Feedback Συζήτηση για τον Αυτόνομος Διακομιστής - Standalone Client

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 9/12/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Αγαπητοί παίκτες
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να μας πείτε τις απόψεις σας για τον Αυτόνομος Διακομιστής - Standalone Client, Κατ εξαίρεση, θα μπορείτε εδώ να υποβάλετε τις ερωτήσεις σας, για τυχόν απορίες ή προβλήματα που έχετε με το νέο πρόγραμμα.

    ΑΒΑΒΑΒΑ.png

    Την επίσημη ανακοίνωση μπορείτε να τη δείτε
    εδώ
    https://board-el.farmerama.com/threads/Αυτόνομος-Διακομιστής-standalone-client.30295

    Τις συχνές ερωτήσεις μπορείτε να τις δείτε εδώ
    https://board-el.farmerama.com/threads/Αυτόνομος-Διακομιστής-standalone-client.30296/
    Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και σας ευχόμαστε, καλές γιορτές

    Η ομάδα του FARMERAMA
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/12/20
  2. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

  3. -agela2011-

    -agela2011- Ενεργός συντάκτης

    Mετά την επανεγκατάσταση του διακομιστή, μπαίνω πιο γρήγορα από πριν και γενικά είναι αρκετά βελτιωμένο. Όμως ακόμα φαίνονται τα χωράφια και τα δέντρα σαν αγίνωτα ενώ είναι έτοιμα για θέρισμα. Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλά, λίγο βελτίωση θέλει ακόμα η ταχύτητα και θα είναι όπως με το flash.
     
  4. 54640

    54640 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα,

    δεν είμαι σίγουρη αν εδώ είναι η σωστή "θέση" για την ανάρτηση μου, αλλά με αφορμή τις αλλαγές και τις δυσκολίες των τελευταίων ημερών είπα να σας πω τις σκέψεις μου. Το Farmerama το γνώρισα το 2010 με αφορμή κάποια προβλήματα στην τότε μου δουλειά. Από τότε με έχει συντροφέψει στην οικονομική κρίση του 2010 που έμεινα απλήρωτη για 2 χρόνια και άνεργη για άλλα 2. Με συντρόφεψε στη κρίση του2015, και σε πολλές άλλες δύσκολες στιγμές στο μεσοδιάστημα. Θυμάμαι τον πρώτο καιρό που έβρεχε πολύ και λάσπωναν τα χωράφια μας,θυμάμαι που αποχωριστήκαμε αγαπημένες συντονιστές όπως την Alida, και αγαπημένους γείτονες. Θυμάμαι τους "απροσάρμοστους σπόρους", και τη ΦριΦρι κάθε Δεκέμβρη να μας λέει ότι ήρθε ο ωραιότερος μήνας του χρόνου.
    Μόνο στο laptop της κόρης μου μπορούσα να κατεβάσω τον αυτόνομο διακομιστή και προς στιγμή "φοβήθηκα" πως η παρέα μας κάπου εδώ θα σταματούσε, όμως σήμερα κατάφερα και το κατέβασα και στο δικό μου υπολογιστή οπότε πιστεύω πως έχουμε ακόμα πολλά να μοιραστούμε. Συγνώμη για τη μελό ιστορία μου αλλά 10 χρόνια είναι αυτά και μάλλον θα γίνουν και πολλά περισσότερα,
    Ευχαριστώ που με "ακούσατε" και συγνώμη αν σας κούρασα.
     
    Αρέσει σε Lina123, nefeli888, olga-tse62 και 30 σε άλλους.
  5. vickychris29

    vickychris29 Ανερχόμενος συντάκτης

    Είναι κάπως καλύτερες οι ταχύτητες. τα προβλήματα που εντόπισα χωρίς να το ψάξω διεξοδικά είναι τα εξης-1ον τα χωράφια και τα δέντρα ενώ ειναι έτοιμα για θέρισμα φαίνονται σα να έχουν μόλις φυτευτεί 2ον το αεροπλάνο της ζωζως εμφανίζεται πάνω αριστερά και μοιάζει σα να πήρε φωτιά και ειναι έτοιμο να πέσει και 3ον ο χώρος με τα διακοσμητικά στο bahamarama ειναι ροζ και τα διακοσμητικά αχνοφαίνονται μόνο αν περάσεις τον κεσορα από πάνω. θα ήθελα να στείλω φωτο αλλά δεν ξέρω πως. Και μια παρατήρηση γενική- τα χρώματα ειναι πολύ κουραστικά, καμμια σχέση με τον flash.
     
    Αρέσει στους Lina123, GEPPO1 και salagata.
  6. Ελενη1977

    Ελενη1977 Αρχάριος στο φόρουμ

    χαλια χαλια !!!δεν φορτωνει πιο γρηγορα !!πολυ κουραστικο!! καμια σχεση με το flash!! δεν ξερω αν θα συνεχισω μετα απο σχεδον 10 χρονια!!
     
