Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Ιστορίες Φολκ

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 28/4/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Αγαπημενοι συναγροτες,
    οι ποσοτητες που βλεπουμε στους πινακες ειναι για καθε παραδοση.
    π.χ. Στον Πινακα για το Γαϊδαρο στην 1η εργασια εχουμε 3 επιλογες
    1η 130 ουρα γαιδαρου
    2η 120 σκυλισια λιχουδια
    3η 90 ροζ βαλεριανα
    Η 3η επιλογη θα μας δινει για καθε παραδοση 4 ποντους , κι οπως ολοι σκεπτομαστε ειναι η πιο καλη
    ομως δεν παραδοσαμε 90 και τελειωσαμε, αλλα 90 επι 4 φορες =360 ροζ βαλεριανες .
    Ετσι γεμιζει η μπαρα και το ζωακι κλειδωνετε.
    Ομοια και η 2η εργασια θελει 360 ροζ βαλεριανες
    Ενω η 3η εργασια θελει 190 σκυλισια λιχουδια επι 4 φορες=760 σκ.λιχουδιες
    Συνεπως οι ποσοτητες αλλαζουν εντελως.

    Εγω ετσι το θυμαμαι κι απο παλιοτερο δρωμενο.
    Μακαρι να κανω λαθος.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, yelander10 και 6 σε άλλους.
  2. jimoula

