Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Ζωή σαν πικνικ

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 22/8/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Αν μας πεις τι είχεις κάνει ως προετοιμασία πριν το event Τι έκανες στην αρχή του
    και τι κατά την διάρκεια και έφτασες μισή μέρα πριν το τέλος να μην σου φτάνουν τα αναδυόμενα,
    ίσως βρούμε τι φταίει και να σε βοηθήσουμε.
    Αν και έχουν γραφτεί τόσες φορές καλό θα είναι να λέτε για να βρίσκουμε τα λάθη και να μην τα ξανακάνετε και να τα αποφεύγουν και οι νέοι παίκτες.
    Όταν πχ μιση μέρα πριν το τέλος του ιβεντ βλέπω ότι δεν έχει κάποιος παίκτης τα φυτά, σημαίνει ότι δεν φύτευε παντού.
    Άλλος μπορεί να έχει διακοσμητικά στην φάρμα και να μην μαζεύει αναδυόμενα κλπ κλπ
    Με τέτοια δεδομένα δεν τελειώνει κανένα event.


     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/8/16
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, empotonaki και 7 σε άλλους.
  2. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    έχεις εξευγενήσει κανένα φυτό;; να έχεις και τα 4 ρολογάκια όμως... Δεν χρειάζεσαι πολλά σούπερ λιπάσματα... Κάνε δύο φυτείες με εξευγενισμό σε μεγάλα χωράφια και θα σου έρθουν στο πι και φι τα καλαθάκια.
    Θα βάλεις λευκή αγνώτητα και στόλεν. Αν έχεις και τη σειρά καστάνων ακόμα καλύτερα. Θερίζεις στο λεπτό.
     
  3. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Μπορεί να νομίζεις οτι βοηθάς, αλλά μάλλον περισσότερο θα μπερδέψεις.
    Καταρχήν δεν έχουν όλα τα φυτά 4 ρολογάκια όπως τα λες
    Επίσης κάθε μπόνους έχει τον σκοπό του ανάλογα τι ζητάει ο καθένας
    Εξευγενισμό μπορεί να κάνει κάποιος για μείωση χρόνου του φυτού με νερό και κοπριά
    ή εξευγενισμό μπορεί να κάνει κάποιος στοχεύοντας στην μείωση χρόνου με το σούπερ λίπασμα
    Είναι τόσα πολλά που με μια πρόταση που έγραψες πιο πολύ μπέρδεμα δημιουργείς παρά βοηθάς.
     
    Αρέσει σε jimixatz, TERRIE, kolokythopitas και 6 σε άλλους.
  4. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Μαρούλι ας πούμε, κανει ε?

    Τι ρολογάκια εννοείς;

    Δηλαδή με 10 λιπάσματα (λες οχι πολλά) και με εξευγενισμένο μαρούλι, πόσα καλάθια θα πάρει;
    Γιατι είτε εσύ μας τα λες λίγο περίεργα είτε δεν ξέρω τίποτα απο το παιχνίδι και είναι καιρός να μάθω.
     
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, Hellenagal200010 και 5 σε άλλους.
  5. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    lagoudaki γι΄αυτό τη ρωτάω, όχι φυσικά μαρούλι, κάτι πάνω από τριαντάφυλλο. Ρολογάκια εννοώ αυτά [​IMG]
    αυτός είναι ο δικός μου εξευγενισμός για την ώρα, και μου έδωσε πολλά αναδυώμενα από τις τρεις εκτάσεις της φάρμας. Δεν θυμάμαι τώρα να σου πω ακριβώς. Πάντως έκανα 2 θερίσματα μόνο με εξευγενισμό. Δεν χρειάστηκα παραπάνω. Θέρισα ανά 8 λεπτά το τριαντάφυλλο, μιας και δεν έχω τη σειρά καστάνων για να θερίσω αμέσως.
    Σούπερ λιπάσματα θα χρειαστεί όσα είναι τα μεγάλα χωράφια που χωράνε στις τρεις εκτάσεις χ2
    Σίγουρα παίζει ρόλο αν έχει ανοιχτή και τη ρούνα με τα γρηγορότερα λιπάσματα και φυσικά αν έχει φτάσει τα τρόπαια σε ικανοποιητικό επίπεδο. Θεωρώ όμως τα έχει κάνει αυτά μιας και είναι αρκετό καιρό στο παιχνίδι. Εγώ δεν της είπα να τα κάνει σόνυ και ντε, απλά λέω ότι σε μένα δούλεψε μια χαρά και απ΄ότι είδες τελείωσα πολύ γρήγορα το δρώμενο.
    Δεν ξέρω βέβαια πόσα καλαθάκια της λείπουν.

    Τέσπα, με έχετε παρεξηγήσει και όλο νομίζετε ότι έχω σκοπό να μπερδέψω τους συμπαίκτες μου. Δεν λέω κάτι που δεν το έχω κάνει... ότι λέω το έχω κάνει και έχει δουλέψει... Κι εμένα άλλοι μου άνοιξαν τα μάτια...


    lagoudaki η nikoleta_aridaia βλέπεις κάπου στο post της να αναφέρει για 100 χωράφια;;; γιατί εγώ όχι.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/8/16
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, powerranger91 και 2 σε άλλους.
  6. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καταρχήν πάλι και σωστά θα μας σβήσουν αν κάτσουμε να αναλύσουμε εδώ τον εξευγενισμό
    αλλά σου ξαναλέω ότι με μια τελείως ασαφή πρόταση που έγραψες δεν βοηθάς αλλά πολύ πιθανόν να μπερδέψεις παίκτες που δεν γνωρίζουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ας-μιλήσουμε-για-τα-βιοτεχνικά-αγαθά.11019/page-4#post-59689
    Υπάρχει θέμα που μπορούμε να γράψουμε, διαβάσουμε και να αναλύσουμε σχετικώς.

