Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Ιστορίες Φολκ

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 28/4/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Ιστορίες Φολκ
    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ιστορίες-Φολκ.28892/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ιστορίες-Φολκ.28891/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα σε ολη την παρεα!
    Γνωστο δρωμενο, για το πως παιζεται! Αυτο που πρεπει να προσεξουμε ειναι το που φυτευουμε τα φυτα!
    Ετσι λοιπον εχουμε:
    Α) Ουρα γαιδαρου - Φυτευουμε στη Βασικη εκταση + αγριο λιβαδι - Φυτο: 6 ωρες
    Β) Σκυλισια λιχουδια - Φυτευουμε στη Βασικη εκταση + ξεφωτο - Φυτο : 6.40
    Γ) Ροζ βαλεριανα - Φυτευουμε στο Αγριο λιβαδι + ξεφωτο - Φυτο : 7.20 ωρες
    Δ) Αρχαιο καλαμποκι - Φυτευουμε στη Βασικη εκταση + Αγριο λιβαδι + ξεφωτο - Φυτο : 8 ωρες
    Αναδυομενα δεν υπαρχουν!!!! Μονο τα ανωτερω φυτα!!!!! Αρα σπερνοθεριζουμε συνεχεια!
    Η Φασολια αρκετα καλη γιατι εκτος απο ποντους δινει και σουπερ λιπασμα της Ζωζως!
    Ολα τα δωρακια, μου φαινονται μια χαρα! Στο μονο που αντιδρω ειναι οι διαφορετικες ωρες που φυτρωνει το καθε φυτο! Εκει θα δυσκολευτουμε!
    Για τον υπολογισμο των ποσοτητων των φυτων θα επανελθω δρυμυτερος, εκτος και αν με προλαβουν, αλλοι συναγροτες ! Καλη προσπαθεια σε ολους μας!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, xaris300800, Panagiwtena και 24 σε άλλους.
  3. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα φιλοι μου..
    Καινουριο δρωμενο με 4 διαφορετικα φυτα που φυτευουμε στις 3 εκτασεις τις φαρμας.. Ξεκιναμε μονο με 5 σπορους απο το καθενα ..
    Αναλυτικα ,θα χρειαστουμε για τα 4 ζωακια τα εξης φυτα..
    Κατ επιλογη μας, 1 φυτο απο τα 3..

    ΓΑΙΔΑΡΟΣ
    1.462 ουρα γαιδαρου
    1.730 σκυλισια λιχουδια
    1.180 ροζ βαλεριανα και
    890 αρχαιο καλαμποκι

    ΣΚΥΛΟΣ
    1.690 ουρα γαιδαρου
    1.620 σκυλισια λιχουδια
    1.220 ροζ βαλεριανα και
    1.000 αρχαιο καλαμποκι

    ΓΑΤΑ
    1.690 ουρα γαιδαρου
    1.700 σκυλισια λιχουδια
    930 ροζ βαλεριανα και
    1.040 αρχαιο καλαμποκι

    ΚΟΤΑ
    1.850 ουρα γαιδαρου
    1.500 σκυλισια λιχουδια
    800 ροζ βαλεριανα και
    775 αρχαιο καλαμποκι.

    Καλη αρχη σε ολους μας..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/4/20
    Αρέσει σε ioanna6929, xaris300800, Panagiwtena και 28 σε άλλους.
  4. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Ευγε Βικουλα για τους υπολογισμους!!!!!!!
    Αρα συνολικα χρειαζομαστε:
    Α) 6.692 ουρα γαιδαρου
    Β) 6.550 σκυλισια λιχουδια
    Γ) 4.130 ροζ βαλεριανα
    Δ) 3.705 αρχαιο καλαμποκι
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/4/20
    Αρέσει σε ioanna6929, xaris300800, Panagiwtena και 19 σε άλλους.
  5. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Καλημέρα! Τα χρειαζόμαστε όλα αυτά ; Δεν επιλέγουμε;
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  6. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα και σε σενα..Εχω γραψει συγκεντρωτικα τα φυτα και για τα 12 βηματα του καθε ζωου ..
    Εννοειται οτι επιλεγουμε εμεις τι θα παραδιδουμε καθε φορα..
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 6 σε άλλους.
  7. μαρω69

