Feedback Συζήτηση για το Δρώμενο "Το- τέλειο- Μπιζέλι"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 26/5/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    γεια σας αγρότες μου !!! στα κάγκελα σας βλέπω όλους με το δρώμενο , και έχετε δίκιο .... μια τρέλα είναι !!!!!!!!!!!!

    τι υπολογισμοί έχουν πέσει δε λέγετε , ευτυχώς έβγαλε άκρη ο γιος μου και κατάφερα
    να τελειώσω τα 4 πρώτα βήματα !!!!! μέχρι αύριο θα έχω καταφέρει να πάρω και τα κίτρινα μπιζέλια
    για ........αναπαραγωγή που θέλει και τα περισσότερα φυτά
    η κ. .selia. που είναι να βοηθήσει λίγο ? μου φαίνεται τζάμπα πήγε το διδακτορικό στη γενετική

    θέλει λίγο υπομονή και προσοχή με τους σπόρους της διασταύρωσης μην ξεμείνουμε
    θα τα καταφέρουμε αλλά όπως πάντα μας αρέσει να γκρινιάζουμε λιγάκι !!!!!!!!!!!
    και παιδιά δεν έχω βάλει τους παρασκευαστές δεν χρειάζονται καν , έχει δίκιο ο powerranger91
    καληνύχτα σας και τα υπόλοιπα θα τα πούμε αύριο

     
    Αρέσει σε kolokythopitas, psipsi1978, ioanna6929 και 11 σε άλλους.
  2. freaky658

    freaky658 Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα και από εμένα. Σπάνια συμμετέχω ενεργά στην κουβεντούλα, όμως πάντα διαβάζω σχεδόν όλες τις απαντήσεις. Με αυτό το ιβέντ όμως έχω φτάσει στα όρια της υπομονής μου. Μα 10 φυτά, ρε παιδιά; 10; Και όλα με παρόμοιο όνομα, βεβαίως-βεβαίως. Ναί, βγαίνει και μάλιστα σχετικά εύκολα, αλλά πραγματικά με πιάνει πονοκέφαλος κάθε φορά που πρέπει να φυτέψω. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπεί η ανούσια και ολοένα και αυξανόμενη πολυπλοκότητα των τελευταίων δρώμενων. Καλά που υπάρχουν και κάποιοι ομολογουμένως πολύ ορεξάτοι συναγρότες και μας βοηθάνε με λίστες, πίνακες και κάθε είδους απαραίτητη συμβουλή.
     
    Αρέσει σε adameua, kolokythopitas, koyrsaros και 17 σε άλλους.
  3. kikijimy

    kikijimy Ενεργός συντάκτης

    καλημερα συναγροτες μου,απο την αρχη που διαβασα τις συχνες ερωτησεις του δρωμενου σκεφτικα "τι αχαρακτηριστο δρωμενο ειναι αυτο,παλι",αλλα ειπα "ασε να το δουμε πρωτα για να το κρινουμε" και τωρα που το ειδα !?εχω χειροτερη αποψη για αυτο! ειναι δαιδαλωδες ,με το μικρο, μεγαλο, κοκκινο,πρασινο,κιτρινο,κανονικο και θελει ικανοτητες στα μαθηματικα και οχι στη βιολογια,για να μην φυτεψεις περιτα φυτα,και ξοδεψεις το χρονο ασκοπα!Τι μαρτυριο της σταγονας ειναι κι αυτο με τα φυτα !Τα δωρα φτωχα,σε σχεση με την πολυπλοκοτητα ,που πηγε αραγε η φαντασια,και τα εμπνευσμενα δρωμενα? εχουν να μας εκπληξουν ευχαριστα σε δρωμενο απο το δρωμενο του καρναβαλιου ,καθε φορα που εχουμε δρωμενο γεμιζω προσδοκιες , και μετα ερχετε η απογοητευση, τιποτα το συναρπαστικο ουτε απο περιεχομενο ,ουτε απο δωρα δρωμενου !!! οι μπιζελοπαρασκευαστες μετα το δρωμενο θα ειναι απλα διακοσμητικα ενω θα μπορουσαν να δινουν κατι, να υπαρχει ενας λογος να τους κραταμε !
     
