Συζήτηση για το "Πάμε για ψάρεμα "

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Persa*, 26/6/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    ανοιξα και τους αλλους 4 :καζανοποιειο - γαλακτοποιείο πορτοκαλι,κόκκινη κότα και μύλο υφασμάτων.δυστυχως τα ειχα ολα εκτοσ απο την κότα!!μήπως πρέπει να αισθάνομαι τυχερή;;;;χαχαχαχα α ρε κοτόσουπες που θα φάμε!!!
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, .FARMERAMA010., elenigri και 6 σε άλλους.
  2. ΒΗΜΑΣΩΤΑ

    ΒΗΜΑΣΩΤΑ Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα! Η άποψή μου είναι ότι ήταν ένα δρώμενο εντελώς διαφορετικό, καθώς βασιζόταν αποκλειστικά στα αναδυόμενα, στις
    πιθανότητες και στον παράγοντα τύχη. Είχε το πλεονέκτημα πως η παραγωγή σε ζώα, φυτά και καρπούς δέντρων δεν χάθηκε κι από κει και πέρα ό,τι απέκτησα είναι κέρδος, αν και ξόδεψα πολλά σούπερ λιπάσματα για να αυξήσω τις προσπάθειες. Έπαιξα κυρίως για τους Π.Ε., τους Τ.Π.Ε. και βέβαια για τη γραμμή της φασολιάς, την οποία συμπλήρωσα 16 ώρες πριν τη λήξη. Μέχρι τότε ο φαρμεραμικός μου εγωισμός είχε πληγεί αλλά με παρηγορούσε η σκέψη πως μπορούσα έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιήσω τα δύο πρώτα διακοσμητικά.
    Από την αρχή μου φάνηκε άδικο να μη δίνονται όλα τα διακοσμητικά σε όλους ανεξαιρέτως τους παίκτες, από τη στιγμή που αυτό γινόταν για τη γραμμή της φασολιάς και το αυτοκόλλητο. Θα ήθελα επίσης να υπήρχε η δυνατότητα να αυξανόταν ο αριθμός των δώρων, τουλάχιστον όσοι είναι και οι γείτονες. Τέλος, θεωρώ ότι όλες οι προσπάθειες δεν ανταμείφθηκαν ανάλογα και άστοχα τα ειρωνικά σχόλια σχετικά με τον προγραμματισμό των επόμενων ανταλλαγών/ δώρων, γιατί είναι πλέον ο μόνος τρόπος να αποκτήσουν κάποιοι συμπαίκτες μου αυτό που δικαιούνται.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/7/15
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, βιβη.2003, ioanna6929 και 10 σε άλλους.
  3. dafro123

    dafro123 Ενεργός συντάκτης

    Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλησαντες ξεκινησα με ιδιαιτερη χαρα το δρώμενο και τελείωσα με την απογοήτευση στο τελος γιατι δεν μπόρεσα να παρω όλα τα διακοσμητικά.Απο την άλλη ότι κερδίσαμε από τους σταυλους μας τοσες μερες κερδος μας είναι, όπως επισης και τα δωρακια από το ψαρεμα αυξήσανε τις αποθηκες μας , τα χρηματα και τους ποντους εμπειρίας μας
     