    Αρέσει σε korma94, anemwnh, GEPPO1 και 4 σε άλλους.
  7. thiba70

    thiba70 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σας,
    Στην αγορά διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να πουλήσω ένα προιόν σε 2 πακέτα προσφορών που θα περιέχουν 2 ή περισσότερα προιόντα. Όταν αυξάνω τα προιόντα το άλλο αλλάζει σε 1 τεμ. αυτόματα και αντίστροφα, αν αυξήσω τον αριθμό των πακέτων τα προιόντα αλλάζουν σε 1 τεμ. Πχ. θέλω να πουλήσω 4 Ροζ ζελέ, σε 2 πακέτα που θα έχουν 2 προιόντα με xxx ΧΤ/τεμ. Δεν με αφήνει να το κάνω. Με την προηγούμενη κατάσταση ήταν εντάξει. (συμπλήρωση: σε κάποια γίνεται σε κάποια όχι)
     
    Αρέσει στους GEPPO1 και zoumpoulia1.
  8. martha72

    martha72 Ενεργός συντάκτης

    ναι μεν υπαρχουν πολλα προβληματα αλλα μπορω και μπαινω παρολο που το λαπτοπ μου ειναι προ 10ετιας και σαραβαλακι ενω με το uniti οπως το λενε τελος παντων τιποτα
     
    Αρέσει στους GEPPO1 και Nantia123.
  9. mmavres

    mmavres Ενεργός συντάκτης

    Δεν βλέπω τον αριθμό των συννεφων που πρέπει να μαζέψω. Πατώντας συγκεκριμένο στάβλο για να φτιάξω τροφή, δεν βγαίνει απευθείας το ζώο,οπως πρώτα, αλλά το ψάχνεις. Στο καταναλωτικό αγαθό, πατώντας το κυβοτιάκι γυρίζει πάλι στην αρχή κ δε πηγαίνει στο δευτερο απευθείας οπως πρώτα. Επίσης δε μπορούσα να μπώ στο νησί κ αναγκάστηκα να βγώ κ να ξαναμπώ κ στο λουλουδότοπο αυτά που είναι ψηλά στην οθόνη δε μαζεύονται γιατί πέφτει πάνω αυτό που εξηγεί τι είναι το κάθε πράμα..Ευχαριστώ
     
    Αρέσει σε olga-tse62, gipap94545, kalliopipali και 3 σε άλλους.
  10. biku-1952

    biku-1952 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    στα χωραφια μου και τα δεντρα δεν φαινεται οταν ειναι ετοιμα πρειπη να βαλω απανω το ποντικι για να δω αν ειναι ετοιμα καντε κατι δεν εχει ξαναχινει αυτο
     
    Αρέσει στους GEPPO1, Panagiwtena, salagata και σε ακόμα ένα άτομο.
  11. hacker-3

    hacker-3 Ενεργός συντάκτης

    κάθε φορά που πρέπει να κάνουμε σύνδεση να μπούμε δεν κρατάει το όνομα και τον κωδικό και πρέπει να τον βάζουμε κάθε φορά που μπαίνουμε.
    επίσης ένα πρόβλημα που συνάντησα και στις 2 εκδόσεις ουνιτι.

    όταν πάμε να ανοίξουμε τα καφάσια-σεντούκια μας και ανοίγουμε ένα, εκτός ότι με το έντερ δεν πιάνει να φύγουν τα παραθυράκια που ανοίγουν με τα δώρα (αναγκαστικά με ποντίκι όλες οι κινήσεις), τουλάχιστον στο πρόγραμμα το ανεξάρτητο, επίσης σε πηγαίνει αυτόματα από την αρχή και δε σε κρατάει εκεί που ήσουν με συνέπεια χάσιμο χρόνου και για τα 2.
     
    Αρέσει σε lostris51, gipap94545, anemwnh και 6 σε άλλους.
  12. eleni.matsouka.

    eleni.matsouka. Αρχάριος στο φόρουμ

    καλημερα.εγκατεστησα την εφαρμογη και δεν μου εμφανιζει οταν ειναι ετοιμα τα δεντρακια μου.
     
