Συζήτηση για το δρώμενο "Καλοκαιρινά Δώρα 2015"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 3/6/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. katerinio1971

    katerinio1971 Αρχάριος στο φόρουμ

    παρολο που ανοιξα την 8η καρυδα για καποιο λογο αυτη δεν ανοιξε .Εκανα παραπονα στην παραγωγη ,υποστιριζουν οτι δεν την ανοιξα.ΟΚ δεν πειράζει .Εκανα ομως log in στο παιχνιδι; εκανα. τωρα χανω τα μπονους δωρα. Αυτο ειναι η δικαιοσύνη για ολους ;Επιβραβευση σε οσους παιχτες κανουν καθημερινα log in ;Παιζω αυτο το παιχνιδι τοσα χρονια ,ειναι ελαχιστες οι φορες που δεν μπορεσα να μπω ,αυτο ειναι το ευχαριστω για το χρονο που αφιερωνω τοσα χρονια !!!Ας ειναι δεν πειραζει ας ειναι δικαιο το παιχνιδι!!! Και ευχομαι και στις επομενες αποστολες,διακοσμιτικα,δρωμενα κτλ.να ειναι ολα δικαια και χωρις ΦΙΟΡΙΝΙΑ !!!γιατι αυτο το παιχνιδι θελει να ειναι δικαιο μονο οπου νομιζει αυτο!!! katerinio1971 επιπ.φαρμ.94, νησι226
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, ioanna6929, tjoytoy και 4 σε άλλους.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    καλησπέρα
    katerinio1971

    Κατανοώ την απογοήτευση σου που δεν θα παραλάβεις κάποια έπαθλα επειδή ξέχασες να ανοίξεις μια καρύδα και προωθήσαμε την δυσαρέσκεια σας από την πρώτη στιγμή.
    Ομώς αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να κατηγορείς ούτε την υποστήριξη ούτε το παιχνίδι. Δεν θα δεχτούμε τέτοιες αναρτήσεις.
    Προφανώς με το όρο "παραγωγή" εννοείς την υποστήριξη.
    Η υποστήριξη λοιπόν έχει τα κατάλληλα εργαλεία ωστε να ελέγξει το λογαριασμό κάθε πάικτη που αναφέρει πρόβλημα με το λογαριασμό του.
    Στην περίπτωση σου λοιπόν , έλαβες απάντηση απο την υποστήριξη οτι δεν υπάρχουν logs και δεν ανοίχθηκε ποτέ η εν λόγω καρύδα σου. Δυστυχώς η υποστήριξη δεν μπορεί να κάνει κάτι αν δεν υπάρχουν αποδείξεις επειδή απλά ένας παίκτης ισχυρίζεται κάτι.
    Πως θα σου φαινόταν αν έστελνα στην υποστήριξη και έλεγα οτι χάθηκαν 5 στάβλοι κίουι από το λογαριασμό μου; Η υποστήριξη θα έπρεπε να μου τους πιστώσει επειδή το είπα εγώ; ΟΧΙ. Εφόσον δεν υπάρχουν / αποδείξεις που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, η υποστήριξη δεν μπορεί να αρκεστεί στα λεγόμενα του κάθε παίκτη. Εφόσον δεν προκύπτει απο πουθενά οτι η καρύδα ανοιγόκλεισε και ουτε έχουμε λάβει καμία ειδοποίηση απο τους τεχνικούς μας για υπάρξη Bug, η καρύδα δεν άνοιξε ποτέ!

    Επίσης να σου υπενθυμίσω οτι η χρήση των παιχνιδιών στη βασική τους έκδοση είναι δωρεάν. Ωστόσο ορισμένες συμπληρωματικές λειτουργίες (features) διατίθενται μόνο σε χρήστες που πληρώνουν. Αρα και η τελευταία σου πρόταση είναι άκυρη.

