Feedback Συζήτηση για τη νέα λειτουργία " Γιορτές στο Farmerama"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 11/10/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε για τη νέα λειτουργία:

    "Γιορτές στο Farmerama"
    [​IMG]
    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Γιορτές-στο-farmerama.27491/
    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Οι-Γιορτές-στο-farmerama.27490/
    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή
    διασκέδαση.



    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Διάβασα τις αναρτήσεις για τις καινούριες λειτουργίες (δηλαδή τις γιορτές) λίγο μετά την ανάρτησή τους. Σκεφτόμουν πραγματικά αν μας είναι όντως χρήσιμο όλο αυτό και αν αξίζει να συμμετέχουμε.
    Αρχικά η κάθε γιορτή θα κρατάει περίπου 1 μήνα, στον οποίο αναγκαζόμαστε να συμμετέχουμε στα τότε δρώμενα, αν θέλουμε να τα πάμε καλά και στη γιορτή. Το χειρότερο για μένα είναι οι πόντοι που πρέπει να πάρουμε από τις παραγγελίες, γιατί ζητάνε πάρα πολλά ήδη.
    Δεν ξέρω αν τελικά όλο αυτό λειτουργήσει υπέρ μας, αλλά με την πρώτη ματιά εμένα με απωθεί.
    Ας έρθει η πρώτη γιορτή και βλέπουμε........... :sleepy:
     
    Αρέσει σε 33zouzounitsa, 66romanou, vagelis1968 και 12 σε άλλους.
  3. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλους.. μόλις διάβασα και εγώ τις οδηγίες για την γιορτή και ομολογώ οτι δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα... εκ πρώτης άποψης θα συμφωνήσω με την φίλη μας οτι δεν βρίσκω και κάτι που να μ ενθουσιάσει αντιθέτως το βλέπω ως καταναγκαστικό και αγχωτικό... βέβαια αν μου δίνεται η επιλογή να διαλέξω 2,3 δωράκια που ισως μ αρέσουν και να μπορώ να πάρω μόνο αυτά χωρίς ζόρι... τότε φαντάζομαι οτι θα παίξω έστω και επιλεκτικά.. ας ξεκινήσει με το καλό θα δούμε πως θα πάει... κάθε αρχή και δύσκολη... πάντως όπως το βλέπω δεν υπάρχει περίπτωση να μπω στο τρυπάκι των παραγγελιών και των συνεχόμενων δρώμενων για να αποκτήσω ντε και καλά όλα τα δώρα...
     