  13. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημέρα παρεούλα, καλή Κυριακή σε όλους εύχομαι, προσπαθώ κι εγώ όπως και εσείς να μπω στο νέο κλίμα του client, σαν εφαρμογή έχει τα προβληματάκια της, αλλά είναι αρκετά πιο γρήγορη απο τον Unity σε firefox or chrome, τα δοκίμασα σε όλες τις μορφές του. Αντιμετώπισα όλα σχεδόν τα προβλήματα που αντιμετωπίσατε όλοι, βέβαια λευκή σελίδα στην εφαρμογή δεν αντιμετώπισα. Τα κολλήματα όμως υπάρχουν σε όλες τις περιπτώσεις, είτε στο firefox, chrome, client. Αναφέρω τα ήδη υπάρχοντα, αλλά και άλλα όπως οι βοηθοί κολλημένοι δεν δουλεύουν σωστά, έπρεπε κάθε φορά, και πρέπει κάθε φορά να πατάω πάνω σε στάβλους ή δέντρα, ή χωράφια για να δω αν θερίστηκαν. Στη λαική δεν μπορώ να πουλήσω τίποτα καθώς δε μ αφήνει ούτε στην ποσότητα αλλά ούτε και στην τιμή να κάνω παρεμβάσεις. Χθες συγκεκριμένα ούτε το λίπασμα μπορούσα να βρω, κάπου χάθηκε χιχιχιχι. Σήμερα, κολλάει από την αρχή που κάνω να ξεκινήσω την εφαρμογή, μέχρι και τώρα, έκανα αρκετές επανεκκινήσεις στον υπολογιστή, για να στρώσει. Όμως δε μπορώ να μη πω ενα τεράστιο ευχαριστώ στις συντονίστριες - συντονιστές ;)για την αμέριστη βοήθειά τους, για την άμεση εξυπηρέτησή τους, για τις ώρες που χάνουν από τις οικογένειές τους για να ασχοληθούν μαζί μας, για όλα αυτά που μας προσφέρουν αγόγγυστα. Σας ευχαριστούμε για όλα αυτά που κάνετε, καθότι παίκτριες και εσείς ξέρετε τι αντιμετωπίζουμε όλοι. Και ένα τεράστιο ευχαριστώ στο τεχνικό τεαμ του Φαρμεράμα για τις προσπάθειες που κάνουν, για να είμαστε εμείς ευχαριστημένοι.
    Τα προβλήματα είναι για όλους, δεν ήταν επιλογή μας να καταργηθεί ο flash, δυστυχώς ισχύει και αυτό καλούμαστε να το δεχτούμε όλοι μας. Με λίγη καλή θέληση και υπομονή, όλα θα διορθωθούν.

    *** Και κάτι άλλο που παρατήρησα χθες και ξέχασα να το αναφέρω, είχαν κολλήσει τα δωράκια που στέλνω σε γείτονες και φίλους σε κάθε δρώμενο. Ενω πατούσα να στείλω το δωράκι σε φίλο ή γείτονα, δε μου έβγαζε το σύνολο των δώρων που είχα, όπως και σε μερικούς φίλους δεν έβγαινε το nickname τους, έβλεπα μαργαρίτες

    *** Λίγο θα σας ζαλίσω, αλλά ένα ένα τα θυμάμαι, σήμερα κόλλησε και το ροδάνι, ενω φαινόταν να γυρίζει δε σταμάτησε ποτέ. Τώρα ξεκίνησα να παίζω απο τον firefox, μέχρι και τώρα δεν αντιμετώπισα κάτι
     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/12/20
    Αρέσει σε kalliopipali, GEPPO1, pigara και 7 σε άλλους.
  14. boykitsa68

    boykitsa68 Νέος ειδικός

    Καλημέρα σε όλη την αγροτιά. Πάρα πολλά τα προβλήματα. Πέρασα μια πολύ αγχωτική χθεσινή μέρα, γτ δεν φόρτωνε με τίποτε το παιχνίδι, σήμερα επιτέλους, μετά από πολύ κλάμα, κ αφού ζάλισα αρκετούς φίλους τεχνικούς , η λευκή σελίδα χρωματίστηκε πάνω που είχα απελπιστεί. Καλά, για το δρώμενο δεν έχω ελπίδες γτ χάθηκε πάρα πολύς χρόνος κ απορώ, εφ΄ όσων υπάρχουν όλα αυτά τα θέματα γτ βάζουν event. Η αρχική οθόνη δεν μεγιστοποιείται, δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι εγώ γι αυτό ή αν συμβαίνει κ σε άλλους, πάντως θα περάσουμε δύσκολη εβδομάδα . Εύχομαι να γίνουν όλα όπως πριν , να μείνουμε όλοι εδώ γτ αρκετές αλλαγές γίναν στη ζωή μας χωρίς να το θέλουμε, ας μην υπάρξουν άλλες στενάχωρες. Καλή δύναμη σε όλους τους φίλους κ καλή επιτυχία σε σας που υποθέτω καταβάλετε προσπάθειες να επιλυθούν όλα τα παρόντα προβλήματα!!!
     
