Δρώμενο Συζήτηση για το Δρώμενο : Πανδαισία Χρωμάτων

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 18/6/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!


    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο
    "Πανδαισία Χρωμάτων"

    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια,τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ

    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Πανδαισία-Χρωμάτων.14318/#post-80307

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ

    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Πανδαισία-Χρωμάτων.14319/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση

    [​IMG] [​IMG]
    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και zaxaroula80.
  2. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    :eek:πάρα πολύ δυσκολο αυτό το ιβέντ κυρίως γιατί απαιτούνται πολλές παλέτες. Εχω μολις 36 και δεν προλαβαίνω να φτιάξω πολλές ακόμη. Φυσικά και οι σούπερ τροφες δυσκολεύουν την κατασταση. Φανταζομαι ότι θα βαλουν γεννητούρια το σαββατοκύριακο και ίσως γίνουν λιγο ευκολότερα τα πράγματα. Βέβαια το καλό είναι ότι τα απλα δεντρα τα δίνουν στο 2 βημα και εγώ μέχρι εκει θα πάω. :p
    νομιζω ότι οι απαιτούμενες παλετες είναι 27. Γιατι μια παλετα και 4 φελλοι δινουν 4 πίνακες φελλου. Σωστά ?
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/6/15
  3. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα, δεν έκανα λεπτομερή υπολογισμό, αλλά δεν είναι πολύ δύσκολο. Παλέτες απαιτούνται 27 μόνο. Αν πρόσεξες από μία παλέτα παίρνουμε 4 πίνακες φελού, από τους οποίους θέλουμε 105 άρα...
    Κατά τ'άλλα οι αριθμοί από κατσικάκια και γαλοπουλάκια που ζητάει είναι ανάλογοι με όλα τα προηγούμενα παρόμοια rvrnt.
    Το κρίσιμο είναι να κάνουμε τα πρώτα βήματα γρήγορα για να βάλουμε τα δένδρα να παράγουν φελλούς. Με λίπασμα της ζωζός και αν φυτέψουμε όλα τα δένδρα σε 2 μέρες θα έχουμε τους απαραίτητους φελλούς. Τα υπόλοιπα είναι σχετικά απλά.
    Και τα δώρα είναι καλά. Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/6/15
  4. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Πάλι κάποιοι θα πλουτίσουν. Είπα και γω χθες, γιατί διπλασιάστηκε η τιμή της κατσίκας; Και πήγα και πούλησα. Τα δώρα χρήσιμα,αλλά όχι εντυπωσιακά, εκτός απο το καινούριο δέντρο, αλλά τόσα πολλά; Θα τα βάλουμε να κάνουν παρέα στις φιλύρες.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, ioanna6929 και 10 σε άλλους.
  5. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Πιστεύω ότι θα υπάρξει στο -όχι πολύ απώτερο- μέλλον νέα αποστολή στη λαχαναγορά που θα ζητάει απ' αυτά τα δένδρα. Τότε όσοι έχουν απόθεμα καρπών θα πλουτίσουν ξανά. Ενδιαφέρων θα έχει το πότε θα μπει ο φελλός στη λαϊκή. Σίγουρα μετά το δρώμμενο, αλλιώς θα γίνει χαμός.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/6/15
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, koyrsaros και 2 σε άλλους.
  6. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    το καινούριο δέντρο μας δίνει φελλούς που χρειάζονται για να φτιάξουμε τους πίνακες
    γι΄αυτό δίνει τόσα πολλά
    πουλάω γαλοπούλες γιατί έχω πάρα πολλές και αγοράζω κατσίκες που έχω λίγες
    χαμός στη λαική
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  7. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    λοιπον εχουμε και λεμε 30 οικκοσιτη γαλοπουλα 16 πολυχρωμες γαλοπουλες 63 γαλοπουλακια 27 παλετες 38 πουα κατσικες 16 μαυρες κατσικες 56 κατσικακια 12 γαλα κατσικας 2600 πατατες 45 κερασια 40 μαθηματα ιππασιας και 105 πινακες φελλου 105 φελλους (δεντρο) αν εκανα καπου λαθος διορθοστεμαι (65 κερασια και οχι 45)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/6/15
    Αρέσει σε lazar, kolokythopitas, fatsa16love και 9 σε άλλους.
  8. efirizou

