Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Βασίλισσα του Καρναβαλιού"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 2/2/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    " Βασίλισσα του Καρναβαλιού "


    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Η-βασίλισσα-του-καρναβαλιού.16626/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Βασίλισσα-του-καρναβαλιού.16625/



    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG]


    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και jimixatz.
  2. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Ας ξανακάνω την καταμέτρηση. Για αυτό το δρώμενο θα χρειαστούμε:

    Για τα τρία μέρη με τα άρματα:
    9880 αμάρανθο
    30 χρώμα
    128 πεπιεσμένο χαρτί

    Για το πεπιεσμένο χαρτί θα χρειαστούμε:
    256 αλεύρι από αμάρανθο
    896 λωρίδες χαρτιού (αναδυόμενο από δέντρα και χωράφια)

    Για το αλεύρι από αμάρανθο θα χρειαστούμε:
    5120 αμάρανθο

    Συνολικά θα χρειαστούμε 15000 αμάρανθο
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, NOTHS58, *mava* και 46 σε άλλους.
  3. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Σε ευχαριστούμε που πήρες το χρόνο...;) από ποσότητες δεν βλέπω κάτι υπερβολικά πέρα από τις λωρίδες χαρτιού... αν και αναλογικά με το δρώμενο που μόλις ολοκληρώσαμε, είναι σίγουρα λιγότερα... το θετικό είναι ότι δεν ζητάει προϊόντα από τις αποθήκες μας και άρα δεν θα μας ξετινάξει! το δεύτερο μέρος με το μίνι παιχνίδι, προσωπικά δεν νομίζω να το προσπαθήσω... δεν έχω πολλούς στάβλους στη φάρμα μου και δεν σκοπεύω να ξηλώσω...:p οπότε όσα μαζέψω, θα τα χρησιμοποιήσω...:p αλλιώς δεν έγινε και κάτι! δεν έχουμε φασολιά να περιμένουμε εξάλλου!! :p καλή επιτυχία σε όσους ασχοληθούν...:)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, eleni070380, βιβη.2003 και 13 σε άλλους.
  4. thena

    thena Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    βημα 1
    3595 αμαρανθο
    32 π.χαρτι
    12 χρωμα

    βημα 2
    4070 αμαρανθο
    42 π.χαρτι
    10 χρωμα

    βημα 3
    2215 αμαρανθο
    54 π.χαρτι
    8 χρωμα

    συνολα: 9880 αμαρανθο 128 χαρτι 30 χρωμα

    +5120 αμαρανθο για τα αλευρια-χαρτι
    +896 λ.χαρτιου

    γενικα το παιχνιδι διχνει ωραιο εξυπνο ιδικα το δευτερο μερος....ελπιζω μονο μη μας απογοητευσει με τα αναδυομενα...αν και τα φυτα παρα ειναι πολλα.......:oops:
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, NOTHS58, *mava* και 23 σε άλλους.
  5. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    καλημέρα, με προλάβατε για τις ποσοτητες φυτων- αναδυομενων.. είναι ένα πρωτοτυπο ιβεντ θα ελεγα με καλη αναλογια ποσοτητας φυτου και αναδυομενου χαρτιου (15000 και 896 αντιστοιχα) σεολα τα μερη της φαρμας.
    τα δωρα είναι πολυ καλα, χωρις γραμμη φασολιάς αλλα με αρκετες χρυσες μπανανες τις οποιες αυξανεις με τα καλαθια στο 4ο αρμα αν εισαι τυχερος...καλη επιτυχια σε ολους
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, βιβη.2003 και 15 σε άλλους.
  6. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    το νέο αυτό ιβέντ δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει. Δύο διακοσμητικά το ένα σε επανάληψη, μυστηριώδης στάβλοι "φοίνιξ" και "δράκων",ούτε καν "κύκνος" , πόντοι και χορτοταληρα όπως πάντα, λίγα κουπόνια και μπανάνες. Το μινι παιχνίδι δείχνει πολύ ωραίο και πρωτότυπο αλλά μέχρι εκει, χωρίς ιδιαίτερο ενθουσιασμό.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, graganta, βιβη.2003 και 15 σε άλλους.
  7. Louisa

