Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Εχθρική εξαγορά"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την Unicorn*, 29/3/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. foufoula

    foufoula Νέος ειδικός

    Καλημερα.Για 2 τσαντες δεν πηρα την φασολια αλλα δεν με πειραζει.Και εκει που εφτασα μια χαρα ειναι.Και αυτο χαρη στα αναδυομενα που μου εστειλαν γειτονες φιλοι και συναγροτες
    Σας ευχαριστω πολυ.
     
  2. ΓΙΑΝΝΑ16

    ΓΙΑΝΝΑ16 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    καλημερα και εγω για 7 τσαντες δεν την παιρνω την φασολια δεν πειραζει:)
     
  3. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημερα τα καταφερα και εγω και τελειωσα τα εβεντ εστο και οριακα αρκετα καλα εως πολυ καλα τα δωρα και η φασολια πολυ καλη ευχομαι καλο τελος σε οσους και οσες προσπαθουν ακομα.
     
    Αρέσει σε takis.00, vagelis1968, -lousi-leon2001 και 4 σε άλλους.
  4. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Ουφφφφ Κατάφερα και ξεχρέωσα:p Τέλος το δρώμενο στο παρα πέντε και για μένα, καλή επιτυχία και συνέχεια σε σας που το παλεύετε ακόμη..
     
    Αρέσει σε takis.00, -lousi-leon2001, Gulit1 και 2 σε άλλους.
  5. TANGRA

    TANGRA Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    kai ego gia 2 tsantes,ala den pirazei
     
  6. Georgia0808

    Georgia0808 Αρχάριος στο φόρουμ

    και εγώ για 2 τσάντες αλλά δεν πειράζει,ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
     
    Αρέσει στους foufoula και Gulit1.
  7. Menie70

    Menie70 Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλό σας απόγευμα. Σε λίγο τελειώνει το τρέχον ιβέντ και θα ήθελα να πω κάποιες σκέψεις μου. Όταν ξεκίνησε, είχα έτοιμα εξευγενισμένα γαρύφαλλα, στις τρεις φάρμες, με μικρά χωράφια και τον "ζωντανό θρύλο" στο 30/30. Στις δε δύο εκτάσεις του νησιού είχα πεπόνι. Μάζεψα τα πάντα και πήρα 85 αναδυόμενα. Προσέξτε ... 85 αναδυόμενα από 5 εκτάσεις. Στο προηγούμενο δρώμενο, πάλι με εξευγενισμένο γαρύφαλλο σε μικρά χωράφια, και ΜΟΝΟ σε τρεις εκτάσεις, πήρα 150. Δεν βλέπετε εσείς καμία διαφορά ?? Γιαυτό και μπήκα στο φόρουμ και είπα οτι τα αναδυόμενα δεν βγαίνουν όπως θα έπρεπε. Τελικά, προσέχοντας να μην καθυστερώ να μαζέψω τα έτοιμα φυτά, τελείωσα το ιβέντ από εχθές το πρωί. Αυτή την ώρα δε, έχω στην αποθήκη μου και γύρω στα 250 περίσσευμα. Πρέπει να πω οτι εγώ, στα ιβέντς που έχουν συγκεκριμένα φυτά, ξεκινάω πάντα με μεγάλα χωράφια, βάζοντας νερό, κοπριά, σ. λίπασμα και φυσικά τσάτνι καρότου/μήλου. Στην πρώτη σπορά έχω 70 φυτά και επαναλαμβάνω το ίδιο (νερό, κοπριά, σ. λίπασμα) και στην επόμενη, φτάνοντας έτσι τα φυτά στα 490. Από κει και πέρα, βγάζω τα μεγάλα χωράφια, βάζω παντού μικρά και ξεκινάω την παραγωγή βάζοντας μόνο νερό. Δεν αγοράζω σ. λίπασμα. Επειδή διάβασα πολλά, θα ήθελα να πω οτι το φόρουμ για αυτό είναι. Ή μάλλον ΚΑΙ για αυτό. Να λέμε τις απόψεις μας ή τις δυσκολίες/προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Δεν θα πω οτι μου άρεσαν κάποιες "επιθέσεις" που έγιναν σε αυτούς που "γκρίνιαζαν". Ο κάθε παίκτης παίζει όπως αυτός νομίζει οτι είναι καλύτερα για αυτόν. Παίζω από το Φθινόπωρο του 2010, όμως δεν το "παίζω" έμπειρη παίκτρια. Και αυτό γιατί, όλο και κάτι μαθαίνω από άλλους συμπαίκτες μου. Πράγματα πού ή δεν είχα προσέξει ή δεν είχα δοκιμάσει να τα κάνω ποτέ. Να σε τι άλλο χρησιμεύει το φόρουμ. Να λέει ο κάθε παίκτης "μικρά μυστικά" που ανακαλύπτει. Αυτά ήθελα να πω για την ώρα. Καλή συνέχεια σε όλους και καλή μας επιτυχία στο επόμενο.
     
