Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Γιορτή Σεπτεμβρίου 2019"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την Unicorn*, 18/9/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα σας. Όπως γράφουν και οι συχνές, για περισσότερα αναδυόμενα μαχαίρια θα πρέπει να τοποθετήσετε στάβλους με μεγάλη χρονική διάρκεια.
     
    Αρέσει σε 66romanou, -sia1971-, maria_palou και 2 σε άλλους.
  2. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Χαίρετε. Πριν βγάλετε αναλογίες πιρούνια-μαχαίρια πείτε μας πως έχετε διαμορφώσει τα χωράφια σας.
    Εγώ προσωπικά έχω βάλει 2 εκτάσεις με στάβλους και τα μαχαίρια είναι σε σωστή αναλογία με τα πιρούνια. Αν αυτό αλλάξει, θα αλλάξω τους στάβλους με χωραφάκια, πάντα μικρά με νερό και λίπασμα.
    Μόλις έβαλα στον μύλο 7 σκεύη να ετοιμάζονται και έτσι μου περίσσεψαν 33 πιρούνια και 42 μαχαίρια! :p
    Δοκιμάστε διάφορους συνδυασμούς να δείτε τι δουλεύει καλύτερα για σας :)

    Προς το παρόν έχω κάνει 8 συνδυασμούς και μόνο ένας έδωσε αστερονομίσματα.. Ατυχία.. Δεν βλέπω να πιάσει η ευχή μου να ξεπεράσουμε να 60 παιχνίδια, πολύ κρίμα.

    Καλή συνέχεια σε όλους! :music:
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  3. sgr5081

    sgr5081 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    2 εκτάσεις δέντρα (χωρίς αναβαθμίσεις)
    1 με μικρα χωραφια
    εχω ανοίξει 1 φορα τα σεντούκια
    12 παιχνιδια ολοκληρωμένα
    271 πιρούνια 56 μαχαιρια
    καλή συνέχεια
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, vagelis1968, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  4. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Όπως είπε και η -*thumbelina*- πιο πάνω, καλύτερα να βάλεις και κάποιους στάβλους στη φάρμα σου.
    Καλή τύχη να έχεις :)
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  5. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα σε ολους ,πραγματι τα μαχαιρια εχουν μεγαλη διαφορα στον ρυθμο που ερχονται σε σχεση με τα πιρουνια ....αυτη την στιγμη εχω παντου σταβλους εκτος απο τις ακρες που εχω βαλει μικρα χωραφακια και τα τζαμποδεντρα του σλ που εχω παντα στο ξεφωτο (αυτα δεν τα βγαζω σε κανενα δρωμενο ) ,οταν ξεκινησε το δρωμενο ειχα πολλα χωραφια ,τωρα οχι ...αλλωστε πιρουνια παιρνουμε και απο τους σταβλους παιδια ;).......εχω παιξει 20 παιχνιδια και απο την στιγμη που πετυχα τα αστερονομισματα παιζω μονο αυτον τον συνδυασμο :πρασινο γαλαζιο,κοκκινο,ασπρο ...ως τωρα εχω 270 αστερονομισματα ;)
    καλη συνεχεια
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, xristos-ale3andros, -sia1971- και 7 σε άλλους.
  6. alonisos

