Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Αγροτικές δουλειές 101"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 5/6/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλησπέρα
    Ο μηχανισμός του παιχνιδιού μου φαίνεται πάρα πολύ παράξενος. Τρέχει επίσης άλλο κύριο δρώμενο στο νησί και έτσι παρά την ωραία φασολιά που έχει δεν θα συμμετάσχω. Καλοκαίρι & απασχολούμαι με πολλά πράγματα δεν μπορώ να είμαι πάνω από τον υπολογιστή να μαζεύω τρία διαφορετικά φυτά. Να ξαναπώ ότι το Φαρμεράμα θα πρέπει να σταματήσει τα διπλά και τρίδιπλα δρώμενα και μάλιστα σε θερινή περίοδο. Θα παίξω λοιπόν μόνο στο δρώμενο στο νησί.
    Να ευχαριστήσω, λοιπόν όλους τους συναγρότες που καταβάλουν κάθε προσπάθεια και μας αναλύουν κάθε φορά τα δρώμενα...
     
    Αρέσει σε vagelis1968, RARANIARO, αμφιθεα και 10 σε άλλους.
  2. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Ενδιαφέρων δρώμενο με έναν πρωτόγνωρο μηχανισμό. Και μόνο αυτό θα με παρακινούσε να το παίξω. Δίνει επίσης πολύ καλά δώρα!
    Να προσθέσω ότι από τις ποσότητες που ανέφερε -πολύ σωστά- η Snorkel όποιος δεν θέλει να πάρει το λαγό σκιέρ, όπως και το τελευταίο διακοσμητικό που δίνει ο σκίουρος -και δε χρειάζεται στη φασολιά- μπορεί να γλυτώσει 4000 τσάντες αγρότη και 300 ποτιστήρια!
    Θα χρειαστεί δηλαδή μόνο 8000 τσάντες και 1350 ποτιστήρια.
    Αλλά θα χρειαστεί και επιπλέον 7200 μπάρες ενέργειας (μέχρι τη φασολιά και τα διακοσμητικά της:40 πόντοι *200 =8000 μείον 800 αν αφήσουμε τα ζωάκια κοιμισμένα) ή 72 σούπερ τροφές!!! Αν δε θέλει να πάρει και το λαγό σκιέρ και το επιπλέον διακοσμητικό θα χρειαστεί 8000 μπάρες ενέργειας -αφήνοντας τα ζωάκια να κοιμούνται στο τέλος.
    Εγώ θα καλλιεργήσω μπάρες ενέργειας -αν και έχω >1000 σούπερ τροφές, προορίζονται για αλλού. Ο χρόνος είναι αρκετός και δεν με ενδιαφέρει να πω ότι τελείωσα από τους πρώτους.
    Καλή επιτυχία σε όλους όσους συμμετέχουν!
     
    Αρέσει σε vagelis1968, billgab, nota.dim1802 και 12 σε άλλους.
  3. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Ένα τελείως διαφορετικό δρώμενο σε σχέση με όλ αυτά που μας έχεις συνηθίσει η εταιρία.

    Πολύ ενδιαφέρον, και αν και δυσκολεύτικα να καταλάβω πως ενεργοποιούμε την εκπαίδευση μετά που διαβασα τις Σ.Ε. ήταν κατανοητό.

    Το καλό και πρωτότυπο νομίζω είναι ότι μπορεί κανείς ταυτόχρονα να τρέχει πολλές εκπαιδεύσεις - προϋπόθεση να έχει ότι χρειάζεται.

    Για τα καλά της φασολιάς δεν νομίζω να μπορεί να κάνεις αρνητική κριτική...

    Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/6/18
    Αρέσει σε vagelis1968, bmanolos, skareleni και 10 σε άλλους.
  4. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα στην όμορφη αγροτοπαρέα!!!πολύ ενδιαφέρον δρώμενο,που μας κρατάει στο παιχνίδι πέρα των ασχολιών του "σπείρε-θέρισε"!
    Καθόλου πολύπλοκο τελικά αφού το κάθε ζωάκι πρέπει να τελειώσει 3 εργασίες από 5 φορές!Χρειάζεται προσοχή με τα αναδυόμενα ποτΙστήρια,καθώς απαιτούνται αρκετά και επειδή "τρέχει"το δρώμενο του νησιού,παρατήρησα οτι ο αριθμός των μαργαριταριών είναι σαφώς μικρότερος από τα ποτΙστήρια,οπότε να προτιμάμε να στέλνουμε ως δωράκια στους γείτονες τα ποτΙστήρια...όπως όλα τα δρώμενα χρειάζεται υπομονή και χρόνος μεταξύ των θερισμών.οπότε κουράγιο.
    Θα χαρώ να δω ποιος θα τελειώσει πρώτος(έχει κι αυτό το γούστο του στο παιχνίδι)...άλλωστε δεν μετράνε οι πρωτιές αλλά η χαρά και ο ενθουσιασμός,που ίσως για κάποιους από εμάς να λείπουν έξω από τη φάρμα...καλή συνέχεια!!!
     
    Αρέσει σε vickymou, vagelis1968, kolokythopitas και 10 σε άλλους.
  5. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλημέρα
    Δεν χρειάζεται να ολοκληρώσουμε και τις 3 εργασίες του κάθε ζώου από 5 φορές. Μόνο ο σκίουρος θέλει και τις 3 εργασίες να ολοκληρωθούν 5 φορές.
    Προσοχή για να μην ξοδεύετε άδικα αναδυόμενα και φυτά
     
    Αρέσει σε vagelis1968, *mava*, aposperitis1 και 14 σε άλλους.
  6. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Για να μην σπαταλάμε φυτά και αναδυόμενα ,πρέπει οι πόντοι ικανότητας που εμφανίζονται στο ξύλινο παράθυρο ,να συμπίπτουν με τους πόντους που βρίσκονται στο κιτρινο παράθυρο,που δείχνει τους πόντους ικανότητας που έχει αποκτήσει το ζώο.
    Φαίνεται πολύ εύκολα πόσοι πόντοι χρειάζονται και σε ποιά ικανότητα ,πόσες εκπαιδεύσεις έχουμε ολοκληρώσει ,και τι χρειαζεται να κάνουμε ,ωστε να περάσουμε στο επόμενο επίπεδο.
    [​IMG]
    Μόλις γίνει κατανοητός ο μηχανισμός του δρώμενου ,διαπιστώνουμε οτι δεν έχει ιδιαίτερες διαφορές απο μια συνηθισμένη αποστολή,που εκτελούμε με μια σειρά συγκεκριμένες εργασίες ,απλά παρεμβάλεται η εκπαίδευση των ζώων σε διαδραστικό περιβάλλον που δίνει στο δρώμενο μια ευχάριστη και χαλαρή και διασκεδαστική ατμόσφαιρα .Η σειρά φασολιάς είναι απ΄αυτές που αξίζει τον κόπο να την αποκτήσουμε .
    Καλή συνέχεια ,καλές αφυπνήσεις των υπναράδων:D
     
    Αρέσει σε Gulit1, yelander10, vagelis1968 και 21 σε άλλους.
  7. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση,δεν το πρόσεξα!
     
  8. patatina

    patatina Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα σε όλες τους αγρότες.Πρώτη φορά που δεν έχω καταλάβει ακόμη πως λειτουργεί.Ενώ έχω κάνει στο πρώτο επίπεδο που θέλει μόνο σπορά δεν παιρνάει στο 2ο επίπεδο.Ξυπνάω την κότα την στέλνω να κάνω εργασίες για το 2ο επιπεδο ενώ τις τελειώνω λέει να ολοκληρώσω τα προηγούμενα επίπεδα.Μήπως πρέπει να κάνω πρώτα 5 σπορές και έπειτα να κάνω τα κλαδέματα και τα μαζέματα.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
     
  9. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αφου ολοκλήρωσες το πρώτο επίπεδο (την σπορά) και ξυπνήσες την κότα, στο σημείο που λέει "Ξύπνα" θα λέει "Τέλος".
    Το πάτησες το κουμπάκι που λέει "Τέλος"?
     