    Αρέσει σε adameua, kolokythopitas, martha72 και 18 σε άλλους.
  4. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημερα, ειναι πολυ δυσκολο να κανεις υπολογισμους σπορας με την τσιμπλα στο ματι:sleepy:.
    Ωστοσο ειναι πολυ ομορφα τα μπιζελια, και σκεφτηκα δεν γινεται να κρατησουμε το γραφικο του πρασινου μπιζελιου, στη θεση του μπιζελιου που υπαρχει ηδη? ειναι μακραν πιο ομορφο και καθαρο σαν εικονα. 8)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, elina_65, heavymetal7 και 14 σε άλλους.
  5. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα
    αρχίζω κι εγώ να ανησυχώ για τα κίτρινα μπιζέλια.... Μην τυχόν είναι δυνατόν να δώσετε μια μέρα παράταση να γίνουν έξη οι μέρες;;
    Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω και πάλι όλους τους συναγρότες που μας βοηθάνε.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, sofiapao76, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  6. chara1955

    chara1955 Ενεργός συντάκτης

    το ιβεντ ειναι πανευκολο δεν χρειαζεται να φυτευετε πιο πολλα μπιζελια απο οτι σας ζηταει η καθε αποστολη φυτευουμε πρωτα τα απλα μπιζελια προχωραμε στα μεγαλα και τελος στα μικρα μεχρι να φτασουμε στα κιτρινα παντα να αφηνετε αδεια χωραφια για να φυτεψετε το νεο μπιζελι που περνατε απο τις αποστολες....καλη επιτυχια για να μην μπερδευεστε οταν τελειωνετε με το καθε χρωμα μπιζελιου αφαιρεστε το εκαστοτε παρασκευαστη εκτος των παρασκευαστων που σας δινουν κιτρινα μπιζελια
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, LILA413, sofiapao76 και 11 σε άλλους.
  7. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    ωραιο το ιβεντ αλλλααααααααααααααα εχει πολυ μπιζελι η δουλεια!!!
    δεν μου αρεσε καθολου τα 10 φυτα με ιδια ονομασια και να αλλαζουν μονο με μικρο - μεγαλο,κοκκινο-πρασινο-κιτρινο!!
    θα προτιμουσα μπιζελι κοκκινο,μπιζελι κιτρινο και τελος!!!ή εστω 3 ειδη μπιζελιου κοκκινο-κιτρινο-πρασινο!!!
     
    Αρέσει σε gsiomos, thena, jimixatz και 15 σε άλλους.
  8. andriotiMarina

    andriotiMarina Ενεργός συντάκτης

    Καλημέρα,πολύ γκρίνια ρε παιδιά για το τίποτα.Είναι απο τα πιό εύκολα ιβέντ που έχουμε παίξει,ίσως είναι το πρώτο που θα μπορέσουν να το τελειώσουν όλοι ακόμα κι αυτοί που ξεκίνησαν το παιχνίδι πρόσφατα.Δεν χρειάζονται υπολογισμοί στις συχνές ερωτήσεις σου λέει πόσα μπιζέλια χρειάζονται απο το κάθε ένα.
     
    Αρέσει σε jimixatz, kolokythopitas, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  9. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Α! σε είχα προειδοποιήσει, ότι την πάτησες και θα την θυμόμαστε αυτή την υπόσχεση! ;)

    αυτό ξαναπέστο!!!

    ούτε εμένα
     
    Αρέσει σε adameua, βιβη.2003, kolokythopitas και 12 σε άλλους.
  10. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλα βρε χαρα τι μεγεθος γραμματοσειρας βαζεις..Εγω ο τυφλοποντικας πως θα τα διαβασω.xD..Εβαλα μεγενθυτικο φακο και ναι πολυ σωστα αυτα που λες :)
     
