Συζήτηση για το δρώμενο "Γλυκός Παράδεισος"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 18/12/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Λοιπόν είχα τα 10.000 κεχριά! αλλα πρότου ενημερωθουμε για το ιβέντ είχα δει ότι ήταν λίγες οι προσφορές! έτσι προτίμησα να πουλησω εκείνη την στιγμή! όσο πιο ακριβα γινόταν! Άρα αυτην την σιτγμή ουτε εγω έχω κεχρια. Αλλα τα μαζεύω κι εγω με μαγικά χωραφια και τσατνι καροτο μηλου! μέχρι να αρχίσει το ιβεντ και να έχω κάποια ποσότητα και απο τα φυτά του ιβεντ θα συνεχίσω με κεχρι ;)

    υ.γ. και μην ξεχναμε και το εμπορικο ας δίνει μόνο μέχρι 100 σε ποσότητα ημερησίως ;) Επείσης δείτε και τον πειρατη ίσως να υπάρχει καμια βοήθεια και εκει ;)
     
  2. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλημέρα.
    Το δρώμενο δείχνει να είναι βατό. Τα μικρά επίπεδα και εκείνοι που δεν διαθέτουν ικανοποιητικά αποθέματα σε Χ/Τ, ώστε να μπορέσουν να αγοράσουν από την λαϊκή τις απαιτούμενες ποσότητες, ίσως να παιδευτούν λίγο.
    Κρατώ και μια μικρή επιφύλαξη, μέχρι να αρχίσει το δρώμενο, σχετικά με τον ρυθμό εμφάνισης του αναδυόμενου, απαραίτητου υλικού, "κορνέ". Εκεί θα φανεί αν είναι ή όχι, βατό το δρώμενο.
    Τα δώρα πάντως που δίνει και αυτή την φορά είναι πλέον τα κλασσικά, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και σχεδόν στα ίδια επίπεδα με τα τελευταία δρώμενα. Για τα μικρά επίπεδα ίσως να είναι καλά. Για τα μεγάλα όμως, όχι. Λόγω των ημερών περίμενα κάτι καλύτερο.
    Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλων να σταματήσουν την τσιγκουνιά τους και να γίνουν λίγο πιο γενναιόδωροι. Άλλωστε, εικονικά είναι όλα.
    Καλή επιτυχία και καλές γιορτές σε όλους, με υγεία πάνω απ' όλα.
     
    Αρέσει στους graganta, βιβη.2003 και kitsena.
  3. yortztv

    yortztv Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα! Εκανα καποιους υπολογισμους και μπορει να σας ενδιαφερουν ;) Με τις προυποθεσεις οτι μαζευουμε τα φυτα ακριβως στην ωρα τους, εχουμε 191 απο την αρχη (οσα χρειαζονται για να σπειρουμε παντου), ΔΕΝ προμηθευομαστε επιπλεον απο λαικη και καταστημα σπορων και φυτευουμε σε ολους τους χωρους της φαρμας εκτος του bahamarama (βασικη φαρμα, αγριο λιβαδι, δασος), ο χρονος που χρειαζεται για να παρουμε την ποσοτητα σιταριου για την παραγωγη χριστουγεννιατικου αλευριου ειναι ειναι 1 ωρα και 10 λεπτα (περισσευουν 116 σιταρια), ο χρονος που χρειαζεται για να παρουμε την απαραιτη ποσοτητα βρωμης ειναι 6 ωρες και 45 λεπτα (περισσεύουν 292 βρωμες) και ο χρονος που χρειαζεται για να προμηθευτουμε την απαραιτητη ποσοτητα κεχριου ειναι 22 ωρες και 45 λεπτα (περισσευουν 584 κεχρια). Αμα δεν μπορειτε να μαζεψετε τα φυτα ακριβως την ωρα που τελειωνει ο χρονος αναμονης πρεπει να μαζεψετε το σιταρι 7 φορες, την βρωμη 9 και το κεχρι 18. Επομενως πρεπει να μαζεψετε πραγματα 34 φορές και να περιμενετε 30 ωρες και 40 λεπτα για να μαζεψετε τα φυτα για το χριστουγεννιατικο αλευρι. Μαζι με τον χρονο αναμονης του μυλου ΚΑΙ την ρουνα μειωσης του ειναι 66 ωρες και 40 λεπτα αρα 2 24ωρα, 18 ωρες και 40 λεπτα η αλλιως 5 μερες (12ωρα), 6 ωρες και 40 λεπτα. Ελπιζω να σας βοηθησα!! :D
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/12/14
    Αρέσει στους GEPPO1 και βιβη.2003.
  4. victor-ion

    victor-ion Ανερχόμενος συντάκτης

    Ενδιαφέρον, αλλά να προσθέσω ότι δεν χρειάζεται να μαζέψεις όλες τις ποσότητες των φυτών για να ξεκινησεις την παραγωγή του αλευριού! μπορείς να το κάνεις παράλληλα! Βοήθησαν πάντως πολύ οι υπολογισμοί σου για να κάνει ο καθένας τα κουμάντα του!
     