    Louisa Κόμης

    Καλησπέρα κι από μένα. Εμένα μου φαίνεται δύσκολο, διότι είναι πολλά τα φυτά και τα αναδυόμενα. Κατ' αρχάς έχουμε 2 ειδών αναδυόμενα : από δέντρα/φυτά κι από στάβλους/εργαστήρια. Οπότε skevo συμφωνώ ότι η αναλογία χαρτιού/ φυτού είναι καλή αλλά σκέψου ότι θα πρέπει να μαζέψεις και καλαθάκια μετά... Όποιος καταφέρει να μαζέψει 2.500 πόντους από την βασίλισσα είναι χαρούμενος. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι αυτοί που δεν θα τα καταφέρουν δεν θα λάβουν ανταπόδωση για τον κόπο τους παρά μόνο ότι στείλει απευθείας η βασίλισσα στο καλάθι τους. Και ας μην ξεχνάμε ότι 2.500 πόντοι είναι στην καλύτερη περίπτωση 250 γλειφιτζούρια και στη χειρότερη 834 καραμέλες!!! Δεν τα λες και λίγα...
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, powerranger91 και 17 σε άλλους.
  8. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Δύσκολο το νεο δρώμενο, δεν ξέρω καν αν θα συμμετάσχω. Είναι πολλά τα φυτά και τα αναδυόμενα. Δεν ξέρω, ίσως το προσπαθήσω. Καλή επιτυχία σε όλους μας
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, powerranger91, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  9. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ωραίο δρώμενο με σύνθετο μηχανισμό -απ' αυτά που μ' αρέσουν! Χρησιμοποιείται πάλι ο μύλος -και πότε δε γίνεται τελευταία, και τα αναδυόμενα είναι 2 ειδών.
    Τα δώρα εξαιρετικά πλούσια και σε ΠΕ, αλλά και σε υτοφές-λιπάσματα και δενδρύλια-στάβλους. Μόνο τα διακοσμητικά δε με ενθουσίασαν καθόλου. Δίνει βέβαια ένα υπέροχο διακοσμητικό με πολλούς ΠΕ, αλλά το δεύτερο είναι φτωχό και παλιό. Έχει ξαναδοθεί και κοσμεί τη μπάρα μου εδώ και πολύ καιρό. Άρα σωστότερα με ενθουσίασαν κατά το ήμισυ τα διακοσμητικά.
    Το τελευταίο μέρος, υπόσχεται πλούσια δώρα -θα δούμε...
    Ωσ προς την στρατηγική, εγώ θα αφήσω τους μεγάλους στάβλους (μακροχρόνιους) που έχω στη φάρμα και το λιβάδι, για το πρώτο μάζεμα. Θα αντικαταστήσω μάλιστα κάποιους με μικρό χρόνο με άλλους. Ελπίζω να μαζέψω κάμποσα καλάθια. Παντού αλλού έχω δένδρα και ελπίζω σε μια καλή ποσότητα χαρτιού. Μετά το μάζεμα, φουλ για τα φυτά -μεγάλα χωράφια με σούπερ λίπασμα και ζωζώ στις πρώτες 2 σπορές και μετά μικρά με τσάτνι. Μόλις μαζευτούν τα φυτά, μερικές σπορές για αναδυόμενα -με γαρύφαλλο εξευγενισμένο κατά προτίμηση. Και στο τέλος στάβλου, για να μαζέψω πολλά καλάθια!
    Καλή επιτυχία σε όλους!!!
    ΥΓ. Τελικά πάλι μπανάνες για δώρα και μάλιστα αρκετές. Κάτι ετοιμάζεται...
     
    Αρέσει σε Coinhunter01, kolokythopitas, βιβη.2003 και 10 σε άλλους.
  10. Louisa

    Louisa Κόμης

    Φυσικά και θα το κάνεις Δωράκι. Απλώς θα διαλύσουμε τη φάρμα μας πέρα ως πέρα :cry:και θα τρέχουμε μέχρι την τελευταία μέρα...:oops::oops:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, powerranger91, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  11. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    σημερα θα αναλωσω τον χρονο μου στο να καταλαβω τι γινεται. μετα θα δω αν θα συμμετεχω!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, GEPPO1 και 9 σε άλλους.
  12. markos5560

    markos5560 Τακτικός στο φόρουμ

    θα ξεκινησω με το να φτιαξω τη φαρμα μου ,δεν ξερω αν μπορω να το τελειωσω,φαινεται δυσκολο αλλα ειναι πρωτοτυπο για μενα και μου αρεσει!!καλη επιτυχια σε ολους μας!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, powerranger91, βιβη.2003 και 10 σε άλλους.
  13. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    καλησπέρα

