Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Η Άλις στη χώρα της κωλοτούμπας

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 29/1/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για το δρώμενο
    Η Άλις στη χώρα της κωλοτούμπας
    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Η-Άλις-στη-χώρα-της-κωλοτούμπας.28234/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Η-Άλις-στη-χώρα-της-κωλοτούμπας.28233/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση
    [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  2. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολα τα αγροτοπουλα !!!!
    Καλως τα μας!!!! Θελαμε σε ολους τους χωρους φυτεματα;;; :):p
    Αν τα υπολογισα σωστα , ας κανει και καποιος αλλος μια επαληθευση, για να ολοκληρωθει το δρωμενο Θα χρειαστουν συνολικα
    30.060 καλαμια πεδιλων -φυτο- 5:30ωρων φυτευουμε σε βασικη, λιβαδι και δασος
    750 γαντια σκι μονο απο λιβαδι
    720 γυαλια σκι μονο απο βασικη
    580 μπαστουνια σκι μονο απο δασος
    αναδυωμενα απο ολα φυτα/δεντρα/σταβλους εργαστηρια
    και
    400 εισητηρια που θα τα παιρνουμε απο τους αυτοματους πωλητες , 5 εισητηρια καθε 3 ωρες, εφ'οσον ξεκλειδωσουμε τους χιονανθρωπους με τα αντιστοιχου χρωματος φτυαρια. Οι χιονανθρωποι βρισκονται μπροστα απο τους αυτοματους πωλητες.
    Συμπληρωνω εισητηρια παιρνουμε και 15 απο την ζωνη 1= (στις εργασιες 11,21,24) και 15 απο την ζωνη 2 =(εργασιες 2,27)

    Για την φασολια πρεπει να κανουμε στη Ζωνη 1 εως και την εργασια 12 και στη Ζωνη 2 εως και την εργασια 28, δηλ.την προτελευταια.
    Θα χρειαστουμε
    26.370 φυτα
    650 γαντια
    600 γυαλια
    490 μπαστουνια

    Τα εισητηρια θα τα χρειαστουμε μονο στη Ζωνη 3

    Οπως και να το δουμε τα φυτα ειναι παρα πολλα, το φυτο ειναι ολιγοωρο κι αυτο σημαινει οτι αν θελουμε να το τελειωσουμε πρεπει να μη χασουμε ουτε ενα θερισμα και να ειμαστε πανω στον υπολογιστη συνεχως, ισως χρειαστουν και αρκετα λιπασματα.
    Ακομη κι αν δεν κανουμε την 3η ζωνη βρισκω πολλα τα φυτα :oops:
    Καλη επιτυχια σε ολους που θα το ξεκινησουν.:inlove:

    (τα επι μερους δωρα ουτε που τα κοιταξα, μονο οτι στην 3η Ζωνη εχει τα καλα δωρακια που τα κινηγουσαμε οι περισσοτεροι :cry:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 29/1/20
    Αρέσει σε Panagiotiis, chara1955, *mava* και 24 σε άλλους.
  3. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    πολύ σωστά τα υπολόγισες αμβιθέα μου.... πολλά φυτά. πολλά αναδυόμενα.... κανένα κουπόνι βοηθών... δωράκια καλούτσικα... αμαν πια με τους εορταστικούς πόντους, θέλουμε δεν θέλουμε πρέπει να παίξουμε.... η φασολιά αρκετά καλή.. αλλα ενεργοποιειται ανα 38 ώρες.. φύτεψα απο τώρα 24ωρα φυτά για τα αναδυόμενα... δεν ξετρελάθηκα... αλλά το βρήκα πρωτότυπο.. καλή επιτυχία
     
