Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Γιορτή Σεπτεμβρίου 2019"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την Unicorn*, 18/9/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Και από την εκτροφή ζώων παίρνουμε μαχαίρια και πιρούνια, έβαλα 17 εκτροφές ανακόντα και μου έδωσε 10 πιρούνια και 7 μαχαίρια. Όποιος έχει σούπερ τροφή ας το δοκιμάσει.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, Coinhunter01 και 6 σε άλλους.
  2. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Κατά τη γνώμη μου ίσως θα ήταν προτιμότερο να εστιάσουμε τις προσπάθειες μας στο πως να παίξουμε περισσότερα παιχνίδια και να μη δίνουμε τόση έμφαση στην ισορροπία των μαχαροπήρουνων.
    Παίζοντας με πολλά 1χ1 χωραφάκια δεν παίρνουμε αρκετά μαχαιρια για να βάλουμε στο μύλο.
    Απο την άλλη, με υπερβολικούς σταύλους επιβραδύνουμε το παιχνίδι γιατί παίρνουν 2χ2 χωράφια.

    Ο καθένας θα πρέπει να βρεί την αναλογία χωραφιών και σταύλων ώστε να παίξει όσο περισσότερα παιχνίδια μπορεί.
    Για να μειώσουμε το χρόνο παραγωγής των φυτών βοηθούν οι εξευγενισμοί μείωσης χρόνου, τα βιοτεχνικά μείωσης χρόνου και το λίπασμα που δεν είναι πολύ ακριβό για την ώρα.
    Για να μειώσουμε το χρόνο παραγωγής των σταύλων βοηθούν τα βιοτεχνικά μείωσης χρόνου.
    Και για τα δύο υπάρχουν και οι αντίστοιχες γραμμές συνννεφών.

    Πάντος, με ενα θέρισμα την ημέρα πολύωρων φυτών και σταύλων δε βγαίνουν τα 60 παιχνίδια.
    Τα αναδυόμενα δε φτάνουν αν τα αθροίσεις.
    Εγω προτιμώ να κάνω τρία θερίσματα την ημέρα με παρόμοιους χρόνους φυτών και σταύλων και είμαι ευχαριστημένος με τα αποτελέσματα.
     
    Αρέσει σε *As*, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, jimthrilosgate7 και 16 σε άλλους.
  3. alonisos

    alonisos Ανερχόμενος συντάκτης

    Εχεις δικιο απολυτο.Ειναι Τροπικοι τελικα.Ομως ειναι αρκετοι για να ανεβω γρηγορα επιπεδο και να παρω μπανανες,γι αυτο μπερδευτηκα.Ευχαριστω για τη διορθωση και συγνωμη αν απο αγνοια μπερδεψα καποιους.
     
    Αρέσει σε 66romanou, Coinhunter01, -sia1971- και 3 σε άλλους.
  4. ΔΗΜΗΤΡΗΣ22

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπερα η μαλλον καλημερα στην παρεα. Φυτευω σε 2 εκτασεις φυτο 17 ωρων και 1 με σταβλους 8-12 ωρων. Εχω φτασει τα 25 παιχνιδια. Εχω 454 πηρουνια και 15 μαχαιρια. Για τα υπολοιπα 35 θα χρειαστω ακομη 1.191 πηρουνια και 965 μαχαιρια. Οποτε ξεχναω ηδη τη φασολια και θα επικεντρωθω στα αστερονομισματα για οσο περισσοτερες αγορες. Για μια ακομη φορα απογοητευση με την αναλογια αναδυομενων. Αν μαζεψω ακομη 600-700 πηρουνια θα βαλω παντου σταβλους για να ανεβασω λιγο και τα μαχαιρια. Οχι πως θα πετυχω τιποτα σπουδαιο, απλα θα εχω προσπαθησει. Καλη συνεχεια σε ολους.
     
