Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Η Νύχτα των Ζωντανών Σπασικλών "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 25/10/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Καταρχάς προτού κάνεις κλικ στους επιταχυντες άσε τον κέρσορα πάνω και διάβασε το τι κάνει το κάθε τι!!! και επιλέγεις προσκτικά το τι θες! αλλα ότι και να θες διαρκει μια ώρα (και αν θυμάμαι καλα! αν καταναλώσεις π.χ. 2 επιταχυντες προστίθονται οι ώρες άρα γινεται για 2 ωρες). Για μένα, που πάλι δεν είμαι σίγουρη προτιμώ να πάω σαν την χελώνα ένα-ένα. Αρα η απόφαση δική σου.
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, maria_palou, georgios_2_ και 3 σε άλλους.
  2. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!
    Οι επιταχυντές δουλεύουν όπως όλα τα βιοτεχνικά. Άρα αυτά που μειώνουν το χρόνο πρέπει να είναι ενεργοποιημένα όταν θα ρίξεις φαγητό (κασέτα κολοκυθανθρώπου) στο στάβλο (ηλεκτρονικό παιχνίδι). Η μείωση του χρόνου έχει επίδραση για όσα ηλεκτρονικά παιχνίδια ενεργοποιήσεις μέσα σε 1 ώρα. Συνήθως είναι και τα τρία μαζί, οπότε δεν έχει νόημα να βάλεις 2 ή παραπάνω επιταχυντές μαζί, αφου το ηλεκτρονικό παιχνίδι θα είναι έτοιμο μετά από σχεδόν 8μιση ώρες. Το ίδιο για τα πιξελόδενδρα, όταν είναι να μαζέψεις τους καρπούς πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο και αυτό που αυξάνει την παραγωγή (για να πάρεις +6 καρπούς) και αυτό που μειώνει το χρόνο στο μισό, ώστε το πιξελόδενδρο να ετοιμαστεί σε 5 ώρες, αντί για 10. Επειδή έχουμε πιο πολλά πιξελόδενδρα και είναι πιο σύντομη η παραγωγή δεν είναι απαραίτητο να βάζουμε πάντα επιταχυντές -ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να πάρουμε τόσους. Ενώ για το ηλεκτρονικό παιχνίδι είναι απαραίτητο να έχουμε επιταχυντή, αλλιώς θα περιμένουμε 24 ώρες για παραγωγή (κάτι λιγότερο με το νερό που βάζουμε,

    Τώρα το μίνι παιχνίδι είναι τελικά πολύ εύκολο, κάτι που φαντάζομαι έχετε ήδη αντιληφθεί. Τοποθετούμε πρώτα το συνδυασμό που ταιριάζει στα κενά του μονού ραφιού, Μετά πρέπει ανά δύο να φτιάχνουν τους άλλους συνδυασμούς αφαιρώντας τα κόκκινα βιβλία, άρα πρέπει όπου έχει κόκκινο στον ένα συνδυασμό να υπάρχει βιβλίο στο ταίρι του και όπου έχει δύο κενά στο ράφι να υπάρχει στην ίδια θέση βιβλίο. Με μια ματιά μπορεί να λυθεί, αλλά ακόμα και στην τύχη, πολύ γρήγορα μπορεί να δοκιμαστούν όλοι οι συνδυασμοί. Εγώ μετά το πρώτο παιχνίδι που δεν πήρα το μπόνους, όλα τα υπόλοιπα τα τελειώνω σε μικρό χρόνο.

    Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε nickoikono11, sofiapao76, misirli και 12 σε άλλους.
  3. Παυλής

    Παυλής Νέος ειδικός

    Ευχαριστώ πολύ .
    Η λεπτομέρια που δεν ήξερα , βάζουμε τον επιταχυντή πριν να βάλουμε τροφή , και , πριν να ξεκινίσει η παραγογή στα δέντρα .
    Καλά κατάλαβα ;
    Και πάλι σας ευχαριστώ .
     
    Αρέσει σε jimixatz, toylaaaaa, ΗΡΩΛΟΥΚΑ και 3 σε άλλους.
  4. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Χαίρομαι για ένα δρώμενο που πραγματικά είναι διαφορετικό από τα άλλα, και επίσης το παίζουν όλα τα επίπεδα, Ωστόσο δυσκολεύομαι πολύ στο μίνι παιχνίδι και διαβάζω όλες τις αναρτήσεις ... για να πάρω μπροστά. Ευχαριστώ τους συμπαίκτες και τους συντονιστές για τις όποιες διευκρινίσεις!
     
