Feedback Συζήτηση για το δρώμενο "Ένα βήμα στο παρελθόν"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 9/9/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο
    Ένα βήμα στο παρελθόν


    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ένα-βήμα-στο-παρελθόν.18681/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ένα-βήμα-στο-παρελθόν.18680/


    [​IMG]

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!
     
    Αρέσει σε markos5560, vagelis1968, kolokythopitas και 4 σε άλλους.
  2. tsdstergios99

    tsdstergios99 Έμπειρος

    Βατο δρωμενο φαινεται, αλλα δυστυχως πολυ φτωχο... Ειδα κουπονια σ.τ. σ.λ. και παρτυ γυρους, 2 χρ μπανανες μονο... Μια φορα το καθενα
    Η φασολια επεστρεψε στις 168 ωρες με μεγαλη ποσοτητα Π.Ε. , χωρις Τ.Π.Ε και με χορτοταλιρα
     
    Αρέσει σε markos5560, vagelis1968, kolokythopitas και 9 σε άλλους.
  3. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    για κάθε οικοδόμημα θα χρειαστούμε:
    4.470 καλαμιές (φυτό δρώμενου)+ 350 ασβεστόλιθους(αναδυόμενο)
    1 τυχαία ποσότητα φυτών
    ή καρπών
    ή ζώων.
    και για τα τρία,θα χρειαστούμε συνολικά:
    13.410 καλαμιές + 1.050 ασβεστόλιθους.
    1 τυχαία ποσότητα φυτών,καρπών και ζώων.
    το νησί δε συμμετέχει στο φύτεμα(το τροπικό δάσος όμως συμμετέχει).
    αναδυόμενα θα παίρνουμε από παντού.
    φασολιά πολύωρη με αστεράκι είχαμε χρόνια να δούμε.
    βατό φαίνεται.
    καλή μας επιτυχία!:inlove:

    υ.γ.ελπίζω οι τυχαίες ποσότητες να μην είναι εξωφρενικά μεγάλες. :oops:

     
    Αρέσει σε ναδη, Coinhunter01, smacsyl και 35 σε άλλους.
  4. Louisa

    Louisa Κόμης

    Βατό φαίνεται ... Λύστε μου όμως το εξής::oops:

    * Για να πάρουμε τα περισσότερα αναδυόμενα πρέπει την Κυριακή 11/9 έως τις 7μμ να έχουμε γεμίσει τη φάρμα μας με 20ωρα δέντρα
    ** Την Δευτέρα 12/9 και για 25 ώρες έχουμε διπλάσιους ΠΕ στα χωράφια μας.:D

    Πως θα συνδυάσουμε αυτά τα 2 δρώμενα ώστε να έχουμε το μεγαλύτερο κέρδος;
     
    Αρέσει σε markos5560, ioanna6929, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  5. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Louisa μου έχουμε πει πως οι πόντοι δεν μετράνε στα αναδυόμενα αλλά ο χρόνος , γι΄αυτό για να έχουμε τα οφέλη του ιβέντ θα φυτέψουμε φυτά, άρα γαρύφαλλο , εγώ αυτό θα κάνω, δεν έχουν και μεγάλη διαφορά 19 σχεδόν ώρες το γαρύφαλλο 20 τα δέντρα και με αυτό τον τρόπο θα έχουμε το όφελος
    καλή επιτυχία σε όλους
     
    Αρέσει σε markos5560, vagelis1968, dkokka και 13 σε άλλους.
  6. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    βατο δρωμενο φτωχα δωρα!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε markos5560, vagelis1968, kolokythopitas και 7 σε άλλους.
  7. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    πάντως δε μπορώ να καταλάβω με ποια λογική έβαλαν το δρώμενο με τους διπλάσιους ΠΕ στα φυτά την ίδια μέρα που ξεκινάει το δρώμενο "ένα βήμα στο παρελθόν".
    τώρα έπρεπε να το είχαν βάλει,που έχουμε κενή την φάρμα μας.
    τέλος πάντων.ας είναι!κάτι θα κερδίσουμε κι έτσι!
     
    Αρέσει σε KATAPIOS4, markos5560, vagelis1968 και 15 σε άλλους.
  8. Nnikostarss

    Nnikostarss Ανερχόμενος συντάκτης

    Αρκετά ενδιαφέρον δρώμενο αλλά τη φουκαριάρα την Ελλάδα την ξεχάσαμε πάλι... Είναι πολύ κρίμα να μη γίνεται ούτε μια νύξη για την χώρα που πρωτοστάτησε σε θέματα πολιτισμού.
     
