Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Ημέρα Γκαράζ "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 24/8/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Ημέρα Γκαράζ "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ημέρα-γκαράζ.32215/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Ημέρα-γκαράζ.32214/


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG] [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
  2. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα σε όλους!!
    Είχαμε καιρό να δούμε δρώμενο στην ειδική έκταση.:D Εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα δρώμενα εκεί διότι όλοι οι παίκτες ανεξαρτήτου αποθέματος, επιπέδου κτλ. είμαστε ισάξιοι, αφού τα γνώστα βοηθήματα του δρώμενου (ΣΛ, Ζωζώκες, μπόνους, τσάτνυ κτλ.) δεν έχουν καμία επίδραση!!

    Για τα φυτά θα χρειαστούμε τις εξής ποσότητες:
    Α. 1,360 Γραναζόφυτα (Διάρκεια: 6:00 ώρες). Στην εξής ποσότητα έχω συμπεριλάβει τα 80 φυτά που μας ζητούνται για να προμηθευτούμε το φυτό Κλειδομπαμπού.
    Β. 550 Κλειδομπαμπού (Διάρκεια: 8:00 ώρες).

    Τα Πίκολο από το κατάστημα είναι δέλεαρ κι θα τα κυνηγήσω. Για να τα προμηθευτούμε θα χρειαστούμε περισσότερες ποσότητες φυτών, καθώς τα αστερονομίσματα αποκτώνται όταν παραδώσουμε φυτά. Άρα οι προστιθέμενες ποσότητες των φυτών που απαιτούνται είναι :
    Α. 625 Κλειδομπαμπού
    Β. 1,000 Γραναζόφυτα
    και έτσι πήραμε τα 250 Αστερονομίσματα.

    Θα περίμενα να παίρναμε περισσότερα αστερονομίσματα ώστε να αγοράσουμε περισσότερες αμοιβές από το κατάστημα. Επίσης, τα διακοσμητικά δεν ξέρω αν είναι "καλό" δώρο. Θα δίνουν πολλά ΠΕ?? Ας το αφήσω στους πιο έμπειρους παίκτες να μας πουν..

    Ζητώ συγγνώμη για τυχόν λάθη. Κάθε διόρθωση δεκτή!
    Καλή επιτυχία σε όλους! ;)
     
    Αρέσει σε martha72, ΝΕΦΕΛΗ9, NOTHS58 και 33 σε άλλους.
  3. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα κι απο μενα !!!Καλη Τριτη με υγεια !!!
    Ευχαριστουμε Παναγιωτη μου για τις αναλυσεις σου. Ειναι πολυ διαφωτιστικες.
    Εγω, εχω να προσθεσω ,οτι ενω ειναι καλες οι ανταμοιβες του καταστηματος, τα αστερονομισματα μου φαινονται λιγα.
    Τι να κανω τα δωρακια ,αν δεν μπορω να τα αποκτησω;; Αν επιθυμουμαι για παραδειγμα ,να παρουμε τα 2 πικολακια,
    μας περισσευουν 50 αστερονομισματα.(Διορθωστε με αν κανω λαθος).Τι να πρωτοπαρουμε με αυτα ;;
    Οτι και να επιλεξουμε παλι λιγα θα ειναι ,σε σχεση παντα με την πληθωρα των πραγματων που εχουν μπει στο καταστημα.
    Εκφραζω την ταπεινη προσωπικη μου αποψη.
    Αρα το συμπερασμα ειναι ,οτι θα παιξω με μιση καρδια.
    Καλη συνεχεια σε ολους.
    Φιλικα Βικυ:inlove:
     
    Αρέσει σε martha72, NOTHS58, ioanna6929 και 15 σε άλλους.
  4. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλησπέρα. Ωραίο δρώμενο φαίνεται με μια πρώτη ματιά, αλλά νομίζω κι εγώ ότι τα αστερονομίσματα είναι πολύ περιορισμένα. Κρίμα να έχουμε τόσο ωραίο κατάστημα και να μην μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε πλήρως. Σε άλλα παιχνίδια που παίζω σε κάθε δρώμενο με τέτοια σχεδίαση είναι αυτονόητο ότι όποιος το ολοκληρώσει θα μπορέσει να εξαργυρώσει όλες τις αμοιβές στο κατάστημα. Δεν ξέρω τι πάει λάθος με το farmerama.... Επίσης, τα διακοσμητικά στο τέλος όταν τα είδα σκέφτηκα "Ναι, τι? Στην αποθήκη κι αυτά..", αν έδιναν ένα μπόνους, κάνα σεντουκάκι θα ήταν πολύ καλύτερα, και θα αντικαθιστούσε την έλλειψη φασολιάς.