    Αρέσει στους graganta, yortztv και βιβη.2003.
  5. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα, ενδιαφέρων όντως, αλλά όλα αυτά ισχύουν με μεγάλα χωράφια. Αν βάλεις παντού μκρά χωράφια και τσάτνι καρότου μήλου, τότε σε άθε σπορά μαζεύεις σχεδόν 1700 φυτά, οπότε το σιτάρι χρειάζεται μισή ώρα, η βρώμη 2 ώρες και το κεχρί 6 σπορές επί 1 ώρα (με νερό). Έτσι απλοποιούνται τα πράγματα, σε 8-9ώρες έχεις μαζέψει τα φυτά. Τώρα αν δεν έχεις τα αρχικά 580 περίπου που χρειάζονται θέλεις λίγο παραπάνω για να τα παράγεις (με μεγάλα χωράφια).
    Το ίδιο και τα φυτά του δρώμενου, μόλις παράγεις 775 (για να σπείρεις παντού) με 3 σπορές θα έχεις σχεδόν 7500 -λίγο παραπάνω. Χρειάζεσαι 1 24ωρο. Και μετά σε μια έκταση 1 σπορά ακόμη και τελείωσες.:)
    Θα χρειαστείς βέβαια δύο τσάτνι και 1 τάρτα Pinkie pie για να έχεις το μπόνους +2 στα χωράφια.
     
    Αρέσει σε graganta, *mava*, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  6. coku2010

    coku2010 Ανερχόμενος συντάκτης

    φωναξτε γρηγορα τον λογιστη :))))
     
    Αρέσει σε kalliopipali, graganta, -Barbie73- και 4 σε άλλους.
  7. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω απ' τους προλαλήσαντες , τα υλικά για το αλεύρι υπάρχουν σε καλό απόθεμα στην αποθήκη μου, τα ζητούμενα είναι λογικών απαιτήσεων, τα δώρα χρήσιμα αλλά όχι πρωτότυπα και το μόνο δυσοίωνο είναι τα αναδυόμενα κρίνοντας απ' όσα έχω αυτή τη στιγμή (111 κορνέ μόνο) έχοντας μαζέψει γαρύφαλλα, όλυρα, κόκκινο βατόμουρο, λεμονόχορτο, δέντρα παντού (περιφερειακά των χωραφιών) και στάβλους πορτοκαλί . Είδομεν!
    Καλή επιτυχία σ' όλους!
     
    Αρέσει στον/ην georgia469.
  8. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    εγω μέχρι τώρα φύτευα παράλληλα κεχρί που δεν έιχα τόση ποσότητα και βρώμη!!
    Αλεύρι είχα αρχίσει και έφτιαχνα απο χτές που είχε βγεί και εχω φτάσει αισίος τα 880.
    τα αναδυόμενα πιστεύω οτι θα μας δυσκολέψουν γιατί και εγώ απο μεγάλο φυτό,στάβλους κλπ εβγαλα περίπου 88:(
     
    Αρέσει στους pan15200188, graganta και psipsi1978.
  9. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    εμενα μαλλον μου βγηκαν απλοχερα τα αναδυομενα!!!
    απο 300χιλ. ποντους (η κανονικη μου φαρμα)με μπονους 190% μου εδωσε 130 αναδυομενα!
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  10. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα σε ολους τους αγροτες xD θα συμφωνησω με τους περισσοτερους για το ωραιο του ιβεντ μα και με αυτους που διαμαρτυρηθηκαν για τα αναδυομενα -.- ........ αυτην την φορα εχοντας σε λειτουργια μπονους περιπου στο 200% και το 5% (για περισσοτερα )απο την καινουργια φασολια , γαρυφαλο ,τσαι απο φυτα και δεντρα πολλων πε μα και εργαστηρια πολλων πε δεν καταφερα να παρω πανω απο 111 κορνε !!! >:( ........σε προηγουμενα ιβεντ εχοντας μονο το μπονους των βιοτεχνικων και τα ιδια φυτα μαζευα πανω απο 130-140 αναδυομενα :wuerg:
     