    Αρέσει σε KATAPIOS4, pontikosalex, markos5560 και 29 σε άλλους.
  9. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα σε όλη την παρέα!
    Σχετικά εύκολο δρώμενο -τα φυτά βγαίνουν σε 2 μέρες (μόλις φτάσουμε στον απαιτούμενο αριθμό φυτών για όλους τους χώρους που επιτρέπεται το φύτεμα [775], με μόλις 6 σπορές θα συμπληρωθούν) και τα αναδυόμενα είναι σε λογικά επίπεδα (για 6ήμερο event και με όλους τους χώρους διαθέσιμους). Τα επιπλέον φυτά, καρπού και ζώα δεν θα είναι πρόβλημα για όποιον έχει έναν αξιοπρεπή αχυρώνα. Μόνο τα ζώα μπορεί να προβληματίσουν λιγάκι.
    Ανάλογα λιτά είναι και τα δώρα. Εκτός από ΠΕ και ΧΤ δίνει 2 κουπόνια βοηθών 1 ώρας, 10 αστεράκια, 5 πάρτυ γύρους, 2 χρυσές μπανάνες και 40 λιπάσματα σούπερ και ζωζός, καθώς και 30 σούπερ τροφές.
    Και τέλος η γραμμή φασολιάς. Ένα αστεράκι την εβδομάδα και 54000 ΠΕ (μόλις 7500 την ημέρα). Α! και το αστείο ποσό των 10000ΧΤ (την εβδομάδα)! Δεν θα την έλεγα καλή. Μόνο τα αστεράκια μπορεί να βοηθήσουν κάποιους παίχτες.

    Συμφωνώ ότι -ενώ το δρώμενο αναφέρεται στο παρελθόν- λείπει η κοιτίδα του ευρωπαϊκού πολιτισμού, η Ελλάδα. Αντί για τον θλιβερό μεσαίωνα θα έπρεπε να υπάρχει ένας αρχαίος ναός ή κάποιο θέατρο.

    Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι θα συμμετάσχουμε στο δρώμενο. Καλή επιτυχία σε όλους!!
     
    Αρέσει σε ναδη, Coinhunter01, *mava* και 27 σε άλλους.
  10. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα σας!
    Προς το παρόν δε θα εκφέρω γνώμη για τη δυσκολία του δρώμενου, είμαι σίγουρη πως είναι όπως τα λέτε.
    Θα πω ότι ενώ τα δύο οικοδομήματα αναφέρονται σε πολιτισμούς, το ένα αναφέρεται σε χρονική περίοδο και μάλιστα καθόλου αξιομνημόνευτη...
    Αν σκεφτείτε ότι οι Άγγλοι αναφέρονται σε αυτήν ως "Dark Ages", σκοτεινά χρόνια, καταλαβαίνετε ότι είναι παρακμή κι όχι δημιουργία...
    Η Ελλάδα θα έπρεπε να στέκεται στη θέση του, σαν κάποιο θέατρο ή ναό, όπως πολύ σωστά λέει η Nantia123.
    Με τη σειρά μου εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε ναδη, *mava*, markos5560 και 33 σε άλλους.
  11. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλό Σαβ/κο σε όλους/ες!χαλαρό το δρώμενο και ευχάριστο ,αλλά με "απασχολεί",αυτή η "τυχαία"ποσότητα φυτών...πόσο τυχαία να είναι....γιατί αν είναι έτσι υπάρχει μπόλικο μαρούλι στην αποθήκη :p
    Όσο για την απουσία της Ελλάδας από το event ,το λέει καθαρά ο τίτλος "ένα βήμα στο πρελθόν"...η Ελλάδα είναι αμέτρητα βήματα στο παρελθόν ,που να μας φτάσουν οι λοιποί??? :D χαχαχα φιλιά και καλή συνέχεια!!!
     
    Αρέσει σε markos5560, -lousi-leon2001, panos_95 και 15 σε άλλους.
  12. sofia

    sofia Μόνιμος στο φόρουμ

    7700 πε την ημέρα (τόσο αναλογεί) δεν είναι λίγοι... έχουμε σειρές που δίνουν πολύ λιγότερα. Για παράδειγμα η γραμμή "Ρώσικη γιορτή", που δίνει 1750 πε / 24ώρο. Άλλωστε, δεν πρέπει να κοιτάς κάθε γραμμή μεμονωμένα, αλλά το σύνολο... Τι μαζεύεις συνολικά κάθε μέρα από όλες τις γραμμές.
     
    Αρέσει σε markos5560, vagelis1968, dkokka και 12 σε άλλους.
  13. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    αυτό με βολεύει...χαχα...