    Αρέσει σε thena, βιβη.2003, Tiravei και 16 σε άλλους.
  11. ioanna6929

    ioanna6929 Βαρόνος του φόρουμ

    μια που είμαστε "μπιζ μπιζέ" να σχολιάσω κι εγώ με τη σειρά μου το «τέλειο μπιζέλι» και να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να τονίσω πως το γεγονός τρεις-τρεις σπόρους τη φορά είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεται για να τεντωθούν τα νεύρα και να δοκιμαστεί η υπομονή μας (πράγμα που τον τελευταίο καιρό είναι δεδομένο)!!! :(
    καθώς επίσεις και η ονομασία των λαχταριστών μπιζελιών νομίζω πως επιλέχθηκε αποκλειστικά και μόνο για να μας μπερδέψει παρά για να μας βοηθήσει, ασχέτως αν είναι γενετική μετάλλαξη του ίδιου σπόρου θα μπορούσε να επιλεγεί διαφορετική ονομασία από μικρό-μεσαίο-μεγάλο, πράσινο-κόκκινο-κίτρινο μπιζέλι (είναι υποτίμηση μιας γλώσσας να μην χρησιμοποιείς τις άπειρες λέξεις που διαθέτει -άποψη μου-);)
    Κατά τα άλλα; ίδιο ακριβώς με τα άπειρα σπερνοθερίσματα των δρώμενων, με την εξαίρεση της απουσίας των αναδυόμενων, που στο συγκεριμένο δρώμενο νομίζω πως θα ήταν πρόσθετος μπελάς!!!
    Συνοπτικά θεωρώ πως είναι μία σχεδόν αδιάφορη τεχνική, η οποία υποστηρίζει αυτούς που έχουν δέντρα "Μαμούθ" και αποθέματα σούπερ λιπάσματος στην αποθήκη τους, διαφορετικά: χρόνος υπάρχει.... κάποτε θα το τελειώσουμε και θα γλυτώσουμε!!:p
     
    Αρέσει σε skareleni, βιβη.2003, kolokythopitas και 20 σε άλλους.
  12. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    καταλαβαινω το ολο θεμα με την ονομασια των φυτων, αλλα υποτιθεται οτι εχουμε δρωμενο μεντελ, επομενως δε θα ηταν λογικο απλα να παρουμε τα μπιζελια, να τους δωσουμε και τρελα ονοματα για να μη μπερδευομαστε και να αποστησουμε διακοσμητικα "επιστημονικου" χαρακτηρα.
    η λογικη του δρωμενου ειναι οτι εχουμε 4 ποικιλλιες μπιζελιων και τις διασταυρωνουμε στις αοστολες της λαχαναγορας για να παρουμε ποικιλλιες με τα 2 χαρακτηριστικα πακετο (μεγαλο=πρασινο=μεγαλο πρασινο κλπ) και στο τελος που εχουμε αποκτησει μικρα κ μεγαλα κιτρινα, με συνδυασμο πρασινων και κοκκινων αντιστοιχα, τα διασταυρωνουμε για να παρουμε ενδιαμεσου μεγεθους κιτρινα...ρε παιδια ομως, δε σκεφτηκαμε να διασταυρωσουμε εξ αρχης τα κοκκινα με τα πρασινα να τελειωνουμε :p ;) και ενα μεγαλο μπραβο στους δημιουργους απο μενα για την εμπνευσμενη και εξυπνη λειτουργια του δρωμενου ωστε να παραπεμπει στον μεντελ !!!!
     
    Αρέσει σε flyla78, skareleni, βιβη.2003 και 7 σε άλλους.
  13. stelle2001

    stelle2001 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    με ενα πρασινο καινουργιο παπιγιον ξεκινω για το χορο των μπιζελιων......
     
    Αρέσει σε skareleni, βιβη.2003, kolokythopitas και 10 σε άλλους.
  14. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    μετά από πολύ σκέψη κατάφερα να καταλάβω γιατί δεν μου αρέσει αυτό το ιβέντ, παρότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο (έχω ηδη ολοκληρώσει την 5η εργασία) ή πολύπλοκο. Η κάθε εργασία είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή, με συλλογή του εκάστοτε απαιτούμενου σπόρου μπιζελιού, πολύ ανιαρό. Τα έπαθλα είναι καλά, εχω πολλές ελπίδες στα μυστηριώδη.
     
    Αρέσει σε flyla78, skareleni, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  15. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    παρα την βαρεμαρα του να ξεκινας απο την αρχη καθε φορα με νεο σπορο,προσωπικα προτιμω μακραν τετοια δρωμενα.δεν αντεχω αλλες 20.000 + φυτα.ενδιαμεσα φυτευω φυτα 6ωρα,οπως χιονισμενα καμπανακια,κολοκυθες ή 5ωρα,οπως κιτρινολουλουδα.τουλαχιστον αυτα τα φυτα μενουν στην φαρμα μου για να τα εκμεταλευτω οπως εγω θελω.ο χρονος ειναι ο ιδιος κι ισως και λιγοτερος,μα το κερδος σιγουρα μεγαλυτερο.οι αποψεις ειναι για να διιστανται.τα γραφικα των μπιζελιων πανεμορφα με ζωηρα χρωματα.240 φιορινια κοστιζουν τα μυστηριωδη,αν τα αγοραζαμε.χωρια τα υπολοιπα.η φασολια δινει μονο πε νησιου και φαρμας για ακομη μια φορα.δε βαριεσαι...