     
    Αρέσει σε jimixatz, Hellenagal200010, kolokythopitas και 4 σε άλλους.
  7. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα συμπαίκτες /τριες!κι εγώ νόμιζα πως δεν θα προλάβω αλλά με "δυνατά φυτά"και την αγάπη των φίλων,κατάφερα εχθές το βράδυ να το ολοκληρώσω...προτείνω να στείλουνε όσοι μπορούνε στην Eleanor13 από ένα αναδυόμενο για να προλάβει ,εγω προσπάθησα να τη βάλω στη λίστα φίλων για να της στείλω,αλλά δεν μπόρεσα ..καλή συνέχεια...
     
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, moira και 6 σε άλλους.
  8. tsdstergios99

    tsdstergios99 Έμπειρος

    Ε νταξει, δεν παραπονιεμαι κιολα :ρ Στο κατω κατω οπως ειπατε δεν προσπαθω και πολυ
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες (και την ευα)
     
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  9. moira

    moira Ενεργός συντάκτης

    Γενικά δεν τελειώνω έγκαιρα τα δρώμενα και συνήθως αγκομαχώ να βγάλω τα αναδυόμενα την τελευταία, κυριολεκτικά, στιγμή. Αυτό οφείλεται κυρίως στο οτι δεν είμαι επιμελής στην προετοιμασία πριν αρχίσει το ιβέντ συγκεντρώνοντας αυτά που ζητάει το εκάστοτε δρώμενο, ή φυτεύοντας φυτά, βάζοντας δέντρα και στάβλους μεγάλης διάρκειας έτσι ώστε να κάνω το πρώτο μάζεμα μόλις ξεκινήσει το δρώμενο. Με αυτόν τον τρόπο πιθανά να είχα μια καλή "μαγιά" αναδυόμενων και φαντάζομαι οι περισσότεροι συμπαίκτες μου αυτό κάνουν.

    Το συγκεκριμένο δρώμενο το τελείωσα σήμερα (σχετικά τελευταία στιγμή) χρησιμοποιώντας και τις εκτάσεις στο νησί και τις εκτάσεις στη φάρμα. Φυτεύοντας σε μικρά χωράφια και χρησιμοποιώντας τσάτνι καρότου-μήλου τόσο στα φυτά του δρώμενου, όσο και στα καρότα και μαρούλια που μου έλειπαν. Δεν έχω εξευγενισμούς και σειρά κάστανου και έβρισκα βοηθούς συγκομιδής από αποστολές που δεν είχα τελειώσει. Ομολογώ οτι χωρίς τους βοηθούς μάλλον θα τα είχα παρατήσει.....Για τα καλαθάκια που δεν έφταναν φύτεψα γαρύφαλλα όλη τη νύχτα και αυτό μόνο τις τελευταίες 2 μέρες.

    Ελπίζω να βοήθησα όσους το παλεύουν, ή σκοπεύουν να το παλέψουν μέχρι τελευταία στιγμή.
     
    Αρέσει σε jimixatz, Louisa, kolokythopitas και 15 σε άλλους.
  10. skareleni

    skareleni Ειδικός του φόρουμ

    Τέλος και για μένα το πολύ ωραίο δρώμενο. Δεν είχα πολύ χρόνο αυτές τις μέρες και πήγα με χαλαρούς ρυθμούςοπότε χαίρομαι πολύ που το τελείωσα έγκαιρα. Καλή συνέχεια σε όλους όσους το παλεύουν ακόμη.
     
    Αρέσει σε dkokka, takis.00, jimixatz και 12 σε άλλους.
  11. dkokka

    dkokka Νέος ειδικός

    Η γνώμη μου είναι πως το ιβεντ αυτό ήταν αρκετά χαλαρό και ευχάριστα προσιτό για τα μικρά επίπεδα. Ενώ είχε πολλή δουλειά, ήξερες από τη πρώτη μέρα (βάση του ρυθμού των αναδυόμενων) πως το ιβεντ θα βγει άνετα.
     
    Αρέσει σε jimixatz, Louisa, kolokythopitas και 9 σε άλλους.
  12. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Με άγχος θα έλεγα και αρκετά χρήματα, κατάφερα να το τελειώσω. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γείτονες και φίλους:inlove: για την βοήθειά τους με τα καλαθάκια, η αλήθεια είναι οτι δεν πίστευα οτι θα το προλάβω, καθώς άργησα να το ξεκινήσω λόγω απουσίας μου. Αλλά τέλος καλό, όλα καλά, πάμε για το επόμενο τώρα.
     
    Αρέσει σε dkokka, takis.00, jimixatz και 14 σε άλλους.
  13. kolokythopitas

    kolokythopitas Έμπειρος

    καλησπέρα σε όλους:),τελικά κατάφερα να τελειώσω κι εγώ το δρώμενο,αλλά με πολύ κόπο,σήμερα στις 05:00πμ. βέβαια όπως πάντα...τα πάντα, έρχονται άνω κάτω στη ζωή:cry:. ευτυχώς που υπάρχει κι αυτό το παιχνίδι και ξεχνιέμαι λιγακι ,από την τρέλα της καθημερινότητας.το εβεντ ήταν υπέροχο με πολύ καλά δώρα,μακάρι να είχα τον χρόνο να το απολαύσω ποιο πολύ και όχι με την ψυχή στο στόμα,σε αυτό δεν φταίει η εταιρία,άλλα τα δικά μου προβλήματα:(.να είστε όλοι καλά.
     
    Αρέσει σε powerranger91, dkokka, takis.00 και 19 σε άλλους.
  14. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Το δρώμενο τελείωσε.

    Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή σας.

    Η συζήτηση κλείνει.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.