Feedback Συζήτηση για τους Αποθηκευτικούς Χώρους

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 14/6/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για τους

    Αποθηκευτικούς Χώρους - Ζωοκομείο



    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Αποθηκευτικοί-χώροι-Ζωοκομείο.17887/


    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Αποθηκευτικοί-χώροι.17886/


    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]




    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!! επιτελους ηρθαν οι αποθηκευτικοι χωροι!!! λιγο βουνο (για μενα) τα 500 αστερακια για το 1ο αλλα χαιρομαι που ξεκιναμε με το ζωοκομειο αφου περισσοτερο χωρο στην δικια μου φαρμα μου τρωνε οι σταβλοι...
    Επισης μαρεσε πολυ η αποστολη!!! εργαλειοθηκες βλεπω, χορτοταλιρα και ποντους βλεπω...και μαλιστα καθολου αμελητεα ποσα!!!:D
    Παμε να μαζευουμε αστερια τωρα ;)
     
    Αρέσει σε ioanna6929, vagelis1968, Giotak80 και 4 σε άλλους.
  3. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Να δηλώσω ότι μάλλον απογοητεύτηκα... το φανταζόμουν κάτι σαν το σπιτάκι των εκτροφών, με μεγαλύτερη χωρητικότητα, είναι μικρή η εξοικονόμηση χώρων που προκύπτει (4 στάβλοι χωράνε καταρχήν), αλλά κερδίζεις 3 χωράφια, αφού το χώρο του ενός τον πιάνει το ζωοκομείο... φυσικά έχει σημασία πώς χρησιμοποιούν οι συμπαίκτες τους στάβλους, όμως κι αυτοί αυξάνονται συνέχεια, αφού προστίθενται ζώα, κι εγώ προσωπικά έχω σε χρήση αρκετούς, λόγω των πολλών πόντων που δίνουν... ωστόσο θα δείξει...η ιδέα του ζωοκομείου πολύ καλή, η υλοποίηση πάσχει, αλλά ας δούμε !
     
    Αρέσει σε persa75, pinelopi55, eylogia και 15 σε άλλους.
  4. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Καλησπέρα και δεν με γελούν τα μάτια μου.....

    Τα 500 αστεράκια για την απόκτηση ενός ζωοκομείου είναι τεράστιο ποσό και αν σκεφτούμε ότι σύμφωνα με τις Σ.Ε έρχονται επιπλέον χώροι για δέντρα και εργαστήρια , δλδ πόσες εκατοντάδες αστεράκια θα χρειαστούν ???

    Για να αποκτήσω 2ο ζωοκομείο θα πρέπει να πληρώσω 299 φιορίνια !!??!!??

    Η διάρκεια παραγωγής υπολογίζεται βάσει του στάβλου με το μεγαλύτερο χρόνο απο τους επιλεγμένους. Ετσι αν για παράδειγμα τοποθετήσουμε ένα κοτέτσι με αρχικό χρόνο 01:30 και ένα στάβλο ρακούν με αρχικό χρόνο 24:00, και οι 2 στάβλοι θα είναι έτοιμη για συγκομιδή σε 24 ώρες !!!

    Μπορώ μόνο 4 στάβλους να τοποθετήσω στο ζωοκομείο σε 1η φάση και για να αναβαθμίσω σε 6 ή 8 θέσεις το μέγιστο, θα πρέπει να να βρω ηλεκτρικά τρυπάνια που είναι αναδυόμενο και μπορώ να το βρώ μόνο από τις συγκομιδές των ζωοκομείων και δεν περιλαμβάνεται σε εργαλειοθήκες.

    Το μεγάλο πανηγύρι μόλις άρχισε όμως, διότι για να βρω Οικοδομικά σχέδια θα μπορώ να τα κερδίσω από μια αποστολή στην λαχαναγορά "Το ζωοκομείο" και που για να τα αποκτήσω θα πρέπει να διαθέσω στην αποστολή 8.000.000 χ.τ σε αξία ζώων εκτροφών , πάνω απο 200.000 χ.τ αξία σε εργαλεία και πάνω απο 2.000.000 σε αξία καρπών και φυτών.

    Σε 1η φάση αυτά γιατί δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με ότι διάβασα και για αυτό σταματώ εδώ. Και οι προσδοκίες μας τόσων ετών για αποθηκευτικούς χώρους που περιμέναμε για να στεγάσουμε όσα κάθε 15 μέρες μας φορτώνεται σε στάβλους και δέντρα εδώ και χρόνια είναι αυτές ???

    Οτι άλλο και να πω είναι λίγο, ακόμα και ένα λυπάμαι είναι και αυτό λίγο, για αυτό δεν περιγράφω άλλο !!