    jimoula Γνώστης του φόρουμ

    ναι ετσι ειναι το υπολογιζεις επι τεσσερα . η τριτη επιλογη δινει 3 ποντους δεν νομιζω 4 αλλιως το υπολογιζουμε επι τρια.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -fasolaki-, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  3. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Η τρίτη επιλογή δίνει όντως 3 πόντους άρα είναι επί τέσσερα για να αλλάξει κάθε ζώο επίπεδο. Διαφορετικά κάνεις συνδυασμούς και με τις δύο πρώτες επιλογές που δίνουν από δύο πόντους. Πολύ περίπλοκο ..o_O
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, αμφιθεα και 3 σε άλλους.
  4. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    ναι ειναι επι τεσσερα οι ποσοτητες !!!!!!!!!!εχετε δικιο 12 ποντους που χρειαζεται καθε ζωο για να αναβαθμιστει!!!!!δεν θα κανω ομως κανεναν συνδυασμο στο τρια θα παιξω θα μαζεψω προσωπικα πρωτα ολα τα φυτα απ'τις δυο εκτασεις για να μην ειμαι συνεχεια στο κουμπιουτερ και στο τελος θα παραδωσω δεν με νοιαζει και ποτε δεν μ'ενοιαξε ο χρονος που θα τελειωσω ενα ιβεντ ετσι και αλλιως ολοι τα ιδια δωρα δεν παιρνουμε;;;;;;ειτε το τελειωσεις πρωτος ειτε τελευταιος;;;;;;;η αληθεια ειναι οτι θα το ειχα παραληψει τελειως δεν θα συμμετειχα καθολου γιατι ολο αυτο με τα πολλα ιβεντ με κουρασε πραγματικα ας οψεται οι αναβαθμισεις................. ευχαριστω ολα τα παιδια που με το λιθαρακι που βαζουν καθε φορα μας βοηθουν ολους!!!!!!!!!καλο βραδυ!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, .pastaflora., jimthrilosgate7 και 12 σε άλλους.
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Για οσους απο εμας , μαζευουμε εορταστικους ποντους γιορτης ,να σας πω οτι συνολικα και για τα 4 ζωακια ,οι εργασιες ,
    μας δινουν 4.980 ποντους.. Διολου ευκαταφρονητοι ,θα προσθεσω.. Σημαντικη βοηθεια για εκεινους που κοντευουν να την
    ολοκληρωσουν..
    Καλη αρχη στο δρωμενο και καλη επιτυχια σε ολους μας..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Nantia123, -sia1971- και 7 σε άλλους.
  6. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλη την παρέα... ομολογώ οτι τέτοια μπερδεψούρα είχα πολύ καιρό να δω.. μου ήρθε ζαλάδα μόνο που τα διάβασα και τα ξαναδιάβασα για να τα καταλάβω.. έτσι έπιασα χαρτί και μολύβι για να τα ξεδιαλύνω.. σαν δωράκια και φασολιά είναι φτωχούτσικα... ειδικά για εμας που έχουμε τελειώσει με την γιορτή και δεν μας πολυενδιαφέρει το τελευταίο επαναλαμβανόμενο βήμα.. βέβαια το κίνητρο είναι ο φάρος και λίγα μυστηριώδη δενδρύλια... μετά απο πολύ διάβασμα επικεντρώθηκα στο τρίτο βήμα και έφτιαξα τα γνωστά πινακάκια μου για να μπορέσω να το κατανοήσω... είναι απολύτως σύμφωνα με τους υπολογισμούς των παιδιών που έγραψαν παραπάνω και τους ευχαριστούμε.. απλά είναι λίγο πιο αναλυτικά για πιο ευκολία... έτσι έχουμε τον υπολογισμό μόνο για το τρίτο βήμα σε κάθε φυτό...προσωπικά θα μαζέψω όλα τα φυτά ένα ένα και μόλις ολοκληρώσω θα τα παραδώσω όλα μαζι για να μην μπερδευτώ και φυτεύω φυτά που δεν θα μου χρειαστούν... καλή επιτυχία σε όλους.. καλά ξεμπερδέματα και αύριο θα κάνουμε διαγώνισμα να δούμε ποιος τα κατάλαβε χαχαχα
    ΓΑΙΔΑΡΟΣ
    190ροζ βαλεριανα
    290ροζ βαλεριανα
    3190σκυλ λιχουδια
    4140αρχ. Καλαμποκισυνολοχ 4
    5190σκυλ λιχουδια540ροζ βαλεριανα2160
    6220ουρά γαιδάρου380σκυλ λιχουδια1520
    790ροζ βαλεριανα280αρχ. Καλαμποκι1120
    890ροζ βαλεριανα440ουρά γαιδάρου1760
    9220ουρά γαιδάρου
    1090ροζ βαλεριανα
    1190ροζ βαλεριανα
    12140αρχ. Καλαμποκι
    ΣΚΥΛΟΣ
    1220ουρά γαιδάρου
    2170σκυλ λιχουδια
    3120αρχ. Καλαμποκι
    4120ροζ βαλεριανασυνολοχ 4
    5220ουρά γαιδάρου480ροζ βαλεριανα1920
    6170σκυλ λιχουδια510σκυλ λιχουδια2040
    7120ροζ βαλεριανα360αρχ. Καλαμποκι1440
    8120ροζ βαλεριανα440ουρά γαιδάρου1760
    9120ροζ βαλεριανα
    10170σκυλ λιχουδια
    11120αρχ. Καλαμποκι
    12120αρχ. Καλαμποκι
    ΓΑΤΑ
    1150σκυλ λιχουδια
    2190ροζ βαλεριανα
    3150σκυλ λιχουδια
    4120αρχ. Καλαμποκισυνολοχ 4
    5170ουρά γαιδάρου190ροζ βαλεριανα760
    6170ουρά γαιδάρου600σκυλ λιχουδια2400
    7120αρχ. Καλαμποκι360αρχ. Καλαμποκι1440
    8170ουρά γαιδάρου680ουρά γαιδάρου2720
    9150σκυλ λιχουδια
    10170ουρά γαιδάρου
    11120αρχ. Καλαμποκι
    12150σκυλ λιχουδια
    ΚΟΤΑ
    1170σκυλ λιχουδια
    2170σκυλ λιχουδια
    3170σκυλ λιχουδιασυνολοχ 4
    495αρχ. Καλαμποκι190ροζ βαλεριανα760
    5190ροζ βαλεριανα510σκυλ λιχουδια2040
    695αρχ. Καλαμποκι475αρχ. Καλαμποκι1900
    795αρχ. Καλαμποκι570ουρά γαιδάρου2280
    895αρχ. Καλαμποκι
    9190ουρά γαιδάρου
    1095αρχ. Καλαμποκι
    11190ουρά γαιδάρου
    12190ουρά γαιδάρου
    συνολικά έχουμε λοιπόν για όλο το τρίτο βήμα για όλα τα ζωάκια....
    5600ροζ βαλεριανα07:20 ώρεςάγριο λιβάδι και στο ξέφωτο του δάσους
    8000σκυλ λιχουδια06:40 ώρεςβασική έκταση φάρμας και στο ξέφωτο του δάσους
    5900αρχ. Καλαμποκι08:00 ώρεςβασική έκταση φάρμας, στο άγριο λιβάδι και στο ξέφωτο του δάσους
    8520ουρά γαιδάρου06:00 ώρεςβασική έκταση φάρμας και στο άγριο λιβάδι
     
