Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Η Φάρμα με τους Μύκητες "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 9/3/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Η Φάρμα με τους Μύκητες "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Η-φάρμα-με-τους-μύκητες.31275/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Η-φάρμα-με-τους-μύκητες.31274/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG]

    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλες και σε όλους!

    Για να ολοκληρώσουμε το δρώμενο θα χρειαστούμε συνολικά:
    3.990 Γλυκιές ρίζες (φυτό δρώμενου που καλλιεργείται μόνο στην ειδική έκταση).
    2.790 Καλλιεργημένους μύκητες (φυτό δρώμενου που καλλιεργείται μόνο στην ειδική έκταση).
    1.240 Σταγόνες νερού (αναδυόμενο δρώμενου από συγκομιδές μόνο δέντρων στο ξέφωτο του δάσους και το τροπικό δάσους)
    .
    500 Ντομάτες
    500 Ελιές

    400 Χουρμάδες
    400 Καλαμπόκια
    300 Αχλάδια
    300 Ζαχαρότευτλα
    200 Μήλα
    200 Δαμάσκηνα
    70 Μέλια

    45 Τρούφες


    Συνηθισμένο δρώμενο σε ειδική έκταση με τα βιοτεχνικά προϊόντα να μην έχουν καμία επίδραση (τσάτνι καρότου μήλου, μπόνους πόντοι για φυτά δρώμενου κτλ...) έτσι όλα τα επίπεδα έχουν σχεδόν τις ίδιες πιθανότητες να το ολοκληρώσουν. Λέω σχεδόν γιατί υπάρχουν τα αναδυόμενα από άλλη έκταση αυτή τη φορά και βέβαια οι παίκτες που πληρώνουν για να αγοράσουν καλάθια προσφορών και καλά κάνουν αφού μπορούν. Ολοκληρώνουμε τις μπάρες δεξιά-αριστερά πρώτα και μετά την κεντρική για να έχουμε ένα κέρδος σε σούπερ τροφές και φασουλοφλουριά. Πίκολο δεν υπάρχει αυτή τη φορά, αλλά είναι καλή η φασολιά.

    Καλή επιτυχία!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/3/21
    Αρέσει σε billgab, SOPHIAHARIS99, nota.dim1802 και 41 σε άλλους.
  3. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους! ωραιο δρωμενο παρα τους περιορισμους που εχει(φυτεμα μονο στην ειδικη εκταση, αναδυομενα απο δεντρα μονο αλλα απο δυο εκτασεις ευτηχως) αλλα τουλαχιστον διαρκει αρκετες μερουλες οποτε νομιζω οτι ολοι οσοι το προσπαθησουμε πιστευω θα το ολοκληροσουμε ανετα γιατι εχει και μια φασολια που αξιζει! καλη συνεχεια σε ολους!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, skias10, Lina123 και 8 σε άλλους.
  4. louloudaki.2001.

    louloudaki.2001. Προχωρημένος

    Αγαπητοί μου συναγρότες .. Ωραίο και γνωστό ένα τέτοιο δρώμενο ... Δεν ξέρω για σας εγώ προσωπικά στις εκτάσεις αυτες που θα δώσει αναδυόμενα έχω περίπου 10 δέντρα στην κάθε μια και δεν έχω και σκοπό να πειράξω και να αλλάξω κάτι ... Ωραίες οι παλιές καλές εποχές που έδιναν τα πάντα αναδυόμενα .... Έχουν χαθεί πολύ καιρό τώρα βέβααια .... αν μπορέσω να μαζέψω τα πρώτα που ζητάει καλώς αν όχι θα δείξει και αν θα ασχοληθώ με αυτο το κομμάτι.. Καλή αρχή στο event εύχομαι σε όλους όσους θα ασχοληθούν και καλή απόλαυση στο παιχνίδι σε όσους όχι... :inlove:
     
    Αρέσει σε 66romanou, ioanna6929, skias10 και 9 σε άλλους.
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Γνωριμο δρωμενο στην ειδικη εκταση. Θα ασχοληθω μιας και εχω και στο τροπικο και στο ξεφωτο δεντρα που θα χρειαστουν για
    τα αναδυομενα. Τα προιοντα που ζητανε οι καθετες στηλες επισης τα εχω σε αφθονια στην αποθηκη μου.
    Και μεγαλο δελεαρ ειναι η φασολια που δινει καλους ποντους χ επιπεδο.
    Αρα θα εχω μονο σπερνοθερισματα να κανω και να μαζευω σταγονες νερου.
    Ευχομαι σε ολους καλη επιτυχια.
    Καλο βραδυ !!!
    Φιλικα Βικυ :inlove:
     
