Feedback Συζήτηση για το δρώμενο " Γιορτή Σεπτεμβρίου "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 28/9/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια Χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για το δρώμενο:

    " Γιορτή Σεπτεμβρίου "

    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται

    Μπορείτε να διαβάσετε την Επίσημη Ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Γιορτή-Σεπτεμβρίου.32370/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές Ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Γιορτή-Σεπτεμβρίου.32369/


    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG]



    Η Ομάδα του FARMERAMA
     
  2. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα!
    Βλέπω στη λίστα του καταστήματος τέσσερα διακοσμητικά με αναβαθμίσεις .. Τι ακριβώς δίνουν αυτά;
    Δεν είδα να υπάρχει κάποια επεξήγηση στις σ.ε ..
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  3. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Αρέσει στους kitsena και -sia1971-.
  4. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Δίκιο έχεις, βιάστηκα. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
     
    Αρέσει στον/ην -sia1971-.
  5. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα!
    Γνωστό δρώμενο σε όλους και πολύ αγαπημένο.. Θα γίνουμε ράφτες πάλιxDxD
    Μόνο που έχει το πουλί δρομέα εγώ θα ασχοληθώ!! Η φασολιά είναι ψιλοαδιάφορη, αλλά καλοδεχούμενη. Το κατάστημα πλούσιο με ωραία δωράκια.

    Για τα 239 πλακίδια υφασμάτινα πλακίδια (μιας και θα μας πιστωθούν 6) θα χρειαστούμε :

    Α. 27,485 Υφασματομιμόζα

    Β. 956 Βελόνα και κλωστή

    Προσωπικά ακολουθώ μια συγκεκριμένη στρατηγική σε αυτό το δρώμενο. Μαζεύω στην αρχή πολλά διπλά κουμπιά, οπότε σήμερα θα βάλω και στις δύο εκτάσεις δεντράκια (20ωρα και λίγα μεγαλύτερης διάρκειας), και μετά ασχολούμαι με το άλλο αναδυόμενο.
    Καλή επιτυχία σε όλους!:)
     
    Αρέσει σε ioanna6929, rixainrempite, Lina123 και 9 σε άλλους.
  6. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    αγαπημένο δρώμενο, και μάλλον θα χρειαστούμε βοήθεια απο το ροδάνι γιατί τα φυτά είναι αρκετά... η φασολιά πολύ φτωχή αλλά τα δώρα στο κατάστημα σπέσιαλ.. φυσικά πρώτο μέλημα το παρακίτ και το πουλί δρομέας και μετά τα πικολάκια... καλή διασκέδαση σε όλους...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Marinaloren, -sia1971- και 4 σε άλλους.
  7. μαρω69

    μαρω69 Έμπειρος



    "Διπλό κουμπί μπορείς να βρεις από τις συγκομιδές δέντρων και φυτών στη Βασική έκταση και το άγριο λιβάδι" …δεν είναι υποχρεωτικό να βάλουμε μόνο δέντρα.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Marinaloren, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  8. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά σε προηγούμενα δρώμενα τα φυτά έδιναν περισσότερα "Βελόνα και κλωστή" παρά "Διπλό κουμπί". Με μια απλή αναζήτηση στις συζητήσεις θα δεις ότι οι παλαιοί παίκτες πρότειναν δέντρα για τα διπλά κουμπιά σε παλαιότερα δρώμενα. Από όσο θυμάμαι και σε κάποιο δρώμενο δούλευα και με XXL δέντρα! Οπότε, από τότε ξεκινάω πάντα με δέντρα το συγκεκριμένο δρώμενο.

    Βέβαια, ο μηχανισμός σε κάθε δρώμενο είναι διαφορετικός και έτσι δεν ξέρουμε ποια θα είναι η ροή των αναδυόμενων. Μπορεί σε αυτό να είναι ασύμφορα τα δέντρα και να συμφέρουν τα φυτά. Ξεκινάμε εμπειρικά και βλέπουμε.
    Καλή συνέχεια!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, martha72, Marinaloren και 7 σε άλλους.
  9. μαρω69

    μαρω69 Έμπειρος

    Καλησπέρα! Ας πω κι εγώ τα στατιστικά μου. Από 384 μικρά χωραφάκια με μαυροσίταρο πήρα 9 διπλά κουμπιά. Περιμένω και τα υπόλοιπα και ένα δενδροκομείο. Χάλια μαύρα...
    Μήπως τα δένδρα που είχε προτείνει ο αγρότης Panagiotiis ήταν καλύτερη λύση;. Παναγιώτη;
     