    Κρίνοντας απο το βιντεάκι, σε κάθε καλάθι μαζευεις περίπου 90 πόντους ζαχαρωτών.
    Αρα θα χρειαστούμε 28 καλάθια. Ας υποθέσουμε οτι είμαστε και λίγο άστοχοι, 30 καλάθια. - 5 καλάθια που θα λάβουμε ως έπαθλο απο το άρμα, σύνολο 25 καλάθια
    Μπορούμε να λάβουμε δώρα απο γείτονες 7 ημέρες , αρα με 3-4 δώρα απο γείτονες την ημέρα, βγαίνουν τα καλάθια χωρίς χρήση στάβλων και εργαστηρίων. Συνεπώς το 2ο μέρος είναι πολύ εύκολο.

    Τα φυτά είναι λιγότερα απο το δρώμενο των γενεθλίων οπότε και δεν βλέπω κάποια δυσκολία.

    Τα διακοσμητικά... αυτη την αρκούδα με την μάσκα, πόσο την μισώ. Απο το 2011 την είχα πάρει τόσο στραβά.
    Θα παραμείνει στην μπάρα.
    Ομως το διακοσμητικό Μάουνα καραμέλα δίνει πολύ καλούς Π.Ε - Ισως το καλύτερο διακοσμητικό ως τώρα.

    Προσωπικά, έχω βάλει 20ωρα δέντρα σε όλες τις εκτάσεις τα οποία και θα μαζέψω με την έναρξη του δρώμενου.
    Οταν ολοκληρώσω το πρώτος μέρος του δρώμενου, θα βάλω παντού στάβλους. Ετσι θα μαζέψω πολλά καλάθια για να παίξω όσο μπορώ περισσότερο στο μίνι παιχνίδι.


    Δανείζομαι το screenshot απο τις σ.ε

    [​IMG]
    4 σούπερ τροφές = 4 Φιορίνια
    2 τούρμπο λίπασμα της ζωζώς = 4 Φιορίνια


    Αρα σε κάθε καλάθι μπορούμε να κερδίσουμε "ακριβά" δώρα που δεν είναι και τόσο εύκολο να έχουμε όλοι μας.



     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/2/16
    Αρέσει σε Coinhunter01, kolokythopitas, βιβη.2003 και 22 σε άλλους.
  14. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Πράγματι δεν είναι τόσο δύσκολο βγαίνει άνετα αν φυτεύσουμε σε 4 εκτάσεις και μάλιστα και χωρίς βοηθούς (εαν έχεις φυσικά πολύ πιο γρήγορα). Σε ένα 24ωρο προλαβαίνεις να βάζεις ενα φύτεμα σε άνετα χωράφια (17μισή ώρες με πότισμα και κοπριά) και ένα σε απλά χωράφια (5 ώρες, μόνο ποτισμα χωρίς κοπριά) σε 5 ημέρες έχεις βγάλει άνετα την ποσότητα. Με δυο φυτέματα το 24ωρο τα φυτα βγαίνουν σχεδόν σε 4μισή μέρες και έχεις και την μία έκταση σταθερά με ζωάκια, συν 2 ημέρες εαν χρειαστείς και κανένα μεγάλο φυτό για αναδυόμενα ή στάβλους και εργαστήρια. Δεν το συζητώ παίζεις άνετα και φτιάχνεις λίγο και την φάρμα σου!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/2/16
    Αρέσει σε mmixail, kolokythopitas, LILA413 και 10 σε άλλους.
  15. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα κι απο εμενα! Οσον αφορα τα καλαθακια θα...πονταρω στους φιλους συναγροτες :p Πολυ πρωτοτυπο το καινουριο μινι γκειμ. Συγχαρητηρια στην εταιρεια! Ελπιζω ομως η βασιλισσα να μην τα ριχνει και πολυ γρηγορα για να μπορουμε να πιασουμε και κατιτις. :)
    Και πιστευω πως δε ζηταει πολλα για τα πρωτα τριαμερη. Αν και εχω βαρεθει συνεχεια να φτιαχνω τροφες και διαφορα προιοντα στον μυλο. Θα ηθελα και λιγη ξεκουραση για τον πονεμενο μας φιλαρακο. :sleepy:
    Καλη επιτυχια σε ολους μας και μακαρι να καταφερουμε να κερδισουμε πολλα δωρακια απο τη βασιλισσα του καρναβαλιου! (τα κουπονια ουτε που θα το σχολιασω! χαθηκε να δωσουν ενα 48ωρο?? τοσο καιρο εχουμε να το δουμε! η εστω κατι αλλα οχι και μονοωρο)
     