    alonisos Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπερα κι απο εμενα.Οπως καταλαβατε,πρωτη φορα παιζω αυτο το δρωμενο,αλλα παρατηρησα πως τα χωραφια με πολυωρα φυτα δινουν πολλα μαχαιρια.Επισης το ιδιο δινουν οι σταβλοι χωρις μεγαλες αναβαθμισεις.Ειναι οξυμωρο που μιλω γι αυτα εγω η ασχετη σε εσας τους παλιους που σεβομαι και εκτιμω,αλλα νομιζω πως μπορεσα να παρω πιο πολλα μαχαιρια μ αυτον τον τροπο.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, nota.dim1802 και 8 σε άλλους.
  7. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλησπέρα παιδιά!!
    Εγώ έβαλα στο ξέφωτο στάβλους... και δεντρά στις άκρες... ενώ στις άλλες 2 εκτάσεις έβαλα χωραφάκια μικρά με εξευγενισμενο γαρύφαλλο ώστε να μαζεύω μια πρωί και μια βράδυ...;)
    Ως τώρα έχω παίξει 15 παιχνίδια...:D
    Όντως τα μαχαιριά είναι δυσεύρετα αλλά τι να κάνεις...:sleepy:
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, xristos-ale3andros, nickoikono11 και 5 σε άλλους.
  8. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπεραααα!!!
    Οι σταβλοι: πανω απο 8ωροι, δινουν απο ενα ζευγαρι μαχαιροπιρουνα. Οσο μεγαλυτερη κι αν ειναι η διαρκεια τους. Συνεπως χρειαζεται καποια αναλογια σταβλων χωραφιων. Δεν πηρα απο κανεναν σταβλο περισσοτερα απο 1 μαχαιρι+1 πιρουνι.
    Τα δεντρα: δεν δινουν απο 1 αναδυωμενο καθε δεντρο, συνεπως ας αφησουμε οσο λιγοτερα μονο για καρπους που μας λειπουν.
    Απο τα χωραφια βγαινουν δυσαναλογα πολλα πιρουνια.
    Αρα για εμενα, αφηνω τη βασικη μου μονο για φυτα, βαζω στο λιβαδι μου σταβλους 8ωρους για να μαζευω 3 φορες το 24ωρο και το δασος μου το εχω παντα με εργοστασιο, ζωοκομειο, δενδροκομειο, εργαστηρια, σταβλους και ολα τα δεντρα μου που χρειαζομαι για ισορροπια αποθεματων.
    Αυτα ειναι οσα μπορεσα κι εγω να διαπιστωσω εως τωρα.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou, μαρω69 και 9 σε άλλους.
  9. sgr5081

    sgr5081 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    καλησπρέρα και πάλι
    σε 2 ωρίτσες θα μαζέψω τα δέντρα από τις 2 εκτάσεις(μετα την πρωινη συγκομιδη τους εριξα λιπασμα και θα τα μαζεψω παλι)
    και θα τα αντικαταστησω με σταβλους θα βαλω βιοτεχνικα για πιο γρηγορη αναπτυξη και συγκομιδη των σαβλων
    το ξεφωτο θα το αφησω ως εχει με μικρα χωραφια για πολύωρα και ελπιζω σιγα σιγα η διαφορα να καλυφθει το αναλυω τοσο για καποια παιδια που αρχιζουν τωρα το παιχνιδι και δεν ξερου πως να κινηθουν ελπιζω να μην σας κουρασα
    οποιδηποτε αλλη προταση ή παρατήρηση πραγματικα ευπρόσδεκτη(ακόμα μαθαίνω....)
    καλή συνέχεια σε όλες και όλους
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, xristos-ale3andros, GEPPO1 και 4 σε άλλους.
  10. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλησπέρα κι από μενα.. Η τακτικη που ακολουθω εγω , είναι η εξης.
    Το ξεφωτο ,το εχω γεμισει με σταβλους, τους περισσοτερους πολυωρους..
    Στην βασικη εκταση βαζω πολυωρα φυτα ,τα οποια θεριζονται 2 φορες την μερα..Στο αγριο λιβαδι βαζω φυτα ,που να μπορω να τα σπερνοθεριζω στην διαρκεια της ημερας, περισσοτερες φορες ..Σε ολες τις εκτασεις, εχω περιφερειακα φυτεμενα δεντρα και εννοείται το δεντροκομειο, ζωοκομειο και εργαστηριο που τα εχω παντα τοποθετημένα..
    Οποτε χρειαζεται, κανω τις πρέπουσες άλλαγες ,ώστε να πετυχω, τον συνδυασμο φυτων,δεντρων και σταβλων, που θα μου δωσει
    το καλυτερο δυνατο αποτέλεσμα, σε αναδυομενα..
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, alonisos, xristos-ale3andros και 9 σε άλλους.
  11. sgr5081