    Αρέσει σε Antigoni-GR1, aposperitis1, soyla74 και 4 σε άλλους.
  10. xaxare70

    xaxare70 Νέος ειδικός

    εγω ξεκινησα με ενα ζωακι το ποντικι και μολισ το τελειωσω θα παω σε αλλο γιατι ετσι μπορω να ελεγχω καλυτερα τα φυτα και τα αναδυομενα που χρειαζομαι.Ενω αν (κατα την γνωμη μου παντα) ξεκινουσα και τα 4 θα αργουσα να τελειωσω καποιο απο ολα .
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, soyla74, maria_palou και 2 σε άλλους.
  11. looof

    looof Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα! δεν εχω καταλάβει το δρώμενο φάρμα 101, προσπάθησα να το κάνω αλλα δεν μου δίνει τις ανταμοιβές μου και δεν με προχωρά παρακάτω! έκανα την πρώτη αποστολή του ποντικιού αλλά επειδή δεν είχα καταλάβει πώς πρέπει να το κάνω στην αρχή το έβαλα να κάνει και θερισμό δηλαδή παραπάνω για την πρώτη αποστολή.Τώρα δεν μου έδωσε ανταμοιβή και δεν ξέρω τί χρειάζεται για να προχωρήσει!!!! μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
     
    Αρέσει στους FARMER.GP και kolokythopitas.
  12. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Οταν ολοκληρώσουμε τα στάδια εκπαίδευσης σε ενα επίπεδο τι κάνουμε?
    - Πατάμε "Ξύπνα" και παίρνουμε την αμοιβή της εκπαίδευσης,
    - Πατάμε "Τέλος" και παίρνουμε την αμοιβή επιπέδου εκπαίδευσης
    *Προσοχή* Να έχουμε επιλέξει το επίπεδο εκπαίδευσης που ολοκληρώσαμε.

    [​IMG][​IMG]
    ... και τι δεν κάνουμε?
    Δεν επιλέγουμε το επόμενο επίπεδο εκπαίδευσης αλλά μόνο αυτό που έχουμε ολοκληρώσει..... αλλιώς μας βγάζει το παρακάτω μύνημα.
    "Ολοκλήρωσε πρώτα τα προηγούμενα επίπεδα"
    [​IMG]
    **** Αυτά τα έχουν απαντήσει και οι συντονιστές αλλά ίσως οι εικόνες να βοηθήσουν:p
     
    Αρέσει σε Antigoni-GR1, RARANIARO, Georgeboy και 18 σε άλλους.
  13. patatina

    patatina Ανερχόμενος συντάκτης

    Ευχαριστώ για την βοήθεια.Εκείνο το τέλος με μπέρδευε.Μόλις τελείωνα την εργασία πήγαινα στο 2ο επίπεδο αλλά μου έλεγε να ολοκληρώσω τα προηγούμενα.Τώρα το κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ!!!!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, soyla74, μαμαβικη και 2 σε άλλους.
  14. looof

    looof Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Σ΄ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!
     
  15. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Οποιος θέλει μόνο τη φασολιά με τα διακοσμητικά της μπορεί να κάνει :
    από την κότα, τα επίπεδα 1,2,3,4
    από τον λαγό, τα επίπεδα 1,2,3
    από το ποντίκι, τα επίπεδα 1,2,3,4
    και από τον σκίουρο όλα.
    Πηγαίνοντας το ποντίκι του υπολογιαστή στον αριθμό 1 του ξύλινου πλαισίου θα δει πόσες μπλε, μωβ και πράσινες τρύπες πρέπει να γεμίσει. Θα κοιτάξει να τις συμπληρώσει με τη διαδικασία που είπε παραπάνω ο Χρίστος-Αλέξανδρος (#32). Οταν συμπληρωθεί ένα επίπεδο εμφανίζεται πράσινο τικ πάνω στον αριθμό του. Αλλιώς δεν έχει συμπληρωθεί. Μετά θα συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο για τα υπόλοιπα. Ετσι δεν θα σπαταλήσει παραπάνω φυτά.
    Καλή δύναμη, έχουμε και 38 βαθμούς....
     