  4. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    Γεια σας δεν μπορουσα να μην γραψω με αυτα που διαβασα τελικα ουτε εγω πήρα την φασολια επειδ δεν ειχα το μεσαιο ενω το μικρο το πηρα 3 φορες! για εμενα το να λεγεται καποιος εμπειρος σμαινει πολλα οταν λεει λοιπον πως καποιος ήταν εμπειρος θα επερνε τα διακοσμιτικα δηλαδή εγω δεν ειμαι εμπειρος επισής να πω το εξής ειχα περιπου 20 κοκκινους -ροζ σταυλους οι οποιοι διναν λιγοτερα φτερα απο απλους γαιδουροσταυλους θελω να πω λοιπον πως τελικα δεν επαιζε ρολο το ποσο εμπειρος εισαι γιατι και ενα μικροτερο επ. αν ειχε γαιδουροσταυλο (παραδειγμα) θα επερνε τα ιδια φτερα με εμενα. επισής θεωρω τον εαυτο μου αν οχι εμπειρο παντως οχι απειρο μετα απο 3 χρονια παιχνιδιου. επίσης αν σκεφτειτε οτι χαλασα περιπου 1000 λιπασματα για να παρω σκουλικια και ειχα ήδη καμια 150 σκουλικια καταλαβαινετε οτι εφοσον μου περισσεξαν μονο 50 σκουλικια πως ειχα μαζεψει και τα αναλογα φτερα αρα δεν εκανα μονο 10-20 ψαρεματα αλλα πολυ παραπανω! επισής αυτος ο παραγοντας τύχης παρολο που με πειραξε πολυ, αυτο το οποιο με πειραξε περισσοτερο ήταν το οτι ο παραγοντας ευστοχιας ήταν τελειως ακυρος τελικα.και αυτο το διαπιστωσαμε σχεδον ολοι. εγω τειλκα επαιζα με απλα τα οποια οι κυκλοι ήταν τελειως αντιθετοι ή σχεδον αντιθετοι επίτηδες φυσικα και μου εδιναν συνήθως τα ιδια αποτελεσματα με τα εκλεκτα επισής δεν γινεται για 3-4 συνεχομενες φορες να παιζω με εκλεκτα οι κυκλοι να ταυτιζονται απολυτα και να μου ερχεται το λαβρακι συνεχομενα!

    Αυτο το εβεντ θα ήταν πολυ καλυτερο αν ο παραγοντας ευστοχιας ισχυε και τα διακοσμιτικα να ήταν σταθερα οπως στο εβεντ της ανοιξης . Ελπιζω τα παραπονα μας να μεταφερθουν !

    υ.γ. απο τους σταυλαρχες πήρα ενα κιουι 3 κοκορες και 1 κοκ. καστικα . απο τα δεντρα 1 σοφορα κατι χχλ κουφοξυλιες,βερικοκιες,ροδακινιες και μια χχλ αμυγδαλια.

    Καλή Συνεχεια σε ολους !
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, βιβη.2003, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  5. alexandrosa

    alexandrosa Ενεργός συντάκτης

    ερχομαι και εγω να γραψω τις δικες μου διαπιστωσεις και δεν σηκωνω καμια αμφισβητηση.Λοιπον δουλεψα μονο με εκλεκτα δολωματα.Ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα και ενοιωθα ικανοποιηση γιατι η ευστοχια μου ηταν ανευ προηγουμενου ομως το αποτελεσμα 0.ειχα αρχισει να απελπιζομαι.Ας το καλο ειπα που θα μου χαλασει το κεφι ενα εβεντ !! Υποψιν τη φασολια την ειχα παρει πρωτη πρωτη.τοτε αρχισα τις επαφες με γειτονες ζητοντας στις ανταλλαγες να αποκτησω αυτα τα πολυποθητα διακοσμητικα.Αφου εξασφαλισα το λογο τους αρχισα να παιζω τρελα και σαν απο θαυμα 2 μερες πριν το τελος ηρθαν ολα μαζεμενα Διπλα και τριπλα δεν τα πηρα ουτε και σπουδαια δωρακια αλλα τη φασολια την γεμισα.Αυτο και μονο μου ηταν αρκετο.
    Σαν εβεντ δε μου αρεσε, να εφταιξε αραγε ο κακοσχεδιασμος του; Δεν ξερω αλλα δεν μου προσεφερε καμια συγκινηση.
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, βιβη.2003, ioanna6929 και 8 σε άλλους.
  6. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα παιδια. αφου διαβασα προσεκτικα τις παραπανω αναρτησεις θα συμφωνησω με την διαπιστωση οτι το εβεντ βασιζοταν αποκλειστικα στην τυχη και οχι στην εμπειρια. εγω πηρα 2 διακοσμητικα και η ξαδελφη μου, απειρη, τα πηρε ολα. αυτο νομιζω οτι ηταν το πολυ αδυναμο σημειο του εβεντ. κατα τα αλλα ο παραγοντας τυχη στα δωρα ειναι κατι που με προκαλει να παιξω, εμενα προσωπικα. τελικα ο λογος που δεν το ευχαριστηθηκαμε ηταν τα διακοσμητικα, και η δυσκολια να μαζευτουν τα αναδυομενα. αλλωστε μην ξεχναμε οτι ενας σταβλος αξιολογος που περιμενεις να παρεις αναδυομενα, κανει 7 με 12 ωρες μεσο ορο. ομως θα επισημανω οτι σε αυτον τον σχεδιασμο δεν φταινε οι συντονιστες, ουτε και εμεις, αλλα η εταιρια που δεν το αξιολογησε σωστα και δημιουργησε δυσαρεσκεια. ας ελπιζουμε οτι τα μυνηματα θα ληφθουν υπ οψιν και τουλαχιστον δεν θα ξαναδουμε εβεντ με αδυναμο κρικο τα σημεια που δημιουργησαν τις αντιδρασεις. καλη συνεχεια σε ολους και καλο κουραγιο.
     
