Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Ζωή σαν πικνικ

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 22/8/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    ναι,τα μικρά χωράφια κάνουν την ειδοποιό διαφορά συνοδεία τσάτνι.
    όπως επίσης κι ο χαρακτήρας και το ήθος του ανθρώπου,όπου το κάθε πράγμα έχει τον τρόπο του να λέγεται.
    τα φυτά θα τα μαζέψω χωρίς την λύση του να είμαι 24 ώρες ονλάιν.κι ας αργήσω.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, skareleni, jimixatz και 10 σε άλλους.
  2. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα,δεδομένου οτι ενημερωθήκαμε μια μέρα νωρίτερα για τα ζητούμενα του δρώμενου,διέθεσα 2 τσάντι κολοκύθι και σε μια μέρα μάζεψα από 25000 περίπου,καρότο-μαρούλι,όποτε ξένοιασα από αυτά τα δύο...από εχθές λοιπόn που ξεκίνησε το δρώμενο,άρχησα το φύτεμα του "γλυκού βασιλικού ,με τσάντι καρότο εχθές(συνολικά ξόδεψα 2)την νύχτα φύτεψα σχοινόπρασα και το από το πρωί συνεχίζω με γλυκό βασιλικο τον οποίο θα ολοκληρώσω μέχρι τις 7:30 μαζεύοντας συνολικά περίπου 16000 κομμάτια μετά φυσικά θα συνεχίσω με σχοινόπρασο...από το οποίο μάζεψα περί τις 4000 και απομένουν 6000 ελπίζω σε 3 μαζέματα να περισέψουν κιολας αφού ξοδέψω κι άλλο τσαντι...Το μεγάλο θέμα είναι τα καλάθια...με τόσες σπορές έλαβα 224 καλάθια χωρίς βοηθητικά προιόντα (δεν έχω)...οι γείτονες μάλλον απουσιάζουν σε διακοπές και δεν μου στειλαν,οπότε όλη η αγωνία μου είναι τα καλαθάκια ,χωρίς αυτά δεν έχει πικ νικ :) καλή συνέχεια!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, skareleni, jimixatz και 5 σε άλλους.
  3. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    έκανες 2 παραθέσεις σε δικάμου θέματα. εμένα αφορούν ???
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και jimixatz.
  4. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    σαφώς και όχι.οι παραθέσεις μου που σε αφορούν ήταν μόνο η απάντηση στο ερώτημά σου.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 24/8/16
    Αρέσει στους kolokythopitas, jimixatz και ioanna6929.
  5. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Καλησπέρα και σε εσένα.
    Δε θα σου πω τί κάνω εγώ, μιας και στις αρχικές σπορές χρησιμοποιώ σούπερ λίπασμα και σούπερ λίπασμα της Ζωζώς για να αποκτήσω εντός της ημέρας ικανό απόθεμα και των δύο σπόρων. Θα μιλήσω για έναν παίκτη ο οποίος χρησιμοποιεί μόνο νερό για να επιταχύνει τον χρόνο παραγωγής και έχει ενεργοποιημένο τσάτνι καρότου-μήλου.
    Ξεκίνημα δρώμενου. Σε μεγάλα χωράφια βάζεις τους 10+10 σπόρους και ποτίζεις. Το 3ωρο φυτό θέλει 2:24 για να γίνει και το 6ωρο 4:48.