  10. xaidi

    xaidi Ανερχόμενος

    καλησπέρα κι απο μένα! με τζάμπο δέντρα και στις 2 εκτάσεις και xxl γύρω πήρα 80 κουμπιά!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Marinaloren, dafni_mat και 4 σε άλλους.
  11. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Νομίζω πως ναι :
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Marinaloren, rixainrempite και 5 σε άλλους.
  12. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Καλησπέρα σε όλη την αγροτοπαρέα!! Να ευχαριστήσω κι εγώ τον φίλο Παναγιώτη, που έχει την καλοσύνη και την υπομονή, να κάνει τους υπολογισμούς των δρώμενων και να μας τους ανακοινώνει. Σ΄ευχαριστούμε πολύ φίλε, να΄σαι καλά!!
    Το συγκεκριμένο δρώμενο φίλες και φίλοι, όντως είναι από τα αγαπημένα. Πάντοτε έδινε, και δίνει, πολύ καλά έπαθλα. Το ερώτημα όμως είναι, το κατά πόσο είναι εφικτό τελικά να τα διεκδικήσουμε. Χωρίς να υπερβάλουμε ιδιαίτερα, τα πίκολο και την φασολιά, (αδιάφορη ελαφρώς, αλλά χρήσιμη), πιστεύω ότι τα έχουμε. Για τα υπόλοιπα, μάλλον θα πρέπει να κάνουμε την υπέρβαση, είτε σε χρόνο, (ξυπνητήρια, το λάπτοπ αγκαλιά...κλπ), είτε σε κατανάλωση αρκετών ΣΛ, ΣΛΖ & ΣΤ.
    Όποιο δρόμο κι αν ακολουθήσουμε, καλή μας επιτυχία!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Panagiotiis, GEPPO1 και 7 σε άλλους.
  13. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    καλησπέρα σε ολους, για μενα είναι απο τα χειρότερα δρωμενα. Για την ωρα εχω παιξει 40 παιχνίδια και εχω μαζέψει μόλις 17 αστερονομισματα. Αν τα υπολογίζω σωστά με αυτό τον ρυθμό ίσως να καταφέρω να μαζέψω 110 με 120 αστερονομισματα. Δεν ξερω αν υπάρχει καποια στρατηγική που πρέπει να ακολουθήσω για καλύτερα αποτελέσματα. Τα κουμπιά δεν τα θεωρώ λύση, γιατι δεν τα βλέπω να αποδίδουν.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nota.dim1802, Marinaloren και 3 σε άλλους.
  14. Anna197010

    Anna197010 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπερα σε ολους τους παλιους και νεους αγροτες.Δεν γραφω τακτικα, αλλα παρακολουθω ανελλιπως τις καθημερινες συζητησεις.Ολοι πλεον εχουμε καταλαβει τους τελευταιους μηνες οτι το παιχνιδι δινει αρκετες φορες ωραια δωρα αλλα ΦΕΥ!!!!! απλησιαστα.Το γιατι το ξερει μονο η Δ/νση.Μεχρι τωρα που κερδισα ενα 100% εχω παιξει 68 παιχνιδια, χρησιμοποιησα περιπου 35 κουμπια, και εχω μαζεψει 58 νομισματα.Επομενως εφ΄οσον το μπλε χρωμα δεν ερχεται παρα μισο καθε 6-8 υφασματα θα μαζεψω 150 το πολυ 200 νομισματα μεχρι να ληξει το παιχνιδι.Ειναι λυπηρο να χρειαζεσαι αστερονομισματα για να παρεις καποια δωρα και να μη τα δινει το παιχνιδι που η φιλοσοφια του ειναι ,βασει των πινακων των δωρων, ΜΟΝΟ με αστερονομισματα.Τωρα οι σ.τρ., τα σ.λιπ.,εργαλεια κλπ να τα κανω τι, οταν μου δειχνεις οτι δινεις τοσο ωραια δωρα και την στροφιγγα του μπλε υφασματος την εχεις σχεδον μισοκλειστη.Καλη συνεχεια σε ολους που προσπαθουν και καλο βραδυ.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, nota.dim1802 και 10 σε άλλους.
  15. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    με πρόλαβες φίλη μου.. μπορεί να ενθουσιαστήκαμε με τα δώρα γιατί πιστεύαμε οτι αυτό το δρώμενο θα είναι σαν τα άλλα.. όμως αυτά τα μπαλώματα είναι τα χειρότερα απο τότε που εμφανίστηκε αυτό το παιχνίδι,, ποτέ μέχρι τώρα δεν έχω παίξει 40 πλακίδια με 38 αστερονομίσματα.. όχι δεν υπάρχει καμία τακτική πλέον... οι πίστες είναι ασυνάρτητες και τα πλακίδια οτι να ναι... τα εμπόδια στις πίστες είναι χωρίς κανένα συνειρμό και τοποθετημένα έτσι ωστε να μην επιτρέπουν μεγάλους συνδυασμούς εκτός ελαχίστων που σ εμένα ήρθαν 2,3 φορές... και μην πει κανείς οτι δεν άλλαξε κάτι στον μηχανισμό... και να πει δεν θα τον πιστέψουμε... δείτε προηγούμενες συζητήσεις.. ποτέ δεν τέθηκε τέτοιο θέμα.. τουλάχιστον εγώ πάντα τοποθετούσα αρκετά συνεχόμενα θαλασσιά πλακίδια.. τώρα τα περισσότερα αστερονομίσματα που παίρνω σε κάθε πίστα είναι 5.. και όχι γιατί δεν ξέρω να παίζω, αυτό το δρώμενο το παίζω απο την αρχή (όπως και όλα τα άλλα εδω και 11 χρόνια) και το έχω μάθει πολύ καλά... το μόνο που κατάφεραν είναι να καταστρέψουν ένα δρώμενο που το φχαριστιόμασταν.. και όχι δεν θα χαλάσω ούτε μισό λίπασμα.. ούτε την ζαχαρένια μου.. καμία φορά το να δυσκολεύεις τις καταστάσεις φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που προσδοκείς.. κάνεις τον άλλον να βαριέται...
     
