Feedback Συζήτηση για το Μαγαζόραμα

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 5/1/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το

    Μαγαζόραμα


    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Νέο-κατάστημα-μαγαζόραμα.19805/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Μαγαζόραμα.19804/

    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]



    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους thena και evieva.
  2. Louisa

    Louisa Κόμης

    Καλημέρα και καλή χρονιά. Επιτέλους και εμείς οι νέοι παίκτες μπορούμε ν' αποκτήσουμε ένα Μαγικό δέντρο!!!:D:inlove: Και μόνο για αυτό το αγαπημένο δρώμενο της ανακυκλωσίτας αξίζει!!! Αλλά και η ιδέα της μόνιμα επαναλαμβανόμενης αγοράς πραγματικά χρήσιμων υλικών με ενθουσιάζει! Μένει μόνο να δούμε πόσο "εύκολα" θα μπορέσουμε να αποκτήσουμε τα απαραίτητα φασουλοφλουριά... και κάθε πότε... Πάντως δηλώνω ενθουσιασμένη!!! Ευχαριστούμε :inlove:
     
    Αρέσει σε sofiapao76, skareleni, soyla74 και 9 σε άλλους.
  3. melita

    melita Εξαιρετικό ταλέντο

    Πολύ καλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως.
    Εγώ θα επικεντρωθώ περισσότερο στα Περιορισμένα και συγκεκριμένα στα κουπόνια αγροτικών βοηθών. :)
     
    Αρέσει σε sofiapao76, skareleni, jimixatz και 2 σε άλλους.
  4. ath

    ath Επίτροπος του φόρουμ

    Είμαι πολύ χαρούμενη από την ώρα που το διάβασα στις Σ.Ε.που η εταιρεία σκέφτηκε να βοηθήσει και όσους είναι σε χαμηλά επίπεδα αλλά και εμάς τους παλιούς να μην μας αφήνει αμέτοχους. Και πάντα με κάτι νέο να μας εκπλήσσει ευχάριστα.
    Με πολύ ωραία δώρα που ο καθένας διαλέγει τι θέλει να αποκτήσει.;)
    Το μόνο που νομίζω ότι δεν θα διευκολύνει (μέχρι να το συνηθίσουμε, στην πράξη θα φανεί), είναι που είναι στο πλάι αριστερά ενώ είχαμε συνηθίσει να δίνουμε τα δώρα από την αριστερή καρτέλα των γειτόνων.:oops:
    Δεν ξέρω αν θα συνεχίσουν τα δώρα να τα δίνουμε από εκεί ή από εκεί που τα δίναμε πάντα
    Ευχαριστούμε farmerama
    :inlove:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 5/1/17
    Αρέσει σε psipsi1978, Gulit1, sofiapao76 και 3 σε άλλους.
  5. ESABA

    ESABA Ενεργός συντάκτης

    βλέπω καλά και μαγικό δεντρό στις επιλογές αγοράς? θαύμα!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει στους sofiapao76, skareleni και ath.
  6. iridaki

    iridaki Ειδικός του φόρουμ

    τι ειναι πια αυτο το μαγικο δεντρο
    εγω στο παρε δωσε το ανταλασα με σταυλο που δεν ειχα και δεν εγινε η ανταλαγη
    το εχω ακομα αλλα μετα απο αυτο πεισμωσα και δεν το ανταλασω λπεον το κρατησα
     
  7. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR


    Να σε ενημερώσουμε ότι το μαγικό δέντρο δεν ανταλλασσόταν ποτέ στο πάρε δώσε και ούτε και τώρα θα ανταλλάσσεται.
     
    Αρέσει στους *ΜΑΜΑ*, jimixatz, pap100 και σε ακόμα ένα άτομο.
  8. ΣΩΤΗΡΗΣ5

    ΣΩΤΗΡΗΣ5 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Προσπαθώ να καταλάβω γιατί μπήκε και τρίτο νόμισμα στο παιχνίδι? Όλα αυτά που θα μπορούμε να αγοράζουμε με τα φασουλοφλουριά τα αγοράζαμε ήδη με φιορίνια. Θα μπορούσε από τα ιβέντ να κερδίζαμε φιορίνια, όπως παλιότερα.
     