    Μαζεύεις το πρώτο στις 17:30 χονδρικώς και παίρνεις 70 σπόρους που τους βάζεις ξανά σε μεγάλα χωράφια. Στις 20:00 έχουν γίνει και τα δύο φυτά. Μαζεύεις 490 σπόρους του 3ωρου και 70 του 6ωρου. Βάζεις τα 70 6ωρα φυτά σε μεγάλα χωράφια, άλλα 90 3ωρα σε μεγάλα και, πάνω κάτω, 60 3ωρα σε μικρά. Σου περισσεύουν περίπου 340 3ωρα στο απόθεμα. Στις 22:30 μαζεύεις τα τρίωρα και παίρνεις 630+240=870. Φυτεύεις, σε μικρά χωράφια πλέον, περίπου 330 3ωρα και έχεις ένα απόθεμα 540 από αυτά. Το βράδυ, στις 00:50 μαζεύεις ξανά όλα τα φυτά. Παίρνεις 490 6ωρα φυτά και 1320 3ωρα, από τα οποία έχεις πλέον 1.320+870=2190 σύνολο. Φυτεύεις τα 490 6ωρα και 470 3ωρα σε μικρά χωράφια (απόθεμα 1720 3ωρα και κανένα 6ωρο). Ας υποθέσουμε ότι μαζεύεις (πάντα με ενεργοποιημένο τσάτνι) το πρωί στις 10:00. Παίρνεις 1.960 6ωρα και 1.880 3ωρα. Απόθεμα 1.960 6ωρα και 3.600 3ωρα. Φυτεύεις 960 3ωρα σε μικρά χωράφια και σου μένουν 2.640. Στις 12:30 μαζεύεις και παίρνεις 3.840+2.640=6.480 3ωρα. Ξαναφυτεύεις 960 3ωρα και σου μένουν 5.520. Στις 15:00 μαζεύεις και παίρνεις 3.840+5.520=9.360 3ωρα φυτά. Έχουν περάσει 24 ώρες από την έναρξη του δρώμενου και έχεις στο απόθεμά σου 9.360 3ωρα φυτά και 1.720 6ωρα. Ας πούμε ότι τώρα φυτεύεις 6ωρα. Σου μένουν 1.720-960=760 στο απόθεμα. Στις 20:00 μαζεύεις και πλέον έχεις 3.840+760=4.600. Τώρα φυτεύεις ξανά 3ωρα. Σου μένουν στο απόθεμα 9.360-960=8.400. Στις 22:30 μαζεύεις και πλέον διαθέτεις 8.400+3.840=12.240. Φυτεύεις 6ωρα φυτά και πας νωρίς για ύπνο. Στο απόθεμα έχεις 12.240 3ωρα και 4.320-960=3.360 6ωρα. Το πρωί στις 10:00 (καλοκαίρι είναι και δε χρειάζεται να ξυπνάς νωρίς) μαζεύεις. Πλέον έχεις 3.360+3.840=7.200 6ωρα. Φυτεύεις τα ίδια και σου μένουν 7.200-960=6.240. Στις 15:00 μαζεύεις και πλέον έχεις 12.240 3ωρα και 6.240+3.840=10.080 6ωρα. Πλέον, έχουν περάσει 48 ώρες από την έναρξη του δρώμενου και έχεις μαζέψει τα απαιτούμενα 6ωρα φυτά και σου μένει μια ακόμα σπορά 3ωρών φυτών για να μαζέψεις τα απαιτούμενα και για αυτά. Δηλαδή, 12.240-960+3.840=15.120. Τέλος και με αυτά 2,5 ώρες αργότερα λοιπόν. Άρα, είναι εφικτό, όπως σου απέδειξα, να τελειώσεις σε 1-2 μέρες από τώρα. Εναλλακτικά, μπορείς να μαζέψεις τα απαιτούμενα φυτά πολύ πιο χαλαρά σε περισσότερες ημέρες. Το θέμα είναι ότι ο διαθέσιμος χρόνος είναι υπερ-αρκετός και δεν χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί στις αντιδράσεις μας. Σημαντικό είναι να κάνουμε χρήση του τσάτνι καρότου-μήλου, αλλά είναι εφικτό να τελειώσουμε τέτοιου τύπου δρώμενα και με μαρμελάδα κολοκύθι, όπως έκανα όταν πρωτοξεκίνησα και δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράζω ή να φτιάχνω το τσάτνι.

