Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Ιστορίες στάβλου της Μαδαγασκάρης"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 28/8/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο

    Ιστορίες στάβλου της Μαδαγασκάρης

    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ιστορίες-στάβλου-της-Μαδαγασκάρης.27211/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ιστορίες-στάβλου-της-Μαδαγασκάρης.27210/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση
    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αγαπημενοι μου φιλοι, καλημερα σας!!!
    Αλλο ενα δρωμενο ηρθε για να μας τσιτωσει τα νευρα, με ολα αυτα τα φυτα που ζηταει, ασχετα εαν δεν φυτευουμε νεο φυτο!!!!!
    Λοιπον για τη φασολια, για την οποια δεν μπορω να πω οτι καλυπτομαι με αυτα που δινει, σε σχεση με αυτα που ζηταει, θα χρειαστουμε:
    Α) Λιονταρι : 8 πακετα, δηλ. 360 αρκουδακια - 1880 γιαμ - 1800 πιπερια
    Β) Καμηλοπαρδαλη : 40 πακετα, δηλ. 360 αρκουδακια - 440 μακαντεμια - 440 μπαομπαπ
    Γ) Ιπποποταμος : 20 πακετα, δηλ. 360 μπαλες - 2400 ανανας - 2400 βρομελια
    Δ) Ζεβρα : 12 πακετα, δηλ. 360 μπαλες - 1140 κολιανδρος - 1620 γρασιδι

    Συνολικα λοιπον, εκτος απο ολα τα φυτα - καρπους δεντρων και ζωα που ζηταει το δρωμενο,
    θα χρειαστουμε :
    1.955 αρκουδακια
    και
    1.966 μπαλες
    Μεσα σε αυτες τις ποσοτητες εχω υπολογισει και τα πακετα!!!!!

    Καλη προσπαθεια σε οσους το προσπαθησουν! Ευχομαι μονο να υπαρχει καλη ροη των αναδυομενων!!!!!!!
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, *mava* και 19 σε άλλους.
  3. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημέρα φιλοι μου..Τι κακο μας βρηκε παλι;;;
    Μεγαλος αριθμος φυτων, και όχι τοσο στις παραδοσεις στα ζωα, οσο στα φυτα που θα φτιαχνουμε στο μυλο..
    Θα το προσπαθήσω ,εννοείται και βλέπουμε στη πορεια..
    Κατά τ αλλα η φασολια ,δεν εχει για μενα καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον..
    Ελπιζω να ερχονται με καλη ροη τουλάχιστον τα αναδυομενα και να μην μας ταλαιπωρησουν..

    Ευχαριστούμε ,για άλλη μια φορα , nickoikono11 ,για την αναλυση..Θα μας φανει πολύ χρησιμη..
    Καλη επιτυχια σε ολους μας..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, -sia1971-, vickymou και 3 σε άλλους.
  4. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα. Ευτυχώς xD οι υπολογισμοί είναι λάθος!!! Απο την κάθε εργασία μπορείς να διαλέξεις τι θες να παραδόσεις, δεν χρειάζεται να δώσετε όλα αυτά. Π.χ. μπορείτε να δώσετε μόνο 275 κύμινο επι 6 φορές, ή μόνο 375 σταφύλια επι 6 φορές ή 85 μάνγκο επι 4 φορές ή συνδυασμούς αυτών που αναγράφονται σε κάθε εργασία. Τα δυο πρώτα ζητούμενα προϊόντα υπολογίζονται για 2 πόντους και το τρίτο ζητούμενο προϊόν 3 πόντους.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, bmanolos και 4 σε άλλους.
  5. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αγαπητη "Thumbelina" , τη στιγμη που το το τριτο ζητουμενο παιρνει 3 ποντους, και οι περισσοτεροι θα διαλεξουμε αυτο, και που στη κατηγορια αυτη ανηκουν τα πακετα των ζωων, πως ειναι λαθος οι υπολογισμοι των πακετων????? Ειλικρινα δεν το καταλαβαινω! Εγω δεν εκατσα να υπολογισω τα μανγκο, ή τα σταφυλια, εχω υπολογισει τα πακετα - αρκουδακια - μπαλες!!!!!!
     