    Αρέσει σε everme, maria_palou, -lousi-leon2001 και 8 σε άλλους.
  9. annatheol

    annatheol Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τόση χαρά όταν είδα ότι μπορώ να αποκτήσω επιτέλους ένα μαγικό δέντρο.. Πάντα ήθελα..
    Υπάρχει κάπου κάποια ενημέρωση που δεν είδα για το αν μετά τη λήξη του event αυτά θα αλλάξουν τα πράγματα στο μαγαζόμαρα και θα αποσυρθεί η επιλογή για την αγορά του;;;; Γιατί προφανώς δεν το πρόλαβα..
     
  10. kakosgr

    kakosgr Προχωρημένος

    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να προτείνω το ακόλουθο:
    Για τις μαγικές φασολιές Πάρτι Εισιτήριο 1 & 2 για τις οποίες μας λείπουν διακοσμητικά, θα μπορούσαν να μπούν στο μαγαζόραμα. Είναι κρίμα να μην έχουμε ολοκληρώσει τις φασολιές για ένα διακοσμητικό.
    Ευχαριστώ πολύ.
     
    Αρέσει σε anastz, FARMER.GP, Gulit1 και 4 σε άλλους.
  11. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    πάρα πολύ καλές οι προσθήκες νέων δώρων στο μαγαζόραμα. Με ενθουσίασαν τα κατοικίδια σε τόσο καλή τιμή. Ειδικά το δέντρο κουκουβάγιας που δεν το είχα. Κάθε μισή ώρα 10/100; Σχεδόν σε κάθε μάζεμα; Ευχαριστούμε, και μακάρι οι ωραίες εκπλήξεις να συνεχιστούν!
     
  12. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα!! Θα ήθελα να προτείνω (αν γίνεται κι αν επιτρέπεται) τη δυνατότητα για την απόκτηση όλων των κατοικίδιων ζώων από το μαγαζόραμα όπως το λαγό ελικοπτεράκια, τον ταρανδούλη, την πεταλούδα, τον τρυποκάρυδο, τον δράκο και το πάγκσλι στην ταίστρα για όσους δεν τα κατάφεραν ή δεν τα πρόλαβαν. Για την απόκτηση φυσικά τους να ζητείται το αντίστοιχο ποσό φασουλοφλουριών. Καλό απόγευμα!!
     
    Αρέσει στους graganta και ath.
  13. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ


    Λίγο μας τα μπέρδεψες νομίζω, ο λαγός ελικοπτεράκιας και το πάγκσλι είναι ζώα εκτροφής. Γυάλα πεταλούδας (μπορείς με 50 φιορίνια να τον αποκτήσεις) θα μπορούσε να μπει στο μαγαζόραμα,
    ο ταρανδούλης, ( τον αγοράζεις με χορτοτάλιρα κοστίζει 2500 χιλιάδες).
    Τώρα ο τρυποκάρυδος ποιος είναι; (Μήπως εννοείς Τουκάν; Αν εννοείς αυτόν ξεκλειδώνει με μπανάνες). Αν εννοείς κάποιον άλλο στάβλο, πρώτη φορά τον ακούω.
    Ο δράκος πάλι ποιός είναι; Διακοσμητικό; Στάβλος; Τι ακριβώς εννοείς;
     
