Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Η Νύχτα των Ζωντανών Σπασικλών "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 25/10/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλη την παρέα.. παιδιά θα σας πω το πώς το έχω αντιληφθεί εγώ το παιχνίδι, αυτό δεν σημαίνει ότι ο τρόπος που ακολουθώ εγώ προς το παρόν είναι ο ενδεδειγμένος και ίσως κάποιος άλλος τρόπος είναι πιο σωστός... Απλά αυτός ο τρόπος είναι αυτός που εγώ αυτή τη στιγμή έχω αντιληφθεί για να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά.. λοιπόν ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να παραδώσουμε προϊόντα στην Κάτω μπάρα έτσι ώστε να φτάσουμε στο τέλος του παιχνιδιού... Το προϊόν το οποίο εγώ επέλεξα να παραδίδω είναι η pixelοκαρδούλα... Για να μαζέψω τέτοιες πολλές καρδούλες πρέπει να τις πάρω από το ηλεκτρονικό παιχνίδι... Για να βρω τροφή όμως για το ηλεκτρονικό παιχνίδι πρέπει να έχω κασέτες κολοκυθάνθρωπου... Για να φτιάξω τις κασέτες χρειάζομαι φυτό δρώμενου και pixelοφρουτο... Συνεπώς εγώ προσωπικά έχω γεμίσει όλη την έκταση με μεγάλα χωράφια και μερικά μικρά και φυτεύω τα φυτά δρώμενου και έχω αφήσει μόνιμα και το ηλεκτρονικό παιχνίδι και τα πιξελοδεντρα να κάνουν παραγωγή... Τώρα πάμε στο μίνι παιχνίδι που μας δίνει τα μπόνους... Κάθε μέρα έχουμε δύο δωρεάν παιχνίδια και οι premium 3.. εγώ επειδή έχω δύο παιχνίδια το ένα το παίζω ζητώντας μπόνους για το ηλεκτρονικό παιχνίδι και το άλλο το παίζω ζητώντας bonus για τα δέντρα... Πριν θερίσω αυτά τα αντικείμενα καταναλώνω τα αντίστοιχα μπόνους, εφόσον υπάρχουν... Συνεπώς έτσι έχω περισσότερα φρούτα, λιγότερο χρόνο για τα δέντρα αν έχω τα αντίστοιχα bonus, και λιγότερο χρόνο για το ηλεκτρονικό παιχνίδι επίσης αν έχω το αντίστοιχο μπόνους.. όσο για το mini game είναι ένα απλό παζλ μη σας μπερδεύει λύνεται όπως όλα τα παζλ που έχουμε παίξει κατά καιρούς... Ο σκοπός μου είναι να μαζέψω όσες περισσότερες pixelοκαρδούλες γίνεται και μόλις μαζέψω αρκετές τότε θα αρχίσω να παραδίδω.. ελπίζω να βοήθησα δεν ξέρω αν στην πορεία αλλάξω τρόπο παιξίματος αλλά αυτή τη στιγμή αυτός ο τρόπος είναι ο μόνος που έχει γίνει κατανοητός από μένα.. Καλή επιτυχία σε όλους
     
    Αρέσει σε soyla74, nickoikono11, martha72 και 12 σε άλλους.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό, πάντως όχι στο Ελληνικό φόρουμ και βεβαίως κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.
     
  3. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα!Είναι ένα απλό παιχνίδι, απλά το παίζουμε πρώτη φορά και παρουσιάστηκε "περίπλοκο". Πιο απλό παιχνίδι δεν υπάρχει.Άδικα αγχωθήκαμε ,με αποτέλεσμα να μπερδευτούμε και να κάνουμε λάθη.Το πρόβλημα είναι οι χρόνοι.Όσοι άργήσαμε να το ξεκινήσουμε θα πρέπει να βάζουμε ξυπνητήρι στα άγρια χαράματα για να μη χάσουμε το "κόμικς"...γενικά τα παιχνίδια έχουν θέμα με τους χρόνους.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, GEPPO1, georgios_2_ και 5 σε άλλους.
  4. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα σε όλους!!! τελικά η πράξη σε κάνει να καταλάβεις τη θεωρία...καλά μας έλεγαν οι καθηγητές .Πειραματιστείτε με το μίνι παιχνίδι,δεν είναι δύσκολο.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, GEPPO1, georgios_2_ και 3 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Κάθε μέρα θα λαμβάνετε 2 δωρεάν παιχνίδια.
    Με την αγορά του Καθημερινό Καλάθι Σπασίκλα , θα μπορείτε να παίξετε 3 παιχνίδια ανα ημέρα. (μπορείτε να αγοράσετε μια φορά ανα ημέρα το Καθημερινό Καλάθι Σπασίκλα)
    εεε εκανα ενα μικρο λαθος εκ παραδρομης, ισχυει οτι καθε μερα εχουμε 2 δωρεαν παιχνιδια, αλλα δεν ισχυει για τους premioum.. οποτε ισχυει το μισο :p
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  6. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Τι θα χάσουμε αν δεν ξυπνήσουμε τα άγρια χαράματα; o_O
     
