Feedback Συζήτηση για τη Νέο περιεχόμενο " Λόφος Ηλιοτροπίων " & "Αλπικοι κήποι"

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 13/6/23.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    [​IMG] [​IMG] Αυτά είναι τα συνολικά αναδυόμενα από την έκταση των φυτών, 5 καλάθια μανιταριών. maria_palou ID: 54046452
     
    Αρέσει στους Marinaloren και SYLVART.
  2. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα σε ολους ,ουτε εγω εχω αναδυομενα ....κανενα για την ακριβεια ,το λουλουδενιο στεφανι δε μου εχει ζητηθει καν απο πελατη ...

    αν μπορειτε να το δειτε ID: 20210832


    υγ μολις και μετα βιας ελαβα ενα καλαθακι αυτη τη στιγμη :sleepy:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 15/6/23
    Αρέσει στον/ην maria_palou.
  3. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    [​IMG]Ξαναθέρισα με 0 αναδυόμενα.
     
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Εγώ βλέπω έχεις 5 αναδυόμενα και όχι 0. Το στεφάνι είναι σπάνιο ακομα καθώς η συχνότητα σε παραγγελίες είναι ελάχιστη.
    Επίσης δεν έχει καν περάσει μία ημέρα και έχετε μόνο ενα φυτό ξεκλειδωμένο με το ελάχιστο χρόνο. Καθώς η διάρκεια νέων φυτών είναι μεγαλύτερη, η ροη αναδυόμενων θα αυξηθεί.
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και Marinaloren.
  5. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    σκέφτομαι οτι θα ήθελα να υπήρχε δυνατότητα μετακίνησης στα παρτέρια. Τι εννοώ, οταν μαζέψω τα 2 απο τα 4, να τα μεταφέρω σε διπλανά χωράφια, για να φυτέψω παλι
     
    Αρέσει στους RARANIARO, anastz και SPIFIL.
  6. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Εγώ ξαναέγραψα , από την αρχή της νέας έκτασης, έφτασα να μαζέψω έως το όριο των φυτών και μάζεψα σύνολο 5 αναδυόμενα. Τι δε κατάλαβες? ποτε δε είπα οτι είχα 0 . Από εχθές μέχρι σήμερα μάζεψα 900 σπόρους και αυτά τα πέντε καλάθια μανιταριών ...κι αν είναι σπάνια , γιατί ο πελάτης μου ζητάει 8 στεφάνια? Για να μη μπορώ να παραδώσω και να ανέβω επίπεδο μήπως? Και δε είναι ειρωνία, είναι η πραγματικότητα. Ζητήσατε ID και το έδωσα. Απορώ αφού το είδες, γιατί με ξαναρωτάς;
     
    Αρέσει στους .sofaki., SPIFIL και rixainrempite.
  7. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Και σε εμένα τα αναδυόμενα είναι πάρα πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που ζητούν οι πελάτες. Από χθες έχω μόνο 1+1 από τα καινούργια. Μου φαίνονται περίεργα:
    1. Ο Φίοντορ, που (στο μυαλό) μου ασχολείται με δένδρα, μου ζητάει σήμερα 8 λουλουδένια στεφάνια. Είναι δυνατόν να τα είχα; και γιατί να ζητάει αναδυόμενα από τα φυτά; Εκτός εάν τα στεφάνια μπορούμε να τα παίρνουμε και από τα δένδρα.
    2. Για να φτιάξεις σπόρους θέλεις ξυλεία, αλλά τα φυτά δεν σου επιστρέφουν ξυλεία. Πώς είναι δυνατόν η πενιχρή ξυλεία που παράγουν τα δένδρα να μπορούν να συντηρήσουν τις ανάγκες φυτών και δένδρων; εδώ μετά βίας έφτανε η ξυλεία για τα δένδρα. Ή κάποτε θα εξαντληθεί η ξυλεία ή κάποτε θα αναγκαστούμε να σταματήσουμε τα φυτά μέχρι να βγάλουμε ξύλα.
     
    Αρέσει σε xaidi, RARANIARO, olga-tse62 και 6 σε άλλους.
  8. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Η νέα έκταση πρέπει πάση θυσία να καθιερωθεί και σε σύντομο χρονικό διάστημα. Και για να το πετύχουν αυτό, πρέπει να προσφέρουν σημαντικότατα έπαθλα, όπως και κάνουν. Κι εμείς τι κάνουμε? Πολύ απλά, "τσιμπάμε" το δόλωμα..
    Στην πρώτη φάση πρόσφεραν ένα χρησιμότατο διακοσμητικό καρπών δένδρων και δύο σειρές φασολιάς με εξαιρετικό ποσοστό στους ΠΕ/ΤΠΕ και στην παρούσα, μια νέα έκταση φάρμας, σε δόσεις όμως, που για να την ολοκληρώσεις, θα πρέπει να φτάσεις σε συγκεκριμένο επίπεδο.
    Τέτοιου είδους έπαθλα, είναι αδύνατον να μην σε συγκινήσουν και να μην σε αναγκάσουν, να αποκτήσεις οπωσδήποτε την πρόσβασή σου στην νέα έκταση, ώστε να αρχίσεις να τα "κυνηγάς"...
     