    Αρέσει σε sirtakis, ioanna6929, jiorgos και 33 σε άλλους.
  7. jimoula

    jimoula Γνώστης του φόρουμ

    καλημερα!!! μονο στο αρχαιο καλαμποκι τα βγαζω πιο λιγα εγω. θα τα ξαναυπολογισω. μεχρι να τελειωσει μας βλεπω να υπολογιζουμε
     
    Αρέσει σε ioanna6929, αμφιθεα, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  8. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Χαρά στην υπομονή σου! Ζαλίστηκα που το διάβασα και το μόνο που κατάλαβα είναι ότι χρειαζόμαστε χιλιάδες φυτά..:sleepy:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, αμφιθεα, -sia1971- και 4 σε άλλους.
  9. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Πολλα μπραβο σε ολους μας..
    Ξοδεψαμε πολλη φαια ουσια και καταθεσαμε υπολογισμους και αποψεις που θα μας βοηθησουν παρα πολυ στην πορεια του δρωμενου..
    Εγω θα μαζεψω για αρχη ολα τα φυτα που θα χρειαστω για το 3ο βημα ,για ολα τα ζωακια και μετα θα αρχιζω να παιζω..
    Ετσι θα αποφυγω τα ασκοπα και περιττα φυτεματα και δεν θα χασω πολυτιμο χρονο..
    Το ιδιο διαβαζω οτι θα κανουν και πολλοι αλλοι συμπαικτες μας ,οποτε αντιλαμβανομαι οτι θα ακολουθησουμε μια σωστη πορεια..
    Θα ειμαι καθ ολη την διαρκεια του δρωμενου με χαρτι και μολυβι υπολογιζοντας σε ποια εκταση θα πρεπει να φυτευω ,καθε φορα
    το καθε φυτο και βεβαια τις διαφορετικες ωρες των σπερνοθερισματων..
    Ας ξεκινησουμε λοιπον και θα τα λεμε και κατα την διαρκεια του δρωμενου..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, GEPPO1, -fasolaki- και 8 σε άλλους.
  10. panos601

    panos601 Βαρόνος του φόρουμ

    καλησπερα ευχαριστουμε την geppo1 για τον αναλυτικο πινακα
     
    Αρέσει σε ioanna6929, soyla74, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  11. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Εγώ λοιπόν, αν και καινούργιος στο παιχνίδι, θα ήθελα να μοιραστώ την σκέψη μου για την στρατηγική. Μπορεί να είναι και λάθος:p
    Πρώτα απ' όλα αποφάσισα να ασχοληθώ με τα πολύωρα φυτά ώστε να φεύγουν από το κεφάλι μου. Έτσι άρχισα να φυτεύω στην (1) βασική έκταση και στο άγριο λιβάδι την ουρά γαϊδάρου, ώστε με 7 φυτέματα να τελειώσει αυτό το ποσοστό των φυτών και στο (2) ξέφωτο ήδη θα τρέχει το φυτό σκυλίσια λιχουδιά, το οποίο θα φυτέψω και στην βασική μόλις τελειώσει η ουρά γαϊδάρου...
    Καθώς θα μαζεύω την σκυλίσια λιχουδιά και έχοντας το (3) άγριο λιβάδι κενό (από τις ουρές) θα βάλω τις ροζ βαλεριάνες.
    Τέλος το (4) αρχαίο καλαμπόκι θα το φυτεύω στην βασική και στο ξέφωτο, αφού έχει τελειώσει η σκυλίσια λιχουδιά...
    Ελπίζω να βοήθησα κάπως, και να μην σας μπέρδεψα, αν και εγώ ήδη ζαλίζομαι ακόμη με τις τόσες εναλλαγές φυτών-εκτάσειςxDxD

    Να πω κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στην skias10 για την διευκρίνηση εχθές, και ευχαριστούμε την GEPPO1 για τον εξαιρετικότατο πίνακα που θα μας βοηθήσει όλους. :inlove:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -fasolaki-, ALLALOYM και 9 σε άλλους.
  12. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!

    Γνωστός μηχανισμός δρώμενου, μόνο που ενώ άλλες φορές ζητούσε ένα φυτό δρώμενου και αναδυόμενο -και αρκετά κοινά φυτά, τώρα ζητάει 4 φυτά δρώμενου και μόνο. Πολύ καλός ο πίνακας της φίλης GEPPO1 που δείχνει το σύνολο αυτών που χρειαζόμαστε. Θεωρώ πως δεν συμφέρει να δίνουμε τίποτε άλλο, εκτός από το φυτό του τρίτου βήματος.