    Καλή συνέχεια :music:
     
    Αρέσει σε martha72, kitsena, NOTHS58 και 14 σε άλλους.
  5. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Αν ήταν παιχνίδι σε κανονικές εκτάσεις ίσως να μην το έπαιζα, αλλά λόγω του ότι είναι στην ειδική έκταση θα παίξω. Τα αστερονομίσματα με το παιχνίδι είναι πράγματι πολύ λίγα, αλλά για όποιον θέλει και μπορεί , υπάρχουν και τα καλάθια που στο συγκεκριμένο παιχνίδι πιστεύω ότι θα κάνουν θραύση. Επίσης χαίρομαι που δεν έχει αναδυόμενα. Αυτό που με στεναχωρεί όμως είναι τα ειδικά έπαθλα που θα κάτσουν στον πάγκο ή αν είναι πιο τυχερά σε καμιά φασολιά. Αν γινόταν να είναι με περισσότερα ΠΕ/ΤΠΕ, τουλάχιστον με τετραψήφιο νούμερο? Ευχαριστούμε τον Παναγιώτη για τους υπολογισμούς. Καλο παιχνίδι να έχουμε και καλή επιτυχία σε όλους.
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, ioanna6929, Megas_kokoriko και 12 σε άλλους.
  6. sirtakis

    sirtakis Νέος ειδικός

    ένα δρώμενο , για παρουσία 24 ωρών , στον υπολογιστή . για να πάρεις κάποια αξιόλογα δώρα . οι εθισμένοι όπως εγώ . θα προσπαθήσουν να το δουν με σοβαρότητα .
     
    Αρέσει σε -sia1971-, ioanna6929, soyla74 και 5 σε άλλους.
  7. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα.. ένα δρώμενο που θα μπορούσε να ηταν πολύ όμορφο και ενδιαφέρων αλλά ατυχήσαμε... τα διακοσμητικά άχρηστα (για εμένα τουλάχιστον), τα επι μέρους δωράκια πολύ καλά... τα δώρα στο κατάστημα άχρηστα κι αυτά, αφού δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε.. φυσικά σχεδόν όλοι θα πάρουμε τα πικολάκια απο το κατάστημα και τα υπόλοιπα άντε γειά... για όσους δεν το αντιλαμβάνονται ωραίο είναι ένα δρώμενο όταν είναι εφικτό...όταν τα δώρα είναι τόσο ωραία αλλά δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε, τότε το δρώμενο χάνει την αξία του.. έχουμε δει πολλά τέτοια δρώμενα τον τελευταίο καιρό δυστυχώς.. όπως και να χει καλή διασκέδαση.. ευχαριστούμε τον Παναγιώτη για τους υπολογισμούς
     
    Αρέσει σε toula25, martha72, kitsena και 12 σε άλλους.
  8. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Όλες οι απαντήσεις των αποριών μας, υπάρχουν στα καλάθια αγοράς. Αγοράζοντας τα έναντι 50€, τα έχουμε όλα, για να μην πω ότι δεν χρειάζεται να παίξουμε δρώμενο. Κι αν παίξουμε, θα είναι τόσο χαλαρό, που θα το διασκεδάσουμε αφάνταστα!!
    Προσωπικά, δεν υπάρχει περίπτωση να τους ακουμπήσω ούτε ένα σεντς, ούτε να ξημεροβραδιάζομαι μπροστά σε έναν υπολογιστή. Θα αρκεστώ μόνο στα 2 πίκολο. Θα "τσιμπήσω" κι εγώ στο "δέλεαρ" τους...
     
    Αρέσει σε takis50, martha72, Lina123 και 16 σε άλλους.
  9. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    τι μέγεθος χωράφια να βάλουμε για καλύτερα αποτελέσματα?
     
    Αρέσει στους -sia1971- και ioanna6929.
  10. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Νομίζω πως το αποτέλεσμα δεν επηρεάζεται από το μέγεθος των χωραφιών.. Εγώ θα σου πρότεινα να γεμίσεις την έκταση με μεγάλα χωράφια, μετά να τοποθετήσεις τα μεσαία και τέλος όπου χωράνε τα μικρά. Με τον τρόπο αυτόν θα έχουμε εξοικονόμηση τόσο στο νερό όσο και στο λίπασμα;)
     
    Αρέσει σε kitsena, Lina123, -sia1971- και 7 σε άλλους.
  11. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Τα Αστερονομίσματα που παίρνουμε από το κατάστημα είναι 300 και όχι 250, σωστά? 250 θέλουμε για τα 2 πίκολο και μας περισσεύουν 50. Νομίζω όμως πως υπάρχει λάθος και στις ποσότητες με τα φυτά που χρειαζόμαστε ΕΠΙΠΛΕΟΝ για τα αστερονομίσματα.