    Θα σε παρακαλέσω στο μέλλον να χρησιμοποιείς πιο ήπιο και ευγενικό ύφος οταν απευθύνεσαι σε συνεργάτες μας. Τέτοιες αναρτήσεις πλέον θα διαγράφοντα
    ι
     
  3. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Η δωδέκατη καρύδα δίνει 8 δενδρύλια μπαχαμαραμα βόρνεο. Το μεγάλο δώρο ποιος θα ανοίξει οεο!!
    Την ιδια απορία έχω Νάντια!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 14/6/15
    Αρέσει στους ioanna6929, *mava*, fenia233 και σε ακόμα ένα άτομο.
  4. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Το μεγάλο δώρο είναι +1 μονάδες παραγωγής για 48 ώρες.
    Τι να σημαίνει αυτό, δε λέει στα φυτά. Λέτε να ισχύει και για δένδρα;
    Το έλεγξα, στα φυτά δίνει +1, ακόμα και αν έχεις πάρει τσάτνι!
    Θα βάλλω το πρωί παντού χωράφια, να ανεβάσουμε λίγο τα αποθέματά μας.
     
    Αρέσει στους ioanna6929, *mava* και GEPPO1.
  5. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    το μπονους δωρο είναι +1 μονο για τα φυτα..
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Stefoulini, *mava* και 3 σε άλλους.
  6. rafaelos2011

    rafaelos2011 Τακτικός στο φόρουμ

    Από δέντρα τροπικού νησιού έχω ξεκλειδώσει μέχρι το άγαλμα της συκιάς, δηλαδή μπανανιά, μανταρινιά, μάνγκο, κοκοφοίνικα, και συκιά. Και από τα μυστηριώδη δενδρύλλια κέρδισα μία μπανανιά, μία ροδιά xxl, μία συκιά xl, έναν κοκοφοίνικα xl, μία μπανανιά xl, μία ροδιά, ένα μάνγκο xxl, μία μπανανιά xxl, και τέλος, έναν ταμάρινθο. Συνολικά, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα. Συγχαρητήρια στην εταιρία για την εκπληκτική ιδέα των 8 μυστηριωδών δενδρυλλίων από το άνοιγμα της 12ης καρύδας.
     
    Αρέσει στους ioanna6929, traxhla και 2014chr.
  7. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Μια και είμαι ξύπνια ακόμα ας μαρτυρήσω: 13η καρύδα 35 σούπερ λιπάσματα.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, xristos-ale3andros, *mava* και 5 σε άλλους.
  8. farmeralex96

    farmeralex96 Αρχάριος στο φόρουμ

    kalispera se olous tha ithela na pw mpravo stin etereia gia ta poly omopfa dwra alla kai ena parapono dioti polloi ksexnane opws egw na anoiksoun tin karyda na exoume tin dynatotita na tis anoiksoume.as kanete ena aitima stin etereia na ginei kati wste na dikeothoume oloi .eyxaristw kai perimenw mia thetiki apantisi
     
  9. rafaelos2011

    rafaelos2011 Τακτικός στο φόρουμ

    Αυτό έχει ήδη προωθηθεί στην εταιρία, όμως η απάντηση ήταν αρνητική. Και όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω, εγώ προσωπικά συμφωνώ με την απάντηση της εταιρίας..
     
    Αρέσει στον/ην misirli.
  10. farmeralex96

    farmeralex96 Αρχάριος στο φόρουμ

    sas eyxaristw gia tin amesi apantisi sevasti i apopsi sas.
     
