Feedback Συζήτηση για τη Νέο περιεχόμενο " Λόφος Ηλιοτροπίων " & "Αλπικοι κήποι"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 13/6/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. thena

    thena Εξαιρετικό ταλέντο

    αφου επαιξα κ εγω λιγο στη νεα εκταση μπορω να πω κ εγω τη δικη μου γνωμη η οποια δεν ειναι κ τοσο καλη....
    το βασικο οτι θελει για βοηθους 2 να αγορασεις κ οχι 1 κ δεν πιστευω οτι ειναι δυσκολο να ειχαν 2 κεντρικα κουμπια για να εναλλαζεις η καθε φορα που μπαινεις στην εκταση που θες να αλλαζει μονο του....επισης γενικα δεν μου αρεσει η κοιλαδα γιατι δεν θυμιζει φαρμεραμα κ μου θυμιζουν φαρμες στο κινητο οι οποιες ποτε δεν μου αρεσαν,κ πιστευω οσοι ειμαστε εδω ειναι γιατι ειναι διαφορετικη η φαρμεραμα μεχρι τωρα ....
    γενικα δεν με εχει ενθουσιασει κ μπορω να πω οτι καθε φορα που μπαινω να την φτιαξω ομολογω οτι χαλιεμαι λες κ παω για δουλεια με το ζορι ενα πραμα:sleepy::cry:
    ελπιζω να σκεφτει τελικα κ εμας τα φτωχαδακια η εταιρεια που οκ θα δωσουμε καποια χρηματα για το παιχνιδι αλλα οταν δεν θα μπορουμε για περισσοτερα θα χασει κ τα λιγα αν αναγκαστουμε να το παρατησουμε:oops:
    αυτα απο μενα ...προχωραω κ οτι γινει ...Αν ακουσω για καλυτερη δουλεια παντος εγω θα φυγω σας το λεω xDxD
     
    Αρέσει σε Lina123, GEPPO1, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ και 3 σε άλλους.
  2. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Η νέα έκταση είναι εντελώς διαφορετική από τα βορεινά δάση και χρειάζεται σχεδιασμό.
    Σχεδιασμό όσο αναφορά την σειρά που θα ξεκλειδώσει κάποιος νέα αντικείμενα καθώς και σχεδιασμός πως μπορεί να εκμεταλλευτεί τα μπόνους και σύντομα το καιρό.

    Αποφάσισα πρώτα να ανοίξω τις 2 επιπλέον εκτάσεις και μετά να ξεκλειδώσω το βολίτη
    Η επόμενη κίνηση είναι να ξεκλειδώσω την ρούνα του βολίτη ώστε να αυξήσω την παραγωγή των διπλανών παρτεριών και έπειτα τα υπόλοιπα φυτά

    Δεν δίνω παραγγελίες, μόνο αυτές που ζητάνε αναδυόμενα ή καρπούς.

    Για όποιους αγοράζουν βοηθούς, συμφέρει να πάρετε την συνδρομή Ντουέτου Βοηθών οπου με 3,39 θα έχετε και τους 2 βοηθούς για ένα μήνα και επιπλέον καθημερινά δώρα.

    Τέλος επειδή διάβασα παράπονα για τα αναδυόμενα, αυτή την στιγμή έχω απόθεμα ήδη, οπότε δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα.
     
    Αρέσει σε IRENE26, FARMERAMA16000, SYLVART και 9 σε άλλους.
  3. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Καλημέραααα:)
    Έκανα το λάθος και ξεκλείδωσα το αλπικό εντελβάις και η αλήθεια είναι ότι πέρα από αναδυόμενα, στην παρούσα φάση δεν χρειάζεται πουθενά. Ήλπιζα ότι θα ήταν χρήσιμο για να κάνουμε πιο εύκολα τα σήματα (λόγω 7πλάσιας αξίας από το ροζ λουλουδάκι), αλλά μάταια! Τα σήματα στο επίπεδο 1 θέλουν μόνο καλούνες.
    Προσοχή να μην μπερδευτεί κι άλλος παίκτης και την πατήσει σαν κι εμένα:oops:
     
    Αρέσει σε IRENE26, sofiapao76, Hellenagal200010 και 10 σε άλλους.
  4. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα, δυστυχώς και εγω την πάτησα, δεν σκέφτηκα να το ελέγξω πριν το ξεκλειδώσω. Καλα κάνεις και το αναφέρεις να την γλυτωσουν οι υπόλοιποι ;)
     
    Αρέσει στους sofiapao76, Marinaloren και skias10.
  5. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σας,