    Αρέσει σε Nantia123, georgios_2_, thena και 2 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα στην παρέα και χρόνια πολλά για την Ελλάδα μας
    οι επιταχυντες λειτουργουν οπως τα βιοτεχνικά.. τους καταναλώνουμε πριν την συγκομιδη.. αν εχετε, καταναλώστε ενα απο το καθενα, αλλά οχι δυο ιδια μαζι πχ 2 επιταχυντες ουφάδικου μαζί, γιατι η δραση του καθενος ειναι για μια ωρα δηλαδη στην ουσια για μια συγκομιδη... εγω πχ πριν μαζεψω καταναλωνω 1 επιταχυντη ουφαδικου, 1 επιταχυντη πιξελοσυγκομιδης και 1 επιταχυντη πιξελολιπασματος..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/10/23
    Αρέσει σε xaidi, sofiapao76, Nantia123 και 9 σε άλλους.
  6. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Είναι αρκετά αγχωτικό το παιχνίδι. Τα δέντρα, φυτά και ηλεκτρονικό παιχνίδι έχουν διαφορετικούς χρόνους και αν βάλεις μπόνους έχουν διαφορετικούς χρόνους. Και μέσα σε όλα αυτά πρέπει να βρεις και το χρόνο μέσα στη μέρα που θα πρέπει να βάλεις τα μπόνους έτσι ώστε να προλάβεις (χωρίς να ξενυχτήσεις) να μαζεύεις, να παίζεις χαράματα ή πρωί-πρωί το παιχνίδι για μέγιστη απόδοση μπας και προλάβεις να το τελειώσεις... ουφ ουφ... Άρα πρέπει να είσαι με το ρολόι στο χέρι ίσως και μολύβι και χαρτί... λίγο λαλήσαμε εδώ στο κοτέτσι... ευτυχώς είχαμε καλές συμβουλές από συμπαίκτες τους οποίους ευχαριστώ.
     
    Αρέσει σε nickoikono11, martha72, thena και 6 σε άλλους.
  7. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Το παιχνιδι τελικα βγαινει χαλαρα χωρις δυσκολια ,παιρνω και τα 2 μπονους .Εννοειται επενδυω στο 50% για τις καρδουλες - μαζευω 9 τη μερα .Συμφωνα με τον πινακα της συμπαικτριας kellyboukou θαχω τη φασολια σε 3 μερες ε! Και μετα μακαρι να τελειωσω το δρωμενο ....
     
    Αρέσει στον/ην GEPPO1.
  8. steliosgrevena

    steliosgrevena Ανερχόμενος συντάκτης

    με βαση τα λεγομενα σας και επειδη δεν επαιξα κανενα θα επρεπε να εχω 8 games και εχω μονο 4.πως γινεται?
     
  9. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε οτι ερωτήσεις γίνονται στην κατάλληλη ενότητα. Ειλικρινά δεν μπορώ.....
    Χρόνια τώρα η ίδια ιστορία...:sleepy:
     
    Αρέσει στον/ην jorgelol70.
  10. steliosgrevena

    steliosgrevena Ανερχόμενος συντάκτης

    μα εδω ηταν γραμμενο το σχολιο σας εδω ρωτησα και εγω..
     
  11. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Εδώ απάντησα γιατι η συμπάικτρια σου έγραψε λάθος πράγματα και μπέρδεψε τους συμπαίκτες σου. Δεν απάντησα ούτε σε ερώτηση , ούτε έλεγξα κάτι.

    Σε παρακαλω ακολούθησε τους κανόνες!
     
  12. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Συμπαίκτες μου συγνώμη που σας μπέρδεψα. ;)
     
  13. jorgelol70

    jorgelol70 Αρχάριος στο φόρουμ

    Μια μικρή παρατήρηση, όταν ένα λάθος επαναλαμβάνεται, τότε το πρόβλημα δεν είναι ατομικό, είναι συστημικό. Είναι απόλυτα λογικό τις απορίες για ένα συγκεκριμένο event να τις θέτει ο κόσμος στο νήμα για το συγκεκριμένο event και όχι στις γενικές-και αυτό ακριβώς κάνουν οι παίκτες, συστηματικά. Επομένως, ίσως θα έπρεπε ο κανόνας αυτός να αναθεωρηθεί.