  7. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Το μίνι παιχνίδι. Στη μία το πρωί,μου έδειχνε ο χρόνος οτι θα μπορούσα να παίξω σε μιάμιμη ωρα,δηλαδή κατα τις 2¨30' και φυσικά επέλεξα τον πολύτιμο ύπνο.Το πρωί μου έδειχνε οτι θα μπορώ να παίξω σε 18+ ώρες. Δηλαδή πάλι ξημερώματα.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Δηλαδή σου βγήκε μήνυμα οτι αν δεν παίξεις σε μιάσιμη ώρα, θα χάσεις το παιχνίδι; :oops:
    Δηλαδή εσένα τα δωρέαν παιχνίδια έχουν ημερομηνία λήξης;



    Πάντως σε εμένα λέει την ώρα που θα πάρω τα 2 δωρεάν παιχνίδια και που ειναι 1 ώρα μετά τα μεσάνυχτα.
    Όπως αναγράφεται και στις Συχνές ερωτήσεις. Κάθε μέρα στος 01:00 πμ θα πιστώνονται 2 εισιτήρια.
    Δεν βλέπω κάποια ώρα λήξης.
    Μήπως μπορείς να μας δείξεις screenshot που αναγράφεται η ώρα λήξης?


    upload_2023-10-27_17-11-15.png
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  9. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Αυτό είναι τωρα. Τα ξημερώματα στη μία μου έδειχνε το ρολόι οτι απομένουν 1:30' περίπου για να παίξω το μίνι παιχνίδι.Σκέφτηκα να το αφήσω για το πρωί,αλλά μου εδειχνε οτι μπορώ να ξαναπαίξω σε 18+ώρες. Οπότε υπέθεσα οτι μηδενίζεται ο χρόνος με κάποιο τρόπο. Κάτι συμβαίνει πάντως με τους χρόνους. Αν μπορείτε να μας εξηγήσετε.
    [​IMG]
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Τίποτα δεν συμβαίνει με τους χρόνους.
    Αν νομίζεις οτι συμβαίνει κάτι, άνοιξε θέμα στα τεχνικά προβλήματα με screenshot που αναλυτική περιγραφή και θα το κοιτάξουμε.


    Η ώρα δείχνει πότε θα λάβεις τα δωρέαν παιχνίδια.
    Τα παιχνίδια πιστώνονται στις 01:00 και μπορείς να τα πάιξεις όποτε θες μέχρι την λήξη του δρώμενου.
    Τα παιχνίδια ΔΕΝ λήγουν ΠΟΤΕ.

    Οπότε θα σε παρακαλέσω να είσαι σίγουρη και αν δεν είσαι σίγουρη να ρωτάς κάποιον που ξέρει ώστε να μην μπερδεύεις τους συμπαίκτες σου. Λαμβάνουμε ερωτήσεις από συμπαίκτες σου για αυτό που έγραψες εσφαλμένα.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  11. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Καλησπέρα,
    Αν τα υπολογίζω σωστά, για να φτάσουμε στην αξία της φασολιάς, δίνοντας κυρίως πιξελοκαρδούλες, θα χρειαζόμασταν 40 καρδούλες. Το δρώμενο διαρκεί 6 μέρες περίπου. Έστω ότι μπορούμε να κάνουμε συγκομιδή στα ζωάκια μας, έχοντας το μπόνους, 2 φορές την μέρα. Με αυτό τον ρυθμό και με τις 3 αρχικές πιξελοκαρδούλες, φτάνουμε στις 39, άρα πολύ κοντά στον στόχο της φασολιάς. Για τις 39 καρδούλες χρειαζόμαστε 1950 φυτά και 234 καρπούς. Έστω ότι συμπληρώνουμε αποκλειστικά με φυτά. Σε αυτή την περίπτωση χρειαζόμαστε επιπλέον 869 φυτά. Συνολικά, θα πάμε σε 2819 φυτά. Έστω ότι κάνουμε συγκομιδή στα φυτά, για εμένα που νυστάζω νωρίς, 3 φορές την μέρα, έχοντας μεγάλα χωράφια και τα υπόλοιπα μικρά. Στην ειδική έκταση, και κρατώντας μέσα τα δέντρα και τα ζωάκια, θα παράγουμε σε αυτή την περίπτωση 134 φυτά ανά συγκομιδή. Για 5 φουλ μέρες απο 3 συγκομιδές, και μια επιπλέον που λογικά προλάβαμε οι περισσότεροι την πρώτη μέρα, θα φτάσουμε στα 2278 περίπου φυτά.
    Με τα παραπάνω, έφτασα στο συμπέρασμα οτι μάλλον μπορώ να προλάβω την φασολιά χωρίς να αγχωθώ, ακόμα κι αν μου τυχαίνει στα μίνι παιχνίδια μόνο το βασικό μπόνους. Το βασικότερο που θα χρειαστεί να προσέξω θα είναι να μην δώσω καταλάθος πιξελοκαρδούλα και υπερβεί κατά πολύ την απαιτούμενη αξία του βήματος :p