    Αρέσει σε Mahi_tr, 33zouzounitsa, 66romanou και 14 σε άλλους.
  4. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Καλημερα κι απο μενα..
    Με μια ματια που εριξα, στις ''γιορτες'' ,μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες..Διαβαζοντας βεβαια με προσοχή τις ΣΕ,
    θα ξεδιαλυθουν ολες και θα εχουμε μια πιο καθαρη εικονα τους..
    Θα περιμενω να αρχισει η πρωτη ''γιορτη'', για να μου γινει ξεκαθαρο, το πως θα λειτουργησει..
    Στα δρωμενα ετσι κι αλλιως παντα λαμβανω μερος..Αλλα παραγγελιες εχω να παραδωσω πολλα χρονια, αφου τα δωρακια που εδινε ηταν αδιαφορα και ελαχιστα..
    Τωρα θα αναγκαζόμαστε να ασχολούμαστε με αυτές, για να συγκεντρώνουμε ποντους..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/10/19
    Αρέσει σε 33zouzounitsa, 66romanou, vagelis1968 και 10 σε άλλους.
  5. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα κι από μένα!
    Μελέτησα και εγώ τις ΣΕ για τις γιορτές και αυτές της πρώτης γιορτής του Halloween.
    Δύσκολη διαδικασία με λίγες ανταμοιβές -ειδικά το διακοσμητικό δίνει ελάχιστους ΠΕ και ΧΤ μόνο κατά τις γιορτές.
    Πιστεύω ότι σκοπός τους είναι να μας αναγκάσουν να ασχοληθούμε με τις παραγγελίες. Π.χ. στην ερχόμενη γιορτή, χρειάζονται συνολικά 18000 πόντοι ανταμοιβής, από τους οποίους οι 15000 + θα πρέπει να είναι από παραγγελίες. Και είμαι σίγουρη ότι δεν θα δίνει χιλιάδες πόντους κάθε παραγγελία, αλλά μερικές δεκάδες... Άρα θα πρέπει να ξετιναχθούν οι αποθήκες μας, με ελάχιστη ανταμοιβή.
    Επίσης θα πρέπει να συμμετέχουμε και στα δρώμενα που θα γίνονται κατά την περίοδο της γιορτής, γιατί θα δίνουν και αυτά πόντους ανταμοιβής. Ήδη τα επόμενα ΣΚ οι "τυρένια προσελήνωση" δίνει μερικούς.
    Και φυσικά αν αγοράσεις το εορταστικό πακέτο -έστω και την τελευταία στιγμή, οι ανταμοιβές από τους πόντους ανταμοιβής γίνονται πολύ καλύτερες!
    Όλο αυτό φαίνεται πολύ περίπλοκο.
    Επίσης δεν κατάλαβα τι σημασία έχει η περίοδος προετοιμασίας. Δεν μπορούμε να προετοιμάσουμε τίποτα, αφού δεν ξέρουμε τι παραγγελίες θα έχουμε... Αλλά και να ξέραμε θα τρέχουν δρώμενα και δεν θα μπορούμε να κάνουμε απόθεμα των απαραίτητων προϊόντων. Νόημα θα είχε να υπήρχε μια περίοδος περισσότερων ημερών -ίσως 1 εβδομάδα- που να μην έτρεχε κανένα απολύτως δρώμενο, ώστε έχοντας υπόψη τι ζητάνε οι πελάτες στις παραγγελίες να προετοιμαστούμε για έναν μαραθώνιο παραγγελιών.
    Αυτά τα "ολίγα" σαν πρώτη εντύπωση. Στην πρώτη γιορτή θα αρχίσω να συμμετέχω, για να δω και εκ των έσω πως θα πάει. Αν δεν είναι υπερβολικές οι παραγγελίες και αν δίνουν καλούς πόντους ανταμοιβής μπορεί να ολοκληρώσω ότι στάδια μπορέσω...
     
    Αρέσει σε SYLVART, 33zouzounitsa, 66romanou και 18 σε άλλους.
  6. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!! Θα συμφωνήσω με τους-ις συμπαίκτες-τριες παραπάνω. Οι συχνές ερωτήσεις της συγκεκριμένης λειτουργίας είναι σχεδόν ακατανόητες.:( Επίσης το θεωρώ απαράδεκτο το να σε υποχρεώνουν να συμμετάσχεις σε όλα τα τα δρώμενα και στις παραγγελίες του χωριατόσπιτου.-.- Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εμένα δεν με πολυενθουσιάζει η εμφάνιση της γιορτής με το πουλάκι.:cry: Εν κατακλείδι παρατηρώ ότι όσο περνούν οι καιροί το παιχνίδι σε κάνει να αγχώνεσαι και να μην ευχαριστιέσαι τις λίγες ώρες που έχεις και να τις αφιερώσεις σε αυτό.:sleepy: Καλή τύχη σε όσους-ες ασχοληθούν με τις "Γιορτές στο farmerama"!!;)
     
    Αρέσει σε 33zouzounitsa, 66romanou, vagelis1968 και 13 σε άλλους.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Από οτι κατάλαβα διαβάζοντας τις αναρτήσεις εδώ, έχετε λίγο μπερδευτεί.
    Δεν μπορείτε να επιλέξετε εσείς τι δώρο θα πάρετε. Τα δώρα είναι σταθερά για κάθε βαθμίδα.