    sgr5081 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    παιζοντας με τους συνδυασμους εχω βρει 4 που δινουν νομισματα. εχω 250 με 17 παιχνιδια
    (1.πρασινο 2.πορτοκαλι 3. μπλε 4.κόκκινο 5. άσπρο)
    1, 3, 4, 2 (ο 1ος που μου εδωσε νομισμ.)
    1, 3, 4, 5
    1, 4, 3, 2
    1, 3, 4, 5
    να πω ΟΜΩΣ πως βάζοντας άλλους παρόμοιους πρωτότυπους πχ: 3,1,4,2 ή 4,5,1,3 ΔΕΝ μου εδωσε νομισματάκια....
    πιο συγκεκριμένα κάντε μικρές αντικαταστάσεις σε κάποιο συνδυασμό που ήδη σας έχει δώσει ίσως σταθείτε τυχεροί όπως εγώ
    καλό ξημέρωμα και καλό Σαββατοκύρικο
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, vagelis1968, xristos-ale3andros και 9 σε άλλους.
  12. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Αν στοχος σας ειναι τα αστερονομισματα, τοτε μολις βρειτε το συνδιασμο που σας τα εδωσε συνεχιστε μ αυτον. Οταν μαζεψετε οσα χρειαζεστε για τις αγορες που θελετε απ το καταστημα, μετα δοκιμαστε και με διαφορετικους. (συνολικα επαιξα 15παιχνιδια)
    Στα 13 παιχνιδια με τον ιδιο συνδιασμο εχω μαζεψει 365 αστερονομισματα.
    -σ εμενα ο συνδιασμος ειναι κοκκινο, κιτρινο, γαλαζιο, λευκο, αλλα δεν δινει σε ολους νομισματα ο ιδιος.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, xristos-ale3andros, nickoikono11 και 8 σε άλλους.
  13. amorphis

    amorphis Ανερχόμενος

    παιδια , εγω βαζω 10ωρους σταβλους και παιρνω ισα μαχαιρια και πιρουνια ;)
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, μαρω69 και 8 σε άλλους.
  14. maria071966

    maria071966 Δούκας του φόρουμ

    καλημερα . σε μια εκταση μαζεψα κιτρινο μπιζελι και πηρα 74 πηρουνια και 10 μαχαιρια τα σχολια δικα σας !!!>:(>:(
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, nickoikono11 και 3 σε άλλους.
  15. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημέρα κι από μενα.. Εχω αυτή την στιγμη μαζεμένα, 165 πιρουνια και ΜΟΝΟ......24 μαχαιρια..:mad:
    Η αναλογια είναι τουλάχιστον 1 προς 7.. Οι αλλαγες που κανω στς εκτασεις μου, δεν εχουν ευδοκιμησει δυστυχως..
    Φιλικα Βικυ.. :inlove:
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  16. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Το ίδιο!Ευχαριστώ!!!
     
  17. dinaspyro

    dinaspyro Βετεράνος του παιχνιδιού

    Εγώ αντίθετα εχω ελλειψη από πιρούνια.........
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, sevenmarg, wywy. και 3 σε άλλους.
  18. alonisos

    alonisos Ανερχόμενος συντάκτης

    Κιτρινο-κοκκινο-μπλε-ασπρο,δινει πολλες μπανανες.Οσες φορες κι αν το βαλεις αυτο δινει.Για οποιον ενδιαφερεται για μπανανες,οπως εγω.Καλη συνεχεις σε ολους!
     
  19. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλησπερα σας!!!
    Διαβαστε λιγακι και οσα γραφουν ολοι εδω.
    1.Οι σταβλοι δινουν απο 1 πιρουνι και 1 μαχαιρι.
    2.Τα φυτα δινουν δυσαναλογα πολλα πιρουνια σε σχεση με μαχαιρια.
    3.Οι συνδιασμοι δεν δινουν τα ιδια σε ολους μας. (να το εξηγησω, αλλος συνδιασμος δινει αστερονομισματα σε εμενα και άλλος συνδιασμος δινει σε καποιον αλλον).
    Συμπερασμα 1ον:Σε οποιον λειπουν πιρουνια , φυτευει.
    Σε οποιον λειπουν μαχαιρια , βαζει σταβλους. Καλυτερα πανω απο 8ωρων για να παρει σιγουρα απο ενα ζευγαρι μαχαιροπιρουνα και να μαζευει 3 φορες το 24ωρο.
    Απο τα δεντρα μη περιμενετε σπουδαια πραγματα.
    Συμπερασμα 2ον:Καθε ενας μας βρισκει τον συνδιασμο που του αρεσει κι ετσι πορευεται.
     
    Αρέσει σε Dr.Kelly, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, 66romanou και 9 σε άλλους.
  20. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Κανένας συνδιασμός δε δίνει χρυσές μπανάνες.
    Πέτυχες μια συνταγή που δίνει Τροπικόυς Πόντους Εμπειρίας (Τ.Π.Ε) και ανεβαίνεις επίπεδα στο νησί.
    Γ'ιαυτό βλέπεις να έρχονται οι χρυσές μπανάνες.
    Για ρίξε μια ματιά στο νησί να δείς πόσα επίπεδα ανέβηκες.
     
    Αρέσει σε 66romanou, maria_palou, nickoikono11 και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.