  9. iocaste1

    iocaste1 Forum Moderator Team Farmerama GR

    1.Ναι βγαίνουν και από τα δέντρα.
    2.Δεν ξέρω το επίπεδό σου,αλλά για να έχεις πρόσβαση στα φυτά είσαι τουλάχιστον 8.
    Οπότε έχεις βυσσινιές.Φτιάχνε βυσσινιές που και ο καρπός τους είναι ακριβός και η ξυλεία τους καθόλου πενιχρή.
    Γενικά φτιάχνε μεγάλα,πολύωρα δέντρα.
    Και ναι...σταμάτα τη φουλ παραγωγή φυτών για δυο μέρες μέχρι να έχεις στοκ ξύλα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
     
    Αρέσει στους Marinaloren και vagelis1968.
  10. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους, είναι τρια πράγματα που με ενοχλούν στους αλπικούς κήπους, το πρώτο είναι η διαφορετική ώρα που ετοιμάζονται τα φυτά στο ιδιο παρτέρι, το δεύτερο είναι ότι ενώ προστέθηκαν καινούργια αναδυόμενα η χωρητικότητα στην αποθήκη δεν μπορεί να αυξηθεί, άρα θα πετάμε περισσότερα και τρίτον με ενοχλεί που έχασα ουσιαστικά ένα πελάτη που έπαιρνε καρπούς δέντρων και άδειαζε λίγο η αποθήκη μου. Θα προτιμούσα οι δυο πελάτες να ζητούν αποκλειστικά καρπούς και ο νέος πελάτης μόνο φυτά.

    Αφου λοιπόν ξημέρωσε μια καινούρια μέρα ήρθαν και προστεθούν και νέες δυσάρεστες διαπιστώσεις. Ο αποθηκευτικος χώρος , τα σήματα και τα διάφορα πρέπει τωρα να χωρανε και τα των δέντρων και των φυτών.
    Και αναρωτιέμαι γιατί όλο αυτό ; Γιατί δεν γίνεται να έχουμε τεράστια χωρητικότητα, όχι φυσικά τζάμπα αλλά χρησιμοποιώντας σήματα.
    Τώρα βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να πρέπει να βάλω σήματα φρουτάρχη στον μετατροπέα για να μπορέσω να φτιάξω σήματα κηπουρού.
    Και ενώ μου αρέσει η κοιλάδα και θέλω να παίξω, νοιώθω σαν να μου λένε, παίξε αλλά όχι πολύ εντατικά. Νοιώθω πολύ απογοητευμένη από τον σχεδιασμό τους.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/6/23
    Αρέσει σε RARANIARO, olga-tse62, Marinaloren και 9 σε άλλους.
  11. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα σε όλους.. θα προσθεσω σ αυτα που ειπες και ειναι απολύτως δυσκολόχρηστα, αυτο που ενοχλησε παρα πολυ και εμενα.. για να φτιαχτουν σηματα για τα φυτα πρεπει να τα φτιαξουμε μόνο με φυτα, ενω υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα στην αποθηκη που μπορουν να χρησιμοποιηθουν.. πχ μπορουμε να φτιαχνουμε τα νεα σηματα με καρπους δενδρων, ξυλα κλπ.. και για να καταλαβουμε το μεγεθος της δυσκολιας για να φτιαξουμε 2 σηματα κηπουρου να ξεκλειδωσουμε το αλπικο εντελβαις πχ, χρειαζομαστε αλπικο ροδο με αξια 12 ενω το καθε σημα απαιτει 9500 + 9500 δηλαδη συνολο 19000 αξια.. εννοειται οτι ουτε καν θα το επιχειρησω.. ισως με τα χρόνια και πριν παθω αλτσχαιμερ στα 80 μου (εχω 20 χρονια μπροστα μου) καταφερω να ξεκλειδωσω καποια φυτα

    ξεχασα να προσθεσω πως εξαφανιστηκαν τα προηγουμενα αναδυομενα πχ το κεχριμπαρι και πως τοσες μερες που παιζουμε εχω μονο 1 λουλουδενιο στεφανι και 0 καλαθι μανιταριων
    ID: 19100050
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/6/23
    Αρέσει σε RARANIARO, Marinaloren, rixainrempite και 5 σε άλλους.
  12. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα αξιότιμοι συναγρότες. Συμπάσχοντες και μη. Geppo να είσαι καλά, "έκλαψα".xD
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ,πως ξαφνικά αδυνατώ να δώσω στους πελάτες. Ίσως φταίει η παγκόσμια κρίση , ίσως φταίει οτι μπερδέψαμε τους αλπικούς κήπους με τα βορινά δάση.Καρποί υπάρχουν , αναδυόμενα όχι. Πως θα ολοκληρωθούν οι παραγγελίες, κανείς δε ξέρει. Σα να ζητάει το νησί αστεράκια και τη φάρμα μπανάνες. Μπερδευτήκαμε λιγάκι. Αλλά όπως έγραψε και η συμπαθεστάτη Geppo, παίζουμε για τη χαρά και όχι για να αγχωθούμε. Σε 50 χρόνια, θα ξαναμιλήσουμε...xD
     
