Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Η Εποχή της Ναυσιπλοϊας ΙΙ "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 15/8/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Η Εποχή της Ναυσιπλοϊας ΙΙ "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Η-εποχή-της-Ναυσιπλοΐας-ΙΙ.35904/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Η-εποχή-της-Ναυσιπλοΐας-ΙΙ.35903/


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
  2. ΧΑΜΧΑΜΖΥΓΟΣ

    ΧΑΜΧΑΜΖΥΓΟΣ Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλημέρα δε ξέρω τι γίνεται αλλά το event δίνει 519 γραναζονομίσματα και για τη φασολιά και τα διακοσμητικά της μόνο χρειάζονται 675.
    ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ;;;;
     
  3. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ο ποιητής θέλει να πει οτι απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα και επίσης ο ποιητής θέλει να πει οτι τα τελευταία βήματα είναι επαναλαμβανόμενα και μπορείς να πάρεις περισσότερα γραναζονομίσματα.
     
  4. ΧΑΜΧΑΜΖΥΓΟΣ

    ΧΑΜΧΑΜΖΥΓΟΣ Ανερχόμενος συντάκτης

    Ευχαριστώ πολύ δεν το είχα προσέξει
    Χρόνια πολλά
     
  5. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Προχωρημένος

    Το δρώμενο είναι από το χειρότερο που έχει υπάρξει ποτέ νομίζω και θα να αναφέρω τους λόγους παρακάτω
    • Αρχικά κάποιος για να μπορεί να συμμετέχει στο δρώμενο χρειάζεται να είναι πάνω από 58 λεβελ ώστε να ξεκλειδώσει τις χελώνες και να μπορεί να παράγει η να αγοράσει σκειτμπορντ
    •Στάβλο πασχαλίτσα επίσης μόνο να τον τυχεις μπορείς από μυστηριώδεις στάβλους άρα αναγκαστικά πρέπει να τις αγοράσεις
    • Θα πρέπει να έχεις ξεκλειδώσει το Bahamerama που χρειάζεσαι καμία 70 αστεράκια για να το ξεκλειδώσεις και μετά χρειάζεσαι ένα σωρό μπανάνες για να ξεκλειδώσεις τους ελέφαντες και τα καβούρια
    • Αν δεν έχει κάποιος στάβλο για αράχνες θα πρέπει να αγοράζει τα ζώα αναγκαστικά η να φτιάξει στην πανσέληνο
    • επίσης οι ποσότητες που απαιτούνται σε ζώα είναι υπερβολικά πολλές αν αναλογιστούμε ότι το εβεντ μας ανακοινώθηκε 1 μέρα πριν
    • ήδη οι τιμές σε αυτά τα ζώα έχουν αυξηθεί υπερβολικά στην αγορά
    •Ακόμα και για την φασόλια να παίξεις δεν φτάνουν τα γρανάζια αν ολοκληρώσεις όλα τα λιμάνια οπότε πρέπει να ξανά κάνεις κάποιο τελευταίο βήμα που θέλει 75 ζωάκια