    Αρέσει σε 66romanou, Coinhunter01, nickoikono11 και 7 σε άλλους.
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Τα φυτα δυστυχως δεν δινουν αρκετα μαχαιρια..Οποτε εκανα μια αλλαγη και εβαλα στις δυο εκτασεις σταβλους και στην τριτη εκταση
    φυτευω 24ωρα φυτα, με σ.λιπασμα, οποτε κανω 2 μαζεματα την ημερα ανα 12 ωρες..
    Τα δεντρα επισης δεν βοηθουν καθολου..Δινουν ελαχιστα αναδυομενα..
    Δεν ξερω τι άλλο να δοκιμασω για να παιρνω έναν ικανο αριθμο μαχαιριων..
    Πολύ δυσκολα θα φτασω τα 60 παιχνίδια που απαιτούνται, για την φασολια.. Σκετη απογοητευση..
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, GEPPO1, Coinhunter01 και 7 σε άλλους.
  6. tower20

    tower20 Ανερχόμενος συντάκτης

    Τέλος το ιβέντ.Καλημέρα
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Dr.Kelly, Panagiwtena και 5 σε άλλους.
  7. NTINAEXTREME

    NTINAEXTREME Τακτικός στο φόρουμ

    καλημερα, προσπαθω να μαζεψω αστερονομισματα, αλλα αν και εχω παιξει πανω απο 15 παιγχνιδια, ολα σε διαφορετικους συνδιασμους, δεν εχω βρει το συνδιασμο που δινει αστερονομισματα και εχω την εντυπωση πως δεν θα τον πετυχω ποτε, δεν ξερω τι συμβαινει, ισως ειμαι απλα ατυχη, εχω απογοητευτει, εχει και αλλος συμπαιχτης αυτο το προβλημα? ή μονο εγω? σταματησα να παιζω μπας και αλλαξει κατι.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, Dr.Kelly και 4 σε άλλους.
  8. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλημερα...Προσπαθησε να δοκιμασεις καποιους συνδυασμους που χρησιμοποιησαν οι συμπαικτες σου και ισως ειναι ενας απο αυτους που δινει τα αστερονομισματα..;)Θα τους βρεις στα προηγουμενα ποστ...Μην απογοητευεσαι..!:)


    Υ.Γ Παιδια και μια συμβουλη που μολις ανακαλυψα...8)Ειπα να βαλω παντου σταβλους και βλεπω οτι δουλευει πολυ καλα καθως μαζευω 3 φορες περιπου την μερα χρησιμοποιωντας σταβλους 8 ωρων με τροφη και νερο...Εχω ηδη παιξει 31 παιχνιδια και συνεχιζω!:D
     