    Όλα αυτά είναι σε απάντηση της παρακάτω απορίας σου. Ελπίζω να σε κάλυψα.

     
    Τελευταία επεξεργασία: 24/8/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, chara1955, skareleni και 16 σε άλλους.
  6. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Μπιζέλης τα ακριβή νούμερα σποράς / συγκομιδής είναι τα παραπάνω. Αν αφαιρέσουμε τώρα τους σπόρους που χρησιμοποιήσαμε για να γίνουν αυτές οι συγκομιδές τότε έχουμε έναν αριθμός που όπως είχα γράψει και στην 2η ανάρτησή μου είναι μεταξύ 2500 και 3000. Σε κάτι που είχα κάνει λάθος ήταν ο χρόνος του γλυκού Βασιλικού ο οποίος αντί για 4 ώρες που έγραψα ήταν 3 ώρες οπότε και πάλι κέρδος έχουμε σε σχέση με τους υπολογισμούς μου.

    Συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το δρώμενο είναι αρκετά εύκολο - κι αυτό μετά τους σχετικά σωστούς υπολογισμούς μου και τις πρώτες συγκομιδές με τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας σε καλάθια πικνικ από 12ωρα δέντρα. Προϋπόθεση πάντα (αφού γίνουν οι αντίστοιχες πρώτες σπορές σε μεγάλα χωράφια για να μαζευτεί το απόθεμα των σπόρων που χρειάζεται) η σπορά να γίνετε σε μικρά χωράφια 1Χ1 με την χρήση τσάτνι καρότου μήλου για συγκομιδή 1:4. Στο παλιό φόρουμ υπήρχε ένα θέμα στο οποίο τέτοιο είδους "μυστικά" υπήρχανε γραμμένα και μπορούσε το κάθε μέλος να διαβάσει και να εμπλουτίσει τις γνώσεις του. Δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω ψάξει και τόσο το συγκεκριμένο φόρουμ αν υπάρχει αυτό το θέμα, αλλά συμβουλή μου προς τους νεότερους παίκτες θα ήταν "αν υπάρχει" να το διαβάσετε ώστε να γλιτώσετε πολλά και να κερδίσετε περισσότερα.

    Τώρα όσον αφορά τους "παλαιότερους παίκτες" που πιστεύουν ότι το δρώμενο είναι απαιτητικό επειδή μας ζητάνε να μαζέψουμε 25.000 φυτά σε 5 μέρες (η 1η μέρα χάνετε για την συγκομιδή του σωστού αποθέματος), απλά να θυμίσω ότι στα παλαιότερα δρώμενα είχαμε πολύ λιγότερες απαιτήσεις σε φυτά αντίστοιχα είχαμε πολύ μικρότερες ανταμοιβές - γιατί όποιος πιστεύει ότι δεν είναι πλούσιες κάνει λάθος - αλλά το σημαντικότερο απ όλα είναι το εξής. Είχαμε το πολύ 3 εκτάσεις στις οποίες μπορούσαμε να σπείρουμε. Η έκταση του Τροπικού Νησιού είναι καινούργια δεν την είχαμε... όπως επίσης πόσα ήταν τα δρώμενα στα οποία δεν επιτρεπόταν να σπείρουμε στο νησί και στο ξέφωτο του δάσους... θυμόσαστε;

    Οπότε η απάντηση στο ερώτημα του χαρακτηρισμού που χρησιμοποίησα έχει δοθεί με στοιχεία για όποιους ξέρουν να διαβάζουν και να κρίνουν κάτι αντικειμενικά.

    Αγαπητέ/ή powerranger91, αν με τις παραπάνω αναρτήσεις σου αναφέρεσαι σε μένα έχω να σου γράψω τα εξής : ακριβώς επειδή σέβομαι τις απόψεις του καθενός έγραψα ότι έγραψα με στοιχεία από την πρώτη ανάρτηση που έκανα... Ούτε πρόσβαλα κανέναν όπως έκανες εσύ κρύβοντας τις λέξεις σου μέσα σε smilies ή χωρίς να γράφεις σε ποιον αναφέρεσαι - ούτε τίποτα. Αν δεν αναφέρεσαι σε μένα αλλά σε κάποιον άλλον συμπαίκτη θα σου δώσω την συμβουλή... να κατονομάζεις τον παίκτη στον οποίο απευθύνεσαι για να του δίνεις την ευκαιρία να σου απαντήσει. Με τον τρόπο αυτό και θα είσαι σωστός απέναντι στους άλλους, αλλά και δεν θα κάνεις αυτό που κατακρίνεις - αναφέρομαι στο 2ο που γράφεις αλλά δεν εφαρμόζεις. Τέλος αν νομίζεις ότι η πορεία σου σε ένα παιχνίδι σε κρίνει σαν άνθρωπο ή χαρακτήρα... δεν θέλω ούτε και θα μπω στην διαδικασία να το σχολιάσω.

    Τέλος θα συμφωνήσω με τον lazos95, γιατί πολύ απλά πρόκειται για ένα πάρε/δώσε μεταξύ της εταιρίας και των παικτών. Στο χέρι μας είναι να τους επιτρέψουμε να μας κάνουν ότι θέλουν ή όχι. Ο καθένας έχει την κρίση του και θα αποφασίσει για τις πράξεις του. Δεν υποχρεώνει κανείς - κανέναν να κάνει κάτι που δεν θέλει.