    Αρέσει σε dimitriskiouranis, ioanna6929, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  16. xaidi

    xaidi Ανερχόμενος

    καλησπέρα! εγώ μεχρι τωρα σε 67 παιχνίδια εχω μαζέψει 126 νομίσματα! με τα κουμπιά συνηθως μου έρχεται το μπλέ! για να δούμε πως θα παει στη συνέχεια!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, jimthrilosgate7 και 3 σε άλλους.
  17. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Όταν λέτε όλοι σας 40 67 68 παιχνίδια, εννοείτε τα πλακίδια? Αυτά που μετράει η μπάρα αριστερά? Γιατί σε αυτά εγώ έχω 162 πλακίδια και κέρδισα 166 αστερονομίσματα. :cry: Τι χαζή, νόμιζα ότι πήγαινα και καλά. Έχω φτάσει στο σημείο να μην έχω αρκετά αναδυόμενα... :eek: Για κάποιο λόγο το ροδάνι με συμπάθησε υπερβολικά... Κάνω κάτι λάθος?

    Καλό ξημέρωμα..
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, sofiapao76 και 3 σε άλλους.
  18. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλημερα

    Επειδή πάλι σε βλέπω να παιδεύεσαι και να γκρινιάζεις να σε διαβεβαιώσω οτι οι πίστες είναι ακριβώς ίδιες με την προηγούμενη φορά αλλά σε διαφορετική σειρά. Οπότε ότι γράφεις είναι άκυρο. ;)
     
  19. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλό μήνα :inlove:
    Ο μόνος τρόπος για να αποκτήσουμε πολλά αστερονομισματα είναι να έχουμε και πολλά δίπλα κουμπιά!

    Εγώ προσωπικά παίζω με συγκεκριμένη στρατηγική. Στις πίστες που έχει πολλά πλακίδια (πχ ΣΛ, ΧΤ, ΠΕ κτλ) δεν τοποθετώ πάνω από 4. Παραδίδω χωρίς να χαλάσω πολλά. Περιμένω να βγουν οι πίστες με τα 3 και τα 2 πλακίδια ως ανταμοιβες, που έτσι μπορώ να κερδίσω περισσότερα αστερονομισματα! Σαφώς και είναι απαραίτητα τα διπλά κουμπιά σε αυτές τις πίστες, διότι για να συνεχίσει η πίστα να δίνει πολλά νομίσματα χρειαζόμαστε το πλακίδιο με το διπλό τζιν.

    Πάντως δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει πολύ ο μηχανισμός με παλαιότερα δρώμενα. Έχω τοποθετήσει 80 πλακίδια και έχω 140 αστερονομισματα. Όπως είναι προφανές, η καλή στρατηγική επιφέρει και καλά αποτελέσματα.
    Καλή συνέχεια σε όλους. Και καλό ράψιμο xD
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, Marinaloren και 3 σε άλλους.
  20. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα... δεν περίμενα να πεις τίποτα άλλο φυσικά σνορκελ μου.. όπως βλέπεις έχουμε μαζευτεί πολλοί γκρινιάρηδες σ αυτή την σελίδα, αλλά σ ευχαριστώ που απαντάς μόνο σ εμένα.. η απαντήσεις σου είναι πάντα καλοδεχούμενες και κατατοπιστικές.. θα το δούμε στο τέλος αυτό και ελπίζω να βγω λάθος... αν και σήμερα το πρωί είδα κάποια διαφορά.. ίσως η γκρίνια ώθησε τις καλές πίστες προς τα πάνω.. όπως ο αφρός της σαμπάνιας σπρώχνει τον φελλό ένα πράγμα χαχα... πιθανών σ εμένα να βγήκαν οι <<κακές πίστες>>νωρίς νωρίς και τώρα να έρθουν όλες οι καλές... θα ενημερώσω στην πορεία την παρέα μας... καλή συνέχεια σε όλους .. όμορφη μέρα να έχετε
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.