    Τελευταία επεξεργασία: 22/9/19
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, Coinhunter01 και 6 σε άλλους.
  9. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλημερααα!!!
    Εφθασα τα 33 παιχνιδια και τα 666 αστερονομισματα!:D
    λεω να βαλω και μερικους σταβλους στη βασικη , ως τωρα την εχω μονο για φυτεμα και ετσι να καταφερω να το τελειωσω!
    Πετυχα με την τριτη -τυχη;;-το συνδιασμο με τα αστερονομισματα (κοκκινο-κιτρινο-γαλαζιο-ασπρο), ας τον δοκιμασουν οσοι δεν καταφεραν να βρουν συνδιασμο με νομισματα.
    Μολις επαιξα κι ενα ακομη , εφθασα τα 34 και 686 νομισματα (μετα το ανοιγμα μπαουλου και κατι υπολοιπα μαχαιρια απο προηγουμενη φορα)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 22/9/19
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, yelander10, Coinhunter01 και 5 σε άλλους.
  10. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Με δύο μαζέματα την ημέρα, όπως έχεις στηθεί, θα πάρεις... πιθανόν 256 μαχαίρια την ημέρα, 270 αν έχεις 8άρι ζωοκομείο.
    Αυτά είναι για 9 παιχνίδια την ημέρα... σε φτάνουν για τη φασολιά? Εσύ αποφασίζεις.
    ......
    Αν δείς τα σχόλια άλλων παικτών, πάνε πιο καλά με τρία μαζέματα την ημέρα.
    Ισως να μην παίρνουν πάντα 1 μαχαίρι απο κάθε σταύλο αλλά πάλι... ίσως με τρία μαζέματα την ημέρα να παίρνουν περισσότερα απο κάποιον με δύο μαζέματα?
    Για τα δέντρα δε μπορώ να σχολιάσω γιατί απλά δεν εχω. Εσύ όμως το έχεις δεί...
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, Dr.Kelly και 7 σε άλλους.
  11. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Τα μαχαιρια μας εχουν "μαχαιρωσει πισοπλατα"!!!!! Προσπαθω, αλλα το βλεπω δυσκολο για τη φασολια!
    Αγαπητο Farmerama, βλεπετε οτι ολοι εχουν το ιδιο προβλημα! Τι θα λεγατε να αυξησετε λιγο τη ροη των μαχαιριων??? Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, .Rinoula. και 12 σε άλλους.
  12. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Θα το δω στην πραξη πως λειτουργει και θα σας πω..Δεν εχω ακομη μαζεψει την πρωτη φουρνια ..Παντως τοσα μαχαιρια που υπολογιζεις δυσκολα θα τα βγαλω.. Θα βαζω 24ωρα ,εάν με ευννοησουν εννοείται, για οσο μου φτασουν τα σ.λιπασματα, για τα 2 μαζεματα την ημερα....Τα δεντρα δινουν παντα πιρουνια.. Τσεκαρισμενο αυτό..Αν δω ότι δεν με παει καλα, θα ξανακανω αλλαγη και βλέπουμε στην πορεια..Ισως δοκιμασω και 3 8ωρα, να δω τι γινεται και με αυτόν το τροπο..Αν εχει καποιος ,εναλλακτικες προτασεις να προτεινει , και βεβαια θα τις βαλω σε εφαρμογή..Καλη συνεχεια..
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, vagelis1968 και 9 σε άλλους.
  13. amorphis

    amorphis Ανερχόμενος

    εγω εβαλα 39 8αωρους σταβλους και πηρα 39 πιρουνια και 30 μαχαιρια :) αξιζει τον κοπο καθως με τα βιοτεχνικα η συγκομιδη γινεται σε 5 ωρες περιπου
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, yelander10 και 14 σε άλλους.
  14. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ωραίος...
    .. και έτσι συλλέγονται με τέσσερα μαζέματα την ημέρα περίπου 120 μαχαίρια απο μόνο ενα χωράφι που δεν είναι καν γεμάτο με σταύλους.
    Τα χωράφια μας χωράνε 44, 44 και 40 σταύλους.
    Με ζωοκομείο παίρνουν ακόμη μερικούς.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, maria_palou και 10 σε άλλους.
  15. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Ο Άικ μας χρειάστηκε,
    πιρούνια και μαχαίρια,
    σκεύη να φτιάξει μερικά,
    μη τρώει με τα χέρια.

    Εξήντα ν'άναι οι φορές,
    που αυτός θα δοκιμάσει,
    κι ύστερα,απ' το κατάστημα,
    δώρα πολλά,ν'αρπάξει.

    Κι αν πάρει και την φασολιά,
    σεντούκια θα γεμήσει,
    όταν περάσει η ώρα της,
    την ενεργοποιήσει.

    [​IMG] .
     