    Μέχρι στιγμής δεν είχα εκφέρει την άποψή μου, έλεγα να δώσω χρόνο σε μένα και στην νέα προσθήκη μήπως και .. Όμως όχι.
    Η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει και το Εντελβάις δεν έχει γίνει καθόλου μα καθόλου ελκυστικότερο.
    Ένα νέο παιχνίδι μέσα σε ένα παιχνίδι που ναι μεν δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά ναι, είναι.
    Κάποτε ψηφίζαμε για τις αλλαγές, λειτουργίες ή προσθήκες στο παιχνίδι, αν γινόταν και τώρα αυτό, θα έλεγα ένα μεγάλο όχι.
    Μέσα σε αυτά τα χρόνια που παίζω farmerama, ουδέποτε μπήκα στον πειρασμό να ξεκινήσω κάτι άλλο. Ένα διαφορετικό παιχνίδι είτε σχετικό με τη φάρμα είτε άσχετο και δεν το θέλω ούτε και τώρα.
    Σας ευχαριστώ που "είδατε" και την δική μου οπτική και ελπίζω στο μέλλον να γίνουν αλλαγές, είτε στον σχεδιασμό, είτε στη λειτουργία, έτσι ώστε είτε να συνδέονται τα δύο παιχνίδια και το Εντελβάις να βοηθάει τη φάρμα, είτε να γίνουν τελείως ανεξάρτητα και να μην επηρεάζει καθόλου το ένα το άλλο, με κανένα τρόπο.
    Πάντα με σεβασμό για τις απόψεις των συμπαικτών μου.
    Καλή συνέχεια σε όλους μας.
     
    Αρέσει σε GEPPO1, assamar, _vicky_74 και 16 σε άλλους.
  6. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    τα προσανάμματα, σε τι εξυπηρετούν?
     
  7. vagelis1968

    vagelis1968 Επιφανής του φόρουμ

    Καλησπέρα συναγρότη, όσον αφορά τα δέντρα το είδος που θα φυτευτούν εξαρτάται από τις παραγγελίες των πελατών και τη διαρκή ανάγκη μας για κορμούς. Οπότε χρειάζεται μια ισορροπία στη διαχείριση τους. Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 17/6/23
    Αρέσει στους Marinaloren, soyla74 και skias10.
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για καύσιμα.

    Συναγρότισσα Παναγιώτης, Συναγρότισσα Βαγγέλης.... Συναγρότης Χαρά... Χάρηκα ....
    Κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει.
    xD
     
    Αρέσει στους xaidi, vagelis1968 και jimixatz.
  9. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Εγώ πάντως έφτιαξα πρώτα 3 σήματα ώστε να ανοίξω περισσότερα χωράφια! Οπότε τώρα έχω διαθέσιμα 13 παρτέρια (4 θέσεων), 1 παρτέρι 2 θέσεων και 1 χωραφάκι.

    Σήμερα θα μαζέψω το 1 σήμα που χρειάζομαι για να ανοίξω το Αλπικό Εντελβάις και βήμα βήμα θα προχωράω.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 17/6/23
    Αρέσει σε vagelis1968, skias10, μαρω69 και 4 σε άλλους.
  10. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    ανοιξα το αλπικο εντελβαις αλλα δυστυχως δεν συμμετεχει στα σηματα νουμερο 1.και δεν ξερω αν εχω και τα δυο φυτα στον ελαχιστο αποθηκευτηκο χωρο αν θα μπορεσω να φτιαξω σηματα 1
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  11. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλημέρα, ναι την πάτησα και εγώ, το πρόβλημα είναι ο ελάχιστος αποθηκευτικός χώρος των σημάτων. Δυστυχώς για να προχωρήσω στο παιχνίδι αναγκάστηκα να βάλω σήματα φρουτάρχη στον μετατροπέα. Και αν δεν αυξήσουν τον χώρο, θα χρειαστεί να το ξανακάνω πολλές φορές, γιατί αφού ανοίξω τον χώρο θα πρέπει να αρχίσω να ξεκλειδώνω φυτά και ρούνες.
    Η γνώμη μου είναι, αν και το ξαναείπα ότι θα έπρεπε όπως είναι ο αποθηκευτικός χώρος των καυσίμων ευρυχωρος, να είναι και στις υπόλοιπες κατηγορίες σημάτων, δέντρων, φυτων, κορμών κ.α.
    Εύχομαι να εισακουστώ.
     