    Αρέσει στους sofiapao76 και skareleni.
  14. ath

    ath Επίτροπος του φόρουμ

    Λίγο μας τα μπέρδεψες νομίζω, ο λαγός ελικοπτεράκιας και το πάγκσλι είναι ζώα εκτροφής. Γυάλα πεταλούδας (μπορείς με 50 φιορίνια να τον αποκτήσεις) θα μπορούσε να μπει στο μαγαζόραμα,
    ο ταρανδούλης, ( τον αγοράζεις με χορτοτάλιρα κοστίζει 2500 χιλιάδες).
    Τώρα ο τρυποκάρυδος ποιος είναι; (Μήπως εννοείς Τουκάν; Αν εννοείς αυτόν ξεκλειδώνει με μπανάνες). Αν εννοείς κάποιον άλλο στάβλο, πρώτη φορά τον ακούω.
    Ο δράκος πάλι ποιός είναι; Διακοσμητικό; Στάβλος; Τι ακριβώς εννοείς;
    Gate987 εννοεί όλα τα κατοικίδια. Δράκο εννοεί την δρακοφωλιά, τον ταρανδούλη δεν εννοεί τον στάβλο με τα 2500 χτλ αλλά που δίνει ένα αστεράκι, ο λαγός ελικοπτεράκιας δίνει ενα μέλι και λέγεται σπιτάκι ελικολαγού, για την πεταλούδα εννοεί αυτό που σου δίνει αρώματα, ο τρυποκάρυδος σου δίνει κάποιους πε(δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω το εχω τοποθετημένο). Όλα αυτά που έγραψε είναι κατοικίδια για αυτό και στο έγραψε και εγώ στα επεξηγώ διότι τα έχω όλα. Δεν ξέρω αν έπρεπε να απαντήσω και συγνώμη αν απάντησα ενώ ίσως έπρεπε να απαντήσει κάποιος συντονιστής. Ευχαριστώ
     
  15. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοεί και τι οχι, έτσι όπως τα έγραψε δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη. Μα δεν έκανες κάτι κακό. Απλή επεξήγηση. Μια και αυτά που αναφέρεις δυστυχώς δεν τα γνωρίζω, οπότε σ ευχαριστώ για την ενημέρωση;)
     
    Αρέσει στους sofiapao76 και ath.
  16. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα σας!! Εγώ εννοούσα τα κατοικίδια (διακοσμητικά) όπως επεξήγησε ο\η ath όχι τους στάβλους. Επιπλέον επισήμανα αν γίνεται και αν επιτρέπεται. Αν όχι δεν πειράζει. Απλά ήθελα να δώσω μια ιδέα χωρίς να δημιουργηθεί κάποια παρεξήγηση ή παρερμηνεία. Καλή σας μέρα!! :);)
     
    Αρέσει στον/ην ath.
  17. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Γεια σου! Ρίξε μια ματιά στις συχνές ερωτήσεις παιχνιδιού, στη σελίδα 2, με θέμα:κατοικίδια. Εκεί τα βρήκα όλα.
     
    Αρέσει στους sofiapao76, GaTe987 και FARMER.GP.
  18. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Μια συμβουλή στους νέους παίκτες.

    Οταν κερδίσουμε φασουλοφλουριά από δρώμενα, τα κρατάμε για μελλοντικές αναβαθμίσεις όπως έγινε με τους κρυστάλλινους καταρράκτες.

    Στο δρώμενο του Καρναβαλιού πήραμε αρκετά φασουλοφλουριά και οι περισσότεροι έτρεξαν να τα εξαργυρώσουν με ότι παρείχε το κατάστημα εκείνο το διάστημα. Γιατι να χαλάσουμε φασουλοφλουριά για να πάρουμε 1 βιοτεχνικό το οποίο μπορούμε κάλλιστα να αγοράσουμε με χορτοτάλιρα; Η να πάρουμε όλα τα δέντρα από την στιγμή που θα εισαχθούν σύντομα στο πάρε δώσε ή μπορούμε ακόμα να αγοράσουμε τους καρπούς στην αγορά; Αυτό έιχε σαν αποτέλεσμα ,αρκετοί παίκτες να μην είναι σε θέση να ξεκλειδώσουν την νέα έκταση.