    Αρέσει στους -sia1971-, jimixatz και αμφιθεα.
  6. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Το πακέτο φροντίδας του κάθε ζώου δίνει 3 πόντους, άρα σε κάθε επίπεδο πρέπει να δώσεις 4 πακέτα για να συμπληρωθούν 12 πόντοι για να ολοκληρωθεί το επίπεδο.

    upload_2019-8-28_14-17-6.png

    Άρα στη δεύτερη εργασία για παράδειγμα, που ζητάει Πακέτο φροντίδας ιπποπόταμου πρέπει να δώσεις 4 πακέτα.

    upload_2019-8-28_14-18-28.png

    Κάποιος μπορεί να θέλει να δώσει 6 φορές επι 15 αρκουδάκια ή 6 φορές απο 15 μπάλες και όχι 4 πακέτα φροντίδας. Ή κάποιον άλλον συνδυασμό.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, 66romanou και 4 σε άλλους.
  7. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους!!!
    Δυσκολουτσικο και χωρις ιδιαιτερο ενδιαφερον στα δωρα του, ακομη μια φορα κανενα κουπονι εστω και ενα ετσι για να μας ανοιξει την ορεξη ;) και φυσικα παρα πολλα αναδυωμενα, ελπιζοντας οτι δεν θα μας ταλαιπωρησουν αν δεν μπει και καποιο άλλο συγχρονως που θα θελει φυτεμα στις βασικες εκτασεις , θα μπορουμε με πολυωρα φυτα να εχουμε ελπιδες!
    Ευχαριστουμε nickoikon11 για τους χρησιμοτατους υπολογισμους σου!!!
    Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια αγροτοπουλα!!!!
    #και μη ξεχαστειτε αυριο στελνουμε δωρακια απο το απογευμα και μετα που θα αρχισει το δρωμενο ε;;:p
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 8 σε άλλους.
  8. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Οκ! Ευχαριστω "Thumbelina" για τη διευκρινηση! Οταν ξεκινησει το δρωμενο και αρχισω να το παιζω, πιστευω οτι θα το καταλαβω καλυτερα!!!
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, 66romanou και 6 σε άλλους.
  9. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαίρετε!! Τα μωρά ζώα του Bahamarama έρχονται να τα φροντίσουμε!!:) Θα καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε τις αποστολές που εμφανίζονται;:eek: Δεν ξέρω, αλλά από ότι βλέπω θα είναι πάρα πολύ απαιτητικό και δύσκολο. Θα συμμετάσχω όσο μπορέσω. Μου θυμίζει την ταινία "Μαδαγασκάρη" στην οποία ένα λιοντάρι, μια ζέβρα, μια καμηλοπάρδαλη και ένας ιπποπόταμος πάνε κατά λάθος στη Μαδαγασκάρη και θα γνωρίσουν τα ζώα κατοίκους της. Καλή τύχη με το συγκεκριμένο δρώμενο όπου φτάσει ο καθένας μας!!;)
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, kostas.k1970 και 7 σε άλλους.
  10. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Χαριτωμένο μου φαίνεται αυτό το δρώμενο... όλα θα εξαρτηθούν απο την ροή των αναδυομένων.. τα δωράκια χλιαρά... και εντελώς άφαντα και πάλι τα κουπόνια (κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό παρακαλώ).. η φασολιά ενδιαφέρουσα και θέλω να την αποκτήσω.. ευχαριστούμε για τους υπολογισμούς... τώρα το καλοκαίρι μουλιάζω όλη μέρα στη θάλασσα και δεν προλαβαίνω χααχα
     