    Αρέσει σε ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, Marinaloren, vagelis1968 και 7 σε άλλους.
  12. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    [​IMG] Εμενα η δικη μου πελατισα ζηταει 15 ,
    ε εκει θα μεινει να τα ζηταει
    Ουκ αν λαβοις παρα του μη εχοντος;)
     
    Αρέσει σε Lina123, xaidi, Marinaloren και 7 σε άλλους.
  13. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    εγω απο την πρωτη μερα που ξεκινησα εχω 1 στεφανι και 0 καλαθι και φυτευω συνεχεια
    ID: 19100050
     
    Αρέσει σε xaidi, Marinaloren, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  14. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Είμαστε αισίως στην 6 μέρα που παίζεται η καινούργια περιοχή και έχουμε και λέμε:
    1. Έχω μαζέψει 2 Λουλουδένια στεφάνια. Ο Φίοντορ μου ζητάει κάθε μέρα 12. 12:2=6, 6x5=30 ημέρες θέλω για να τον ξεχρεώσω.
    2. Έχω μαζέψει 3 καλάθια μανιταριών και ο Φιλ μου ζητάει 10 τη φορά. Αυτόν τον ξεχρεώνω πιο νωρίς.
    3, Για κάποιον λόγο μου μειώνονται και τα κεχριμπάρια που παλιά τα πετούσα.
    4. Μια φορά μόνο σε όλες αυτές τις μέρες (έτσι μου φαίνεται) μου ζητήθηκε ανθισμένο κλαδί και εκείνο από τον έξτρα πελάτη του Σαββάτου, που ας είναι καλά το παλικάρι, ζητούσε μόνο καρπούς.
    5. Να μη ξεχάσω... από κλειδιά πάω πολύ καλά. Αυτά έρχονται λίγο πιο συχνά μου φαίνεται.
    ΟΚ χαλαρά λοιπόν... αλλιώς κοκορίκο (όπως θα έλεγε και ο Κωνσταντίνου στην γνωστή ταινία)...
     
    Αρέσει σε Lina123, xaidi, αμφιθεα και 8 σε άλλους.
  15. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Κάνεις μεγάλο λάθος γιατι ο πελάτης του Σαββατοκύριακου ΔΕΝ ζητάει ποτέ μα ποτέ αναδυόμενα.

    Λογικό όμως μου φαίνεται να έχεις τόσο λίγα αναδυόμενα αφού δεν έχεις ασχοληθεί και πολύ με την νέα έκταση.
    Τα αναδυόμενα τα παίρνεις από συγκομιδές.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/6/23
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  16. xaidi

    xaidi Ανερχόμενος

    Καλησπέρα, εγώ εκτός από στεφάνια και καλάθια ξαφνικά δεν έχω ούτε κεχριμπάρι να παραδώσω!! και να σκεφτείς ότι τα πετούσα πριν!! Χωρίς παράδοση σε παραγγελίες πολύ δύσκολα το βλέπω να αλλάξω επίπεδα!!
     
    Αρέσει σε martha72, Lina123, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  17. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    υπάρχει κάποιος στο επίπεδο 25? ανοίξατε την καινούρια περιοχή? εγώ είμαι στο 19 ακόμη... τουλάχιστον χαίρομαι που κάποιες παραγγελίες τελευταία μου δίνουν εξτρα δεντρα.
     
    Αρέσει στους Marinaloren, vagelis1968 και GEPPO1.
  18. amorphis

    amorphis Ανερχόμενος

    με τις αλλαγες που εγιναν νομιζω οτι τα κλειδια αρχισαν να χανουν την χρησιμοτητα τους καθως δυο θεσεις στον μετατρωπεα ειναι πιστευω αρκετες....
     
    Αρέσει στους vagelis1968, Marinaloren και Megas_kokoriko.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    εγω προσωπικα ξενερωσα εντελως.. πολλες αστοχιες.. ειδικα οι πελάτες σκετη απογοητευση.. δεν θα ανοιξω κανενα αλλο φυτο, εκανα το λαθος και ανοιξα το εντελβαις γιατι δεν ειχα διαβασει αυτα που εγραψε ο παναγιωτης και την πάτησα.. θα ασχοληθω μονο με τα δενδρα χαλαρα και οποτε και αν φθασω στο 25 επιπεδο θα ανοιξω την νεα εκταση και μετα βλεπουμε για τα φυτα.. σε καμια 10αρια χρόνια θα ειμαι κομπλε :p:p καληνυχτα αγροτακια
     
    Αρέσει σε .sofaki., maria_palou, skias10 και 7 σε άλλους.
  20. maruli1357

    maruli1357 Προχωρημένος

    Καλημέρα συνάδελφοι αγρότες
    Θέλω να εκφράσω και εγώ παράπονα για την ροή με το <σταγονόμετρο> των αναδυόμενων
    Λουλουδένια στεφάνια,καλάθια μανιταριών,κεχριμπάρι.Επί πλέον ο αριθμός αυτών των αναδυομένων που ζητούν οι πελάτες είναι μεγάλος.
    Ευτυχώς που ο πελάτης του Σαββατοκύριακου δεν ζητάει αναδυόμενα αλλά μόνο με αυτόν σε πόσο χρόνο θα αλλάξουμε επίπεδο;
     
    Αρέσει σε Lina123, Marinaloren, vagelis1968 και 5 σε άλλους.