    Με λιγα λογια ειναι ενα δρωμενο που προοριζεται για φαρμες με μεγαλες αποθηκες σε προιοντα και ζωα ακομα και εγω που ειμαι 131 λεβελ αυτό το εβεντ είναι πολύ δύσκολο να το ολοκληρώσω πόσο μάλλον για πιο μικρά επίπεδα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/8/23
    Αρέσει σε nota.dim1802, elena101960, Lina123 και 6 σε άλλους.
  6. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σας,
    κατά την γνώμη μου ένα πολύ απαιτητικό δρώμενο που απευθύνεται στα πολύ υψηλά επίπεδα με αποτέλεσμα τα μικρότερα επίπεδα να ατενίζουν μόνο την γαλάζια λίμνη χωρίς να έχουν έστω την δυνατότητα να αγοράσουν.
    Ενδεικτικά η μία πασχαλίτσα στη δική μου λαϊκή τιμάται πάνω από ένα εκατομμύριο και αυτή την στιγμή έχουν εξαντληθεί.
    Είμαι 117 επίπεδο και δεν θα μπορέσω να ασχοληθώ με το δρώμενο,διότι μου λείπουν τα ζητούμενα.
    Εύχομαι καλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν και στα μικρότερα επίπεδα να μην απελπίζονται,θα έρθουν και άλλα δρώμενα που θα μπορέσουν να διεκπεραιώσουν.
    Να είστε όλοι καλά,καλή συνέχεια!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/8/23
    Αρέσει σε crazyfarma, Lina123, αμφιθεα και 6 σε άλλους.
  7. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους,καλη παναγια ευχομαι σε σας και στα αγαπημενα σας προσωπα!!Οσοι διαθετουν το σεντουκι ''Σεντουκι με καλουδια 2016''σιγουρα εχουν πασχαλιτσες,χωρις να εχουν βαλει ουτε ενα σταβλο!!Τωρα οσοι δεν ειδαν τι γινοταν στην αγορα πριν τις συχνες ερωτησεις και μετα απο αυτες που βλεπαμε τις πασχαλιτσες να εξαφανιζονται σιγα-σιγα..ακομη στη δικη μου λαικη εξαφανισμενες ειναιxD γιατι ορισμενοι περιμενουν να ανεβει ψηλα η τιμη,απλα περιμενετε.Φυτευετε το φυτο και εχεται υπομονη μην παραδωσετε...οι τιμες θα πεσουν.Τωρα οσοι δεν εχουν χρηματα μπορουν να φτιαξουν τσατνι και να πουλησουν η να ανοιξουν σεντουκια που τα δινουν και ειναι αρκετα....Σε λιγο η κοπρια θα φτασει στο θεο :Dαλλο ενα μεσο για να βγαλετε αμεσα χρηματα και τοσα αλλα..!!Ειναι ενα δρωμενο ευχαριστο που ειναι με ισους ορους για ολους μας.. εχει πολυ καλη φασολια κατα την ταπεινη μου γνωμη...Σημασια εχει ο τροπος που θα σκεφτεις να το βγαλεις!!Καλο βραδυ σε ολους,καλη συνεχεια!!
     
    Αρέσει σε Lina123, Dr.Kelly, dafro123 και 6 σε άλλους.
  8. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους, για εμένα αυτό είναι ένα μάλλον κακό δρώμενο από την άποψη ότι ζητάει πολλά και δίνει πολύ λίγα. Η φασολιά χωρίς π.ε με δυο σεντούκια αδιάφορα. Ίσως ενδιαφέρει όσους έχουν ενεργά εργαστήρια. Ο μόνος λόγος που θα ασχοληθώ μαζί του είναι οτι γίνεται στον ειδική έκταση και δεν απασχολεί την φάρμα μου.
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, elena101960, Lina123 και 7 σε άλλους.
  9. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στην αγροτιά και σε όλη την παρέα.. επειδή είδα την αναστάτωση που έφερε αυτό το δρώμενο είπα να κάτσω να κάνω μία καταμέτρηση να ξέρουμε ακριβώς τι ζητάει
    Λιμάνι 1
    1369 φαλακρό κυπαρίσσι
    120 καλάθια
    235 καβούρια

    Λιμάνι 2
    3.300 τούβλα
    465 χρώμα
    225 πασχαλίτσες

    Λιμάνι 3
    20 καραβόπανα
    40 κορμοί δέντρων
    215 αράχνες

    Λιμάνι 4
    5 κατάρτια
    30 skateboard
    225 ελέφαντες

    Υπερβολικά πολλά τα ζώα και φυσικά καμία πιθανότητα για τα μικρά επίπεδα.. ακόμα και για μας που είμαστε μεγάλα επίπεδα οι απαιτήσεις είναι υπερβολικές.. η φασολιά είναι αμφιλεγόμενη και τα δώρα κοινότυπα.. προσωπικά δεν βλέπω κανένα κίνητρο για να παίξω σε αυτό το δρώμενο παρότι έχω όλα τα απαιτούμενα ζώα.. ίσως παίξω λίγο το λιμάνι 1 για να πάρω μερικούς εορταστικούς πόντους μέχρι εκεί.. νομίζω ένα από τα δρώμενα που δεν θα θέλουμε να ξαναδούμε ποτέ... Καλή επιτυχία σε όσους παίξουν..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/8/23
    Αρέσει σε Παυλής, nota.dim1802, elena101960 και 15 σε άλλους.
  10. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Σε ένα ποίημα η δική μου γνώμη:music:

    Έκανα μια γύρα στη λαική τώρα το θερινό βραδάκι που πέφτουν οι τιμές των αξιώσεων...
    Τρεμάμενες οι φωνές των χωριατοπούλων, ιδίως των νεοφερμένων, χλομιασμένα κοιτάζοντας τις τιμές των φτερωτών αρθρόποδων και των λοιπών τριχωτών ζώων.
    Μόνο στα προβοσκιδοειδή έπεσε λίγο η τιμή..Φαίνεται πτώχευσε το ελεφαντόδοντο..
    Τι να πει κανείς για τα λιμάνια και τα απαιτούμενα..
    80 μύρια έφαγα σε κόκκινες καλλίπυγους φτερωτές αγάπες και σε δαγκάνες πρώτης τάξεως εστιατορίου..
    Δεν ξέρω αν άξιζε μα τα καραβόπανα πρέπει να φτιάξω..
    Βίρα τις άγγυρες και όρτσα τα πανιά λοιπόν και όπου ο άνεμος φυσήξει;).
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, Megas_kokoriko, Lina123 και 13 σε άλλους.
  11. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Καλημέρα σε όλους!
    Αυτή τη φορά έχουμε να αντιμετωπίσουμε ένα πολύ απαιτητικό δρώμενο, που όμως έχει πολύ καλή φασολιά για όσους δεν έχουν ολοκληρώσει τις αποστολές με τα προϊόντα, δηλαδή ακριβώς για όσους θα βοηθούσε να το ολοκληρώσουν.
    Είναι δύσκολο να μαζευτούν οι αράχνες, και είναι ακόμα δυσκολότερο να μαζευτούν οι πασχαλίτσες. Για όσους είναι σαν κι εμένα και δεν έχουν φωλιά πασχαλίτσας, υπάρχει η αποστολή Αντιπατητικά μαθήματα, που στην 3η αποστολή δίνει φωλιά. Φυσικά τώρα είναι κάπως αργά για αυτή την πληροφορία, ωστόσο ίσως κάποιος βοηθηθεί...
    Παρότι φαίνεται ότι δεν βγαίνει το δρώμενο, θα παραμείνω σε διάθεση διακοπών και χαλαρά θα το φτάσω όπου πάει. Καλή τύχη σε όσους το παλέψουν!
     
    Αρέσει σε 66romanou, elena101960, Lina123 και 11 σε άλλους.
  12. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλημερα σε ολους:D!!Ποτε δεν ειναι αργα για μια πληροφορια σε οτι αφορα το παιχνιδι!!Σε ευχαριστουμε πολυ!!
     
    Αρέσει σε 66romanou, nota.dim1802, GEPPO1 και 9 σε άλλους.
  13. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα στην παρεα!
    Δυστυχως θα συμφωνησω με ολους που βρισκουν παρα πολυ απαιτητικο το δρωμενο, συμμετεχω απο συνηθεια αλλα με βαρια καρδια.
    Θελω ομως να ρωτησω τι κερδιζει η εταιρια με ενα τετοιο δρωμενο;
    α. Σουπερ λιπασματα και ζωζωκες δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αρα κι η εταιρια δεν εχει την ευκαιρια να πουλησει.
    β. Μετα απο σχεδον 1 μηνα κυβενοεπιθεσεις με ταλαιπωριες των παικτων μαζι με μεγαλες χασουρες, των συντονιστων αλλα και οι τεχνικοι της εχουν περασει και περνουν "του λιναριου τα παθη" για να δουλευει το παιχνιδι, που εκτος αυτου του προβληματος υπαρχουν ακομη αλυτα διαφορα bags και προβληματα.
    Το μονο που πετυχαν ειναι "δυσαρεστημενοι;" πελατες και τις τρελλες τιμες των λαϊκων.
    Εστω μια εβδομαδα χωρις δρωμενα μεσα στον Αυγουστο ποιον θα εβλαπτε; Πιστευω ολοι μας ή εστω οι περισσοτεροι θα παιρναμε μια ανασα.
    Καλη συνεχεια φαρμερο-ταλαιπωρα πλασματακια μου :inlove:
     