    ...διότι έχω βάλει εκει δέντρα, άρα δεν χρειάζεται να το ξηλώσω ;)

    πότε (ξανα)είδαμε φασολιά με αστεράκι; και για 1η φορά ξαφνιάστηκα τόσο ->o_O και η αλήθεια μόλις είδα το αστεράκι λέω πάμε για την φασολια :) Ναι πρόσεξα και τα άλλα που δίνει

    χαχα το πιο ωραίο παράπονο ;)
     
    Αρέσει σε markos5560, ioanna6929, vagelis1968 και 6 σε άλλους.
  14. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    και είσαι χρόνια στο παιχνίδι
    [​IMG]
    από αυτό το event την πήραμε
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Σ-Ε-Εργοστάσιο-σοκολάτας.6919/#post-22449
    Καλώς και ξαναδίνουν φυσικά αλλά δεν είναι η πρώτη ;)
     
    Αρέσει σε *mava*, markos5560, xaris68 και 16 σε άλλους.
  15. NikosRizo

    NikosRizo Νέος ειδικός

    Κάποιο καλό κολπάκι για πολλά αναδυόμενα; εγώ ήδη έβαλα τριαντάφυλλο σε άνετα χωράφια, σε συνδυασμό με μαρμελάδες πιστεύω κάτι να μου δώσει. Στα ιβέντς τελειώνω πάντα πολύ γρήγορα τα φυτά αλλά μου μένουν τα αναδυόμενα συνήθως..
     
    Αρέσει σε dkokka, skareleni, kolokythopitas και 4 σε άλλους.
  16. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    κι εμένα με βολεύει.όσο λιγότερους χώρους μας διαθέτουν,τόσο λιγότερα φυτά μας ζητούν συνήθως.
    κι έτσι εκμεταλλευόμαστε τους χώρους που δε μας επιτρέπεται να φυτέψουμε το φυτό του δρώμενου όπως μας αρέσει. ;)
     
    Αρέσει σε xaris68, misirli, dkokka και 11 σε άλλους.
  17. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    Αχ!! παιδιά δεν την είχα δει καθόλου την κουβεντούλα που άνοιξε....
    Τώρα τυχαία την είδα, κι έπαθα ένα σοκ όταν είδα για την ημέρα με τους ΠΕ...
    Είχα βάλει τα δεντράκια μου στις 19:00 και ήμουν ήσυχη..
    Με το που διαβάζω εδώ, λέω προλαβαίνω ακόμα να τα ξυλώσω και να βάλω σίκαλη (το μεγαλύτερο φυτό μου)
    Πατατούλα θα έκαμνα πάλι, αν δεν πήγαινα να δω τι λέει για το δρώμενο με τους ΠΕ.
    Αυτό το παίρνεις μόνο με αγορά φιορινιών, έτσι δεν είναι;;;
    Εγώ δεν αγόρασα φιορίνια οπότε δεν ισχύει για μένα... Κάνω κάπου λάθος;;
     
    Αρέσει στους dkokka, kolokythopitas και heavymetal7.
  18. fantasia58

    fantasia58 Αρχάριος στο φόρουμ

    ειναι δωρο ισχυει για ολους
     
  19. eeelenaki

    eeelenaki Ειδικός του φόρουμ

    Αλήθεια;;;; :cry:
    Πάω για ξύλωμα και ότι προλάβω να θερίσω...
    Έστω μία φορά πιστεύω ότι προλαβαίνω να θερίσω αν βάλω τριαντάφυλλο εξευγενισμένο με σ.λ. στόλεν, και λευκή αγνώτητα...
    Δεν ξέρω, τα έχω χαμένα...
    Να το κάνω;; για πείτε κάτι...
    και τα αναδυόμενα;;
    Θα μου πεις λίγα είναι, τόσες μέρες θα μαζευτούν.
     
    Αρέσει στους kolokythopitas, powerranger91 και heavymetal7.
  20. Louisa

    Louisa Κόμης

    Βάλε το μεγαλύτερο φυτό σου. Δεν έχει σημασία ο εξευγενισμός αν το πρώτο μάζεμα το κάνεις στις 15:00 που θα ξεκινήσει το δρώμενο, αφού προλαβαίνεις...
    Στα επόμενα μαζέματα που θα κάνεις όμως μέχρι την Τρίτη στις 12:00... εκεί θα βάλεις εξευγενισμένα για οικονομία χρόνου. Στόλεν και λευκή αγνότητα μόνο πριν να βάλεις Σούπερ λίπασμα... αχρείαστα μέχρι αύριο λοιπόν...
     
    Αρέσει σε markos5560, dkokka, skareleni και 5 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.