    Αρέσει σε lisbet86, nota.dim1802, IreneTR και 8 σε άλλους.
  8. Gulit1

    Gulit1 Επιβλέπων του φόρουμ

    Kαλησπέρα, τέλειωσα και εγώ το ιβέντ στις 01.40 το βράδυ αφού για ένα δύωρο περίμενα 1 αναδυόμενο και μου το έστειλε η
    γειτόνισσά μου η Λίλα που την ευχαριστώ πολύ και επίσης όλους τους γείτονές μου.Το καλό σ΄αυτό το ιβέντ είναι που πέτυχα
    ένα ράντζο βίσονα. Καλή συνέχεια σε όσους το παλεύουν ακόμη.8):)
     
    Αρέσει σε mmixail, takis.00, toylaaaaa και 7 σε άλλους.
  9. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    Ξεκουμπίστηκε αυτός;
    Ωραία!!

    1η φορά χαίρομαι τόσο που λήγει ένα event
     
    Αρέσει σε lisbet86, BlackSheep91, triadioena και 3 σε άλλους.
  10. giwrg

    giwrg Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Παιδια μπορείτε να μου εξηγήσετε, για ποιο λογο στην αρχή έχετε μεγάλα χωράφια και μετά βάζετε μικρά? Δεν εχω καταλάβει :(
     
  11. BlackSheep91

    BlackSheep91 Ανερχόμενος

    ποιος ο λογος τοτε που δημιουργηθηκε αυτο το παιχνιδι ? ετσι για να μας σπαει τα νευρα? :mad:
     
    Αρέσει στους sofiapao76 και mini88_.
  12. K_K__D

    K_K__D Τακτικός στο φόρουμ

    Γιατι οι σποροι που έχουμε για αρχη ειναι μονο 10 και συμφερει καλυτερα να τους φυτέψεις σε μεγάπο χωραφι. Δηλαδη 10 σποροι σε μεγαλα χωράφια εχουν την μεγιστη δυνατότητα να γίνουν 90 ενω σε 10 μικρά χωραφια θα γίνουν 60
     
    Αρέσει στους Gulit1, sofiapao76 και -lousi-leon2001.
  13. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Καλησπέρα.
    Και εγώ τελείωσα το δρώμενο από χθες βράδυ.
    Η στρατηγική που ακολουθώ, απαντώντας στην απορία του giwrg, είναι η ακόλουθη στην έναρξη των δρώμενων:
    Τα πρώτα φυτά, πέντε ή δέκα που δίνονται κατά την έναρξη, τα φυτεύω πάντοτε σε μεγάλα χωράφια και τους βάζω πάντοτε νερό, κοπριά, σούπερ λίπασμα και σούπερ λίπασμα της Ζωζώς. Επίσης χρησιμοποιώ και τσάτνι καρότου-μήλου ώστε να μαζέψω με την πρώτη συγκομιδή τα μέγιστα. Αν έχω αρκετά σούπερ λιπάσματα χρησιμοποώ και στη δεύτερη σπορά σούπερ λίπασμα.
    Αυτά σε γενικές γραμμές.
     
