Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Η εποχή της Ναυσιπλοΐας

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 13/8/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλημερα σε ολους!!!
    Κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν αξιζει να ασχοληθω!
    Απο τη μια οι μερες (γιορτη γαρ μεγαλη), διακοπες και τοση ζεστη, απο την αλλη ταυτοχρονα με αλλο δρωμενο που πολλοι απο μας το αρχισαμε και θελουμε να το ολοκληρωσουμε, οσο για τα δωρα και τη φασολια του αδιαφορα σε σχεση με οτι ζηταει.
    Μια σημειωση, στειλτε καθημερινα δωρακια εργαλειοθηκες, ισως βοηθησουν φιλους που θελουν να ασχοληθουν.
    Καλη επιτυχια σε οσους ασχοληθουν!!!
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, jimixatz, -sia1971- και 12 σε άλλους.
  2. vickymou

    vickymou Βετεράνος του παιχνιδιού

    γεια!!!!!!!!!ωραια τα λες αμφιθεα και συ βικουλα αλλα για ριξτε μια ματια εχουν εξαφανιστει οι εργαλειοθηκες απο τα δωρα....ισως κανω λαθος ....εγω παντως θα ασχοληθω με τα δρωμενα γενικα μ'αρεσουν, ειναι ζορικα
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, xristos-ale3andros, skias10 και 6 σε άλλους.
  3. ΔΗΜΗΤΡΗΣ22

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους-ες. Τελικα θα γινει συνηθεια να μπλεκουν τα δρωμενα μεταξυ τους. Προσωπικα θα φυτευω στην ειδικη εκταση οταν εχω χρονο και στη βασικη θα βαλω σταβλους οταν τελειωσω με τα φυτα. Ειπαμε...καλοκαιρακι, διακοπες...δεν ειμαστε και για πολυ ζορι...Καλη συνεχεια σε ολους.
     
    Αρέσει σε μαμαβικη, vickymou, jimixatz και 6 σε άλλους.
  4. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Εγώ πάντως δεν τις βλέπω εξαφανισμένες τις εργαλειοθήκες και για του λόγου του αληθές...

    upload_2019-8-14_13-2-2.png
     
    Αρέσει στους -sia1971-, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και αμφιθεα.
  5. vickymou

    vickymou Βετεράνος του παιχνιδιού

    εχεις δικιο 2 φορες που μπηκα εβγαζε μονο την επανω σειρα τωρα ειναι ενταξει, γι'αυτο ειπα μηπως κανω λαθος
     
    Αρέσει σε maria_palou, xristos-ale3andros, kadim65 και 3 σε άλλους.
  6. aggellll

    aggellll Αναλυτής του παιχνιδιού

    Θα συμετάσχω παρόλο που έχω έλειψη σε εργαλεία και ελπίζουμε καλό ρυθμό από σήμερα
    Η φασολιά καλή σχετικά θα προσπαθήσω να την πάρω αφού δεν συμετέχω στην μηνιαία αποστολή και έχω σταύλους σε 2 εκτάσεις της φάρμας οπότε θα έχουμε καλύτερα αναδυόμενα απο εργαλεία
    Καλή επιτυχία σε όσους συμετάσχουν
     
    Αρέσει σε μαμαβικη, Coinhunter01, αμφιθεα και 8 σε άλλους.
  7. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Στην πορεία κατάλαβα ότι δεν θα μπορέσω να ολοκληρώσω το παιχνίδι, οπότε μόνο θα φυτεύω χωρίς να δίνω (τουλάχιστον στο τέλος να μετατραπούν σε ΠΕ ή σε χορτοτάλιρα ότι φυτέψω). Καλή επιτυχία σε όσους συνεχίζουν ακόμα.
     
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, αμφιθεα και 4 σε άλλους.
  8. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    To δρωμενο για μενα τελειωσε προτου καν αρχισει..Δεν διαθέτω τα εργαλεία που απαιτούνται, και για να είμαι ειλικρινης, ακομη κι αν τα ειχα δεν νομιζω να τα ξοδευα.. Είναι τοσο δυσκολο να συγκεντρωθουν..Η φασολια ετσι κι αλλιως είναι αδιαφορη και λιγη..
    Δεν εχω κανενα σοβαρο κινητρο , για να ασχοληθώ εντατικα..
    Σταβλους δεν εχω στην βασικη, γιατι εχω βαλει μονο χωράφια για το τρέχον δρωμενο, οποτε ουτε από εκει θα μπορουσα να μαζεψω εργαλεία..
    Καλη σας επιτυχια ..

    Καλη Παναγια σε ολους σας και Χρονια πολλα, με υγεια , σε ολους οσους γιορταζετε..

    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, Coinhunter01 και 12 σε άλλους.
  9. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!

    Εγώ νομίζω ότι το δρώμενο είναι καλό και μπορεί να βγει σχετικά εύκολα, αρκεί να είναι τακτικός κανείς στα σπερνοθερίσματα του ειδικού χώρου.