    Έτσι για παράδειγμα στην 1η γιορτή , μόλις συγκεντρώσετε 210 πόντους ανταμοιβής θα λάβετε :
    1 x Η γιορτή του Χάλοουιν
    (αυτοκόλλητο συμμετοχής)
    1 x Εορταστική μάρκα

    Αν έχετε αγοράσει το εορταστικο πακέτο, θα πάρετε επιπλέον:
    1 x Η γιορτή του Χάλοουιν (Πολυτελές αυτοκόλλητο)
    5 x Σεντούκι χορτοτάλιρων
    5000 ΠΕ

    Μόλις συγκεντρώσετε 430 πόντους, θα λάβετε 10 x σούπερ λίπασμα
    Επιπλέον αν έχετε αγοράσει το εορταστικό πακέτο θα λάβετε 3 x εργαλειοθήκη και 3500 ΤΠΕ

    Ετσι αν συμμετέχετε σε όλα τα δρώμενα και αγοράσετε τους πόντους από το μαγαζόραμα, χωρίς να δώσετε καμία παραγγελία, θα φτάσετε στο 10ο επίπεδο και θα λάβετε όλα τα έπαθλα μέχρι εκείνο το σημείο καθώς θα έχετε 2,610 Πόντους ανταμοιβής.

    Αυτό που μπορείτε να επιλέξετε μόνο είναι τα Buffs στο κατάστημα.


    Επιπλέον οι πόντοι ανταμοιβών είναι διαφορετικοί σε κάθε παραγγελία και δεν είναι αναγκαίο να κάνετε όλες τις παραγγελίες για αν συγκεντρώσετε ικανούς πόντους για την ολοκλήρωση της γιορτής.

    Τέλος στις επόμενες γιορτές θα δοθούν επιπλέον αναβαθμίσεις του διακοσμητικού οπού θα βελτιωθούν τα στατιστικά του.
     
    Αρέσει σε 33zouzounitsa, 66romanou, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  8. kadim65

    kadim65 Νέος ειδικός

    Μάλλον η εμπλοκή μου με τις γιορτές του farmerama περιορίζεται στην ευχή....."καλές γιορτές"!!!! :)
     
    Αρέσει σε Boy_salonica88, ολγα1112, 33zouzounitsa και 15 σε άλλους.
  9. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Οσον αφορα τις γιορτες .....τις παραγγελιες δεν τις επαιζα ποτε και ουτε τωρα θα μπω σ'αυτο το τρυπακι!!!! Μονο τα δρωμενα και αυτα ..... θα δουμε!!!!!
     
    Αρέσει σε stef10, Jimaras~for~ever!!!, georgeoikonom2332000 και 13 σε άλλους.
  10. zendaya_13

    zendaya_13 Τακτικός στο φόρουμ

    Καλησπερα Τα αυτοκολλητα θα μας χρησιμευσουν καπου η' ετσι για να βρισκονται?
     
    Αρέσει στους αμφιθεα, chara1955 και dora196501.
  11. 66romanou

    66romanou Προχωρημένος

    Καλημέρα σε όλους! Θα συμφωνήσω με τους συναγρότες σε όλες τις παρατηρήσεις τους πιο πάνω, αλλά θα διαφωνήσω με ένα πράγμα: το υποχρεωτικό (των δρώμενων, των παραγγελιών, των γιορτών). Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, ας μην το ξεχνάμε. Όλα είναι στην επιλογή μας : πότε θα παίξουμε, μέχρι πού, αν θα είμαστε στο δρώμενο ή στη διαμόρφωση της φάρμας μας κλπ. Πρόκειται για παιχνίδι, πάνω απ΄όλα !
     
    Αρέσει σε Mahi_tr, sgr5081, bmanolos και 6 σε άλλους.