    Αρέσει σε 66romanou, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, panior και 15 σε άλλους.
  14. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Γεια σας και χρόνια πολλά σας! όσοι δε συμμετέχουν,μπορούν να σπερνοθερίζουν για να μαζέψουν εργαλεία.
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, crazyfarma, GEPPO1 και 6 σε άλλους.
  15. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα,γνωρίζουμε ότι για να ανοίξουν την βιοτεχνική περιοχή(αναφέρομαι στα μικρότερα επίπεδα)και να φτάσουν στο επίπεδο 4 για να παράγουν τσάτνι χρειάζεται αγώνας δρόμου.Άντε και τα κατάφεραν και έχουν την δυνατότητα αυτή.
    Γιατί να το πουλήσουν από την στιγμή που δεν υπάρχει αγοραστική ζήτηση όταν στο δρώμενο δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν βιοτεχνικά προϊόντα?
    Πόσα σεντούκια με καλούδια του 2016 έχουν έτσι ώστε να πετάξουν 225 πασχαλίτσες εκτός όλων των άλλων ζώων που απαιτεί που ακόμα και τα υψηλά επίπεδα όπως αναφέρθηκε ανωτέρω δεν έχουν την δυνατότητα να προσφέρουν?
    'Αντε και περιμένουμε υπομονετικά να πέσουν οι τιμές ενώ γνωρίζουμε ότι σε τέτοια δρώμενα ακόμα και η χαμηλή τιμή κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα.Τι κάνουμε?Απολύτως τίποτα γιατί δεν έχουμε την δυνατότητα της απόκτησης.
    Με αυτές τις συνθήκες και τις ανωτέρω αναφερθείσες από συναγρότες/σες όποιο τρόπο και να χρησιμοποιήσεις το δρώμενο δεν βγαίνει.
    Εν κατακλείδι <<Δώρον άδωρον>>.
    Είναι δρώμενο για πολύ υψηλά επίπεδα που έχουν τα απαιτούμενα και φυσικά την αγοραστική ικανότητα.
    Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/8/23
    Αρέσει σε 66romanou, Marinaloren, jimthrilosgate7 και 4 σε άλλους.
  16. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Καλησπέρα.
    Η συμπαίκτρια το αναφέρει γιατί είναι ένας τρόπος να βγάλεις λεφτά και συμφωνώ μαζί της.
    Όλοι χρειάζονται το τσατνυ, ακόμα και αν το δρώμενο τώρα δεν απαιτεί βιοτεχνικά προιόντα. Το νησί είναι εύκαιρο για φύτεμα , η πανσέληνος ήταν ανοικτή και οι εκτάσεις της φάρμας το ίδιο, οπότε δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ότι κάποιος παίκτης δεν θα χρειαστεί τσατνι.
    Επίσης σωστά αναφέρει ότι έχουμε πολλά σεντούκια που το δίνουν.
    Εγώ είμαι 244 επίπεδο στη φάρμα και δεν έχω φτιάξει ποτέ τσατνι. Ποτέ όμως! Ίσως φταίει ότι ξεκίνησα να παίζω το 2020 και δεν έχω τη συνταγή, αλλά είτε αγόραζα είτε μου έστελναν κάποιοι συμπαίκτες σαν δώρο καθημερινά. Τώρα έχω στη διάθεσή μου αρκετά και αυτά προέρχονται από τα σεντούκια που μας τα παρέχουν πολύ απλόχερα, όπως σωστά ανέφερε και η συμπαίκτρια πάνω.
    Συμφωνώ απόλυτα ότι το δρώμενο δεν βγαίνει αν δεν έχεις τα απαραίτητα, αλλά πιστεύω πως είναι η αφορμή να δούμε το παιχνίδι αλλιώς και να κάνουμε την προετοιμασία που πρέπει - και το πρέπει θα το βάλω σε εισαγωγικά - για τυχόν επερχόμενα δρώμενα.
    Επίσης , δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι και πως παίζεις το παιχνίδι, αλλά θα σου δώσω ένα παράδειγμα για το πώς έπαιξα εγώ στο συγκεκριμένο δρώμενο.
    Όταν βγήκαν οι συχνές ερωτήσεις και είδα τις ποσότητες στην πασχαλίτσα έμεινα γιατί δεν είχα πολλές. Οπότε ο μονόδρομος ήταν ένας. Να τις φτιάξω.
    Ενεργοποίησα λοιπόν τα 5 ψεκασματα, όλες τις φασολιες που δίνουν συν ένα στα ζώα, τους ακριδάκηδες, τα σωστά μπόνους (100% εσόδων ζώων , συνολικών εσόδων κοκ) κάποια κατοικίδια και ορισμένα διακοσμητικά και έτσι μάζεψα αρκετά ζωάκια. Ομοίως για τις αράχνες και τα καβούρια.
    Και αυτό που θέλω να πω είναι πως το παιχνίδι πλέον έχει γίνει τόσο απλόχερο που πολλές φορές η λύση είναι μπροστά μας.
    Επίσης, ένας άλλος τρόπος να βγάλεις έγκαιρα κάποια ζώα είναι να βάλεις όσους στάβλους έχεις (αν και αυτοί δεν είναι πολλοί. Ελάχιστοι αγρότες έχουν πολλούς στη διάθεσή τους λόγω του ότι είναι σπάνιοι) και να χρησιμοποιήσεις μπόνους όπως η μείωση χρόνου, η μεγαλύτερη συγκομιδή και να τους ταΐσεις με σούπερ τροφή. Από όσο θυμάμαι υπάρχει και φασόλια που αυξάνει την απόδοση της σ. Τροφής , οπότε ακόμα καλύτερα.
    Ελπίζω κάπως να βοήθησα και εύχομαι ο καθένας να βρει τον τρόπο του για να κάνει το καλύτερο που μπορεί στη φάρμα του.
    Καλή επιτυχία σε όλους! :):)
     