    Να εξηγηθώ:

    Τα φυτά, σε σχέση με άλλα δρώμενα στην ειδική έκταση, βγαίνουν σχετικά εύκολα. Με 5 μαζέματα την ημέρα μαζεύουμε 495 φυτά, άρα θέλουμε 4,5 μέρες για την ολοκλήρωση. Εγώ πάντα παραδίδω όλα τα φυτά που έχω, ώστε συχνά πυκνά κερδίζω και 5 φυτά γιατί έχω υπόλοιπο μηδέν.

    Τα ζώα δεν είναι πολλά, συνήθως πολύ περισσότερα από κάθε είδος έχουμε στον αχυρώνα, αλλά και με τους νέον στάβλους που έχουμε σ'αυτά τα είδη παράγονται πολύ γρήγορα.

    Τα εργαλεία για όποιον δεν έχει είναι ένα πρόβλημα. Αλλά με τον αυξημένο αριθμό αναδυόμενων εργαλείων, μαζεύονται. Εγώ δεν έβαλα στάβλους, έχω μόνο 4 ζωοκομεία και 1 εργοστάσιο, όλα στο τελευταίο επίπεδο (8 στάβλων). Λοιπόν με στάβλους-εργαστήρια διαρκεία 8-12 ωρών (μετά το πότισμα) σε κάθε μάζεμα παίρνω 6-8 ψαλίδια και πριόνια. Ας πούμε 6, 2 φορές την ημέρα επί 5 μας κάνουν 60 ψαλίδια και πριόνια την ημέρα. Επιπροσθέτως η ειδική έκταση δίνει αρκετά απ' αυτά τα αναδυόμενα.
    Έχουμε πολλές γραμμές φασολιάς που δίνουν εργαλεία, εργαλειοθήκες καθώς και κασόνια με εργαλεία. Κοιτάξτε στα υπάρχοντά σας, στα καταναλωτικά αγαθά και ανοίξτε ότι εργαλειοθήκες έχετε ή τα σκέτα εργαλεία που θα υπάρχουν εκεί. Επίσης από τα κασόνια το σεντούκι εργαλείων ΙΙ δίνει εργαλεία, ενώ το ΙΙΙ δίνει εργαλειοθήκες και μάλιστα μεγάλες (XXL και 3XL). Εργαλειοθήκες δίνουν επίσης το σεντούκι πληθώρας και το καφάσι με γεωργικές προμήθειες IV. Ίσως και άλλα που δεν τα εντόπισα.

    Και κάτι λίγα για την φασολιά, που πολλοί την χαρακτηρίζεται αδιάφορη. Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμη. Εκτός από τους ΠΕ και το σεντούκι χορτοταλίρων (πάντα χρήσιμο) που δίνει, δίνει και 2 σεντούκια ναυσιπλοΐας κάθε μέρα (22 ώρες). Αν δείτε τα περιεχόμενα θα δείτε ότι τα μισά δώρα είναι από 10 ζώα από αυτά που ζητάει το δρώμενο. Στατιστικά θα πετυχαίνουμε 1 την ημέρα. Άρα σε 90 μέρες θα έχουμε μαζέψει τα ζώα που ξοδέψαμε για να πάρουμε τη φασολιά και από κει και πέρα θα κάνουμε απόθεμα. Το ίδιο ισχύει και με τα εργαλεία, αλλά θέλει πιο πολύ χρόνο.

    Εγώ λοιπόν θα προσπαθήσω να ολοκληρώσω το δρώμενο και καλή επιτυχία σε όποιον δοκιμάσει.
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, FARMER.GP, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 15 σε άλλους.
  10. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλησπέρα σε όλους ... και αυτο το δρωμενο θα παει άπατο... τα εργαλεία πολύ δύσκολο να μαζευτουν.. και επιτέλους αυτο που γίνεται να μην ξέρουμε πια εργασία παίζουμε πρέπει να σταματήσει.. τοσο δύσκολο είναι να γράφετε επάνω τον αριθμό?? πρεπει να κοιτάμε συνέχεια τις συχνές ερωτήσεις??? έλεος
     
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 9 σε άλλους.
  11. panos601

    panos601 Βαρόνος του φόρουμ

    καλησπερα μωλις πηρα την φασολια αγοραζοντας μερικα καραβοπανα και καταρτια. 25 (γραζονομισματα) τα καραβοπανα και δινουν 39 και 40 τα καταρτια και δινουν 52 αλλα θελουν πολλα ζωα και οχι υλικα
     
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 5 σε άλλους.
  12. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αναρωτιόμουν κι εγώ....τόσα εργαλεία,τι θα τα κάνουμε??? δεν μου αρέσουν και τα μαστορέματα δηλαδή....αλλά να μη μείνει και κάτι στην άκρη,για ώρα ανάγκης?θέλεις να κόψεις ξύλα για το Χειμώνα βρε αδελφέ...να κόψεις μια φράντζα...για τα κοσμήματα δεν το συζητώ τόσο καιρό παίζω και μάζεψα μόνο 17?φρίκη!!!!Καλό Σαββατοκύριακο....κι εσείς εκεί στο συντονισμό,μεριμνήστε να κοπούν για λίγο τα δρώμενα,να πάμε κανα νησάκι....δρώμενο στο δρώμενο ξεμείναμε στη στεριά πάλι!
     