    Αρέσει σε thena, Nantia123, ioanna6929 και 7 σε άλλους.
  4. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλησπερα ακομη μια φασολια που εχει τα χαλια της ημαρτον ποση τσιγκουνια πλεον ν αντεξει κανεις λες και δεν υπαρχει κατι αλλο να δινει 1 κουπονι βοηθων η εστω ενα φιορινι.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, ioanna6929, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  5. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Γεια σας κοριτσια!!!
    συμφωνω απολυτα και με τις δυο σας.
    Περιμενω κι εγω 1 φασολια να δινει ενα κουπονι, εστω και μια φορα την εβδομαδα, οσο για τους ποντους τους γιορτινους ουτε που τους προσεχω πια, εχω και κατι μαρκες που καθονται αφου ενεργοποιουνται αμεσως....ποτε να βαλω εκεινους τους σταβλους για να παρω το +1;;;
     
    Αρέσει σε poi94, -sia1971-, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  6. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Χαίρετε! Πάλι δρώμενο με επίπεδα και λαβύρινθο, θα μπερδευτούμε πάλι.. :oops: Ήθελα κάτι πιο χαλαρό μετά από τόσα δρώμενα και γιορτές. Αρκετά τα φυτά και πολλά τα αναδυόμενα, ελπίζω να βγαίνουν εύκολα. Ωραία τα δωράκια (φτέρη, τσιντσιλά, σεντούκι με φιορίνια κτλ.) και οι 9.600 πόντοι για τη γιορτή (γι'αυτούς που ασχολούνται)! Η φασολιά είναι πάρα πολύ καλή, θα ήθελα μόνο να ήταν ανά 24 ώρες όπως η φασολιά του λαβύρινθου που επίσης δίνει 5% περισσότερες πιθανότητες για αναδυόμενα, κι ας είναι μόνο για 1 ώρα.
    Τα εισιτήρια από τους αυτόματους πωλητές δεν κατάλαβα ακριβώς πως θα τα παίρνουμε. Θα πηγαίνουμε ανά 3ωρο να τους πατάμε έναν έναν στην κάθε ζώνη? :sleepy: Πάντως τα 400 που ζητάει νομίζω θα μαζευτούν σε 2-3 μέρες αν τα μαζεύουμε μετά από κάθε μάζεμα φυτών.
     
    Αρέσει σε vachl1, GEPPO1, kalliopipali και 8 σε άλλους.
  7. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπερα φιλοι μου ..:D
    Καινουριο δρωμενο και θα συμφωνησω κι εγω οτι ζηταει πααααααρα πολλα φυτα ..Και τα αναδυομενα ειναι αρκετα και θα βγαινουν σε 3 διαφορετικες εκτασεις ,3 διαφορετικα αναδυομενα, γεγονος που το κανει πολυπλοκο ..
    Τα δωρακια ειναι συμπαθητικα και η φασολια ειναι καλη και επισης θα συμφωνησω οτι θα επρεπε να ειναι 24ωρη για να μπορουμε να
    εκμεταλευτουμε στο επακρον τα οφελη της..
    Οι εορταστικοι ποντοι σιγουρα ειναι ενα δελεαρ για οσους απο μας κυνηγαμε την ''γιορτη''..
    Θα περιμενω να ξεκινησει, για να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη..
    Προς το παρον βαζουμε σε ολους τους χωρους ,πολυωρα φυτα..
    Καλη επιτυχια σε ολους μας..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, GEPPO1, 66romanou και 7 σε άλλους.
  8. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Θα συμφωνησω με τη smaro94 οτι η φασολια ειναι ....... τσιγκουνικη!!!! Δυστυχως τωρα τελευταια οι φασολιες μου ειναι παγερα αδιαφορες, ασχετα αν συμμετεχω στα δρωμενα!!!!! Ευχαριστουμε για τους υπολογισμους!!!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 11 σε άλλους.
  9. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Χαρά στο κουράγιο σου Αμφιθέα!!Αυτό το Σαβ/κο θα πάω για σκι στις Άλπεις ,καλή επιτυχία σε όλους σας!
     