    Αρέσει στους βιβη.2003, kitsena και .eugenaki..
  11. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    Τσάτνι, κολοκυθομηλόπιτα (ξέχασα ψ. καρότου) , δεύτερο μάζεμα φυτών του event και κανέλας στο νησί από 111 που είπα πιο πάνω πήγα στα 140 κορνέ... Χμ!
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  12. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    εγω παντως σημερα εβγαλα τα αναδυομενα για την πρωτη αποστολη :)
     
    Αρέσει στους βιβη.2003, graganta και t.n.s.
  13. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    Το event είναι όντως πάρα πολύ ωραίο και έχει και πολύ όμορφα διακοσμητικά. Βέβαια είναι λιγάκι δύσκολο ειδικά από τη στιγμή που τα κεχριά έχουν ακριβύνει τόσο ώστε η τιμή του ενός να ανέρχεται στα 94 χορτοτάλιρα...Αυτό για το οποίο θα ήθελα μια συμβουλή είναι για το πότε και σε τι θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσω το ένα τσατνί καρότου-μήλου που έχω,σκέφτομαι στα φυτά του event, αλλά και τα κεχριά είναι αρκετά.
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και Stefoulini.
  14. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα, μπορείς να σπείρεις από βραδύ -σε μικρά χωράφια- γλυκάνισο. Το πρωί ενεργοποιείς το τσάτνι και μαζεύεις και μετά μέχρι το βράδυ 2 σπορές γλυκάνισο, με νερό μόνο, χρειάζονται 13 ώρες. Από 8 το πρωί πχ φτάνεις 9μμ. Το τσάτνι θα ισχύει άλλες 5 ώρες. Οπότε μπορείς να φυτέψεις και 3 φορές κεχρί (από 1 ώρα με νερό) μέχρι της 12. Παράλληλα στο Μπαχαμαράμα βάλε και 2 φορές κανέλα, που χρειάζεται επίσης. Και μη ξεχνάς θα κερδίσεις και ένα τσάτνι από το event!
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, Stefoulini, kitsena και 2 σε άλλους.
  15. siourdistan

    siourdistan Τακτικός στο φόρουμ

    αγορασες κ κορνε στη τιμη αυτη?
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  16. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!
     
    Αρέσει στους βιβη.2003, Nantia123 και Stefoulini.
  17. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    αν εννοεις πως αγορασα με πραγματικα λεφτα κορνε τοτε οχι.
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  18. Dimos_Greek

    Dimos_Greek Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπερα παιδια.Λοιπον εγω εφτασα στα 1300 αλευρια!!Το μονο δυσκολο ειναι τα κορνε αντε να δουμε...
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  19. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Μην ξεχνάμε όμως ότι ζητάει το 1/3 απο άλλες φορές.Το περίμενα ότι θα έβγαιναν δυσκολότερα.Δυστυχώς επαληθεύτηκε.Έχουμε όμως ακόμη μέρες.Θα βγουν.Εγώ τελείωσα τα δύο πρώτα βήματα.Αναδυώμενα και αλεύρια τα βγάζω σχεδόν μαζί γιατί δεν είχα κεχρί,και θα χρειαστώ και βρώμη,αλλά δεν αγοράζω σ'αυτές τις τιμές.Θα βγουν όλα.Απλά δε θα το τελειώσουμε πολύ νωρίς.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, psipsi1978, Stefoulini και 2 σε άλλους.
  20. kroulini

    kroulini Νέος ειδικός

    Καλησπέρα κι από εμένα, εγώ τελείωσα με το φυτό του event,(το αλεύρι το είχα ξεκινήσει από την πρώτη ώρα και έχει τελειώσει κι αυτό) συμφωνώ ότι τα αναδυόμενα βγαίνουν πάρα πολύ δύσκολα. Το φυτό το μάζεψα έχοντας απόθεμα σούπερ λιπάσματος από τα τζαμπόδεντρα (μου θυμίζουν τα παιχνιδομάγαζα..χι) 2000 περίπου και με ενεργοποιημένα το μπόνους φασολιάς , χριστουγεννιάτικο στόλεν και λευκή αγνότητα μικρά χωραφάκια και τσάτνι. Τώρα με το σούπερ λίπασμα που περίσσεψε έχω φυτέψει τριαντάφυλλο (με τους εξευγενισμούς) και περιμένω το μισάωρο για να μαζέψω .. αναδυόμενα.
    Καλή συνέχεια σε
    όλους .
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και Stefoulini.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.