    Αρέσει σε μαιρη, kolokythopitas, yelander10 και 5 σε άλλους.
  16. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Προσοχή με το σκίουρο... είναι πονηρός τύπος.
    Το διακοσμητικό "Οργανικός Θεριστής" στο τέταρτο επίπεδο εκπαίδευσης του σκίουρου δε μπαίνει στη γραμμή φασολιάς. Είναι πρόσθετο διακοσμητικό.
    Ο σκίουρος δίνει το διακοσμητικό "Οργανική Μηχανή του Γκαζόν" για τη γραμμή φασολιάς στο 3ο επίπεδο.
    Για τη φασολιά εγω τα βγάζω ως εξής:
    - Πετεινός (κότα), επίπεδο 4, διακοσμητικό "Ανεμόμυλος Μινιατούρα"
    - Λαγός, επίπεδο 3, διακοσμητικό "Χτενίζοντας τα Χωράφια"
    - Ποντίκι, επίπεδο 4, "Ομάδα σύννεφων μαγικής φασολιάς" με διακοσμητικό "Κοτοπουλένια Πρόκληση" στο 3ο επίπεδο
    - Σκίουρος, επίπεδο 3, διακοσμητικό "Οργανική Μηχανή του Γκαζόν"

    Θα πάω βέβαια και για το έξτρα διακοσμητικό "Οργανικός Θεριστής" στο 4ο επίπεδο του σκίουρου, αλλά μόνο όταν έχω κλειδώσει τη φασολιά.
    Τα επιπλέον φυτά και ποτιστήρια είναι αρκετά.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Georgeboy, .sofaki. και 14 σε άλλους.
  17. μαμαβικη

    μαμαβικη Προχωρημένος

    θελω να πω ενα ευχαριστω στον
    xristos-ale3andros γιατι αν δεν εξηγουσε το δρωμενο εγω ειχα αποφασισει να μην το κανω.και θα ηταν κριμα γιατι ειναι ωραιο τελικα.
     
  18. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Nai, έτσι είναι. Απλώς βασίστηκα σε ανάρτηση υπευθύνου που έλεγε ότι " Μόνο ο σκίουρος θέλει και τις 3 εργασίες να ολοκληρωθούν 5 φορές." και το έγραψα, μια και δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί. Πάντως θα το πάρω κι εγώ το επιπλέον διακοσμητικό.
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, 66romanou και xristos-ale3andros.
  19. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ολοι συμβάλλουμε στην κουβεντούλα για το εβέντ και αλληλοβοηθιόμαστε.
    Και εγω διάβασα προσεκτικά όλες τις πληροφορίες απο τους υπόλοιπους παίκτες κάθως και τις διευκρινήσεις των συντονιστών.
    Και μπερδεύτηκα σε κάποιες στιγμές και δεν έβρισκα τι να να πρωτοκάνω....
    Ακόμη και οι πληροφορίες που δε φαίνεται να "κολλάνε" βοήθούν γιατί σε αναγκάζουν να ψάξεις λίγο καλύτερα.
    Είναι διαφορετικός ο μηχανισμός του εβέντ απο οτι έχουμε συνηθήσει.
    Το θέμα είναι να περάσουμε καλά και να το διασκεδάσουμε.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Georgeboy, 66romanou και 12 σε άλλους.
  20. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Καλημέρα, παίζω κι εγώ αυτό το δρώμενο, όντως έχει διαφορετικό μηχανισμό και αυτό του δίνει ενδιαφέρον. Βρίσκομαι να έχω ολοκληρώσει τον πετεινό, τον λαγό έχω τελειώσει το επίπεδο 3, τον ποντικό το επίπεδο 3 και τον σκίουρο το επίπεδο 2. Ομολογώ ότι παίζω και έχω καταλάβει -χωρίς να έχω καταλάβει απόλυτα- το μηχανισμό (ακόμα και τώρα!). Διαβάζω συνέχεια τις ΣΕ και δεν μπορώ να διαπιστώσω αν υπάρχει ασάφεια και πού ακριβώς, πάντως είδα ότι η πλειοψηφία των συμμετεχόντων στη συζήτηση έχει λίγο μπερδευτεί.Οι συντονιστές παρακαλούνται να μελετήσουν πάλι τις ΣΕ -ίσως με την εμπειρία εντοπίσουν τι θα έπρεπε να είναι σαφέστερο - για μελλοντικά παρόμοια δρώμενα. Βοήθησε πολύ η snorkel στην αρχή που μας έδωσε τις απαιτούμενες ποσότητες. Ευχαριστώ για την υπομονή σας!
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.