    Αρέσει σε 66romanou, ioanna6929, Lina123 και 8 σε άλλους.
  6. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Το πρώτο δρώμενο στην ειδική έκταση με unity. Να δούμε πως θα συμπεριφερθεί εκεί κι ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε τα συνηθισμένα πλέον προβλήματα. Κολλήματα στο άνοιγμα των εκτάσεων, (ευτυχώς διορθώθηκαν από το log-in), μπερδέματα, (στο προηγούμενο δρώμενο μπέρδευε και τα φυτά. Επέλεγα το φυτό του δρώμενου μέσω βοηθών, κι αυτό, φύτευε ότι ήθελε. Κάποια στιγμή και λόγω πίεσης χρόνου, δεν το παρατήρησα έγκαιρα, κι έχασα και ΣΛ. Ποιος θα με αποζημιώσει για αυτό?... Κανένας!!!), καθυστερήσεις ανταπόκρισης των επιμέρους λειτουργιών, (δώρα σε συμπαίκτη, αγορά σπόρων από το κατάστημα, λαϊκή αγορά, άνοιγμα σεντουκιών), και καθυστερημένη ενημέρωση των αποθεμάτων, κοπριάς & νερού. Όλα αυτά, ελπίζω να μην τα δούμε, γιατί θα τα έχουμε σε πρώτη ζήτηση.
    Στο δρώμενο αυτό, όλα είναι "ειδικά", ακόμα και η βοήθεια. Για να την αποκτήσουμε, θα πρέπει να την πληρώσουμε, αγοράζοντας το πολυτελές καλάθι. Το αναδυόμενο "σταγόνα νερού" από 2 διαφορετικές εκτάσεις, πιστεύω ότι μπορούμε να το διαχειριστούμε.
    Η φασολιά είναι σχετικά καλή και θα την διεκδικήσω. Για τα υπόλοιπα έπαθλα, ούτε καλά, ούτε και άσχημα. Μεσαία κατάσταση. Λείπει βέβαια ο κράχτης Πίκολο, αλλά δεν πειράζει. Θα τον ξαναδούμε σύντομα.
    Να ευχαριστήσω τον Λάζο για τους υπολογισμούς του και να ευχηθώ σε όλους μας, καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/3/21
    Αρέσει σε olga-tse62, nota.dim1802, ioanna6929 και 12 σε άλλους.
  7. toula25

    toula25 Τακτικός στο φόρουμ

    καλησπερα σε ολους! εγω θα παιξω για πρώτη φορα στην ειδικη εκταση ευτυχώς αυτα που ζηταει τα εχω δεν ειναι δυσευρετα οποτε μπορούν και τα μικρα επίπεδα....Να ευχαρίστησω και γω τον Λαζο για τους υπολογισμους και καλη επιτυχια σε ολους μας!!:D
     
    Αρέσει σε 66romanou, ioanna6929, skias10 και 3 σε άλλους.
  8. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Καλησπέρα!!!

    Εγώ δεν έχω τελειώσει ΠΟΤΕ δρώμενο στη ειδική έκταση οπότε θα ξαναπροσπαθήσω
    και ποιός ξέρει μπορεί και να τα καταφέρω αυτή την φορά:p
    Ευχαριστούμε πολύ Lazos95 για τους πάντα άψογους υπολογισμού σου:)
    Καλή επιτυχία σε όλους:D
     
    Αρέσει σε 66romanou, ioanna6929, GEPPO1 και 4 σε άλλους.
  9. xaidi

    xaidi Ανερχόμενος

    Καλησπέρα! Διορθώστε την ημερομηνία λήξης του δρώμενου γιατι γράφει 23/4!
     
    Αρέσει στους ioanna6929, -sia1971- και soyla74.
  10. dafni_mat

    dafni_mat Ανερχόμενος συντάκτης

    Σε τι μέγεθος χωράφια είναι καλύτερα να δουλέψουμε στην ειδική έκταση χωρίς τις βοήθειες από τα βιοτεχνικά προϊόντα; Υπάρχει κάποιο βιοτεχνικό που δίνει περισσότερους πε στο ξέφωτο του δάσους;
     
  11. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολα τα αγροτοπουλα!για να απαντησω στον/στην dafni_mat νομιζω πως οχι! Στην ειδικη εκταση δεν εχει επιδραση κανενα βιοτεχνικο προοιον και οτι μεγεθος χωραφιων και αν επιλεξεις οταν θεριζεις αθρηστικα θα παιρνεις τον ιδιο αριθμο φυτων! και λογο βιασυνης δεν ειχα παρατηρησει οτι για να παρουμε την φασολια δεν χρειαζεται να φτασουμε μεχρι το τελευταιο βημα της κυριας μπαρας!φτανοντας στο 12 βημα εχουμε φτασει στον στοχο μας( φασολια)!ομως ισως να αξιζει και το σεντουκι σταυλων νεον που δινει στο προτελευταιο βημα αν θυμαμαι καλα για οποιον το φτασει μεχρι τελους! Καλη συνεχεια και καλο απογευμα σε ολους!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/3/21
    Αρέσει σε 66romanou, Lina123, -sia1971- και 4 σε άλλους.
  12. dafni_mat

    dafni_mat Ανερχόμενος συντάκτης

    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου! καλή συνέχεια!
     