    Επειδή η παραπάνω αντιπαράθεση δεν έχει να κάνει με το θέμα για εμένα κλείνει εδώ, θα ξαναγυρίσω λίγο σε ένα θέμα που έχει να κάνει με το φόρουμ και θα παρακαλέσω τους παλαιότερους παίκτες που έχουν λίγο χρόνο αν γίνετε να ψάξουν - αν θυμούνται - την ανάρτηση με τις συμβουλές που είχε γίνει στο παλιό φόρουμ. Αν πάλι δεν υπάρχει ή εγώ θυμάμαι λάθος και την έχω διαβάσει σε κάποιο φόρουμ άλλης χώρας, ίσως είναι καλό να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα για να βοηθήσουμε τα νεότερα μέλη.

    Καλή συνέχεια...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, skareleni, 2014chr και 12 σε άλλους.
  7. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Καλημέρα σας

    Για να είμαι αντικειμενικός, το δρώμενο δίνει πλούσια δώρα κάτι που έχουμε να δούμε μήνες πολλούς, απο το δρώμενο Καρναβαλιού. Θεωρώ ότι το topic παίρνει μια άλλη τροπή πλην όμως εποικοδομητική (εκτός αν ξεφύγει οπότε και θα αρχίσουν οι διαγραφές) και καλό είναι να ακούγονται απόψεις είτε αρέσουν είτε όχι.

    Η αλήθεια είναι πως κάποτε παίζαμε για 10-12.000 φυτά και φτάσαμε αισίως ακόμα και στα άνω των 38.000 έως unlimited. Οι απαιτήσεις τρελές τόσο σε Σ.Τ με γεννητούρια και δρώμενα με ζώα όσο και σε Σούπερ λιπάσματα κάτι το οποίο ξέφυγε το τελευταίο διάστημα και αυτό λόγω των υπερβολικών φυτών που ζητούνται.

    Η έκφραση «καλά μας κάνουν» που πυροδότησε τρόπον τινά την κουβεντούλα μας, έγκειται στο ότι το παιγνίδι εδώ και πολλούς μήνες έχει ξεφύγει εντελώς όσον αφορά τις απαιτήσεις σε φυτά, Σ.Τ, Σ.Λ και απο τη μια μεριά αυτοί που «φωνάζουν» και διαμαρτύρονται (όχι γκρινιάζουν) είναι ελάχιστοι και απο την άλλη ορισμένοι θριαμβολογούν ότι τελειώνουν τα δρώμενα σε ελάχιστο χρόνο (κάποιος έγραψε ότι με έναρξη event στις 15:00 το τελείωσε σε 40').

    Και απο την εμπειρία μου τόσα χρόνια εδώ και με ότι διαβάζω θεωρώ ότι η μάζα των συμπαικτών μας βγάζει με το ζόρι τα 5ήμερα (καθαρές μέρες) δρώμενα, εκτός αν κάποιος πληρώνει ή ακολουθεί το 2-3ήμερο εξουθενωτικό πρόγραμμα του GeorgeK76 δλδ απο τις 12 την νύχτα και ανα 3ωρο ξύπνημα + επιπλέον ένα 2ημέρακι για να μαζευτούν τα 33.500 μαρουλοκαρότα, χωρίς καμία άλλη δραστηριότητα (δουλειά, παιδιά, οικογένεια, υποχρεώσεις κ.λ.π....κ.λ.π) και όλα αυτά αφού βγάλουμε ρίζες στην καρέκλα-τουαλέτα με ροδάκια, στο σύνολο ένα 5ήμερο έτσι χαλαρά δλδ.

    Υπό αυτήν την έννοια λοιπόν, καλά μας κάνουν γιατί τα έχω γράψει πολλές φορές , και απο την άλλη μεριά ή έκφραση δικαιολογείται σε μεγάλο βαθμό αφού ο παλμός που μεταφέρεται στους υπευθύνους είναι κατά την λαϊκή «ρε συ, τούτοι εδώ τελειώνουν τα δρώμενα σε 1-2 μέρες» άρα χτυπάτε αλύπητα και διατηρούμενος πάντα στο πνεύμα του λαού η μάζα χτυπιέται και φωνάζει «όχι άλλο κάρβουνο, θα σκάσουν τα καζάνια» αλλά δεν ακούει κανείς δυστυχώς.

    Και μην βιαστείτε ορισμένοι να ευχαριστήσετε την εταιρία για τα καλά της δώρα και να χαρείτε. Σωστά το χειρίστηκαν οι αρμόδιοι και μας πέταξαν ένα ξεροκόμματο έτσι για να γλυκαθούμε λίγο, έν μέσω τόσων διαμαρτυριών για αυτά που γίνονται τους τελευταίους μήνες. Περιμένετε και θα δείτε τα επόμενα δρώμενα και εύχομαι να διαψευσθώ.