  17. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα,αναφέρθηκα κυρίως στα μικρότερα επίπεδα που δεν έχουν να παράγουν,δεν έχουν να πουλήσουν,δεν έχουν στην κατοχή τους σπάνιους στάβλους και πολλά άλλα με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένα να κάθονται με σταυρωμένα χέρια.
    Είσαι σε πολύ υψηλό επίπεδο,έχεις τα απαιτούμενα και μπορείς να το διαχειριστείς.
    Είμαι 118 επίπεδο δεν έχω τίποτα από τα ζητούμενα και δεν μπορώ να το διεκπεραιώσω.
    Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/8/23
    Αρέσει στους Marinaloren, jimixatz, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  18. danesia70

    danesia70 Ενεργός συντάκτης

    καλημέρα αγαπητοι συναγρότες.

    τι ειναι τα 5 ψεκάσματα?

    ευχαριστώ πολύ
     
  19. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλημέραα
    Πρόκειται για το διακοσμητικό ''ψέκασμα λουλουδιών'', το οποίο έχεις τη δυνατότητα να αποκτήσεις από πίκολο. Αν συγκεντρώσεις 5 και τα θερίσεις όλα μαζί, επειδή το διακοσμητικό δίνει μείωση του χρόνου παραγωγής των στάβλων κατά 20%, αυτό σημαίνει ότι με 5 στη διάθεση σου εκμηδενίζεις το χρόνο παραγωγής και έτσι θερίζεις συνέχεια στάβλους βάζοντας απλά τη τροφή. Έτσι, μαζεύεις εύκολα ζωάκια και δεν χρειάζεται να περιμένεις.;)
     
    Αρέσει σε ΝΕΦΕΛΗ9, Marinaloren, misirli και 3 σε άλλους.
  20. vickymou

    vickymou Κόμης

    ειχα αρκετες πασχαλιτσες,ετσι επαιξα το 5ο βημα ξανα και ξανα αλλά........δεν δινει γρασονομισματα
     
    Αρέσει σε Marinaloren, misirli, Παυλής και 2 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.