    Αρέσει στους graganta, xristos-ale3andros και rafaelos2011.
  11. tsarouxis

    tsarouxis Έμπειρος

    Καλησπέρα!
    Εάν δε κάνω λάθος, στο χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο τα παράπονα κι οι αντιδράσεις των παικτών για τα φιορίνια αφορούσαν το ότι σε παλαιότερα ημερολόγια μπορούσες να ανοίξεις δωρεάν τα δωράκια των προηγούμενων ημερών και δεν χρειαζόταν να πληρώσεις. (προσωπικά το θυμάμαι για το χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο του 2013, που κάποια φορά άνοιξα 2-3 αριθμούς μαζί).
    Σίγουρα αν κάποιος χρησιμοποιήσει φιορίνια και κάποιος άλλος δεν έχει, δεν είναι δίκαιο, για αυτό και όλοι ήθελαν να τα ανοίγουν χωρίς φιορίνια.
    Τώρα πώς καταλήξαμε να μη μπορούμε να τ' ανοίξουμε ούτε με τον έναν ούτε με τον άλλο τρόπο...
    Έτσι κάπως ένα ημερολόγιο δώρων, που φαντάζομαι δημιουργήθηκε για να δώσει χαρά και χαμόγελο, κατέληξε να προκαλεί άγχος και απογοήτευση.
    Φτάσαμε να στέλνουμε μήνυμα σε γείτονες την ώρα που ανοίγουμε την καρύδα για να μην το ξεχάσουν.
    Σίγουρα είναι επιβράβευση το μεγάλο έπαθλο για όσους συνδέονται καθημερινά,
    μα και σίγουρα είναι μεγάλη και άδικη τιμωρία για αυτούς που ενώ συνδέονται καθημερινά ή έστω πολύ συχνά (όταν δεν έχει προβλήματα η σύνδεση) λόγω υποχρεώσεων, παιδιών, διαβασμάτων και υπέρογκης και ατελείωτης δουλειάς, μπορεί να ξεχάσουν την αφιλότιμη την καρύδα. (επειδή το μυαλό δεν την έχει εντάξει και στην καθημερινή ρουτίνα των εργασιών της φάρμας).
    Προσωπικά δεν έχω ξεχάσει ακόμη (και με μηνύματα φίλων) καμία. Μπορεί, όμως, πολύ εύκολα να συμβεί σε όλους. Και πραγματικά στενοχωρήθηκα, όταν συνέβη σε γειτονάκια μου.
    Αυτή η "παραλλαγή" του χριστουγεννιάτικου σοκολατένιου ημερολογίου, είναι πραγματικά προς αποφυγή. Φανταστείτε την έκφραση ενός παιδιού, αν του λέγαμε ότι δε μπορεί να φάει το σοκολατάκι της χθεσινής ημερομηνίας, επειδή ξέχασε να το ανοίξει στην ώρα του...
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/6/15
    Αρέσει σε nikol82, βιβη.2003, κατερινιο32 και 17 σε άλλους.
  12. fegarofoto

    fegarofoto Αρχάριος στο φόρουμ

    syfwnw apolyta mazi sou kati prepei va ginei
     
  13. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Αγαπητέ φίλε, αν και έκανες παράβαση, διπλοποστάρισμα, όχι μόνο δεν στο διέγραψαν, αλλά στο επεξεργάστηκαν κιόλας και ο λόγος που το έκαναν, είναι εμφανής.
    Αναμφισβήτητο δικαίωμά σου να συμφωνείς με την εταιρία και να πιστεύεις "απόλυτα", στο ότι όλοι πρέπει να έχουμε τις "ίδιες δυνατότητες απέναντι στο δρώμενο". Να το θυμάσαι όμως αυτό, θα σου χρειασθεί και στο μέλλον και θα σου χρειασθεί όταν θα έχεις να αντιμετωπίσεις "πραγματικά δρώμενα" και όχι δρώμενα με "μόνη απαίτηση την καθημερινή σου παρουσία".
    Κι όπως λέει και μια παροιμία του σοφού μας λαού, "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην λες".
    Καλή επιτυχία λοιπόν στα "καλοκαιρινά δώρα" και σου εύχομαι να μην χάσεις ούτε μία μέρα και να απολαύσεις το τελικό έπαθλο της επιβράβευσης σου.
    Εγώ προτιμώ να "επιβραβεύσω" τον εαυτό μου διαφορετικά, απολαμβάνοντας το καλοκαιράκι, χωρίς την έννοια του καθημερινού σπασίματος των καρυδών.
    Το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική της ενέργειας, έστω και με φιορίνια, με προβληματίζει και η ερμηνεία που δίνω εγώ είναι εντελώς διαφορετική και από αυτήν που δίνει η ίδια η εταιρία και από αυτήν που δίνουν κάποιοι συμπαίκτες μου.
    Καληνύχτα και καλή συνέχεια.