    efirizou Ενεργός συντάκτης

    ολα σωστα...εκτως απο τα κερασια που ειναι 65 και οχι 45. καλη δυναμη σε ολους μας
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, koyrsaros και 5 σε άλλους.
  9. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    63 γαλοπουλάκια δλδ 126 ΣΤ
    56 κατσικάκια δλδ 112 ΣΤ
    Σύνολο 238 ΣΤ
    Ωχ εδώ μάλλον είναι που δε βγαίνει ο προϋπολογισμός...
    (τα ζώα τα είδα από παραπάνω ποστ δεν τα έχω υπολογίσει--> διορθώστε με αν κάνω λάθος)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, marianna2812, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  10. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Με τα γεννητούρια δε θα χρειαστούν ούτε οι μισες σ.τροφές, λογικά, και δίνει και το δρώμενο πολλές [νομίζω 92], άρα δε θα είναι πρόβλημα.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  11. elpidoforos1961

    elpidoforos1961 Ενεργός συντάκτης

    Νομίζω ότι χρειαζόμαστε συνολικά 105 φελλούς για την ολοκλήρωση και όχι 420 όπως γράφτηκε παραπάνω από τον συναγρότη heavymetal7, καθόσον 1 παλέτα + 4 φελλοί = 4 πίνακες φελλού, άρα για την παραγωγή 1 πίνακα φελλού ουσιαστικά χρειαζόμαστε 0,25 παλέτα και 1 φελλό (από τον πολλαπλασιασμό προκύπτει 27 παλέτες και 105 φελλοί).
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, elenigri και 8 σε άλλους.
  12. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    παιδια τι λετε? θα παιξετε? εγω σκεφτομαι μεχρι το 3ο βημα να παω....
     
  13. dionmilia84

    dionmilia84 Προχωρημένος

    καλησπερα και απο μενα, θα ασχοληθω μονο μεχρι το 2 βημα που δινει τα δεντρα κανοντας μονο το πρωτο βημα και θα "κλαψω" μονο 4 σ.τ. καθοτι δεν βλεπω τουλαχιστων εγω κατι το αξιολογο για ανταμοιβη, καλη επητυχια παντως σε οσους το παλεψουν.
     
    Αρέσει σε -foivos2000-, kolokythopitas, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  14. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    μια χαρά οι υπολογισμοί αλλά αφού θέλεις να σε διορθώσουμε τότε:
    όχι διορθοστεμαι αλλά διορθώστε μεxD
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ioanna6929, αμφιθεα και 10 σε άλλους.
  15. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    αντε να δουμε τι θα δουμε!!εγω θα ασχοληθω και θα παω μεχρι τελους ελπιζω αφου η φασολια ειναι ενα καλο για μενα κινητρο.το μονο κακό είναι; οτι είναιπολλα δεντρα,σταβλοι....να δω που θα προτομπούν!!!
    χωρο-χωρο-χωρο!!!σε λίγο θα αρχισουν να παραπονιούνται και τα ζώα και τα δέντρα!!!
    αντε καλη δυναμη παιδια.....
     
    Αρέσει σε agelos, kolokythopitas, ioanna6929 και 7 σε άλλους.
  16. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    πολυ σωστα τα λες γιατι δινει 4 πινακες φελλου αρα 105 φελλοι (δεντρα) και <<διορθωστε με>> ετσι ειναι, αν βιαζεσαι τα γραφεις και αυτα fARMERLENA65 (διορθοστεμαι) και συγνωμη αν σας μπερδεψα πρωτη φορα κανω υπολογισμους
     
    Αρέσει σε lazar, kolokythopitas, ioanna6929 και 6 σε άλλους.
  17. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλησπερα παιδια. μολις μπηκα και ειδα το δρωμενο και ομολογω οτι δεν ενθουσιαστηκα. τα δωρα μου φαινονται φτωχα σε σχεση με την δυσκολια του εβεντ. θα παιξω ομως για τα αστερακια και τα κουπονια των βοηθων. αλλωστε τα εβεντ εκτροφων ποτε δεν ηταν το φορτε μου. βεβαια το οτι εχω τζαμπο κατσικες θα με βοηθησει πολυ. καλη επιτυχια σε ολους.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Stefoulini, ioanna6929 και 8 σε άλλους.
  18. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    καλημέρα σας.
    επειδή κάποιοι είναι <<αδειώρθωτυ>> και κυρίως μας μπερδεύουν όλους , οι πίνακες φελού είναι 105 και χρειάζονται 4 φελοί για την κατασκευή ενός πίνακα. Αρα 105χ4=420. «Οχι άλλο κάρβουνο» για τους παλιούς και έλεος για τους καινούργιους δλδ......
     
  19. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    4 φελλοί για 4 πίνακες. Άρα 105 φελλοί, για 105 πίνακες. Μην τα ξαναλέμε.Είναι κουραστικό.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Gulit1, Stefoulini και 3 σε άλλους.
  20. gagalia

    gagalia Νέος ειδικός

    27 παλετες Χ4 φελλοι = 108 πινακες
    (Με 1 παλετα και 4 φελλούς μπορειτε να παράγετε 4 πίνακες ζωγραφικής)
    Καλημερα :music:
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.