτά μαζί με ζωζώ και μπόνους δρωμένου αποκλειστικά, έφταναν τα 17 ανά μικρό χωράφι.
    Βήμα 4ο : Πήγα στη λαϊκή να πάρω ντόματες (άσχετο απλά ήθελα να φτιάξω μια χωριάτικη να φάωxD) και καθώς χάζευα κατά μεσήμερο, που πέφτουν οι τιμές των αξιώσεων, με σταματά μια κυρία χαρούμενη, η ντάμπω η ελεφαντίνα και μου περιέγραψε τι πανικό προκάλεσε η κατάρα στη λαική και πως τα 3 μαγικά φυτά του δρωμένου εκτοξεύτηκαν στα ύψη..:eek:
    Δεν έιχα παρά να το ελέγξω..Τα φυτά παιδιά μου, στα σοβαρά, λοιπόν αυτή τι στιγμή αγγίζουν τιμές 300.000 χτ μέσο όρο (κάποια φλερτάρουν με 250.000 και άλλωτε με 200.000), οπότε και αποφάσισα το εξής:

    Βήμα 5ο : [​IMG]
    Όπως βλέπετε και από την εικόνα, έπαιξα μέχρι το πεντηκοστό βήμα και πήρα τη φασολιά μιας και δίνει η άτιμη τόσα σεντούκια.
    Από εκεί και πέρα πούλησα περίπου 9.500 φυτά του δρωμένου και εξοικονόμησα 2 και κάτι δις εκατομμύρια , φρέσκα, ζεστά χορτοτάλιρα:p.

    Ο λόγος που δεν ολοκλήρωσα το δρώμενο είναι επειδή τα 2 δις μου φαίνονται καλύτερο δώρο από 1 πίκολο και κάτι μικρούτσικα καλούδια:oops: και επειδή δεν είχα μίαxD.
    Αν ήταν φιορινόδεντρο ίσως και να μην τα πούλαγα:music:.
    Υ.Γ : Ευχαριστούμε τη φίλη μας GEPPO1 για τους υπολογισμούς:inlove:.
    Σκεφτείτε και πράξτε αναλόγως;)!
    Μόνο τρεχάτε οι τιμές ενδέχεται να αλλάξουν στην λαϊκή..
    Φιλιά πολλά σε όλους!

     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, Hellenagal200010, Lina123 και 9 σε άλλους.
  10. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σας,
    πολύ φτηνή είναι η λαϊκή σου jimixatz,αυτή την στιγμή στη δική μου λαϊκή έχει ως εξής:

    αγκαθωτό μανιτάρι : 701.923,81
    ρόδο της κοιλάδας : 378.089,81
    μούρο του νερού : 218.208,00 αυτό είναι το φτηνό.

    Σας εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια :inlove:
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, GEPPO1, Hellenagal200010 και 7 σε άλλους.
  11. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλησπέρααα
    Ανεβαίνουν και άλλοο:inlove:
    Αλλά μετά από ένα σημείο θα αρχίσει να πέφτει λογικά προς το τέλος του δρωμένου διότι όλοι θα αρχίζουν να πουλάνε;).
    Οι τιμές και σε εμένα είναι παρόμοιες τώρα εκτός από το μανιτάρι που είναι στα 500.000.
    Ας μην ξεχνάμε πως αρχίζει και υπάρχει ''κορεσμός'', εννοώντας ότι οι φάρμες που αγοράζουν ξοδεύοντας τόσα χρήματα ολοκληρώνουν το δρώμενο και μετά αρχίζουν να πουλάνε και αυτές..
    Όταν τα πούλησα εξαφανίστηκαν σε 2 δεύτερα,τώρα μένουν και αρχίζουν και αυξάνουν.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 8/10/23
    Αρέσει σε Hellenagal200010, lolios, GEPPO1 και 6 σε άλλους.
  12. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλη την παρέα... τέλος και από εμένα... μάζεψα πρώτα όλα τα αναδυόμενα και ξεκίνησα να παίζω όλα μαζί τα παιχνίδια, ενεργοποιώντας ταυτόχρονα όλα τα bonus της αριστερής στήλης... στη συνέχεια φύτεψα τους σπόρους ενεργοποιώντας τις δύο γραμμές φασολιάς για το σούπερ λίπασμα και τα δύο βιοτεχνικα.. πήρα και τρία bonus συν1 από το ροδάνι και ενα απο την γιορτη.. χρησιμοποίησα περίπου 800 σούπερ λίπασμα και άλλα τόσα λίπασμα της ζωζώς και μέσα σε πολύ λίγο χρόνο μάζεψα σχεδόν όλα τα φυτά.. τώρα περιμένω να δω τι θα μου δώσουν τα πίκολο... καταπληκτικό δρώμενο με πολύ καλή φασολιά και δώρα.. καλά τελειώματα σε όλους
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, Lina123, αμφιθεα και 12 σε άλλους.
  13. lolios

    lolios Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα, εγώ πάντα έχω πρόβλημα με τα αναδυόμενα... τώρα δεν μου έρχονται πολλά δαχτυλίδια και έχω μείνει πίσω...:(
     
    Αρέσει στους Lina123, αμφιθεα και georgios_2_.
  14. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Είναι η πρώτη φορά που στο δρώμενο αυτό βλέπω φυτά να κυκλοφορούν στη λαϊκή. Πολύ παράξενο... Παλιά μέχρι τελευταία στιγμή τα φυτά του δρώμενου εξαφανίζονταν από τη λαϊκή στο δευτερόλεπτο!!!
     
    Αρέσει σε Lina123, GEPPO1, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  15. icons1

    icons1 Τακτικός στο φόρουμ

    Οι τιμές είναι εξωφρενικές, δεν έχουν καμία σχέση με τις τιμές σε προηγούμενες εμφανίσεις του event, με αποτέλεσμα πολλές φάρμες να μην έχουν ή να μην θέλουν να ξοδέψουν τα εκατοντάδες εκατομμύρια που απαιτούνται.
     
    Αρέσει σε Lina123, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  16. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να απολαύσατε το event!
    Αν και δυσκολεύτηκα με τα αναδυόμενα δακτυλίδια, τελικά η απόφαση να ξεκινήσω να φυτεύω στα 40 της φασολιάς απέδωσε. Τελικά, με την χρήση σουπερ λιπασμάτων και κάποιων επιπλέον μπόνους σοδείας σε μεγάλα χωράφια, και το event σχεδόν ολοκληρώθηκε και έχω γίνει ανέλπιστα πλούσια σε χορτοτάληρα! Ευχαριστώ τους συναγρότες GEPPO1, jimixatz και jimthrilosgate7 για τις συμβουλές τους, και φυσικά την εταιρεία για το καταπληκτικό event!
    Καλή συνέχεια σε όλους!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/10/23
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, Lina123, αμφιθεα και 7 σε άλλους.
  17. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Το δρώμενο έχει τελειώσει.
    Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας.

    Η συζήτηση κλείνει.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.