Feedback Συζήτηση για το δρώμενο Ανασκαφή σπηλιάς

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 27/1/21.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. makisvectra

    makisvectra Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τέλος και για μενα το δρωμενο 36 σφυροδρεπανα ακομα και το πικολακι στην αποθηκη.Δολιχο με ολα τα καλουδια και 3500σ.λ.Με πολυ ξενυχτι και κοπο αξιζε αραγε??
     
    Αρέσει σε -sia1971-, vagelis1968, αμφιθεα και 5 σε άλλους.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα... θα αναφερθώ σ εσενα παναγιώτη και θα σου πω το εξής... κανένας απο εμας δεν σε προσέβαλε ποτέ στον τόσο καιρό στο μεγάλο διάστημα που βοηθάς... το αν ήρθες σε κάποιου είδους αντιπαράθεση με κάποιον συγκεκριμένα, δεν αφορά τους υπόλοιπους συμπαίκτες σου.. επειδή ανήκω στους έμπειρους λοιπόν παίκτες μετα απο 11 χρόνια θα σου πω οτι σ αυτά τα χρόνια υπήρξαν διάφοροι που είπαν διάφορα όμως ειλικρινά δεν μ απασχόλησε ποτέ απο την στιγμή που βλέπω θετική ανταπόκριση απο τους υπόλοιπους... εν ολίγοις η βοήθεια σου είναι πολύτιμη και μπορείς να λες την γνώμη σου ελεύθερα ακόμα και αν κάποιοι εχουν διαφορετική άποψη αυτό δεν σημαίνει οτι εσύ δεν θα πεις αυτό που πιστεύεις..

    κατά τ άλλα δυστυχώς παλεύω ακόμα και τελικά φύτεψα πεπονακια με λιγότερο χρόνο μιας και δεν εχω μάσκα τικι καθόλου να μειώσω αρκετά τον χρόνο στον δολιχο... πήρα 90 αναδυόμενα προς έκπληξή μου, ενω απο τον δόλιχο όπως είπα πιο πάνω είχα πάρει 79.. έχω τώρα 852 οπότε αποφάσισα να το παλέψω με πεπόνια μπονους μείωσης, και λίγο σ λίπασμα που έχω.. 14 ωρες έμειναν .. ισως τα καταφέρω μην παει χαμένος τοσος κόπος.. μπράβο στα παιδιά που τελείωσαν...
     
    Αρέσει σε vagelis1968, mara_libra, -sia1971- και 18 σε άλλους.
  3. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Kαλημερα φιλοι μου.
    Εγκαταλείπω τις προσπάθειες για την ολοκληρωση της ''ανασκαφης σπηλιας''.Πρωτη φορα μετα από πααααρα πολλα
    χρονια, που δεν μπορω να τελειωσω δρωμενο.:cry:Οι 13 ωρες που υπολείπονται μεχρι την ληξη του,δεν μου είναι
    αρκετες για να μαζεψω όλα τα αναδυομενα που χρειαζονται. Βρισκομαι στο 9ο βημα και εκει θα μεινω.
    Μπηκε ένα δρωμενο ,που ηταν διαγεγραμμενη από την αρχη η πορεια του.Και το ειδαμε ολοι μας, ότι δεν υπηρχε
    καμμια περιπτωση να ολοκληρωθεί.>:(Δεν σκοπευω να ξοδεψω αλλα σ.λιπασματα ,εκτος από αυτά που χαλασα μεχρι
    την φασολια. Αν υπαρξει συμπαίκτης που ολοκληρωσει και τα 13 βηματα, ας μας πει με τι τροπο το καταφερε.
    Η εμπειρια ,τα βιοτεχνικα που εχω σε αφθονια,οι αλλαγες στρατηγικης και τα αδιάκοπα σπερνοθερισματα, δεν εφεραν το
    επιθυμητο αποτέλεσμα. :oops:Το ροδανι αυτή την φορα δεν εκανε το θαυμα του.Επαιξα περισσοτερα από 200 παρτι εισιτηρια
    και 93 απλους γυρους και το αποτέλεσμα ηταν ένα τεραστιο ......τιποτα.:mad:
    Το να φτασουμε λοιπον ,μεχρι την φασολια,ηταν το καλυτερο που μπορούσαμε να κανουμε,οι περισσοτεροι από εμας.
    Μακαρι να υπαρξουν συμπαίκτες μας που θα φτασουν μεχρι το τελος.
    Καλα τελειώματα σε οσους το προσπαθουν ακομα.
    Φιλικα Βικυ..:inlove:
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, vagelis1968, mara_libra και 16 σε άλλους.
  4. .sofaki.