    Αν κατάλαβα καλά θέλουμε 40 χ 25 κλειδομπαμπού = 1000 κλειδομπαμπού για τα 200 αστερονομίσματα και
    20 χ 40 γραναζόφυτα = 800 γραναζόφυτα για τα υπόλοιπα 100 αστερονομίσματα (ΣΥΝΟΛΟ 300)

    Μπορεί να το ελέγξει και κάποιος άλλος και να το επιβεβαιώσει?
     
  12. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    25 γραναζόφυτα * 40 φορές = 1.000 γραναζόφυτα (200 αστερονομίσματα)+
    40 κλειδομπαμπού * 10 φορές = 400 κλειδομπαμπού (50 αστερονομίσματα) = 250 αστερονομίσματα
    ......................................................
    25 γραναζόφυτα * 40 φορές = 1.000 γραναζόφυτα (200 αστερονομίσματα)+
    40 κλειδομπαμπού * 20 φορές = 800 κλειδομπαμπού (100 αστερονομίσματα) = 300 αστερονομίσματα

    Προσωπικά θα παρακάμψω τα διακοσμητικά στα πέμπτα βήματα των αποστολών τα οποία δε με ενδιαφέρουν για να γλυτώσω 480 γραναζονομίσματα και 210 κλειδομπαμπού.
    Ακόμη και με αυτό, τα 250 αστερονομίσματα αραχνοφαίνονται με τα κυάλια.
    Για τα 300 αστερονομίσματα θα επιστρατεύσω το τηλεσκόπιο Hubble.

    Να υπολογίσουμε οτι θα μαζεύουμε 128 φυτά στο κάθε θέρισμα.
     
    Αρέσει σε martha72, soyla74, μαρω69 και 8 σε άλλους.
  13. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    έχεις δίκιο χρήστο.. και εγώ δεν θα πάρω καθόλου τα διακοσμητικά...ούτως ή αλλως δεν μας χρησιμεύουν σε τίποτα
     
    Αρέσει σε ioanna6929, martha72, soyla74 και 3 σε άλλους.
  14. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα,

    ένα όμορφο δρώμενο με ωραία και αρκετά δώρα..... αλλά δυστυχώς για εμένα σε μία έκταση που δεν μου αρέσει γενικότερα.
    Ασχέτως όμως αυτού θα το πολεμίσω να πάρω όσα περισσότερε δωράκια μπορώ.

    Έχω την αίσθηση ή ότι εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά... ή ότι σας διέφυγε κάτι.

    Μέσα στο κατάστημα υπάρχουν αυτές οι δύο επιλογές...

    [​IMG] [​IMG]
    με τις οποίες έναντι κάποιων φυτών μπορείτε να αγοράσετε ακόμη 5 Χ 40 = 200 + 5 Χ 200 = 100 άρα σύνολο 300 αστερονομίσματα έναντι 25 Χ 40 = 1000 Κλειδομπαμπού και 40 Χ 20 = 800 Γραναζόφυτα.

    Οπότε πιστεύω με 350 αστερονομίσματα (αφού έετε πάρει τα δύο πίκολο) μπορούμε να κάνουμε αρκετές επιλογές..... σωστά;


    Ελπίζω να μην έχω καταλάβει λάθος... καλή συνέχεια.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, martha72, Lina123 και 3 σε άλλους.
  15. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα φίλε μου AMSakis.

    Στις Σ.Ε. φαίνεται ξεκάθαρα ότι μπορούμε να αποκτήσουμε δύο Πίκολο καθώς παραδίδουμε τα φυτά του δρώμενου. Στο κατάστημα μπορούμε επίσης να αποκτήσουμε άλλα δύο Πίκολο σε τιμή αξίας 250 αστερονομισμάτων.. Άρα, σύνολο 4 Πίκολο από το δρώμενο!!!
    Νομίζω πως το μέγιστο ποσό των αστερονομισμάτων που μπορούμε να πάρουμε από τα φυτά είναι 300, σωστά; Με τα 50 που θα περισσέψουν μπορούμε να αρκεστούμε είτε στα μυστ. δενδρύλλια (μια φορά) είτε στο κιβώτιο φλογερού μονοπατιού Ι (δύο φορές).
    Άρα τα αστερονομίσματα είναι πολύ λίγα... Εκτός αν κάποιος προτιμήσει να μη χαλάσει τα αστερονομίσματα για τα Πίκολο και πάρει ό,τι άλλο επιθυμεί. Εκεί αλλάζει το σκεπτικό!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, martha72, Lina123 και 9 σε άλλους.
  16. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Στο κατάστημα μπαίνουν διάφορα αντικείμενα για να έχετε την επιλογή να διαλέγετε πιο θέλετε.
    Κανένα μαγαζί δρώμενου δεν είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε κάποιος να μπορεί να τα αγοράσει όλα.