    Edit: από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα από δεύτερο λογαριασμό, ο κύριος είναι ο icons1
     
  14. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Οι κανόνες δεν αλλάζουν κατα το δοκούν επειδή κάποιοι συστηματικά όπως είπες τους αγνοούν.Ούτε θα αλλάξουμε τους κανόνες επειδή κάποιοι δεν θέλουν να συμμορφωθούν.
    Ναι σου θυμίσω οτι η εσκεμμένη παραβίαση κανόνων επιφέρει ποινές.
    Και ήρθε η ώρα να το εφαρμόσουμε μάλλον.

    Αλλά θα εφαρμόσουμε άλλη λύση, θα διαγράφουμε τις ερωτήσεις επί τόπου. ;)

    Και επειδή δεν θα αναθεωρήσουμε κανένα κανόνα, κάθε επόμενη ανάρτηση εκτός θέματος θα διαγράφεται
     
  15. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αγαπημενα μου φιλαρακια, υστερα απο 25 ημερες αποχης λογω προβληματων του υπολογιστη μου (αναγκαστηκα να αλαξω σκληρο δισκο), σας ξαναβρισκω!!! Οπως καταλαβαινετε δεν εχω ασχοληθει με τα 3 τελευταια δρωμενα και ουτε με το τωρινο!!! Θα αρχισω να ασχολουμαι με το επομενο δρωμενο!!!! Ευχομαι καλη προσπαθεια σε οσους ασχολουνται με το παρον δρωμενο!!!
     
    Αρέσει σε maria22, Marinaloren, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  16. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Καλησπέρα, για να αποφύγουμε κάποιο πιθανό μπέρδεμα, οι πιξελοκαρδούλες στον πίνακα της προηγούμενης αναρτησής μου δεν θα αποδώσουν ακριβώς την συνολική απαιτούμενη αξία του βήματος. Είναι απλά ο μεγαλύτερος αριθμός που μπορούμε να δώσουμε χωρίς να υπερβούμε την αξία του βήματος.
    Αν πχ. θέλαμε να συμπληρώσουμε με φυτά θα έπρεπε να δώσουμε τα παρακάτω
    αξίαcount πιξcount φυτών
    5000133
    200004131
    18000460
    19000496
    195004113
    21500539
    23000593
    275006107
    30000751

    Το τονίζω για να μην μαζεύει κάποιος για το τέλος του δρώμενου μόνο πιξελοκαρδούλες και τελικά ανακαλύψει ότι δεν φτάνουν τα φυτά ή οι καρποί για την πρόσθετη αξια!

    Αν κάποιος μπορεί να δώσει και τα 3 τελευταία βήματα, θα έπρεπε να δώσει επιπλέον
    αξίαcount πιξcount φυτών
    9000230
    70001105
    25000618

    Εύχομαι να μην μπλέξω κάποιον. Φαίνεται πως χρειάζεται προσοχή στα μπόνους που θα επιλέξουμε να λάβουμε και στις τροφές που θα επιλέξουμε να δημιουργήσουμε, καθώς αν φαίνεται πως δεν προλαβαίνουμε, θα πρέπει να επιλέξουμε και το βήμα που θα σταματήσουμε...

    Καλή συνέχεια σε όλους!
     
    Αρέσει σε Marinaloren, .sofaki., crazyfarmer71 και 9 σε άλλους.
  17. FARMERAMA16000

    FARMERAMA16000 Προχωρημένος

    Καλησπέρα
    Πιστώθηκαν τα εισιτήρια σε όλους(μετά τις 11.30)
    Όμως δεν ειπώθηκε κάτι για τα δύο μαζέματα που θα κάναμε στο ηλεκτρονικό παιχνίδι-είναι 6 καρδούλες-
    Δεν θα πρέπει να γίνει κάτι?
     
    Αρέσει στους maria_palou και -ΡΙΚΑ1985-.
  18. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    τι να πω???? ενα δικιο το χεις αυτη η καθυστερηση με αφησε χωρις επιταχυντη για το παιχνιδι οποτε τουλαχιστον μειον 1 ειμαι... απλα θα μεινω στη φασολια απ οτι φαινεται......
     
    Αρέσει στον/ην maria_palou.
  19. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους! εγω τελειωσα με το δρωμενο!στα τελευταια 3 βηματα παρεδωσα μονο φυτα και φρουτα!καλη συνεχεια σε ολους!
     
    Αρέσει σε misirli, jimixatz, Marinaloren και 4 σε άλλους.
  20. ale-poy

    ale-poy Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλημέρα παιδιά, πού βρίσκουμε τα αντικείμενα της φασολιάς;;; έχω μπερδευτεί.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/11/23
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.