     
    Αρέσει σε IreneTR, persa75, K_K__D και 88 σε άλλους.
  5. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Δεν σχολιάζω τη διαδικασία απόκτησης, ευνοούνται τα υψηλότερα επίπεδα - θέλει αρκετή δουλειά, και το άλλο ζωοκομείο, δυστυχώς, πολλά φιορίνια, δηλαδή χρήματα, ας υπήρχαν αποστολές εναλλακτικά...

    ο koyrsaros έκανε ολοκληρωμένη ανάλυση της κατάστασης και δυστυχώς έχει δίκιο - σκέτη απογοήτευση ...




    συγχώνευση απο διπλοποστάρισμα
     
    Αρέσει σε IreneTR, persa75, K_K__D και 25 σε άλλους.
  6. jewel

    jewel Νέος ειδικός

    καλησπερα....ενω το περιμενα πως και πως,ψιλοαπογοητευτηκα.....500 αστερια για 1 ζωοκομειο????!!!!παρα πολλα...μονο 4 θεσεις....και οι αναβαθμισεις για να γινουν ,πρεπει να ολοκληρωθει η αποστολη αναγκαστικα!ατομα σαν εμενα που δεν τα ενδιαφερει καθολου το "θεμα" εκτροφη, τωρα πρεπει να εκθρεψουμ ζωα με το στανιο, αν θελουμε τις αναβαθμισεις.....αρα σουπερ τροφες!!! ξερω οτι ακομα δεν το ειδα και γκρινιαζω αλλα αυτη ειναι πρωτη μου αποψη,επιφυλασσομαι για το μελλον
     
    Αρέσει σε K_K__D, .[agrotis]., ioanna6929 και 18 σε άλλους.
  7. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Δεν έχω παρά να προσυπογράψω σε όλο το κείμενο λέξη προς λέξη!
    Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι όσο ένθουσιασμό είχα περιμένοντας τους αποθηκευτικούς χώρους, άλλη τόση απογοήτευση ένοιωσα όταν διάβασα τις σ.ε.Και τέλος διαφωνώ κάθετα με άλλο πόστ που αναφέρει ότι ευνοούνται τα μεγάλα επίπεδα, παρόλο που δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα.
     
    Αρέσει σε persa75, XAMBILL, *ΜΑΜΑ* και 23 σε άλλους.
  8. buenakias

    buenakias Νέος ειδικός

    Ανάμικτα συναισθήματα.

    Χαίρομαι πολύ που μετά από καιρό μπαίνει ένα feature στο παιχνίδι που θα καταβάλλω κόπο να το αποκτήσω, που θα χρειαστώ στρατηγική!! Είναι πολύ σημαντικό αυτό γιατί πλέον έχει αρχίσει να λείπει η στρατηγική από το παιχνίδι και όλα πια τείνουν στα μυστήρια, στα ροδάνια και στις εκτροφές.

    Από την άλλη όμως, χρειαζόμαστε 500 αστέρια για να ξεκλειδώσουμε το ζωοκομείο. Υποθετικά, τόσα θα χρειαστούμε και για τα δέντρα και για τα εργαστήρια. Σύνολο 1500? Και καλά για μένα που έχω παίξει ένα σωρό δρώμενα τόσα χρόνια στο παιχνίδι, θέλω άλλα 250 και μέχρι να μπουν θα τα χω μαζέψει κιόλας. Οι νέοι παίκτες που θα τα βρουν? Αν εγώ θα τα ξεκλειδώσω στο 95 επίπεδο, εκείνοι θα φτάσουν ίσως και στο 100 (σα να λέμε μόνο μερικά ΧΡΟΝΙΑ διαφορά). Δε θέλω να προτρέχω παρόλα αυτά και να λέω για πράγματα στα οποία δεν έχουμε Σ.Ε. για να σχολιάσουμε, αλλά αν είναι αυτή η αλήθεια τότε πρόκειται για σκέτη πίκρα από πλευράς των "νεώτερων", κι όχι αδίκως.

    Ωραία η ιδέα της κίτρινης και πορτοκαλί αναβάθμισης (ίσως λίγο υπερβολική η ποσότητα των απαιτούμενων ξύλων). Υπέροχη η ιδέα της αποστολής να συνδυάσει ζώα εκτροφής (ήδη γίνεται χαμός στη λαϊκή στα "φθηνά" χρωματιστά που παίρνουμε από τις φασολιές), εργαλεία, δέντρα και φυτά.
    Αλλά, είναι δυνατόν για να πάρουμε 2ο ζωοκομείο να πρέπει να δώσουμε ΦΙ? Και 299 μάλιστα? Συγγνώμη, αλλά ΟΧΙ. Δηλαδή ο περίφημος αποθηκευτικός χώρος για τα ζώα περιορίζεται στην εξοικονόμηση 28 μικρών χωραφιών? (αφαίρεσα 4 που πιάνει το ίδιο το ζωοκομείο)