    Αρέσει σε rafaelos2011, xristos-ale3andros, βιβη.2003 και 11 σε άλλους.
  7. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Αξιόλογοι στάβλοι;Ποιους ; Δεν έδιναν φτερά. Εγώ είχα κατσίκες παντού.Κάθε 4.30 ώρες ,έπαιρνα 26-28 φτερά, Πήρα τα διακ/κα,2-3 φορές εκτός το μεσαίο που το έχω μία.Πήρα 17 σταύλους,800.000 τπε, περίπου 300.000 χορτοτάλιρα, 9 48ωρα κουπόνια, 3 12ωρα, 10-12 δέντρα,πόντους φάρμας,λίγες τροφές και λιπάσματα.Με κλασικό δολωμα μόνο.Δεν είχα καμία τακτική. Ήταν θέμα τύχης
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, βιβη.2003, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  8. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Kαλημερα και απο μενα.Ηρθα να καταθεσω κι εγω τα αποτελεσματα μου και την γνωμη μου.
    Νομιζω οτι ειναι αδικεια οσοι επαιξαν 100 και παραπανω ψαρεματα να μην καιρδισουν ολα τα διακοσμητικα και να βλεπουν γκριζα τη σειρα στη φασολια τους.Επισης διαπιστωσα οτι δεν επαιζε και σημαντικο ρολο η οποια ευστοχια στους κυκλους.Τα ψαρια ηταν τυχαια.
    Εγω καταφερα να φιαξω 142 δολωματα με μονο 3-4 εκλεκτα.Κερδισα 48 δωρα.
    Συμπληρωσα τη φασολια,χωρις επιπλεον διακοσμητικο.
    378000 πε
    938000 πε νησιου
    616000 χτ
    4 τσαντι
    16 διαφορους μσ (χωρις τπτ το ιδιαιτερο)
    8 διαφορα δεν.(χωρις τπτ το ιδιαιτερο)
    8 λιπ. ζωζως
    4 τουρμπο λιπ.
    3 κουπονια 12ωρα
    και 4 χρυσες μπανανες.
    Δεν μπορω να πω,οτι εχω παραπονο.
    Καλη συνεχεια σε ολους.
     
    Αρέσει στους βιβη.2003 και VeraNikol.
  9. thena

    thena Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    καλημερα παιδια....
    και εγω απο σταυλαρχεσ χαλια μαυρα.....το καλυτερο κιτρινη γαλοπουλα αχαχχα.....καλα οταν τελειωνει ενα ιβεντ κλεινει και η κουβεντα...τωρα υπαρχει κατι που δεν το αφηνει να κλεισει??
     
    Αρέσει στον/ην graganta.
  10. helgahaflpafl

    helgahaflpafl Ανερχόμενος συντάκτης

    Μάλλον αυτό το event ήταν ενδιαφέρον. Εγώ δεν έφτιαξα πολλά δολώματα επειδή δε ασχολήθηκα και τόσο, όμως κέρδισα καλά δώρα όπως κι όλοι φαντάζομαι!:music:
     
    Αρέσει στον/ην βιβη.2003.
  11. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Φαίνεται δεν θα έχεις παρατηρήσει πως οι κουβεντούλες ποτέ δεν κλείνουν την ίδια μέρα που τελειώνει το ιβεντ αλλά την επόμενη και μερικές φορές μένει περισσότερο χρονικό διάστημα ανοιχτό αν υπάρχει συμμετοχή στην κουβεντούλα.

    Το ιβεντ τελείωσε και η συζήτηση κλείνει.
     
    Αρέσει στους pan15200188 και thena.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.