    .sofaki. Ειδικός του φόρουμ

    Για μας που δινουμε 'μαχη' για ενα πικολο ,στην λαχαναγορα στην επιστροφη του παρελθοντος στο τελευταιο βημα 5/5 δινει 2 πικολο σιγα σιγα και με την ησυχια μας μαζευουμε τα φυτα που χρειαζονται και τα παιρνουμε,:D
     
    Αρέσει σε vagelis1968, mara_libra, -sia1971- και 7 σε άλλους.
  5. μαρω69

    μαρω69 Έμπειρος


    Πόσο συμφωνώ μαζί σου σε όλα!!!Μετά από πολλά χρόνια δεν ολοκληρώνω δρώμενο έχοντας τόσα βιοτεχνικά. Για το ροδάνι .....άσε καλύτερα. Εκτός από μια φορά +1 φυτό που έτυχα (αυτό για 6 ώρες), όλα τα άλλα ήταν....:mad: (ξόδεψα περίπου 200 απλά και 100 πάρτι εισιτήρια). Πίστεψα ότι το πρόβλημα ήταν τα φυτά αλλά τελικά ήταν τα αναδυόμενα. Έφτασα μέχρι το βήμα 11 και ...στοπ.
    Έχω σούπερ λιπάσματα, αλλά νομίζω ότι δεν άξιζε να τα σπαταλήσω για ένα πίκολο.
    Πάμε για άλλα!!!
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, vagelis1968, mara_libra και 9 σε άλλους.
  6. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Καλημέρα και καλό μήνα!!!
    Εγώ το πήγα πολύ χαλαρά εξαρχής μιας και είχα πει ότι το συγκεκριμένο δρώμενο δεν ήτανε και τίποτα το ενδιαφέρον (προσωπική μου γνώμη μην παρεξηγηθώ). ;)
    Οπότε έφτασα να πάρω τα διακοσμητικά και ΤΕΛΟΣ.
    Χωρίς άγχος για μία φορά μετά από τόσα δρώμενα:p
    Καλή επιτυχία σε όσους θα το παλέψουν μέχρι τέλους.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, mara_libra, -sia1971- και 7 σε άλλους.
  7. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλους!
    Διαβάζοντας τα ποστ σας φίλοι, έχω να πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου κανείς πρέπει να αγωνίζεται και άλλες που ο αγώνας δεν αξίζει καν.
    Είναι προτέρημα να μπορείς να διαχωρίζεις καταστάσεις και να ξέρεις πότε κάτι απαιτεί όλες σου τις δυνάμεις και αξίζει να δώσεις "ότι έχεις και δεν έχεις" για να φτάσεις στον στόχο.
    Στρατηγικές, μπόνους, σ. λιπάσματα, σειρές φασολιάς, αγορές πακέτων .. Πάντα υπάρχει τρόπος να φτάσεις στο τέλος, το θέμα είναι να αξίζουν οι "θυσίες" ως εκεί.
    Όπως είπαν και οι προηγούμενοι από μένα, αυτό που εκφράζω είναι καθαρά η δική μου άποψη.
    Πιο σημαντικό, θέλω να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη που σε κάθε δρώμενο κάνει τον κόπο να μας βοηθήσει και να μας δώσει ένα πλάνο, έναν οδηγό. Εγώ προσωπικά πολύ το εκτιμώ γιατί σε κάθε καινούργιο δρώμενο "πελαγώνω" μέχρι να καταλάβω τον μηχανισμό.
    Ευτυχώς που υπάρχουν συμπαίκτες που θέλουν να μοιραστούν την ψυχραιμία και την πρακτική τους σκέψη και οργάνωση.
    Τους ευχαριστώ όλους και ελπίζω να συνεχίσουν να έχουν αυτή τη διάθεση.
    Καλή σας συνέχεια και καλό μήνα!
     
    Αρέσει σε 2014chr, jimthrilosgate7, vagelis1968 και 19 σε άλλους.
  8. Panagiotiis

    Panagiotiis Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλό μήνα!!

    Χαίρομαι που ακούω αυτά τα λόγια, κάθως και τα μήνυματα που έλαβα. Σας ευχαριστώ που μου δείχνετε ότι κάποιοι εκτιμάτε τη βοήθειά μου και ίσως για έσας τους λίγους που έχω ξεχωρίσει να είναι ο λόγος που μπαίνω στο φορούμ.. Πραγματικά σας ευχαριστώ όλους!!

    Πάμε να σας πω και εγώ τι έκανα στο δρώμενο.