    Δεν ήταν αυτό που περίμενα. Η όλη ιδέα είναι πολύ καλή, αλλά "μπάζει" από πολλές πλευρές και μεθαύριο μπαίνει online. Γνώμη μου είναι ότι για τέτοιες αναβαθμίσεις στο παιχνίδι θα πρέπει να μας παρουσιάζονται νωρίτερα για να μπορούμε με το feedback να διορθώνουμε τις ατέλειες. Τώρα πλέον τι να περιμένουμε να αλλάξει? Δυστυχώς απογοητεύτηκα. Απλά και μόνο για να μη βαριέμαι, κυρίως, θα προσπαθήσω να αποκτήσω μέχρι και την πορτοκαλί αναβάθμιση-του ΕΝΟΣ (1) ζωοκομείου-φυσικά, διότι δεν προτίθεμαι να δώσω 7,5 ευρώ για πέταμα.

    ΥΓ.
    koyrsaros Συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι λες. Μόνο μια ένσταση. Η απόκτηση των 12 οικοδομικών σχεδίων για την αναβάθμιση του ζωοκομείου σε πορτοκαλί μπορεί να γίνει πολύ πιο οικονομικά κάνοντας μόνο την ασημένια καμπάνια του 1ου και 2ου βήματος και ολόκληρο το 3ο βήμα. Τώρα αυτός που τυχόν αγοράσει με 299 ΦΙ και δεύτερο, θα χρειαστεί να ολοκληρώσει την αποστολή δίνοντας ό,τι ανέφερες. Επομένως, βοήθειά του 8)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 14/6/16
    Αρέσει σε IreneTR, persa75, dimitra.s και 33 σε άλλους.
  9. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    τοσα ξυλα εγω παντως δεν τα εχω.τα τρυπανια ισως με τον καιρο μαζευτουν,τα ξυλα εγω ποτε δε θα τα εχω,γιατι φτιαχνω εργαστηρια.
    σκετη απογοητευση.
    χωρια οσα προαναφερθηκαν.κριμα!:mad::cry::oops:
     
    Αρέσει σε *ΜΑΜΑ*, ioanna6929, soyla74 και 20 σε άλλους.
  10. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    ισως εννοει πως τα μεγαλα επιπεδα εχουν αποθεμα αστεριων ενω τα μικρα οχι παντως μεγαλη πικρα το ολο θεμα ημουν σιγουρη πως θα χρειαζοταν φιορινια αλλα 299 φιορινια για μενα ειναι ακρως απαγορευτικο το ποσο σε λιγο καιρο θα γινει και ολο το παιχνιδι καλο απογευμα
     
    Αρέσει σε persa75, ioanna6929, soyla74 και 15 σε άλλους.
  11. -Barbie73-

    -Barbie73- Ενεργός συντάκτης

    Ναι αγαπητέ koyrsaros μην περιγράφεις άλλο!!!!!!!!
    Γιατί με αυτά που διάβασα πονάνε τα ματάκια μου!!!!!!!

    Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι, απλά να πω πως το περίμενα με αγωνία αλλά τελικά σκέτη απογοήτευση.....:(
     
    Αρέσει σε persa75, .[agrotis]., ioanna6929 και 19 σε άλλους.
  12. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Έχω πολλαπλάσια ξύλα, έχω και τα ζώα αποστολής, έχω και τα αστεράκια και για τους άλλους αποθηκευτικούς χώρους,(φιορίνια δεν έχω) αλλά εγώ προσωπικά αναλογίζομαι αξίζει να δώσω τόσα πολλά για να πάρω τόσα λίγα;;Προτιμώ μάλλον να κρατήσω την μικρή μου περιουσία για το δρώμενο Θερισμού(αν γίνει).Εκτός αν τα οφέλη είναι περισσότερα και δεν το έχω διακρίνει ακόμα.
     
    Αρέσει σε persa75, ioanna6929, soyla74 και 18 σε άλλους.
  13. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    το θεμα ειναι να τα εχουν οι πολλοι κι οχι οι λιγοι.σιγουρα καποιοι εχουν αυτο και δεν εχουν εκεινο.το αν αξιζει ειναι κατι που ανηκει στην κριση του καθενος.
     