    Στενοχωριέμαι να βλέπω παίκτες που γκρινιάζουν για αδικία σχετικά με τα φασουλοφλουριά επειδή δεν μπορούν να ανοίξουν την νέα έκταση λόγω του οτι τα ξόδεψαν απερίσκεπτα όταν δόθηκαν απλόχερα. Και ποιος ξέρει αν οι επόμενες προεκτάσεις θα χρειαστούν και πάλι φασουλοφλουρια;

    Δεν αγόρασα τίποτα από το Μαγαζόραμα πάρα μόνο τα απολύτως αναγκαία : την σειρά σύννεφων, το μαγικόδέντρο, το διακοσμητικό για την σειρά της ανακυκλωσίτας και έτσι έχω υπόλοιπο 3278 Φασουλοφλουριών για μελλοντικές χρήσεις.

    Οπως έχω πεί πολλές φορές, το farmerama είναι παιχνίδι στρατηγικής και πρέπει κάθε στιγμή να έχουμε υπόψη μας μελλοντικές αναβαθμίσεις.
    Δεν ξοδεύουμε απερίσκεπτα ότι μας δίνεται ;)
     
    Αρέσει σε bmanolos, Hellenagal200010, skareleni και 7 σε άλλους.
  19. melita

    melita Εξαιρετικό ταλέντο

    Εγώ από το μαγαζόραμα κατά κόρον αγόρασα τα κουπόνια για αγροτικούς βοηθούς μιας και δεν διαθέτω φιορίνια ή € για να αγοράσω αγροτικούς βοηθούς και να με βοηθάνε στα δρώμενα. Έπραξα απερίσκεπτα ? o_O
    Πάλι καλά που δεν μπορούσα ν΄αγοράσω περισσότερα από 5 φορές και σταμάτησα μέχρι ν΄ ανανεωθούν τα δώρα, διαφορετικά θα τα είχα ξεκληρίσει και τα τελευταία φασουλοφλουριά για κουπόνια. Τώρα με τα 300 κάτι που έχω είμαι σε δίλημμα, κουπόνια ή έκταση ?
     
  20. Φριφρί

    Φριφρί Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σας.

    Ο τρόπος παιχνιδιού του κάθε παίκτη είναι σεβαστός απ όλους μας πιστεύω.

    Δεν δίνεις ευρώ να πάρεις βοηθούς; Εχεις κερδίσει φασουλοφλουριά; Παίρνεις τα κουπόνια!
    Παίρνεις τα κουπόνια παίζεις τα ιβεντ άνετα και δεν κουράζεις το χέρι σου.
    Δεν κουράζεις το χερι σου αλλα δεν περισσεύουν φασουλοφλουριά να ανοίξεις το νέο χώρο.
    Οπότε ξαναπαίζεις ιβεντ να ξαναμαζέψεις και δεν διαμαρτύρεσαι γιατί έχεις επιλέξει μόνος σου την στρατηγική αυτή.
    Η οποία σαφώς και είναι σεβαστή.

    Τώρα ο παίκτης που πληρώνει έστω για βοηθούς, κρατάει τα φασουλοφλουριά του και προηγείται έναντι του άλλου που δεν πληρώνει.
    Σεβαστό και αυτό πιστεύω.

    Δεν μπορεί όλοι να έχουν τα πάντα πληρώνουν δεν πληρώνουν! Μπορείς να παίζεις με πιο αργούς ρυθμούς το παιχνίδι και να μην τελειώνεις όλα τα ιβεντ. Να παίζεις για τη χαρά του παιχνιδιού. Και ότι παίρνεις να είναι καλό και κέρδος για σένα!

    Τέλος να πω ότι το μαγαζόραμα είναι ένα μαγαζί εικονικό που μπορείς να ξοδέψεις τα "φασουλολεφτά" σου όπως εσύ επιθυμείς.
    Η να τα σπαταλήσεις σε ότι γυαλίζει!
    Εγώ το παθαίνω και στα κανονικά μαγαζιά όταν βγαίνω για ψώνια, μη νομίζεις! :p
     
    Αρέσει σε maroula, pap100, skareleni και 6 σε άλλους.