    Αρέσει σε aggellll, maria071966, jiorgos και 7 σε άλλους.
  13. Iliodora.

    Iliodora. Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τόσα χρόνια στο φαρμεράμα, αυτά τα δρώμενα, μου φαίνονται σαν τιμωρία...Δεν μπορείς να βάλεις σούπερ λίπασμα, δεν δέχονται τίποτα extra τα χωράφια γενικώς, μη λέμε τα ίδια και τα ίδια...Θα το προσπαθήσω κι όσο μπορώ...Είναι και διακοπές. Αλλά γενικώς αυτά τα δρώμενα σε αυτή την έκταση εμένα με δυσκολεύουν. Τώρα ειδικά που το συνδέσαν με τη βασική φάρμα και τα εργαλεία, γιούχου...Έχω εργαλεία πάρα πολλά, αλλά τελείωσαν τα τσεκούρια...Μα ζητάει και πόσα.Τέλος πάντων, καλές συνέχειες!
     
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, maria_palou και 7 σε άλλους.
  14. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Παιδια, τα πριονια τουλαχιστον σε μενα ,δεν μαζεύονται με τιποτα..
    Ποσες εργαλειοθήκες ανοιξα, ποσα ξυπνηματα μεσα στην νυχτα για να μην χασω θερισμα, και εχω μεινει στα 293 μονο..
    Τα γραναζονομισματα πως θα μαζευτουν;; Και ζηταει και παρα πολλα ,για την φασολια και τα διακοσμητικα της..
    Σκετη απογοητευση !!!
    Ελπιζω εσεις να εχετε καλυτερη τυχη από μενα στο δρωμενο..
    Καλη Κυριακη σε ολους σας..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε aggellll, jiorgos, maria_palou και 7 σε άλλους.
  15. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Ανοίγεις εργαλειοθήκες και άλλα μαγικά κουτιά.Στάβλους έβαλες να δεις πόσα πριόνια παίρνεις ακόμα και από λαγούς;;Και μην πεις ότι έβαλες και δε σου δίνει.Δε διαβάζουμε,ίσως,πολύ καλά αυτά που γράφονται.Η άλλη παραπάνω ζητάει....τσεκούρια.Πες μου που θα τα βρει!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/8/19
    Αρέσει σε aggellll, maria071966, panotrexalas και 2 σε άλλους.
  16. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπέρα φιλε/η empotonaki..Εχω κρατησει 2 εκτασεις για τα φυτα του κυριως δρωμενου και εβαλα στην τελευταια εκταση, μονο σταβλους..Πανω από 7-8, και στην καλυτερη περιπτωση 10-11 πριονια δεν παιρνω..Δεν ξερω αν είναι λαθος χειρισμος δικος μου αλλα
    το αποτέλεσμα είναι το ιδιο..Στο τελος δεν θα προλάβω να μαζεψω τα φυτα που χρειαζομαι, οποτε θα βαλω κι εκει παλι χωράφια και βλέπουμε..Την ημερα θα φυτευω και το βραδυ θα βαζω πολυωρους σταβλους..
     
    Αρέσει σε aggellll, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, bmanolos και 4 σε άλλους.
  17. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Οποιος έχει πολλά εργαλεία μπορεί να πάρει τα απαιτούμενα νομίσματα μόνο από το 2ο λιμάνι που δεν ζητάει φυτά δρώμενου ούτε αναδυόμενα. Μόνο κατσίκες και εργαλεία.
     
    Αρέσει σε aggellll, jiorgos, maria_palou και 3 σε άλλους.
  18. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Ζώα φυτεύσαν στο γιαλό,
    Κυπαρισσάκι Φαλακρό,
    και φιάξανε καλύβες...
    Να δώσουνε έπρεπε πολλά,
    κατάρτια,ζώα και πανιά,
    για νάχουνε ελπίδες.

    Δεν έφταναν όμως αυτά,
    και εργαλεία πιο πολλά,
    πρέπει να παραδώσεις...
    Αν θέλεις φασολιά να δεις,
    τα χρήματα να μην σκεφτείς,
    που πρέπει να πληρώσεις.

    Πριόνια φάνηκαν πολλά,
    ψαλίδια ''σκάσαν'' ξαφνικά,
    στης φάρμας τις εκτάσεις...
    Φύτεψε όμως συνεχώς,
    και την ημέρα,και δίχως φως,
    την ώρα να προφτάσεις.

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε kitsena, maria071966, martha72 και 18 σε άλλους.
  19. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Πρέπει να ήταν εύκολο δρώμενο αλλά δεν το πρόλαβα λόγω διακοπών... πάνε και αυτές...
     
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 4 σε άλλους.
  20. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Μη στεναχωριέσαι κοκορίκο μου,δεν μαζεύονται εύκολα τα γραναζονομίσματα,αν δεν υπάρχουν εργαλεία...πρέπει να κοιμάσαι αγκαλιά με τον υπολογιστή ...
    Πλέον παίζω για τα υπόλοιπα δωράκια...σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή!
     
    Αρέσει σε aggellll, Megas_kokoriko, μαμαβικη και 3 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.