    Αρέσει σε thiba70, kolokythopitas, powerranger91 και 12 σε άλλους.
  16. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους!
    Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συμπαίχτες μας που μας βοηθούν με τις" λίστες" των δρώμενων και την δική τους στρατηγική .
    Εγώ αυτή την φορά έβαλα 20ωρα δέντρα μόνο στο νησί και στους 2 χώρους, ενώ στην υπόλοιπη φάρμα πολύωρα εργαστήρια διότι θέλω να εκμεταλλευθώ το μπόνους από την φασολιά που αφορά τα αναδυόμενα κυρίως προς όφελος ...των καλαθιών !!
    Το έκανα με το σκεπτικό ότι ούτως ή άλλως θα πάρω λωρίδες χαρτιού και από το φυτό του δρώμενου,και στην ανάγκη από εξευγενισμένο τριαντάφυλλο..
    Ενδιαφέρον δρώμενο,αλλά αυτή την αρκούδα με μάσκα...έλεος!! Δεν μας έφτανε η μία θα έχουμε και 2η στην μπάρα ;;;:eek:
    Τουλάχιστον δεν την αναβάθμιζαν σε Π.Ε;;; 275 π.ε κάθε 12 ώρες;;;; Ευτυχώς που το 2ο διακοσμητικό αξίζει τον κόπο!
    Θα το παλέψουμε κι αυτό το δρώμενο και ελπίζω να καταφέρουμε τα καλύτερα αποτελέσματα που μπορούμε.
    Καλή μας επιτυχία!
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, LILA413 και 16 σε άλλους.
  17. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    παιδια μολις εβαλα 20 αλευρια να γινονται. και μου περισσευουν φυτα για ενα ακομη. εχω σε δυο εκτασεις χωραφακια και στις υπολοιπες σταυλους και δεντρα. δεν ξερω να κανω καλα... εχω 24 καλαθια ζαχαρωτων και 113 λωριδες χαρτιου. ας πει και καποιος αλλος τι εκανε και ποσα εχει για να ξερουμε που βρισκομαστε πανω κατω :p
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, LILA413 και 8 σε άλλους.
  18. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    λοιπον καλησπερα πρωτα απ ολα.. εγω εχω βαλει σε δυο εκτασεις δεντρα και σε τρεις χωραφια μικρα γεματα εχω 200 αναδυομενα και πεντε-εξι καλαθια απο δωρα..Σαφως οταν τελειωσω με το καλο το πρωτο μερος θα ασχοληθω με το δευτερο οπως λεει και η παροιμια οπου ακους πολλα γλυκισματα κρατα μικρο καλαθιxD;)
     
    Αρέσει σε mmixail, maria071966, kolokythopitas και 9 σε άλλους.
  19. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    με ποσα θερισματα την ημερα? :(
    και μετα θα βαλεις σταυλους?
    και καλησπερα! :D
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, Louisa και 7 σε άλλους.
  20. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα εγώ πήρα 128 λωρίδες χαρτιού και 112 καλάθια! Είμαι πολύ ευχαριστημένη.Βέβαια οι 28 λωρίδες περίπου ,πρέπει να είναι από το δεύτερο μάζεμα που είχα βάλει για να αυξήσω τα φυτά μου.. Νομίζω ότι προς το παρόν τα πήγα καλά.Τώρα στο φούλ μάζεμα κοντά στις 12 θα δούμε πόσες λωρίδες χαρτιού θα πάρω από τους 4 χώρους που έχω φυτέψει.Στο δάσος έχω στάβλους...
    Καλή μας συνέχεια.
     
    Αρέσει σε maria071966, kolokythopitas, Gulit1 και 11 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.