    Αρέσει σε GEPPO1, αμφιθεα, -sia1971- και 6 σε άλλους.
  10. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    στην ζωνη 1 το πεδιο νουμερο 6 νμζ που λεει προσβαση σε περιορισμένη περιοχη εννοεί την ζωνη 2?
     
  11. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ναι, εννοεί την πρόσβαση στη ζώνη 2.
     
    Αρέσει στους vagelis1968, -sia1971- και Panagiotiis.
  12. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Ναι, ακριβως ετσι ειναι. Για να πας στην Ζωνη 2 πρεπει να εχει περασει πριν κι απ το νουμερο 20 (πουζηταει 960 καλαμια πεδιλων) για να εχεις το κιτρινο ψαλιδι που θα σε αφησει , κοβωντας τις κορδελες και να εχεις και 80 γυαλια σκι που θα σου ζητησει το νουμερο 6.
    Μετα απο ολα αυτα, εισαι ελευθερος να πας στη Ζωνη 2!
     
  13. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    σας ευχαριστωωωωω
     
  14. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Νομίζω ότι θα με δυσκολέψουν τα "γάντια του σκι" και αυτό γιατί στο άγριο λιβάδι έχω μόνο φυτά δρώμενου. Στο ξέφωτο του δάσους έχω βάλει ζωοκομεία και μου δίνουν αρκετά αναδυόμενα ενώ στις μάσκες δεν έχω πρόβλημα γιατί και μαγικά δένδρα έχω και μου δίνουν οι γείτονες. Μάλλον στο λιβάδι θα αρχίσω πολύωρα φυτά... δε βλέπω άλλη λύση...
     
    Αρέσει σε vagelis1968, Dr.Kelly, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  15. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Αν εχεις τη φασολια <το φαινομενο των μουρων>, μειωνει 15% το χρονο στο κοκκινο βατομουρο που εχει αρχικο χρονο 17:48΄, κι αν χρησιμοποιησεις και βιοτεχνικα που μειωνουν το χρονο σε αλλα φυτα, ο χρονος με νερακι μονο κατεβαινει περιπου στις 9 ή 10 ωρες και οποτε το χρησιμοποιησω μου δινει αρκετα αναδυωμενα. Αν εχεις και εξευγενισμο; μπορει να κατεβει και ως τις 7ωρες.
     
  16. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    αυτα τα μπαστουνια του σκι με εχουν παιδεψει παρα πολυ. με το ζορι βγαινουν. ποιο φυτο πολυωρο να βαλω; ειμαι 85 επιπεδο.
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  17. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Mπορεις να βαλεις σικαλη και γαρυφαλλο.. Με νερο, λιπασμα και βιοτεχνικα θα μειωθει παρα πολυ ο χρονος τους..
     
    Αρέσει στους panotrexalas, -sia1971- και Panagiotiis.
  18. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    ωραια ευχαριστω:D:D, γιατι δεν παει αλλο μενω πισω εξαιτιας αυτων!
     
    Αρέσει στους skias10 και -sia1971-.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    τα καλύτερα φυτα κατα την γνώμη μου για να πάρετε πολλά αναδυομενα, ειναι το εξευγενισμένο γαρύφαλλο και τριαντάφυλλο...
    δοκίμασε τα παναγιωτη αν τα εχεις εξευγενίσει.. αν όχι εξευγένησε τα για το μέλλον..
    πάντως με δυσκολία βγαίνουν τα αναδυόμενα.. θέλει ένα κλικ παραπάνω... καλό μηνα σε όλους
     
  20. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα φιλοι μου..:D
    Θα συμφωνησω κι εγω οτι η ροη των αναδυομενων ειναι μικρη..Αναγκαζομαστε να αφηνουμε στην ακρη τα φυτα του δρωμενου,
    για να φυτευουμε πολυωρα, ωστε να βγαλουμε περισσοτερα αναδυομενα και ετσι χανουμε πολυτιμο χρονο..:oops:
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.