    Αρέσει σε kitsena, -sia1971-, jimixatz και 14 σε άλλους.
  11. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    ολα θα εξαρτηθουν απο την ποσοτητα των αναδυομενων!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε -sia1971-, jimixatz, kostas.k1970 και 5 σε άλλους.
  12. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημέρα φιλοι μου..
    Μελετωντας πολύ προσεκτικα τις ΣΕ, κατεληξα στο συμπερασμα, ότι τελικα το δρωμενο είναι πιο βατο από οσο φανταζόμασταν..
    Εχοντας την επλογη, ενος από των τριων ζητουμενων κάθε εργασιας και με την προϋπόθεση παντα ότι η ποσοτητα των
    αναδυομενων θα είναι επαρκης, θεωρω ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε σοβαρο πρόβλημα..
    Βοηθεια μεγαλη θα εχουμε ,το κοκκινο καλαθακι ,αφου μπορούμε να προμηθευτούμε σε χαμηλες τιμες οσα φυτα θα μας χρειαστουν..
    Εγω μπορω να παιρνω καθημερινα 300 ιδια φυτα και εχω ξεκινησει ηδη από εχθες να κανω αποθεμα..
    Ολο και καποια από τα ζητούμενα φυτα θα εχουμε και στις αποθηκες μου και με μια καλη διαχειριση πιστευω ,οτι θα τα παμε καλα..
    Καλη μας αρχη ,λοιπον..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε toylaaaaa, 66romanou, kostas.k1970 και 7 σε άλλους.
  13. ΔΗΜΗΤΡΗΣ22

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλημερα στην παρεουλα. Συμφωνω με τη Βικυ, δεν ειναι και τοσο τρομερο, αλλωστε το εχουμε ξανακανει. Θα βαζω παντα οτι εχω περισσοτερο και οτι μπορω να προμηθευτω απο το καλαθι.Αντε να το ξεκινησουμε και καλη τυχη. Τελευταιο δρωμενο σε περιοδο διακοπων...Δευτερα γυριζουμε στη δουλεια :( :(
     
    Αρέσει σε 66romanou, sofiapao76, kostas.k1970 και 7 σε άλλους.
  14. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημέρα συναγροτες..Δεν ξερω για σας ,αλλα σε μενα η ροη των αναδυομενων ερχεται απίστευτα μικρη..
    Βαζω πολυωρα ,αλλα παρολαυτα δεν εχω το επιθυμητο αποτέλεσμα..Εξωφρενικα λιγα είναι αυτά που μου δινει σε κάθε θερισμα..
    Συμβαινει και σε σας το ιδιο ;;;
     
    Αρέσει στους -sia1971-, nickoikono11 και ΔΗΜΗΤΡΗΣ22.
  15. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ όλους για τα tips που μοιράζονται μαζί μας. Τι είναι το "κόκκινο καλαθάκι";
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  16. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημέρα κι από μενα..Σε ολες τις εκτασεις εχει μια αριστερη στηλη ,κοιτα εκει που είναι το ρολογακι χαμηλα..Στο προτελευταιο
    κουτακι δειχνει ένα κοκκiνο καλαθακι..Μολις το πατησεις ,θα πας στο κατάστημα σπορων,στην πρωτη σειρα το 3ο..Απο εκει αγοράζεις όλα σου τα φυτα σε πολύ πιο χαμηλες τιμες σε σχεση με την λαικη..Ξεκινανε αν θυμαμαι καλα από τα 100 φυτα ημερησίως..
    Μπορεις όμως ,με αστερακια στο δεντρο της σοφιας να τα αυξησεις..Για παράδειγμα εγω μπορω να αγοραζω κάθε μερα μεχρι 300 φυτα από κάθε ειδος φυτου..
    Αν κατι δεν καταλαβες ,ξαναρωτησε με..
    Καλη σου συνεχεια φιλε/η 66romanou..

    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε -sia1971-, toylaaaaa, kostas.k1970 και 2 σε άλλους.
  17. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Ευχαριστώ πολύ !
     
