Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Η Φάρμα με τους Μύκητες "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 9/3/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. gardalgio

    gardalgio Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    80 στο ξέφωτο του δάσους, 46 στο τροπικό δάσος, πήρα συνολικά 85 από την εργασία ν.9 που απαιτούσε 290 σταγόνες κι εκει έμεινα φυσικά ενώ τα φυτά που καλλιέργησα υπερκάλυπταν τις απαιτήσεις έχω 1742 γλυκές ρίζες και 2045 μύκητες.
     
    Αρέσει στους -sia1971-, GEPPO1 και Lina123.
  2. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Είχα ακριβώς τα μισά χωράφια με δέντρα απλά και δέντρα XXL (ίσως και παραπάνω) και αν δεν έβαζα σε κάθε φορά που θέριζα Ζωζώ δεν θα είχα προφτάσει να τελειώσω το δρώμενο. Με τα μισά χωράφια με δέντρα έπαιρνα από το χωράφι κάθε πρωί (που ήταν όλα ανθισμένα γιατί έριχνα Ζωζώ) 18 με 22 σταγόνες. Άντε και τα έβαζα όλα με δέντρα, χωρίς Ζωζώ πάλι 1300 περίσσευμα δεν θα είχα με τίποτα. Και ας μη ξεχνάμε ότι παράλληλα στο δρώμενο έτρεχε και προσφορά με Χιούι... πιστεύω ότι σε όσους δεν υπάρχει Χιουι ζορίζονται. Αυτό πιστεύω!!!
     
    Αρέσει στους -sia1971-, GEPPO1 και Lina123.
  3. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Θα κοιτάξω να τον αφαιρέσω δεν το κατάλαβα ότι το έβγαζε έτσι.....
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  4. SavoirAimer...

    SavoirAimer... Ενεργός συντάκτης

    Πρόλαβε και την πήρε! Ευχαριστούμε πολύ όσους βοήθησαν!
     
    Αρέσει στους -sia1971-, GEPPO1 και Lina123.
  5. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα
    Όταν ένα δρώμενο δίνει αναδυόμενα μόνο από δέντρα, βάζουμε παντού μόνο δέντρα. Πολύ λογικό μου φαίνεται να μην πήρες αναδυόμενα αν είχες 50 δέντρα σε κάθε έκταση. Αλήθεια γιατί έβαζες λίπασμα της ζωζώς στα δέντρα; Δεν έχει καμία επίδραση στα αναδυόμενα.
    Χωρίς κανένα χιού , χωρίς κανένα λίπασμα της ζωζώς ή τούρμπο και έχοντας μόνο δέντρα, τελείωσα το δρώμενο με περίσσευμα 2000+ αναδυόμενα.

    Οποτε για άλλη μια φορά θα πω οτι η ολοκλήρωση ή μη ενός δρώμενου τις περισσότερες φορές είναι θέμα στρατηγικής. Και εκ του αποτελέσματος, η στρατηγική που ακολούθησες ήταν λανθασμένη.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, skareleni, toylaaaaa και 3 σε άλλους.
  6. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Εκ του αποτελέσματος φυσικά η στρατηγική μου ήταν λανθασμένη, αλλά επιμένω ότι με μισά δέντρα στην έκταση θα έπρεπε να παίρνω τα μισά αναδυόμνα και να τελειώσω και εγώ με αρκετό περίσσευμα (αναλογικά αν προγραμματιστικά ήταν ρυθμισμένα αναλογικά). Οπότε αν δεν συνέβει αυτό κάτι ήταν λανθασμένο προγραμματιστικά...
    Ποτέ δεν χαλάω μια έκταση ολόκληρη για να βάλω αυτά που θέλει το δρώμενο (δεν διαθέτω τόσο χρόνο). Από την εμπειρία μου ως τώρα καταλαβαίνω μέχρι πού μπορώ να χαλάσω για να τελειώσω το δρώμενο. Και σε αυτό το δρώμενο αυτή η εμπειρία δεν επαληθεύτηκε άρα ή η εμπειρία μου δε λειτούργησε ή κάτι άλλαξε στον προγραμματισμό του δρώμενου και εγώ προτιμώ να εμπιστεύομαι την εμπειρία μου και όχι τον προγραμματισμό του δρώμενου...
     
    Τελευταία επεξεργασία: 24/3/21
    Αρέσει στους -sia1971-, Lina123 και GEPPO1.
  7. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Το να μην ακολουθείς τις οδηγίες ενός δρώμενο και τους εμπειρους παίκτες είναι δική σου απόφαση.
    Αλλά να διαβάζω για προγραμματιστικά λάθη επειδή δεν θέλεις να ακολουθήσεις μια στρατηγική με ξεπερνάει.
    Τα δρώμενα προγραμματίζονται με στρατηγική και όχι όπως εσύ ή εγώ νομίζουμε.


    Τότε δεν μπορείς να παραπονιέσαι οτι δεν τελειώνεις τα δρώμενα. Είναι παράλογο.

    Δηλαδή αν το δρώμενο λέει οτι τα αναδυόμενα πέφτουν από δέντρα και η εμπειρία σου σου λέει να βάλεις φυτά, θα βάλεις φυτά και η εμπειρία σου θα σου φέρει αναδυόμενα??? Ειλικρινά είμαι άναυδη xD

    Εμπιστέψου την εμπειρία σου και όχι το σχεδιασμό του δρώμενου τότε. Και είμαιο απολύτως σίγουρη οτι δεν πρόκειται να ολοκληρώσεις κανένα δρώμενο.
     
    Αρέσει στους -sia1971-, Panagiotiis και GEPPO1.
  8. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλη την παρέα... εκ των πραγμάτων λοιπόν η τακτική σου ηταν λάθος... έπρεπε να βάλεις μόνο δένδρα σε αυτές τις δύο εκτάσεις.. αν λοιπόν τα γέμιζες μόνο με δένδρα απλά τότε και σύ θα είχες το ίδιο περίσσευμα όπως πολλοί συμπαίκτες μας όπως και εγω.. ήταν εντελώς λάθος να βάλεις 80 και 46,, έπρεπε να είχες πάνω απο 200 σε κάθε έκταση...
     
    Αρέσει στους -sia1971-, Lina123, jimixatz και σε ακόμα ένα άτομο.
  9. gardalgio

    gardalgio Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    E
    Ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλά αυτά τα δέντρα είχα, αυτά έβαλα... απο την αλλη, κατάφερα να τελειώσω το δρώμενο τη πανσελήνου, οπότε μια η άλλη.
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  10. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Πάντως δεν εξήγησες γιατί με μισά δέντρα δεν πήρα τα μισά αναδυόμενα από τους άλλους.... ενώ εγώ το εξήγησα μια χαρά!!!
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  11. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Γιατι πολύ απλά ο ρυθμός ανάδυσης δεν είναι αναλογικός αλλά βάση αλγόριθμου.
    Σαν έμπειρός παίκτης θα έπρεπε να το ξέρεις ήδη.

    Το δρώμενο έχει ολοκληρωθεί και το θέμα κλείνει.

    Καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.