    Μέχρι την φασολιά το πλήθος των πιξελοκαρδούλων ανα βήμα θα είναι
    αξίαcount πιξ
    50001
    200004
    180004
    190004
    195004
    215005
    230005
    275006
    300007

    Καλή συνέχεια σε όλους!

    Edited, μετά την διόρθωση απο την κ.Snorkel. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει απαραίτητα να παραδώσουμε και καρπούς δέντρων! Χρειαζόμαστε 234 για τις 39 πιξελοκαρδούλες, οπότε αν μπορούμε να το καταφέρουμε απο το μίνι παιχνίδι, αξίζει να πάρουμε, σε δεύτερη προτεραιότητα, και το μπόνους των καρπών.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/10/23
    Αρέσει σε .sofaki., Megas_kokoriko, maria_palou και 7 σε άλλους.
  12. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    κι εγώ παίκτρια είμαι δεν είμαι συντονίστρια για να μπερδέψω τους συμπαίκτες. Ξέρετε πόσες φορές έχω μπερδευτεί κι εγώ από τους συμπαίκτες μου αλλά δε το έκανα θέμα? Η συζήτηση για το παιχνίδι είναι ο κατάλληλος χώρος για σχόλια και παρατηρήσεις. Δε νομίζω να γράφω σε λάθος μέρος. Χαίρομαι που δεν ισχύει αυτό με τους χρόνους αλλά οφείλω να το γράψω. Δε τα βγάζω από το μυαλό μου. Έχετε τα id και το έλεγχο όλων εδώ μέσα.
     
    Αρέσει στους GEPPO1 και vagelis1968.
  13. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Φυτεύεις και στα κεραμίδια;:p
    Αν φυτεύεις στην ειδική έκταση παίρνεις 134 φυτά ανά συγκομιδή. Οι υπολογισμοί σου είναι λάθος.
     
    Αρέσει στους kellyboukou και georgios_2_.
  14. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σας,
    με όλα τα ζωάκια και τα δέντρα στην ειδική έκταση και με
    30 μεγάλα χωράφια x 5 = 150
    1 μεσαίο χωράφι x 3 = 3
    -------
    Σύνολον 153 φυτά ανά συγκομιδή
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/10/23
    Αρέσει στον/ην GEPPO1.
  15. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Τα "καθαρά" φυτά είναι 134
     
    Αρέσει στον/ην kellyboukou.
  16. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    ''καθαρά φυτά" εννοείται 67 μικρά χωράφια x 2 = 134
    Το θεωρώ ασύμφορο από την στιγμή που μπορούμε να έχουμε στην ειδική έκταση ζώα και δέντρα εν εξελίξει και μεγάλα χωράφια για περισσότερη συγκομιδή.
     
    Αρέσει στον/ην nickoikono11.
  17. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Οτι μέγεθος χωράφια και να βάλεις, παίρνεις 134 φυτά καθαρά.

    Δεν μετράμε τα φυτά που θα ξαναφυτέψεις αλλά αυτά που είναι κέρδος. Εσύ υπολογίζεις και αυτά που θα ξαναφυτέψεις και όλοι οι υπολογισμοί σου βγάνουν λάθος.
     
  18. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Έχετε δίκιο,ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
     
  19. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Φαίνεται πράγματι πως μ αρέσει τόσο πολύ το φύτευμα που φυτεύω και στα κεραμίδια τελικά xD!
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :inlove:, γιατί τελικά ίσως να μην με παίρνει να είμαι τόσο χαλαρή όσο νόμιζα :p
     
    Αρέσει στον/ην -Snorkel-.
  20. Παυλής

    Παυλής Νέος ειδικός

    Καλημέρα σας .
    Πως ακριβώς δουλεύουν αυτοί οι επιταχιντές δεν έχω καταλάβει ,
    Εβαλα όσους είχα αλλά διαφορά δεν είδα , οτι χρόνους είχα πριν είχα και μετά .
    Είμαι τελικά και πολύ τούβλο να πούμε ;
    Καλή συνέχεια .
     
    Αρέσει στον/ην georgios_2_.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.