    maniotis καθολου ασχετο!δεν το ειχα προσεξει.πανε και τα αστερακια στα δρωμενα λαχαναγορας!;>:(
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/5/16
    Αρέσει σε flyla78, ESABA, skareleni και 13 σε άλλους.
  16. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    καλησπερα αγροτακια μεσα σε ολο αυτο το χαμο των κοκκινων κιτρινων πρασινων κανελη με πουα βουλες μπιζελιων καταλαβα πως αυτο το ιβεντ δεν εχει αστερακια ασχετο!καλη συνεχεια
     
    Αρέσει σε skareleni, ESABA, gtrullis και 14 σε άλλους.
  17. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    μεγάλα, μικρά, απλά, πράσινα, κόκκινα, κίτρινα μπιζέλια στη σειρά λα,λα,λα... εύχομαι να πάει χαλάλι ο κόπος και οι ανταμοιβές να είναι αντάξιες των προσδοκιών του καθένα μας... δεν θ' αντέξω να δω άλλα ληγμένα...
     
    Αρέσει σε skareleni, GaTe987, sofiapao76 και 7 σε άλλους.
  18. verybadfarmer

    verybadfarmer Ενεργός συντάκτης

    καλημέρα!!!!εμένα το ιβέντ μου άρεσε ,ήταν κάτι διαφορετικό κ αυτός ήταν λόγος να ασχοληθώ με περισσότερη όρεξη από τα συνηθισμένα ιβέντ που τελευταία έβγαιναν....... "κλοτσώντας"!!!
    ...καλό θα ήταν να ξεκολλήσει λίγο το παιχνίδι απο τα ίδια κ τα ίδια.......π.χ.ιβέντ με προϊόντα(μας έχει λείψει),καρπούς δέντρων....... ακόμη κ ιβέντ με αστεράκια ή μπανάνες ....για όσους εχουν μαζεμένα να βγεί εύκολα για όσους δεν έχουν, να υπάρχουν σαν ανταμοιβές κ για όσους θέλουν να κάνουν τίς αποστολές απλώς για να τα μαζέψουν.....ή κάτι ΑΛΛΟ.....πάντως η ουσία που αναζητείται είναι περισσότερη διασκέδαση,λιγότερη ρουτίνα ....να ξεκολλήσει το παιχνίδι απο τα ίδια κ τα ίδια
    ....εμένα δεν με χάλασε καθόλου που οι σπόροι ξεκινούσαν απο την αρχή, αν το συγκρίνω με τίς ατελείωτες ποσότητες φυτών που ζητούν τα συνηθισμένα ιβέντ(μικρές τιμωρίες,να γράψεις 600 φορές,δεν θα ξανακάνω ζαβολιές)....
    ................................................................θέλω διασκέδαση,αλα παλαιά,την αίσθηση ότι όλα τρέχουν για μένα...περισσότερη έμπνευση!!!

    ....κ αυτές οι γραμμές φασολιάς με 5000 ανταμοιβή κλπ.......κάτι άλλο παρακαλώ?????
     
    Αρέσει σε flyla78, skareleni, gtrullis και 9 σε άλλους.
  19. kolokythopitas

    kolokythopitas Έμπειρος

    καλημέρα σε όλους,το μικρο μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλι στο χορό των μπιζελιών...:)μόλις χτες το απόγευμα είδα το δρώμενο και θα προσπαθήσω να το τελειώσω,γιατί τα δώρα είναι πολύ καλά ,ως εξαιρετικά θα έλεγα;),εάν δεν προλάβω:p θα είναι κρίμα:cry:. βλέπετε κάποιοι δουλεύουν σ 'αυτήν την χώρα:D όσο παράξενο κι αν σας φαίνεται.να είστε όλοι καλά.
     
    Αρέσει σε skareleni, Gulit1, martha72 και 13 σε άλλους.
  20. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    andriotiMarina το να εκφερεις τη γνωμη σου το θεωρείς γκρίνια?
    ειπαμε ωραιο το ιβεντ αλλα μπερδευτικαμε στα μπιζέλια που ειναι η γκρίνια?
     
    Αρέσει σε Louisa, jimixatz, skareleni και 9 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.