    Αρέσει σε persa75, ioanna6929, rixainrempite και 12 σε άλλους.
  14. skevo

    skevo Άρχων του φόρουμ

    και εγω προσωπικα νιωθω απογοητευση καταρχήν με την χωρητικοτητα του ζωοκομειου...περιμενα να χωραει οσο μια εκταση(περιπου 40 σταβλους)...
    δευτερον με τα 500 αστερακια (αν και τα εχω), τριτον για την αποστολή με τα ζητούμενα προς παραδοση...
    κριμα, χιλιες φορες να ξηλωνω σε κάθε ιβεντ και ελπιζω να μην είναι παρομοιας λειτουργιας οι αλλοι χωροι στα δεντρα και εργαστηρια
     
    Αρέσει σε persa75, ioanna6929, soyla74 και 19 σε άλλους.
  15. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ


    Ακριβως έτσι.
    Τα μικρότερα επίπεδα δεν θα μπορέσουν ποτέ να τα αποκτήσουν και τα μεγαλύτερα θα αναλογιστούν αν όντως αξίζει να δώσουν τόσα πολλά για μια μικρή εξοικονόμιση χώρου.
    Ναι τα έχω όλα και με το παραπάνω. [​IMG] αλλά
    η λογική μου μου λέει ότι με συμφέρει να πουλήσω τα εκτροφής, τους καρπούς και να μην αδειάσω την αποθήκη μου απο εργαλεία.
    Εν κατακλείδι υπερβολικά τα απαιτούμενα, παράλογο το ποσό αγοράς για δεύτερο.
    Καλό σαν ιδέα αλλά η υλοποίηση θα μείνει στα χαρτιά, καθώς πιστεύω ότι θα είναι ελάχιστοι αυτοί που θα το πραγματοποιήσουν.
    Χρόνος για διορθώσεις και βελτιώσεις υπάρχει ;)


     
    Αρέσει σε *ΜΑΜΑ*, -stavroula47-, αμφιθεα και 39 σε άλλους.
  16. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Τα είπες όλα!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, soyla74, NOTHS58 και 10 σε άλλους.
  17. smacsyl

    smacsyl Άρχων του φόρουμ

    Παιδια ειναι υπερβολικα πολλα αυτα που ζητουνται για να εξοικονομισουμε χωρο για τρια χωραφια αρχικα και επισης πολλα για αναβαθμιση στα εφτα χωραφια η αλλες φαρμες συνολικα.-.-Δεν θα μπω σε αλλη αναλυση απογοητευσης μιας που το εκαναν αλλοι συναγροτες παραπανω και ηταν καλυπτικοτατοι.Και εγω το περιμενα πως και πως αλλα τωρα μου φαινεται οτι πρεπει να ανεβω ενα βουνο και μαλιστα χωρις "επαθλο":oops:..Καλα θα ηταν οι συντονιστες να μεταφερουν την δυσαρεσκεια μας στους αρμοδιους αν και πιστευω οτι θα γινει συντομα ετσι κ αλλιως ..
     
    Αρέσει σε persa75, ioanna6929, rixainrempite και 13 σε άλλους.
  18. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Θα πω κι άλλα.
    Αυτή η αποστολή θέλει 8 εκατομμύρια σε ζώα εκτροφής, 225.000 αξία σε εργαλεία και 2.250.000 αξία σε καρπούς.
    Να μην ξεχνάμε ότι θα έρθει και 'δενδροκομείο' και 'εργαστηριοκομείο',
    δηλαδή άλλες δύο αποστολές με τεράστιες απαιτήσεις που θα μας αδειάσουν τελείως τις φάρμες.
    Όχι λοιπόν δεν θα πάρω, ευχαριστώ.
    8)


     
    Αρέσει σε persa75, ioanna6929, soyla74 και 34 σε άλλους.
  19. natalia_prod72

    natalia_prod72 Στρατηγός του φόρουμ

    Δεν ξερω τι να πω!
    Διαβασα τις Σ.Ε. 2-3 φορες, γιατι δεν πιστευα στα ματια μου, νομιζα οτι απο την κουραση μου δεν εβλεπα καλα, δεν καταλαβαινα σωστα τις λεξης :oops:, αλλα τελικα εβλεπα τελεια και καταλαβαινα τα παντα (καλο για μενα ;)).
    Πολυ απλα, ολα αυτα ειναι υπερβολικα.
    Προτιμω να εχω γεματα τα χωραφια με τα ζωακια μου (και να χαιρομαι τα χρωματα τους), παρα να δωσω οοολα αυτα.
     
    Αρέσει σε persa75, kolokythopitas, ioanna6929 και 28 σε άλλους.
  20. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα!
    Δεν θα σας κουράσω: Τόοοοοοοοοοσα πολλά για 4 στάβλους;;;;;;;; :wuerg:
    Οχι και πάλιν όχι!!! Τα θέλω τα ζωάκια μου και τα υπάρχοντά μου...
    Χμ! ευκαιρία να πουλήσω οτι μπορώ , μπας και δω καμμιά... ασπροχορτοτάληρη μέρα. ;)
     
    Αρέσει σε K_K__D, *ΜΑΜΑ*, ioanna6929 και 20 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.