    Αρέσει στους korma94, Ελενη1977 και GEPPO1.
  15. ritsa82

    ritsa82 Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους. Συμφωνώ και γω με ό,τι έχετε γράψει μέχρι τώρα, το χειρότερο όμως για μένα είναι ότι την έχω πατήσει πολλές φορές μέχρι τώρα με τα μπόνους που ενώ έχουν λήξει φαίνονται ακόμα ενεργά και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αναφέρει άλλος. Έχω πάντα ενεργοποιημένο τσάτνι για +2 φυτά, αν έχω όμως τον client ανοιχτό συνέχεια το μπόνους λήγει, εμένα μου λέει ότι ισχύει για κάποιες ώρες ακόμα, αν ακουμπήσω τον κέρσορα πάνω στο φυτό λέει ότι θα πάρω 4 αλλά αν μαζέψω τότε παίρνω 2 φυτά. Το πρόβλημα είναι ότι το καταλαβαίνω αφού μαζέψω και δω το σύνολο στην αποθήκη και μου φανεί λίγο. Τότε κλείνω τον client και τον ξανανοίγω και βλέπω ότι τελικά δεν είχα μπόνους.
    Επίσης, ένα ακόμη πρόβλημα που νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί είναι όταν προσπαθώ να μαζέψω κάτι που είναι πάνω δεξιά στην οθόνη, όταν ακουμπάει ο κέρσορας και ανοίγει αυτόματα το παράθυρο με τις πληροφορίες για το χρόνο και είναι ακριβώς πάνω του, δεν μπορώ να το επιλέξω για συγκομιδή.
    Γενικά, θεωρώ ότι έχει γίνει πολύ αργό και κουραστικό το παιχνίδι και ελπίζω όλα αυτά να διορθωθούν σύντομα. Καλή δύναμη και υπομονή σε όλους!
     
    Αρέσει στους korma94, GEPPO1 και georgios_2_.
  16. MarelisAE

    MarelisAE Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους. Τα υπάρχοντα θέματα τα αντιμετωπίζω και εγώ είναι η αλήθεια, ωστόσο θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμα θεματάκι που προσωπικά είναι πολύ κουραστικό. Κάθε φορά που πάω να συλλέξω τους στάβλους, χρειάζεται σε κάθε στάβλο ξεχωριστά να κάνω πολλές φορές κλικ για να δεχτεί την εντολή μου ( δηλαδή καθάρισμα, τάισμα και πότισμα) με αποτέλεσμα να χάνεται αρκετός χρόνος και θα φτάνει σε κουραστικό επίπεδο. Έχω την υπομονή και την πίστη πως όλα αυτά τα θέματα θα επιλυθούν σε επόμενες συντηρήσεις του παιχνιδιού!! Θαυμάζουμε τη δουλειά που κάνετε και σας ευχαριστούμε για την υπομονή και τη δύναμη που διαθέτετε!! Εύχομαι σε προσωπικό και παίκτες, ένα όμορφο, καρποφόρο και πάνω από όλα υγιέστατο 2021!!
     
    Αρέσει στους korma94, GEPPO1 και sirtakis.
  17. ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ

    ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ Ενεργός συντάκτης

    Χωρις βοηθούς δεν μπορεις να παιξεις πια......δυστυχως το χερι στη τσεπη κάθε μηνα πρεπει!!!και δεν φορτωνει γρηγορα....στο περιμενε είμαι συνεχεια!!!!
     
    Αρέσει στους korma94, Ελενη1977 και GEPPO1.
  18. panos601

    panos601 Βαρόνος του φόρουμ

    καλησπερα σημερα που ξαναεκανα εγκατασταση πηγαινει πολυ καλα. απλα αργει παρα πολυ να ανοιξει το φορουμ δεν εχει επιλογη για να ανοιξει η εικονα σε ολη την οθονη και το κουμπι ανανεωσης (γιατι κολλουσε και μπαινοβγαιναμε) που το ειπαν και οι προηγουμενοι
     
    Αρέσει στον/ην GEPPO1.
  19. zoumpoulia1

    zoumpoulia1 Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλησπέρα!!!
    Εγώ έκανα εγκατάσταση και διαπίστωσα ότι οτιδήποτε αγοράζω χρεώνεται τρελά. Δηλαδή για αγορά αξίας 74 χορτοτάλιρων μου πήρε 360.000.... Και το πρόσεξα αργά και ήδη μου έφαγε πἀνω από 1.500.000. Τέλος οι αγορές μέχρι να φτιαχτεί ....
    Κατά τα άλλα που και που κολλάει και τα γραφικά αν και κλειστά δείχνουν να έχουν πάρει φωτιά δεξιά και αριστερά..
     
    Αρέσει στους Ελενη1977 και GEPPO1.
  20. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Μπορείς να μας πεις τι αγόρασες που χρεώθηκε παραπάνω και να μας δώσεις κ το id σου?
     
    Αρέσει στον/ην Ελενη1977.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.