    Αρχικά δε ξόδεψα ούτε ένα σ. λίπασμα, πέραν των 45 που χρειάστηκαν στην αρχή. Κέρδισα, επίσης, ένα μπόνους σοδειάς 100% από το ροδάνι με 10 γύρους και επωφελήθηκα για ένα 24ωρο στα φυτά. Όπως προανέφερα, τελείωσα στις 31/01 με 605 αναδυόμενα και έτσι είχα ένα διήμερο για τα αναδόμενα. Καθώς δοκίμασα το δόλιχο (όπως μας συνέστησαν κάποιοι παίκτες, και τους ευχαριστώ για μια ακόμη φορά) είδα ότι έπαιρνα 110-130 αναδυόμενα από κάθε συγκομιδή. Το αποτέλεσμα; Αυτό:

    [​IMG]
    Σήμερα τελείωσα με το πρωινό μάζεμα του δόλιχου. Δεν με απασχολεί που δε θα συνεχίσω..αφού πήρα τη φασολιά όλα καλά! Στα υπάρχοντά μου έχω ήδη 2 πίκολο. Το πλην ένα δεν θα με πειράξει χεχε..

    Εδώ θέλω να ευχαριστήσω όσους με βοήθησαν με τα καθημερινά δώρα και τα βιοτεχνικά και τους εκτιμώ λίγο παραπάνω..(ξέρουν αυτοί :inlove:). Βέβαια, μη ξεχάσω και τα καλά μου χελωνάκια [​IMG] και το μοναχικό χελωνάκι που είναι στο δέντρο μακριά από τα αδερφάκια του:(.. Χωρίς αυτά δε νομίζω να μπορούσα.

    Αυτά λοιπόν από εμένα. Συγχαρητήρια σε όσους τελείωσαν, σε όσους προσπάθησαν και σε όσους έφτασαν μέχρι τη φασολιά.
    Όλοι είστε τέλειοι!!

    Παναγιώτης:)
     
    Αρέσει σε MariaStathaki, jimthrilosgate7, vagelis1968 και 18 σε άλλους.
  9. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Kαλημερα συναγροτισσα.Προσπαθω να σου στειλω σφυροδρεπανο και δεν μπορω να σε βρω.
    Σε ποιο επιπεδο εισαι ;;
    Φιλικα Βικυ.:inlove:
     
    Αρέσει στους vagelis1968, -sia1971- και evellin.
  10. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    βικυ σ ευχαριστω ειμαι στο 222 επ. και μολις πηρα την φασολια. επιτελους. ξοδεψα παρα πολλα σουπερ λιπασματα, αλλα τα καταφερα! θα με βρεις evellin7777
     
    Αρέσει σε vagelis1968, -sia1971-, Lina123 και 3 σε άλλους.
  11. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σας:)
    Η εξερεύνηση της σπηλιάς ξεκίνησε στη φάρμα μου με τον πλέον ανέλπιστο και περιπετειώδη τρόπο ,σε βαθμό που χρειάστηκε η καταλυτική παρέμβαση της υποστήριξης, που έδρασε άμεσα και αποτελεσματικά. Το παράθυρο με τις εργασίες του δρώμενου εμφανίστηκε,που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες μου,είχε κολλήσει και δεν άνοιγε.Εκτιμώ πολύ τη βοήθεια σας και σας ευχαριστώ:)
    Το δρώμενο ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερες σπατάλες λιπασμάτων
    [​IMG]
    Η επιλογή των λαχανικών για αναδυόμενα ,με ολα τα βιοτεχνικά για τη μείωση του χρόνου τους ηταν μονόδρομος.Στο νησί εγκαταστάθηκε η διμοιρία με τα χιουι και το πρόβλημα με τα αναδυόμενα έπαψε να υφίσταται, ενδεικτικά καθε χωραφακι με πιπεριές χαμπανέρο έδινε ενα αναδυόμενο.
    [​IMG]
    [​IMG]
    *Παρατήρησα οτι στην αναδυόμενη μπάρα και στην κεντρική μπάρα οι ενδείξεις για τα δρεπάνια και τα σφυριά δεν συμπίπτουν.
    Αφου εσπειρα τα 5 πρώτα φυτά ,αποθήκευα τους χάρτες θησαυρού που παιρναμε ανα τακτά χρονικά διαστήματα στο μύλο, μετα απο πολύωρες τροφές ώστε να μην αλεστούν μέχρι την ώρα που θα τους χρειαστώ ,και να ξεκινήσω τη σπορά του δεύτερου φυτού με περισσότερους σπόρους για να κερδίσω λίγο χρόνο. Μάζεψα 30,ειναι μια τακτική που εφαρμόζω πάντα σε παρόμοιες καταστάσεις.
    [​IMG]
    Το μεγάλο επίπεδο δεν διασφαλίζει την ολοκλήρωση ζόρικων δρώμενων οπως αυτό, αν δεν συνοδεύεται απο προετοιμασία σε ανύποπτο χρόνο , απο γνώση του παιχνιδιού, απο ρεαλισμό και πρακτικότητα . Επειδή αντιμετωπίζουμε πολλές αντιξοότητες.δυσκολίες και προβλήματα με το παιχνίδι, δεν ήταν απαραίτητο τώρα ,να ενταθεί η δυσαρέσκεια ,η απογοήτευση και ο εκνευρισμός με το αυξημένο επίπεδο δυσκολίας που είχε η εξερεύνηση της σπηλιάς,μην ξεχνάτε οτι το φαρμεράμα οφείλει να είναι διασκεδαστικό !!
     