    .
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/8/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, Boy_salonica88, ARGIR0123456 και 14 σε άλλους.
  8. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Τα φυτά τα μάζεψα. Θέλω 375 αναδυόμενα. Είχα μαρούλια και καρότα -αγορασμένα όταν ήταν φτηνά. Άρα δεν θα αργήσω να τελειώσω και να φυτέψω μαρούλια και καρότα να ξανακάνω ένα βασικό απόθεμα.
    Αυτό που μου άρεσε σ' αυτό το δρώμενο ήταν ότι από την αρχή ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις -τι θα χρειαστείς και κάνεις το κουμάντο σου.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, moira, flyla78 και 10 σε άλλους.
  9. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Πάντα ήμουν της άποψης πώς η πλειοψηφία είναι αυτή που μετράει, ότι ο λόγος των περισσότερων είναι που έχει την μεγαλύτερη βαρύτητα... Είναι σίγουρο πως οι περισσότεροι παίκτες ζορίζονται και κάποιοι δεν τα καταφέρνουν να φτάσουν ως το τέλος. Θα πρέπει αυτό να ληφθεί υπόψη λοιπόν.
    Κακά τα ψέματα, οι απαιτήσεις του παιχνιδιού έχουν πολλαπλασιαστεί με το πέρασμα του χρόνου. Κάποιες φορές, αν και δε χάνω κανένα δρώμενο, νιώθω μεγάλη πίεση, ειδικά με εκείνα που οι ποσότητες είναι πιο ελεύθερες και τα νούμερα ακόμα πιο τυχαία...
    Ποτέ δε γράφω πόσο γρήγορα ή αργά τελειώνω -γιατί ακριβώς "φοβάμαι" πώς συνέχεια θα μας ζητούν και περισσότερα- χωρίς όμως να κατηγορώ κι αυτούς που από τη χαρά τους βγαίνουν και το λένε...
    Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και πάντα διαβάζω τις κουβεντούλες, καθώς όσα γράφονται με βοηθούν και πιστεύω ότι υπάρχει αληθινή αλληλεγγύη και διάθεση να βοηθήσουν όλοι όλους.
    Οι συζητήσεις λοιπόν, έστω κι αν υπάρχουν διαφορές, βγάζουν μόνο καλά αποτελέσματα.
    Καλή συνέχεια σε όλους, καλή επιτυχία και κανένα άγχος.
    Καλημέρα!:)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, e_vals, monolith2 και 25 σε άλλους.
  10. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Θα διαφωνήσω μαζί σου. Κατ' αρχάς, επ ουδενί δεν υπερασπίζομαι την εταιρία. Τους έκραξα για το θέμα των αποθηκευτικών χώρων και τις εξωφρενικές απαιτήσεις σε αστεράκια και προϊόντα/ζώα εκτροφής για τις αναβαθμίσεις και δεν αλλάζω γνώμη. Επίσης, εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα εξωπραγματικά δώρα του δρώμενου του καρναβαλιού ήταν απόρροια λάθος εκτίμησης/σχεδιασμού και όχι μιας έξαρσης απλοχεριάς από μέρους τους. Επίσης, όπως είχα εκτιμήσει, το πλεόνασμα χρυσών μπανανών θα μας το έπαιρναν σύντομα, όπερ και εγένετο. ΑΛΛΑ. Τα του καίσαρος τω καίσαρι. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει και δεν είναι δυνατόν να ζητάς δρώμενα που να απαιτούν 10-12.000 φυτά όταν, κάνοντας κάποιος χρήση μικρών χωραφιών σε συνδυασμό με τσάτνι καρότου-μήλου μπορεί να παίρνει 3.864 φυτά τη φορά. Ακόμα και με μαρμελάδα κολοκύθι, παίρνεις 2.898. Με 4 μαζέματα στην πρώτη περίπτωση και 5 στην δεύτερη έχεις τελειώσει το δρώμενο. Ακόμα και 12ωρα φυτά να έχεις, σε 4 μέρες στο χαλαρό έχεις τελειώσει. Τέτοια δρώμενα θέλεις; Όσον αφορά το σχόλιό σου περί "εξουθενωτικού προγράμματος" που πρότεινα, πάλι θα διαφωνήσω. Αρχικά, όταν μιλάμε για συγκομιδές κάθε 2,5 ώρες με τελευταία στις 12:50 το βράδυ και πρώτη στις 10:00 το πρωί (την πρώτη μέρα) και τελευταία στις 22:30 το βράδυ και πρώτη ξανά στις 10:00 το πρωί τη δεύτερη, που το βλέπεις το εξουθενωτικό; Επίσης το συγκεκριμένο παράδειγμα απλά χρησιμοποιήθηκε για να καταρρίψει τους ισχυρισμούς σου ότι δεν είναι εφικτό να τελειώσεις αυτό το δρώμενο σε 2-3 μέρες. Στην πραγματικότητα είναι εφικτό να τελειώσει εντός χρόνου ακόμα και με χρήση μόνο μαρμελάδας κολοκύθι. Επίσης, ΔΕΝ χρειάζεσαι 1-2 μέρες για να μαζέψεις τα απαιτούμενα καρότα και μαρούλια. Ακόμα και χωρίς πότισμα και παίρνοντας 2.360 φυτά από τις 3 εκτάσεις της φάρμας, θες 7 δεκάλεπτα μαζέματα για τα καρότα 7*2360=16.520 (70 λεπτά) και 8 πεντάλεπτα μαζέματα για τα μαρούλια 8*2360=18.880 (40 λεπτά). Δηλαδή, χρειαζόσουν (πάντα χωρίς να ποτίσεις ούτε μία φορά) 110 λεπτά για να μαζέψεις τα απαιτούμενα την ημέρα που ανακοινώθηκε το δρώμενο. Καμία σχέση με τις 1-2 μέρες που λες εσύ.
    Σχετικά με τις άλλες υποχρεώσεις που λες (οικογένεια, δουλειά κλπ), δε φταίει η εταιρία γι αυτό. Όσο μπορεί ο καθένας παίζει. Έχω χάσει δρώμενα επειδή δεν προλάβαινα να ασχοληθώ, αλλά δεν μου φταίει η εταιρία σε αυτό. Όσο μπορεί ο καθένας, παίζει και δεν είναι υποχρεωτικό να τα τελειώνεις όλα. Όπως επίσης κανένας δεν σε υποχρεώνει να αγοράζεις σούπερ τροφές για τα δρώμενα εκτροφής. Απλά επιλέγεις να μη συμμετέχεις και τελειώνει εκεί η ιστορία.
    Το πότε τελειώνει ο κάθε παίκτης τα δρώμενα είναι καθαρά θέμα τρόπου παιξίματος και διαθέσιμου χρόνου. Κάποιοι μπορεί να παίζουν με σούπερ λίπασμα όλη την ώρα. Άλλοι, πάλι, μπορεί να παίζουν μόνο με νερό και τσάτνι. Η εταιρία βέβαια, δε χρειάζεται να ψάχνει τις αναρτήσεις μας στα φόρουμ για να δει πότε τελειώσαμε. Ούτε, επειδή κάποιοι τελειώνουν σε 1-2 μέρες σημαίνει ότι οι περισσότεροι τελειώνουν στον ίδιο χρόνο. Σκέψου μόνο ότι πολλοί παίκτες είναι μαθητές και τη σχολική περίοδο τα πρωινά είναι offline. Θεωρώ ότι το 15:00 δεν είναι τυχαία επιλεγμένο ως έναρξη δρώμενων.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, eeelenaki, moira και 12 σε άλλους.
  11. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα σας ..