    Αρέσει σε troullys, SISTRULLI, haos61 και 28 σε άλλους.
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    ουτε με σφαίρες δεν πρόκειται να το τελειώσω.. εχω παίξει 34 παιχνίδια και χω πάρει 8 φορες αστερονομίσματα... μενουν άλλα 27 παιχνίδια που το αποκλείω να τα προλάβω... εχω βάλει 8ωρους στάβλους... αρκετα δένδρα με λίπασμα για να γίνονται πιο γρήγορα... μεγάλα χωράφια με πολύωρα φυτα... ότι βιοτεχνικό μπορώ και την φασολιά σε συνεργασία.. αλλά φοβάμαι οτι θα πάει άπατο και αυτό.. θα δουμε.. ακόμα ελπίζω... τώρα πλέον εχω πολλά μαχαίρια και ελάχιστα πιρούνια :p
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Megas_kokoriko, αμφιθεα και 6 σε άλλους.
  17. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπέρα GEPPO1, γιατί μόνο 8 φορές, δεν παίζεις τον ίδιο συνδυασμό, για να παίρνεις κάθε φορά 20 αστερονομίσματα?

    Εγώ όταν έτυχα την πρώτη φορά τον συνδυασμό με τα αστερονομίσματα, έπαιζα μόνο αυτόν τον συνδυασμό, μέχρι τώρα έχω 895, αγόρασα και το διακοσμητικό ( Βαρελοδρομία )
    [​IMG]
    [​IMG]

    Για δύο μέρες είχα φυτά μεγάλης διάρκειας, μάζεψα αρκετά πιρούνια και μετά στάβλους δεκάωρους και με φασολιά, βιοτεχνικά, μειώνω το χρόνο, για να παίρνω από το καθένα ένα μαχαίρι, τα δέντρα, δεν συμφέρει, καλύτερα είναι τα φυτά.
    Νομίζω πως προλαβαίνεις, έχουμε ακόμα 44 ώρες και 35 λεπτά.
    Εγώ πιστεύω μέχρι αργά το βράδυ, θα έχω τελειώσει το δρώμενο.
    Καλή συνέχεια!
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, vagelis1968, jimthrilosgate7 και 12 σε άλλους.
  18. alonisos

    alonisos Ανερχόμενος συντάκτης

    Το καταλαβα και εχεις απολυτο δικιο.Επειδη ομως για μενα ειναι πολυ σημαντικοι οι πολλοι Τροπικοι για να παρω μπανανες και να ξεκλειδωσω αγαλματα στο Ναο των Πιθηκων,μπερδευτηκα.Οπως κι αν εχει,ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την αποκτηση τους.Ευχαριστω ωστοσο για τη διορθωση,γιατι ειναι σημαντικη για τους υπολοιπους παικτες.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, vagelis1968, jimixatz και 5 σε άλλους.
  19. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Γειτονάκια,φιλαράκια,και λοιποί,άρχοντες και δούλοι,περαστικοί και ταξιδιώτες,αγρότες και συγχωριανοί,αν ξέχασα κάποιον να με συγχωρέσει!Θέλω άλλα 19 παιχνίδια και με 8ωρους στάβλους,μιας και ξύπνησα αργά θα βγει....αυτό επειδή κάποιοι αγχώνονται να πάρουνε θάρρος!παίζω τον συνδιασμό του Coinhunter επειδή ταιριάζει,αλλά δεν ισχύει για όλους....και ίποιος δεν προλαβαίνει με τους πολύωρους και τα βιοτεχνικά,ας θυσιάσει στην ανάγκη και καμια σούπερ τροφή,δεν χάλασε ο κόσμος!καλό βράδυ!
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  20. jimthrilosgate7

    jimthrilosgate7 Νέος ειδικός

    Καλημέρα σε όλη την παρέα. Ολοκλήρωσα το δρώμενο και πήρα τη φασολιά. Ήμουν τυχερός και με τον πρώτο συνδυασμό έτυχα αστερονομίσματα. Έτσι με τον ίδιο συνδυασμό συνέχισα μέχρι τώρα. Τώρα θα συνεχίσω μέχρι να τελειώσει το δρώμενο.. και ναι... τώρα ήρθε η ώρα για ψώνια.. χαχαχα...!!! Καλή συνέχεια σε όσους συνεχίζουν.. [​IMG]
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, nickoikono11 και 13 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.