    Αρέσει σε zaxaroula80, 2014chr, jimthrilosgate7 και 17 σε άλλους.
  12. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Με Γαλτιπόκα στο Νησί,
    (επτάωρη ήταν αυτή),
    άρχισα να φυτεύω...
    Ηλιοματοτρόπιο μετά,
    να βρω την δεύτερη Σπηλιά,
    Πίκολο να μαζεύω.

    Με μιά Πυξίδα ή Σουγιά,
    και με Δρεπάνια,και Σφυριά,
    κάνε τις εργασίες...
    Και Χάρτες αν θα χρειαστείς,
    εκεί στο Μύλο θα τους βρείς,
    μα θέλει και θυσίες.

    [​IMG]

    Μα ανέφικτο ήταν για μέ,
    οι ώρες δεν έφτασαν ποτέ,
    να μάσω τα Δρεπάνια...
    Κι έτσι ήρθα ως εδώ,
    αλήθεια,δεν θα χαλαστώ,
    το δρώμενο,ήταν χάλια.-
     
    Αρέσει σε sissy1988, troullys, 2014chr και 23 σε άλλους.
  13. μαμαβικη

    μαμαβικη Προχωρημένος

    ALCHEMIST.

    Αφου εσπειρα τα 5 πρώτα φυτά ,αποθήκευα τους χάρτες θησαυρού που παιρναμε ανα τακτά χρονικά διαστήματα στο μύλο,
    Καλησπερα ειναι κατι που μου εχει διαφυγει εντελως.Πως αποθηκευεις τους χαρτες ?Αυτο ειναι μεγαλη βοηθεια !!
     
    Αρέσει σε -sia1971-, .sofaki., sofiapao76 και 3 σε άλλους.
  14. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Κι εγω οσες ωρες κι αν περνουσαν , σιγουρα πανω απο 5ωρες ολη τη νυχτα, αν δεν εφτιαχνα στο μυλο φυτα δεν μου ξαναεδινε χαρτες.
    Ηθελα κι εγω να ρωτησω πως μαζευτηκαν ολοι μαζι οι χαρτες, αν και δεν θα με βοηθουσε περισσοτερο αν εφτιαχνα πεντε-πεντε φυτα ή ολα μαζι.
     
  15. steliosgrevena

    steliosgrevena Ανερχόμενος συντάκτης

    απο οτι υπολογιζω θα μου λειψουν περιπου 10 αναδυωμενα για να παρω την φασολια για πρωτη φορα χωρις να ειναι επιλογη μου μετα απο 11 χρονια.....κριμα κριμα κριμα...
     
    Αρέσει στους -sia1971- και vagelis1968.
  16. -JOHNTR-

    -JOHNTR- Ανερχόμενος συντάκτης

    Τελικά μάζεψα 624 αναδυόμενα οπότε πάει περίπατο η φασολιά και δεν έχω σκοπό να ξοδέψω φιορίνια για να αγοράσω όπως έκανα στο παρελθόν. Υπερβολικά τα αναδυόμενα για μία έκταση.
     
    Αρέσει στους -sia1971- και vagelis1968.
  17. niktsa112

    niktsa112 Νέος ειδικός

    μπορεις να αγορασεις με φιορινια....
     
    Αρέσει στους -sia1971- και vagelis1968.
  18. SavoirAimer...

    SavoirAimer... Ενεργός συντάκτης

    Πάμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να τα συμπληρώσουμε, αν είναι τόσο λίγα αυτά που λείπουν στον συμπαίκτη μας.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, αμφιθεα, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  19. vagelis1968

    vagelis1968 Επιφανής του φόρουμ

    Ο στόχος επιτεύχθη έφτασα στι 11ο επίπεδο δεν πήρα το πίκολο από επιλογή (κατά την προσωπική μου άποψη δεν άξιζε τον κόπο να ξοδέψω τόσα ΣΛ) Είμαι ευχαριστημένος κ πάμε γι'άλλα. Καλή συνέχεια σ'όλους.
     
    Αρέσει σε -sia1971-, Megas_kokoriko, pigara και 5 σε άλλους.
  20. elli5571

    elli5571 Ανερχόμενος συντάκτης

    Παιδιά μου λείπουν 20 αναδυόμενα δρεπάνια και σφυριά. Αν μπορεί κανείς ας στείλει, μπας και το προλάβω και εγώ....
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.