    Αρέσει στους -sia1971-, kostas.k1970 και skias10.
  18. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Χαίρετε! Πολύ το χαίρομαι το δρώμενο προς το παρόν! :D Μάλλον επειδή βλέποντας τα ζωάκια βλέπω τον Άλεξ, τον Μέλμαν, την Γκλόρια και τον Μάρτι από τη γνωστή σειρά ταινιών "Μαδαγασκάρη" που πρέπει να ξαναδώ σύντομα! xD:inlove:

    Αν και τα αναδυόμενα δεν βγαίνουν σε αρκετά μεγάλες ποσότητες προσπαθώ να κάνω τις καλύτερες παραδώσεις, γι'αυτό παραδίδω πακέτα τουλάχιστον μέχρι το επίπεδο 6. Έχω αρκετά μεγάλα αποθέματα από τα άλλα ζητούμενα οπότε δεν δυσκολεύομαι ιδιαίτερα σε εκείνες τις παραδώσεις. Το κατάστημα μπορεί να βοηθήσει πολύ αγοράζοντας καθημερινά επιπλέον σπόρους και εφόσον έχουμε χτ (ναι τα λεφτά κινούν και τον εικονικό κόσμο).
    Πολύωρα φυτά με βιοτεχνικά λοιπόν και καλή τύχη σε όλους!! :music:
     
    Αρέσει σε kostas.k1970, sofiapao76, jimixatz και 2 σε άλλους.
  19. steliosgrevena

    steliosgrevena Ανερχόμενος συντάκτης

    τι εγινε ξαφνικα και τα 100 αναδυομενα εγιναν 60?
     
    Αρέσει στον/ην kitsena.
  20. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα σε όλους! Ευχαριστούμε για τους υπολογισμούς nickoikono11, αλλά...

    Δυστυχώς -και όχι ευτυχώς, όπως αναφέρει η Thubelina- οι ποσότητες είναι λάθος. Τα πακέτα που αναφέρεις στα Α-Δ πρέπει να υπολογιστούν *4 φορές, καθώς τόσα χρειάζονται για 1 μόνο παράδοση, που δίνει 3 πόντους. Άρα οι ποσότητες που θα χρειαστούν για να ολοκληρωθεί το δρώμενο είναι:
    Λιοντάρι 360 *4 + Καμηλοπάρδαλη 360*4 =2880 αρκουδάκια και
    Ιπποπόταμος: 360*4 + Ζέβρα 360*4 = 2880 μπάλες
    Αυτά σε ολοκλήρωση του δρώμενου.

    Αν θέλουμε μόνο τη φασολιά (επίπεδο 10) τότε γλιτώνουμε από 720 πακέτα από το κάθε αναδυώμενο, Δηλαδή απαιτούνται:
    Αρκουδάκι: 2160 και Μπάλα: 2160

    Σε περίπτωση που δεν παραδώσει κανείς πακέτα, αλλά θέλει να δώσει αναδυόμενα, όπως υπαινίχθηκε η Thubelina, ναι μεν γλιτώνει αρκετά φυτά, αλλά τα αναδυόμενα εκτοξεύονται σε θεόρατους αριθμούς, γιατί ότι βλέπεται σε κάθε επίπεδο είναι επί 6.

    Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει να περιοριστούν τα αναδυόμενα είναι ο επιταχυντής του ουράνιου τόξου που δίνει +1 βαθμό σε κάθε παράδοση. Δυστυχώς ισχύει μόνο για ένα επίπεδο και στοιχίζει 10 φιορίνια. Θα χρειαζόταν κανείς 24 για να τελειώσει το παιχνίδι με 3 παραδόσεις πακέτων ανά επίπεδο, άρα με τις ποσότητες αναδυόμενων για τη φασολιά θα ολοκλήρωνε το δρώμενο.

    Παρόλα αυτά τα αναδυόμενα έρχονται εξαιρετικά καλά! Εγώ έχω δύο ζωάκια στο επίπεδο 10 και τα άλλα 2 περιμένουν το βραδυνό μάζεμα για να ανέβουν και αυτά στο 10 και να πάρω τη φασολιά! Βέβαια φυτά είχα από όλα του νησιού >18000, οπότε δεν με δυσκολεύουν.

    Καλή επιτυχία σε όλους!!
     
    Αρέσει σε GEPPO1, fisherman65, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 10 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.