  13. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Κλησπερα και παλι! Εκανα μερικους υπολογισμουε ετσι πλακα για να δω ποσο χρονο θα μας παρει για μαζεψουμε τα φυτα που χρειζεται αυτο το δρομενο! εχουμε και λεμε: υποθετοντας οτι εχουμε καλυψει την εκταση μας με 31 μεγαλα χωραφια ,8 μεσαια και 18 μικρα και συμφωνα με τους χρονους που θελουν τα δυο φυτα σε καθε θερισμα θα παιρνουμε 156 φυτα και για τις 3990 γλυκες ριζες( θερισμα σε 6:30 ωρες , με νερο και απλο λιπασμα σε 4:42 ωρες) χρειαζομαστε 117,5 ωρες και για τους 2790 καλλιεργιμενους μυκητες ( θερισμα σε 5:00 ωρες, με νερο και απλο λιπασμα σε 3:35 ωρες) χρειαζομαστε 65 ωρες! οποτε συνολικα θελουμε 172,5 ωρες για την ολοκληρωση του δρωμενου ! ελπιζω να βοηθησα καπως!
     
    Αρέσει σε 66romanou, stef151515, martha72 και 8 σε άλλους.
  14. MariaStathaki

    MariaStathaki Νέος ειδικός

    Καλησπερα σε ολους. crazyfarmer71 μπορεις να βαλεις 9 μεσαια και 16 μικρα.
     
    Αρέσει σε soyla74, ioanna6929, Lina123 και 2 σε άλλους.
  15. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Όπου δεν επιδρούν βιοτεχνικά, ότι μέγεθος χωράφι κι αν βάλεις, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις. Τα μεγάλα εξυπηρετούν από άποψη οικονομίας κοπριάς, νερού και κινήσεων, αν παίζεις χειροκίνητα.
    Βιοτεχνικό που να δίνει καθαρά περισσότερους ΠΕ μόνο στο ξέφωτο του δάσους, δεν υπάρχει. Εκτός από τα βιοτεχνικά που δίνουν περισσότερους ΠΕ σε όλες τις εκτάσεις, (συμπεριλαμβάνεται και το ξέφωτο του δάσους), υπάρχει και η ρούνα από το δένδρο της Σοφίας, που μπορεί να σε βοηθήσει..
     
    Αρέσει σε 66romanou, .mairi., -sia1971- και 4 σε άλλους.
  16. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Γνώστης του φόρουμ

    Ευχαριστω για την διορθωση MariaStathaki και ειναι σωστη αλλα νομιζω μικρη η διαφορα ετσι; Το σημαντικο ειναι οτι ακομα και αν χασουμε καποιο σπερνοθερισμα οι 310 και ωρες που διαρκει το δρωμενο ειναι αρκετες για να το ολοκληροσουμε ολοι νομιζω ασχετως επιπεδου!
     
    Αρέσει σε Lina123, 66romanou, martha72 και 4 σε άλλους.
  17. SPIFIL

    SPIFIL Ανερχόμενος συντάκτης

    καλησπερα
    MariaStathaki μπορεις να βαλεις 10 μεσαια και 14 μικρα
     
    Αρέσει σε Lina123, -sia1971-, soyla74 και 2 σε άλλους.
  18. MariaStathaki

    MariaStathaki Νέος ειδικός

    Σε ευχαριστω ! Το ψαχνω αλλα δεν μου βγαινουν ..Πανω εχω 4 αριστερα και 1 δεξια και απο κατω 2 αριστερα και 2 δεξια.Μπορεις να μου πεις σε ποιο τα εχω βαλει λαθος τα μεσαια:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/3/21
    Αρέσει στους Lina123, -sia1971-, soyla74 και σε ακόμα ένα άτομο.
  19. SPIFIL

    SPIFIL Ανερχόμενος συντάκτης

    MariaStathaki
    πανω αριστερα 5 μεσαια 3 μικρα 6 μεγαλα
     
    Αρέσει σε Lina123, -sia1971-, soyla74 και 2 σε άλλους.
  20. dafni_mat

    dafni_mat Ανερχόμενος συντάκτης

    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!
     
    Αρέσει σε Lina123, 66romanou, -sia1971- και 2 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.