    Αρέσει σε Gulit1, nota.dim1802, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  14. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    εγω δεν τον νικησα ποτε τον ατιμο!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει στους Gulit1 και pap100.
  15. ΤΟΞΟΤΙΝΑ

    ΤΟΞΟΤΙΝΑ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα, να ρωτήσω πότε πιστώνονται αυτά που μας μένουν απο τα δρώμενα, εμένα δεν έχουν πιστωθεί τίποτα.
     
  16. Menie70

    Menie70 Ανερχόμενος συντάκτης


    Είναι απλά μαθηματικά. Στην αρχή, μας δίνουν 10 σπόρους. Εάν βάλουμε αυτούς τους 10 σπόρους σε μικρά χωράφια, και έχουμε και τσάτνι καρόρου/μήλου, θα πάρουμε 10 Χ 4 = 40 φυτά. (Ενώ με μεγάλα, θα πάρουμε 10 Χ 7 = 70). Στην δεύτερη σπορά, στα μικρά, θα φυτέψουμε 40 και θα πάρουμε 40 Χ 4 =160 φυτά. (Ενώ στα μεγάλα θα πάρουμε 70 Χ 7 = 490). Άρα, μετά την δεύτερη φορά, με μεγάλα χωράφια, έχουμε περισσότερα φυτά και μπορούμε να ξεκινήσουμε την παραγωγή με περισσότερους σπόρους. Πιστεύω να τα κατάλαβες όπως σου τα έγραψα.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 5/4/17
  17. annatheol

    annatheol Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Το μεσημέρι δεν πρόλαβα να γράψω ..
    Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους συναγρότες "άγνωστους" μου (εννοώ μη γείτονες) διάβασαν το χθεσινό μου ποστ στο φόρουμ ότι παλεύω με το event και μου έστειλαν αναδυόμενα.. Πρώτη φορά συνέβη και αλήθεια το χάρηκα και με βοήθησε.
    Έδωσα 24 φιορίνια που είχα ,αγόρασα 12 αναδυόμενα και το τελείωσα στην εκπνοή.
     
    Αρέσει στους gtrullis και pap100.
  18. giwrg

    giwrg Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Ναι αλλα και εδω καταλήγουμε οτι συμφερουν τα μεγαλα χωράφια και όχι τα μικρα. Αρα για ποιο λογο οι αλλοι να βαλουν μικρα χωραφια μετά, αφου παιρνουν λιγοτερα φυτα απο καθε συγκομιδη??
     
  19. mmixail

    mmixail Βετεράνος του παιχνιδιού

    Ενα μεγαλο χωραφι ειναι τεσερα μικρα χωραφια απο τεσερα μικρα χωραφια θα παρεις με τσαντι 16 παγιδολουλουδο -4 σπορους που ξοδεψες θα εχεις κερδος 12 παγιδολουλουδα απο ενα μεγαλο χωραφι θα παρεις με τσαντι 7 παγιδολουλουδα -1 σπορους που ξοδεψες θα εχεις κερδος 6 παγιδολουλουδα συμπερασμα εας κανει οπως θελει ο καθενας. αρκετα καλο εβεν ενα μεγαλο ευχαριστω στους γειτονες που βοηθησαν καλο βραδυ σε ολους.
     
  20. Menie70

    Menie70 Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλό μεσημέρι. Δεν πρόσεξες καλά τι σου είπα. Είπα, ΜΟΝΟ για τις δύο πρώτες σπορές. Αν διαβάσεις προσεκτικά, θα δεις που σου λέω οτι, μόλις μαζέψω τα 490 φυτά, ΒΓΑΖΩ τα μεγάλα χωράφια και ΒΑΖΩ μικρά. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν σου λέω να κάνεις και εσύ το ίδιο. Λέω οτι εγώ το κάνω έτσι. Με βολεύει αυτός ο τρόπος γιατί στην αρχή του ιβέντ, ο στόχος μου είναι να μαζέψω γρήγορα αρκετά φυτά για να μπορώ να φυτέψω πολλά χωράφια. Αν ξεκινούσα με μικρά χωράφια, θα έπρεπε να βάλω τρεις σπορές και όχι δύο για να συγκεντρώσω αρκετούς σπόρους.
     
    Αρέσει στους sofiapao76, pap100 και giwrg.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.