    Εγώ αποφάσισα να βάζω τα 3 φυτά, από ένα σε κάθε χωράφι και το βράδυ να βάζω το μεγαλύτερο (αρχαίο καλαμπόκι) παντού!

    Για να το πετύχω αυτό έβαλα αρχικά όλα τα φυτά από 2 φορές σε μεγάλα χωράφια με σούπερ λίπασμα, τσάτνι και ζωζώ (και φυσικά με λευκή αγνότητα και χριστουγενιάτικο στόλεν). Τη δεύτερη φορά έβαλα από 24 χωράφια από τα τρία φυτά και τα υπόλοιπα αρχαίο καλαμπόκι. Έτσι μαζεύτηκαν φυτά για να καλύπτουν έναν ολόκληρο χώρο με μικρά χωράφια, από τα 3 φυτά και αρχαία καλαμπόκια για όλες τις εκτάσεις.
    Έσπειρα ήδη χθες από μια φορά την ουρά γαϊδάρου στη βασική (201 χωράφια), τη σκυλίσια λιχουδιά στο δάσος (173 χωράφια-έχω και δενδροκομείο και μερικά δένδρα) και τις ροζ βαλεριάνες στο άγριο λιβάδι (176 χωράφια-έχω τα ζωοκομεία μου εκεί). Το βράδυ έβαλα παντού αρχαίο καλαμπόκι και σήμερα το πρωί, πάλι τα ίδια.
    Έτσι πιστεύω θα τελειώσω όλα τα φυτά σχεδόν μαζί. Σε τυχόν κενά χρόνου ανάμεσα στις σπορές ή κυρίως το βράδυ, βάζω μικρά φυτά, που χρειαζόμαστε συνέχεια -ιδίως στις γιορτές.
    Εμένα μου αρέσουν οι πολύπλοκοι μηχανισμοί, να δουλεύουμε και λίγο το μυαλό μας.

    Καλή επιτυχία σε όλους!

    ΥΓ. Η σειρά της φασολιάς θα μπορούσε να δίνει λίγο καλύτερα δώρα. Δίνει αρκετούς ΠΕ, αλλά τα 3 λιπάσματα, είναι τουλάχιστον αστεία. Ας έδινε 10 ή 3 από το κάθε λίπασμα..
     
    Αρέσει σε ioanna6929, jiorgos, μαρω69 και 14 σε άλλους.
  13. jimoula

    jimoula Γνώστης του φόρουμ

    καλησπερα ! εγω ξεκινησα με το να φυτευω τα πιο μεγαλα φυτα σε ποσοτητα οχι χρονο.παντα μιλαμε για την τριτη επιλογη με τους 3 ποντους.
    την ημερα βαζω στη βασικη και το αγριο λιβαδι ουρα γαιδαρου .στο ξεφωτο εχω σκυλισια λιχουδια. το βραδυ βαζω βαλεριανα στο ξεφωτο και στις υπλοιπες 2 εκτασεις καλαμποκι , ειναι και 8ωρο καλυτερα βραδυ.οταν μαζεψω τις ουρες θα βαλω σε 2 εκτασεις σκυλολιχουδια μεχρι να μαζευτει και βαλεριανα στην μια. και το βραδυ καλαμποκι σε ολες.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -fasolaki-, soyla74 και 6 σε άλλους.
  14. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Στο δεύτερο βήμα στο γατί παρατήρησα ότι ζητάει:
    190 *4=760 ροζ βαλεριάνα ή
    120*6=720 σκυλίσια λιχουδιά
    Σαφώς συμφέρει το δεύτερο αφού είναι φυτό με λιγότερη ώρα φυτέματος. Άρα πρέπει να προσέχουμε σε κάθε παράδοση.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, *As*, -fasolaki- και 4 σε άλλους.
  15. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Να υποθέσω ότι εγώ που δεν ήθελα πάλι να βγάζω τους στάβλους από το ξέφωτο δεν πρόκειται να το βγάλω ε; Σκέφτηκα να προχωρήσω με τα τρία ζώα εναλλάξ ώστε αλλάξουν τα 12 επίπεδα να φτάσω τουλάχιστον στις τρεις αναβαθμίσεις φάρου. Αν όμως αφήσω ένα μόνο του ζώο θα αλλάζει συνέχεια επίπεδο δεν θα κοιμάται;:eek:
     