    Εφόσον όμως το επιθυμείτε, θα προωθήσουμε να μην υπάρχει τόση ποικιλία στις αμοιβές και να υπάρχουν τόσα αντικείμενα όσο μπορείτε να αγοράσετε.
     
  17. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολη την παρεα!!

    Το παραξενο σ αυτο το δρωμενο ειναι οτι δεν βοηθαει ουτε και η αγορα του Τεραστιου καλαθιου με την φρουτενια τηγανιτα και τα 22,99 ευρουλακια. Δηλαδη ειτε καποιος διαθεσει χρηματα ειτε οχι δεν προκειται να αποκτησει τιποτα περισσοτερο. Εκτος κι αν κατι μου ξεφυγε.

    Το προβλημα οπως το καταλαβα εγω των παικτων δεν ειναι η μεγαλη ποικιλια στα μαγαζια των δρωμενων αλλα η δυνατοτητα να μπορεις να αγορασεις κατι περισσοτερο αν καταβαλεις (ειτε σε κοπο ειτε σε χρημα) μεγαλυτερη προσπαθεια απο καποιον αλλον.
    Καλο ειναι να υπαρχει η ποικιλια, αλλα ισως θα ηταν καλυτερο να υπηρχε μεγαλυτερη ποικιλια στην "αξια" των προσφερομενων στα μαγαζια των δρωμενων.

    Εγω το βρισκω παρ ολα αυτα ενα καλο και χαλαρο δρωμενο με καλα δωρακια, ολοι οι παικτες εχουν τις ιδιες δυνατοτητες και επι πλεον μας αφηνει ολους τους χωρους ελευθερους , πολυ πολυ χρησιμο για ολους μας πιστευω.
    Θα ηθελα να υπαρχουν παρομοια δρωμενα συχνοτερα για να προχωρησουμε και λιγο κατι αποστολες που εχουν αραχνιασει ;)
     
    Αρέσει σε elenigri, ioanna6929, Panagiotiis και 6 σε άλλους.
  18. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    κ.Snoker ζήσαμε κι εποχές ,που εάν παίζαμε σωστά στους χρόνους κλπ.ένα παιχνίδι,αποκτούσαμε όλες τις ανταμοιβές και μάλιστα ήταν πλουσιοπάροχες σε κουπόνια βοηθών,λιπάσματα,bonus κλπ.Εάν κάνω λάθος διορθώστε με.
     
    Αρέσει σε Lina123, elenigri, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    τουλάχιστον σ εμας που είμαστε απο γεννησιμιού του παιχνιδιού και το στηρίξαμε αυτή η απάντηση δεν μας ταιριάζει... ίσως στους καινούργιους που γνώρισαν ένα φαρμεράμα πριν κανα χρόνο ναι ίσως να τους καλύπτει... οχι όμως εμας.. τα δώρα κάποτε (οχι πολλά χρόνια πριν πχ την παλαιολιθική εποχή αλλά πριν δύο χρόνια περίπου ή και λιγότερο) ήταν πλούσια και με πολλές επιλογές.. μπορεί να μην τα παίρναμε όλα, αλλά παίρναμε τα περισσότερα πάντα σε σχέση με το κατάστημα μιλάω... ή κοστίζανε λιγότερο ή ήταν λιγότερες οι απαιτήσεις.. πάντως αν υπήρχαν πχ12 δώρα , παίρναμε τα 9 τουλάχιστον.. τώρα πρέπει να επιλέξουμε πιο απ όλα θέλουμε και να ξεχάσουμε εντελώς τα υπόλοιπα... όσο για την προώθηση , θα έλεγα να προωθήσεις (αν ηδη δεν το ΄χεις κάνει)την δυσαρέσκεια των περισσοτέρων παικτών που τουλάχιστον παίρνουν μέρος στο φόρουμ, σε σχέση με την τροπή που έχει πάρει το φαρμεράμα, εκτός αν και αυτό δεν ενδιαφέρει την εταιρία, που νομίζω οτι την ενδιαφέρει πολύ... εσύ φυσικά μπορείς να προωθήσεις οτι θέλεις, αλλά και εμείς έχουμε το δικαίωμα να γράφουμε την γνώμη μας και να πράττουμε αναλόγως
     
    Αρέσει σε Lina123, olga-tse62, rixainrempite και 10 σε άλλους.
  20. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Μπορείς να μου δώσεις ένα δύο δρώμενα σαν παράδειγμα ωστε να το συγκρίνουμε και να το δώσουμε σαν σημείο σύγκρισης;
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.