    χμμ πρωτη φορα θα γραψω οτι τελειωσα ενα ιβεντ ...ενα ιβεντ χαλαρο αδειαζοντας βεβαια ολη τη φαρμα μου απο τα δεντρα και χαλωντας 700 σουπερ λιπασματα για εξευγενισμο τα οποια βεβαια τα εχω δωρεαν απο τα τζαμποδεντρα ... θεωρω οτι η εταιρεια ξερει ποσοι τελειωνουν τα δρωμενα οποτε δεν εχουν λογο να μην το λενε οσοι θελουν ...

    Παντως ο λογος που αποφασισα να γραψω δεν ειναι για το οτι τελειωσα το ιβεντ αλλα γιατι νιωθω τον τελευταιο καιρο οτι αν δεν γκρινιαζουμε ολοι για το οτιδηποτε στην εταιρεια ειμαστε "μαζοχιστες" η κατι παρομοιο ... η οτι ριχνουμε πολλα λεφτα η οτι αλλο ...καλο θα ειναι λοιπον να μιλαει ο καθενας για τον εαυτο του ... εγω προσωπικα δεν θελω να μπω στο καζανι κανενος ...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, monolith2, Hellenagal200010 και 16 σε άλλους.
  12. chara1955

    chara1955 Ενεργός συντάκτης

    [​IMG] ενα βατο και ευκολο ιβεντ με πλουσια δωρα!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, ΔΙΑΚΟΣ και 10 σε άλλους.
  13. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Τέλος και για μένα η φασολιά.

    [​IMG]

    Καλά τελειώματα σε όλους σας.....
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, skareleni και 10 σε άλλους.
  14. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Λοιπόν και εγώ τελείωσα με τα φυτά από χθες το βράδυ και -αυτή τη στιγμή- μου μένουν μόνο 250 καλάθια για να ολοκληρωθεί το δρώμενο. Εξευγενισμό (με τη σειρά του κάστανου και σούπερ λίπασμα, ώστε να παίρνω αναδυόμενα στο δευτερόλεπτο) δεν κάνω, εκτός αν είναι άκρως απαραίτητο. Αλλά με τους ρυθμούς που έρχονται τα αναδυώμενα μέχρι αύριο θα έχουν μαζευτεί, οπότε θα υπάρξει και ένα τεράστιο απόθεμα από άλλες τρεις μέρες του δρώμενου.
    Σούπερ λιπάσματα χαλάω μόνο στην πρώτη και δεύτερη σπορά. Αρχικά 10 σε μεγάλα χωράφια με όλα τα βιοτεχνικά που επιταχύνουν την καλλιέργεια με σούπερ λίπασμα(λευκή αγνότητα και χριστουγεννιάτικο στόλεν) και με λίπασμα της ζωζός. Παίρνω 90 που καλλιεργώ πάλι με σούπερ λίπασμα, συνήθως χωρίς ζωζό. Έτσι φτάνω τα 630 φυτά. Φυσικά πάντα όταν καλλιεργώ έχω ενεργοποιημένο το ρσάτνι καρότου-μήλου. Οπότε για κάθε φυτό χαλάω 100 σούπερ λιπάσματα. Συνήθως αυτά τα δίνει πίσω το δρώμενο, μαζί με τον σγουρομάλλη... Από τζαμπόδενδρα για σούπερ λίπασμα έχω μόνο 3 XL. Με αυτό το σύστημα τα λιπάσματά μου αυξάνουν διαρκώς.
    Αύριο το πρωί θα έχω τελειώσει. Καλή συνέχεια σε όλους όσοι προσπαθούν ακόμη!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, LILA413, skareleni και 11 σε άλλους.
  15. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καλησπέρα!
    δεν έχω να πω πολλά.με κάλυψε ο συμπαίκτης koyrsaros κι η συμπαίκτρια mara_libra.
    θα πω μόνο αυτά που μάλλον κακώς θεωρούσα αυτονόητα.
    ο καθένας είναι ελεύθερος στις κουβεντούλες να πει αν κάτι του φαίνεται εύκολο ή δύσκολο,καλό ή κακό,καθώς και να ανταλλάξει στρατηγικές.η άποψη είναι υποκειμενική,καθώς επίσης και τα κριτήρια.όποιος θέλει μπορεί να διαφωνήσει.το να λέει όμως κάποιος που διαφωνεί μαζί μου ότι γκρινιάζω αν πω ότι ζορίζομαι στα φυτά(δεν έχω βοηθούς,τρέχω να βρω όπου υπάρχουν χωρίς φι),δεν έχω καμία διάθεση να το ανεχτώ,οπότε δεν το παίρνω στα σοβαρά.η γκρίνια γίνεται απ'όσο ξέρω για να γίνεται κάποιες φορές.εγώ κάθε φορά που εκφράζω την δυσαρέσκειά μου έχω κάποιον λόγο.θα συνεχίσω να σχολιάζω το παιχνίδι χωρίς φόβο και με πάθος.
    για την ιστορία να πω πως τα ημερολόγια και τα τελευταία δρώμενα εκτροφής τα έχω επαινέσει και με το παραπάνω.θα λέω όμως κι ό,τι θεωρώ εγώ στραβό.γιατί να απολογηθώ;
    τα θετικά κατ'εμέ στοιχεία του τρέχοντος δρώμενου(πάρτυ γύροι-σούπερ τροοφές) απ'την αρχή τα τόνισα.
    τα αναδυόμενα προσωπικά δε με ταλαιπωρούν.πάντα τα φυτά με ζορίζουν.
    μάλιστα θα ήθελα το τελευταίο βήμα που το βλέπω και τρελαίνομαι :D να υπάρχει με φυτά φάρμας σαν μόνιμη αποστολή στην λαχαναγορά χωρίς την φασολιά φυσικά.τι ωραίο που θα ήταν! :inlove: χαχαχα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/8/16
    Αρέσει σε kolokythopitas, Boy_salonica88, LILA413 και 15 σε άλλους.
  16. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Γεια σας! Ναι, τα κατάφερα και τα μάζεψα! Ξέρετε τι έγινε μετά; Ένας κεραυνός, με έβγαλε εκτός. Σήμερα αποκαταστάθηκε η ζημιά.Καμμένο modem! Απίστευτο; Ξεκινάω τώρα κι όπου φτάσω! Θα μου μείνει το απόθεμα τουλάχιστον... Καλή συνέχεισ.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, skareleni, moira και 13 σε άλλους.
  17. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στην αγροτοπαρέα, λόγω απουσίας εκτός παιχνιδιού, προσπαθώ απο τα γραφόμενά σας και τις Σ.Ε να καταλάβω το δρώμενο. Δεν ξέρω αν θα προλάβω να το τελειώσω, δε με πειράζει όμως, θα παίξω οσο μπορέσω. Δυστυχώς οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις δε μ αφήνουν πολλά περιθώρια συμμετοχής. Σα δρώμενο φαίνεται εύκολο. Όμως τα φυτά είναι πάρα πολλά, και τα αναδυόμενα έρχονται δύσκολα. Θα το προσπαθήσω κι ότι προλάβω. Για να πω την αλήθεια όταν είδα μαρούλια και καρότα γέλασα, είχα να το δω αυτό, αρκετούς μήνες, σχεδόν απο τότε που ξεκίνησα το παιχνίδι. Οπως και να χει, καλή μας επιτυχία, μπράβο σε σας που το τελειώσατε, δίνετε κουράγιο και σε μας να το παλέψουμε περισσότερο.;)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, titanikos1, Gulit1 και 13 σε άλλους.
  18. Louisa