     
    Αρέσει σε nikol82, βιβη.2003, ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ και 9 σε άλλους.
  14. rafaelos2011

    rafaelos2011 Τακτικός στο φόρουμ

    Ποιος είναι δηλαδή ο εμφανής λόγος κατά την άποψή σου; Τις περισσότερες (για να μην πω όλες) φορές οι συντονιστές συγχωνεύουν τα διπλοποσταρίσματα σε ένα ποστ. Δεν κράτησαν μόνο το δικό μου επειδή συμφώνησα με αυτά που είπε η εταιρία.

    Σε ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω αρκετό καιρό βέβαια μέχρι να απολαύσω το τελικό έπαθλο, διότι δεν έχω ξεκλειδώσει ακόμα τη μαγική φασολια. Κι εγώ φυσικά θα απολαύσω το καλοκαίρι μου στο έπακρο, αλλά εφόσον θα μπαίνω έτσι κι αλλιώς καθημερινά στο φαρμεράμα για λίγη ώρα, θα σπάω και τις καρύδες μου. Αλλά και κάθε μέρα να μην έμπαινα, δεν θα είχα την έγνοια μήπως δεν προλάβω κάτι, διότι έχω άλλες προτεραιότητες στη ζωή μου, και επομένως, δεν αγχώνομαι για τη φάρμα. Καλή συνέχεια και σε εσένα.
     
  15. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Τα παράπονα για το φετινό Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο, στο Ελληνικό φόρουμ τουλάχιστον, αφορούσαν την αλλαγή οτι σε παλαιότερα ημερολόγια δεν χρειαζόταν να πληρώσεις με φιορίνια τα δώρα προηγουμένων ημερών.
    Δε μπορώ να ξέρω εάν σε άλλα φόρουμ εξέφρασαν διαφορετικό παράπονο αλλά μάλλον αμφιβάλλω.

    Θεωρώ αυτή την κίνηση ένα βήμα χειρότερο και απο το φετινό Χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο.

    Τώρα το πως μπορεί να αντιλαμβάνεται εντελώς διαφορετικά το παιχνίδι τα σχόλια των παικτών και να κινείται σε εντελώς αντιδιαμετρική κατεύθυνση είναι πράγμα που με εκπλήσσει συνεχώς.

    Ισως δεν θα πρέπει να σχολιάζουμε τίποτε, ώστε τουλάχιστον να μη μας παρεξηγούν προς το χειρότερο?
     
    Αρέσει σε ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ, *mava*, αμφιθεα και 5 σε άλλους.
  16. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    και... 14η 30.000ΠΕ X Bahamarama... καληνύχτα ή καλημέρα...
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, ioanna6929, Stefoulini και 2 σε άλλους.
  17. SofiaXnd

    SofiaXnd Ανερχόμενος

    Σήμερα πε του νησιού! 30 χιλιαδες δεν ειναι λιγα...καλη συνεχεια
     
  18. zoyzoyni1971

    zoyzoyni1971 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    πολυ ωραιο τι ιβεντ αλλα ελα που και εγω εχασα μια καρυδα θα ηθελα να μπορω να την αγορασω ας κανουν κατι αν μπορουν καλοκαιρι ειναι
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, αμφιθεα, xristos-ale3andros και 5 σε άλλους.
  19. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Πανεύκολο να ξεχάσεις όταν μάλιστα έτρεχαν 4 δρώμενα συχρόνως. Συμφωνώ και με σένα και με όλους που εχουν εκφράσει και το θαυμασμό τους αλλά κι αυτό το παράπονο.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, xristos-ale3andros, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  20. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Τρεις λευκές αγνότητες η καρύδα 15.
     
    Αρέσει σε Stefoulini, SofiaXnd, *mava* και 3 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.