  16. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Γιατι να μη το βγαλεις; ιανα
    Μπορεις να φυτευεις στη βασικη την ουρα γαϊδαρου + σκυλισια λιχ. και
    στο λιβαδι τη ροζ βαλεριανα+αρχ.καλαμποκι αν και αυτο επειδη ειναι πολυωρο δεν ειναι απαραιτητο.
    Μπορεις να φυτεψεις μονο τα 3 φυτα που εχουν μικροτερους χρονους στους 2 χωρους που διαθετεις.
    Αν τωρα μπορεσεις να ξηλωσεις ελαχιστους σταβλους στο δασος σου, 3 ή 4 και βαλεις μεγαλα χωραφια , μπορεις να φυτευεις εκει αρχ.καλαμποκι και με σουπερ λιπασμα και καμια ζωζω , θα μαζεψεις λιγα φυτα κι απ αυτο, αν και δεν ειναι και απαραιτητο.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Panagiotiis, soyla74 και 2 σε άλλους.
  17. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Ευχάριστω για τις ιδέες. Απλά βλέπω ότι μαζεύονται αργά τα φυτά και παρόλα τα παρτι εισητήρια το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω τρεις μανιταροκαλύβες καθόλου μπόνους συγκομιδής. Έτσι άδειασα το μισό ξέφωτο μην φτάσω τελευταία μέρα και είμαι κοντά και ξοδέψω ότι απόθεμα υπάρχει σε σούπερ λίπασμα. Τώρα πάει καλύτερα, επίσης όντως όπως ανέφερε συμπαίχτης πιο πάνω σε κάποια συμφέρει να παίζεις με τους 2 πόντους.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  18. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλα το ροδανι, απλα παρηγορησου ειμαστε κι αλλοι που του κανουμε λιτανειες,
    Οσο για το οτι συμφερουν οι 2 ποντοι, ναι κι εγω εκει με βλεπω ειδικα με το αρχ.καλαμποκι που ειναι 8ωρο , λεω να το αποφυγω οσο μπορω.
     
  19. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Καλησπέρα σε όλους. Αυτό που μας ενδιαφέρει σε αυτά τα δρώμενα είναι το πόσο χρόνο θα χρειαστούμε ώστε να ετοιμάσουμε τα φυτά της κάθε εργασίας. Δυστυχώς χωρίς κανένα λόγο οι ώρες που θα χρειαστούν ανάλογα με την επιλογή μας μπορεί να είναι ακόμη και διπλάσιες!!!
    Για να καταλάβουμε ποια επιλογή είναι η καλύτερη απλά μπορούμε να υπολογίσουμε τις ώρες που θα χρειαστούν. (χωρίς νερό και λίπασμα μιας και τα αποτελέσματα θα είναι πάλι αναλογικά αν χρησιμοποιούσαμε μόνο ένα χωραφάκι) …
    4 ή 6 (παραδώσεις) Χ ΦΥΤΑ Χ ΩΡΕΣ … το μικρότερο νούμερο θα είναι η καλύτερη επιλογή (κίτρινα κουτάκια στον παρακάτω πίνακα) … δεν είναι φυτά μη ζαλιστεί κανένας.

    [​IMG]

    ΣΥΝΟΛΙΚΑ λοιπόν θα χρειαστούν
    Ουρά γαιδάρου 9.940
    Σκυλίσια Λιχουδιά 7.920
    Ροζ Βαλεριάνα 4.080
    Αρχαίο Καλαμπόκι 5.900

    Η διαφορά με το να επιλέγουμε πάντα την 3η επιλογή είναι μικρή, θα χρειαστούν 1.400 παραπάνω 6ωρα φυτά αλλά 1500 λιγότερα των 07.20 … από τον πίνακα όμως καταλαβαίνουμε ότι τις περισσότερες φορές η 1η και η 2η επιλογή είναι σωστή κοροιδία οπότε θέλει λιγάκι προσοχή και καλό είναι να τις αποφεύγουμε όσο μπορούμε.
    Οποιαδήποτε διόρθωση είναι καλοδεχούμενη, επαλήθευση δεν έκανα … καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/5/20
    Αρέσει σε skareleni, anastz, nickoikono11 και 11 σε άλλους.
  20. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Καλά οι αριθμοί δεν κατάλαβα τι είναι ζαλίζουν. Εννοείς δηλαδή ότι κυρίως στην κότα να κάνουμε επιλογές με δυο πόντους στα 5 από τα 11 επίπεδα;
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.