    μαρω69 Έμπειρος

    Καλημέρ
    Καλημέρα! Ένα από τα τρία φυτά παραδίδουμε, όχι και τα 3
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 4 σε άλλους.
  8. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα Μαρω..Βεβαια ενα απο τα 3..Το αναφερω παραπανω..
    Συγνωμη εαν σας μπερδεψα..Απο κεκτημενη ταχυτητα εκανα συγκεντρωτικη αναλυση..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/4/20
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  9. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Αρκετά περίπλοκο πάντως το δρώμενο και μόνο που έχει τέσσερα διαφορετικά φυτά και το καθένα σε δύο η τρεις διαφορετικές εκτάσεις φτάνει για να σε ζαλίσειo_O
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  10. jimoula

    jimoula Γνώστης του φόρουμ

    καλημερα! η τριτη επιλογη απο τα βηματα ειναι αυτη που δινει τους 3 ποντους αρα υπολογιζουμε ποσα φυτα θελουν αυτα τα βηματα απο τους πινακες και αναλογως φυτευουμε. λιγο μπερδεμα που παει το καθε φυτο, πρεπει να κανω σκονακι να μην χαθω παλι
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 5 σε άλλους.
  11. -fasolaki-

    -fasolaki- Ενεργός συντάκτης

    Σωστά, αλλά θέλει και περισσότερα φυτά και μεγαλύτερης διάρκειας. Βήμα βήμα θα το πάω αυτό το δρώμενο αναλόγως με τον χρόνο των φυτών .
     
    Αρέσει σε ioanna6929, -sia1971-, xristos-ale3andros και 2 σε άλλους.
  12. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Skias10, ευχαριστούμε πάρα πολύ για τους υπολογισμούς σου, αν και πιστεύω ότι θα έπρεπε να αναφέρονται στις ΣΕ. (Έχω ήδη τοποθετηθεί επί του θέματος, να μην επαναλαμβάνομαι).
    Το πως θα κινηθεί ο καθένας μας στο δρώμενο και σε τι φυτά θα προσανατολισθεί, είναι δικό του θέμα. Και δεν είναι μόνο οι πόντοι. Είναι και οι εκτάσεις. Κάποιοι από εμάς, ίσως θελήσουν να αποφύγουν να χαλάσουν κάποια έκταση και να αρκεστούν στις υπόλοιπες.
    Το δρώμενο όντως είναι πολύπλοκο, αλλά παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον. Πρέπει να σκεφτείς πολλά. Είναι από τα δρώμενα που απαιτούν στρατηγική, οπότε φίλες και φίλοι, ας αρκεστούμε στους υπολογισμούς που απλόχερα μας έδωσε η συναγρότισσα μας. Την διαδρομή που θα ακολουθήσουμε και τον ακριβή αριθμό των φυτών που θα χρειασθούμε, δεν μπορεί να μας τα υποδείξει. Μια ματιά στις ΣΕ αν ρίξουμε, θα καταλάβουμε περισσότερα.
    Καλή επιτυχία σε όλους μας!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nota.dim1802, vagelis1968 και 4 σε άλλους.
  13. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα σε όλη την φαρμοπαρέα. :inlove:
    Ευχαριστούμε πολύ τους συμπαίκτες για τους υπολογισμούς, nickoikono11 και skias10. Μας λύσατε τα χέρια και το μυαλό..
    Τέλειο δρώμενο με τις πολυπόθητες αναβαθμίσεις του φάρου όπως και η φασολιά! Θα παίξω σίγουρα:D
    Τώρα να σας κάνω εγώ μερικές ερωτήσεις, σαν σπασικλάκι..xD
    Από ότι κατάλαβα είναι παλιό δρώμενο, και για την ολοκλήρωσή του αποκλειστικά, χρειαζόμαστε στρατηγική!
    Είναι προτιμότερο να ασχοληθούμε με τα πολύωρα φυτά στην αρχή; Και μετά τα ολιγόωρα; Γιατί από όσο είδα κάθε φυτό απέχει στον χρόνο παραγωγής με τα άλλα. Ένας πιο έμπειρος παίκτης ας με βοηθήσει:sleepy:
    Επίσης, επικεντρωνόμαστε αποκλειστικά μόνο στο 3ο κομμάτι των παραδόσεων; Και αν ναι, δεν θα χαθεί κάτι από τις αμοιβές;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγγνώμη εάν σας κούρασα!
    Καλή επιτυχία σε όλους μας!:music:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, GEPPO1, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  14. bmanolos

    bmanolos Νέος ειδικός

    Προσωπικά θα ασχολειθώ με την 3η σειρά φυτών που δίνει και 3 πόντους στην πρόοδο του κάθε επιπέδου. Υπολογίζοντας τα φυτά για την ολοκλήρωση και των 12 επιπέδων, θα χρειαστούν συνολικά:
    Ουρά Γαϊδάρου:8520 - Σκυλίσια Λ.:8000 - Ρόζ Βαλ.:5600 - Αρχαίο Καλ.: 5900.

    Καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nickoikono11, yelander10 και 15 σε άλλους.
  15. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Ξήλωσέ τα όλα τώρα :music:
    είναι της Φολκ η ώρα...:music:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, jiorgos, olga-tse62 και 13 σε άλλους.
  16. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα στην σκληρα εργαζομενη αγροτοπαρεα μας :)
    Συμφωνω με ολα τα σχολια των συμπαικτων κι ευχαριστω κι εγω με τη σειρα μου τους φιλους για τους υπολογισμους τους :inlove:
    Τελειες οι αναβαθμισεις του φαρου οπως και οι ποντοι γιορτης, αλλα γιατι εμενα μου φαινεται και λιγο σαν εκβιασμος; :p σου δινω ενα φανταστικο διακοσμητικο και επειτα πουλαω αναβαθμισεις , βαζω και μερικες σε καθε δρωμενο κι αν θες μη το κανεις.
    Καλες οι αναβαθμισεις παιδια , αλλα καλυτερο αν δεν υπηρχαν σε καθε δρωμενο. Θα προτιμουσα κι ενα διαλειματακι ενδιαμεσα.


    Καλη επιτυχια σε ολους !!!:inlove:
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 28/4/20
    Αρέσει σε ioanna6929, boykitsa68, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  17. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Το χειρότερο δρώμενο για μένα, περίπλοκο, εκνευριστικό και ενοχλητικό. Τέσσερα φυτά και εναλλαγές εκτάσεων για να τα φυτέψουμε?? Πάμε καλά? >:(
    Αν δεν έδινε αναβαθμίσεις του φάρου ούτε που θα καθόμουν να ασχοληθώ, για 3 ψορολιπάσματα της ζωζώς ανά 40 ώρες!
    Δεν θα καταλάβω ποτέ πως υπολογίζετε τις ποσότητες από τη στιγμή που μας δίνει ελευθερία στο τι θέλουμε να παραδώσουμε. Δηλαδή αν εγώ θέλω να φυτεύω μόνο ουρά γαϊδάρου και σκυλίσια λιχουδιά και να δίνω μόνο αυτά εκεί που τα έχει, δεν μπορώ? Ή αντίστοιχα κάποιο άλλο ζεύγος φυτών, όλα απέχουν μεταξύ τους 40 λεπτά.
    Θα προσπαθήσω να αποφύγω το ξέφωτο του δάσους γιατί εκεί έχω τοποθετημένα σημαντικά δέντρα και στάβλους. Θα αρχίσω να τσιρίζω με τόσα βγάλε-βάλε.:mad:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nickoikono11, vagelis1968 και 12 σε άλλους.
  18. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    καλησπερα σε ολους!!!!!!!και 'γω αποφασισα να κανω ΜΟΝΟ το τριτο βημα απ'ολα τα ζωακια!!!!!!Για να κανουμε αποκλειστικα το τριτο βημα θα χρειαστουμε,ΡΟΖ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ 1310 φυτα,ΣΚΥΛΙΣΙΑ ΛΙΧΟΥΔΙΑ 2000 φυτα,ΟΥΡΑ ΓΑΙΔΑΡΟΥ 1940 φυτα και ΑΡΧΑΙΟ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ 1475 φυτα!!!!!!αυτο που θα κανω εινα να χρησιμοποιησω τις δυο εκτασεις επειδη υπαρχει διαφορα στην ωρα των φυτων θα μαζεψω πρωτα τις ποσοτητες ολες των φυτων οποτε θα εχω ομοιομορφια ωρας στα μαζεματα μου και μετα θα παραδωσω!!!!! στο τελος!!!!!!!και μενα οπως ολους οι αναβαθμισεις φαρου με ενδιαφερουν διαφορετικα δεν θα το εκανα!!!!!!!καλη επιτυχια σε οσους αποφασισουν να συμμετεχουν!!!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, olga-tse62, thena και 7 σε άλλους.
  19. kadim65

    kadim65 Νέος ειδικός

    Ένας βασικός λόγος που έχω βαρεθεί το παιχνίδι είναι όλα αυτά τα βάλε βγάλε.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, jimthrilosgate7, Megas_kokoriko και 5 σε άλλους.
  20. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Παναγιωτη καλησπερα.Ολοι μας πελαγωσαμε στην αρχη.Λοιπον αφου μας δινουν την δυνατοτητα να επιλεξουμε 1 απο τα 3 φυτα
    καθε εργασιας, καλο θα ηταν να επιλεξουμε το 3ο και να παιρνουμε τους 3 ποντους καθε φορα.Εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω ,οπως και πολλοι αλλοι συναγροτες μας.Εχουν αναρτηθει ακριβως ποσα φυτα πρεπει να μαζεψεις απο το καθε ειδος ,της 3ης εργασιας ,οποτε θα τα βρεις ευκολα.Δεν χανεις τιποτα απο αμοιβες.Ετσι κι αλλιως δεν μπορουμε να τις παρουμε ολες, παρα μονο κατ επιλογην.Ελπιζω να βοηθησα την σκεψη σου.
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nickoikono11, vagelis1968 και 3 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.