    Louisa Κόμης

    Ωραίο καλοκαιρινό δρώμενο, με απλό μηχανισμό κι αξιαγάπητα δωράκια. Ευτυχώς, έτσι για αλλαγή, τα αναδυόμενα βγαίνουν άνετα (ειδικά αν βάζεις μεγάλο φυτό το βράδυ). Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στα σαϊνια μας που κάνουν τους υπολογισμούς και μας βοηθάνε πολύ παραπάνω από τα like που παίρνουνε.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, maria_palou, jimixatz και 11 σε άλλους.
  19. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    Για μένα ήταν το πρώτο δρώμενο που το έκανα τόσο χαλαρά. Πρώτο μάζεμα με ζαχαρένια σφενδάμια παντού και μπανανιές στα νησιά, μου έδωσαν 222 καλάθια. Τα άλλα δύο μαζέματα στις τρεις βασικές φάρμες, δούλεψε ο εξευγενισμούλης και μάζεψα τα 3/4 των καλαθιών. Συνέχισα με τα φυτά του δρώμενου. Δεν έβαλα ούτε μία φορά ειδοποίηση τα βράδια, έλειψα δύο ολόκληρα πρωϊνά, και γενικώς δεν καιγόμουν και τόσο να μαζέψω. Βγήκε εύκολα και γρήγορα. Συνεχίζω και πουλάω μαρουλάκι, για λεφτάκια...
    Καλή μας συνέχεια.

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mpempeto13, Coinhunter01 και 14 σε άλλους.
  20. natalia_prod72

    natalia_prod72 Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους! Ειμαι απο αυτους που δυσκολευομαι με τα ιβεντ (λογω δουλειας), ακομα μαζευω τα φυτα :(, αλλα το προβλημα μου εμενα ειναι αλλο, πως θα μαζεψω τα σκασμεμα μαρουλια και καροτα για να τελειωσω το ιβνεντ??? Οταν εχω περισσοτερο ελευτερο χρονο τα φυτευω, φτανω στο ποσο που χρειαζομαστε και τσουπ παω και τα πουλαω....Στο τελος θα γινει οτι δεν θα εχω τα 5λεπτα και 10λεπτα φυτα για να παρω την σειρα:mad:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, heavymetal7, vaso1963 και 9 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.