    Αρέσει σε olga-tse62, Marinaloren, GEPPO1 και 5 σε άλλους.
  13. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    και με μεγάλη δυσκολια επιτέλους κατάφερα να μαζέψω 900 φυτά. Και τώρα το δίλημμα . Να τα δώσω σε παραγγελίες ,η κανω σημα? Κι αν κανω σημα , ν ανοίξω χωράφια η το επόμενο φυτο? Κάθε βοήθεια δεκτη, γιατι εγώ πονοκεφάλιασα απ την προσπάθεια
     
    Αρέσει σε Marinaloren, maria_palou, toylaaaaa και 3 σε άλλους.
  14. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλημέρα θα σου πω τι σκοπεύω εγω να κανω, όταν με το καλο καταφέρω να φτιάξω ενα σημα, θα ξεκλειδώσω το αλπικο εντελβαις που εχει μεγάλη αξια, και μετα θα ανοίξω κι άλλο χώρο.
     
    Αρέσει στους GEPPO1, maria_palou και sofiapao76.
  15. crazyfarmer71

    crazyfarmer71 Ειδικός του φόρουμ

    Καλημερα στην παρεα!και το ακομα πιο εκνευριστικο ειναι αφου εχεις κανει τοσο κοπο να ανοιξεις το αλπικο εντελβαις δεν μπορεις να φτιαξεις σηματα με αυτο γιατι ζηταει μονο ροδα για το σημα!:mad::mad::mad::mad::mad:
     
    Αρέσει σε xaidi, marili_tav, toylaaaaa και 6 σε άλλους.
  16. Panagiotiis

    Panagiotiis Κόμης

    Καλημέρα σε όλη την αγροτοπαρέα!
    Στην αρχή είχα πελαγώσει και εγώ, αλλά έκατσα και διάβασα τις ΣΕ και επέλεξα να παίξω με συγκεκριμένο τρόπο.
    Θα σας πω τι έκανα και που έχω φτάσει.
    Αρχικά ξεκλείδωσα την δεξιά έκταση που χρειάζεται ένα σήμα

    [​IMG] και έτσι έχω χώρο ώστε να φυτεύω 10 παρτέρια από το ροζ λουλουδάκι. Τα 10 παρτέρια ισοδυναμούν με 200 λουλούδια στο μάζεμα, που σε 6 ώρες φτιάχνεις ένα σήμα (δεδομένου ότι θέλουμε 792 λουλούδια για την κατασκεύη ενός σήματος).

    Ένα μυστικό;
    Φτιάξτε "μεγάλα" δέντρα στην άλλη έκταση ώστε με τις δύο μεγάλες μετατροπές να παράγετε πολύ απόθεμα στα ξύλα.

    [​IMG]

    Θέλει και τρόπο, αλλά δυστυχώς και κόπο.
    Ελπίζω να βοήθησα!
    Καλή συνέχειααααα :)
     
    Αρέσει σε thena, jiorgos, sofiapao76 και 8 σε άλλους.
  17. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Ευχαριστώ για την προσπάθεια iocaste1. Κοίτα όμως τα νούμερα. Πρώτα από όλα είμαι επίπεδο 19 (20 soon)> Για να κάνεις μια βυσσινιά θέλεις 14 ξύλα. Για να κάνεις 30 ξύλα θέλεις ή 30 μικρά ή 5 μεσαία, άρα για 14 ξύλα (βυσσινιά) θέλεις ή 14 μικρά ξύλα ή 2,5 μεσαία. Η βυσσινιά μετά από καμιά μέρα σου επιστρέφει 2 μεσαία και 1 μικρό, (ή κάτι τέτοιο), άρα πολύ λιγότερα από ότι χρησιμοποίησες. Η λύση είναι μία: να έχεις πολλές αλπικές βερικοκιές που δεν χρειάζονται ξύλα άλλα δίνουν ξύλα. Οι αλπικές βερικοκιές όμως σου γεμίζουν τις αποθήκες και πρέπει συχνά πυκνά να κάνεις άχρηστα σήματα ή να πετάς. Τα μαθηματικά στα ξύλα είναι μείον αυτήν την στιγμή...
     
    Αρέσει σε Marinaloren, maria_palou, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  18. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    εγω διαλεγω την επιλογη των 88 ξυλων οπου δινω 2 μεγαλα 2 μεσαια κ 4 μικρα κ ξεμπερδευω φιλε....
    κοιταξε το

    κατι παρομοι κ με τα χουμους οπου επιλεγω την 1664 αξια αντ/γης για 53 χουμους

    καλη συνεχεια σε ολους
     
    Αρέσει σε Marinaloren, Megas_kokoriko, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  19. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    88 ξύλα δεν έχει πουθενά, οι επιλογές είναι 1, 4, 30, 52. Τα άλλα μπορεί να σου τύχουν άμμμμα είσαι τυχερός. Επίσης οι μεγάλες παραγγελίες έχουν το φόβο να μην μπορείς να τις κατεβάσεις όταν η αποθήκη είναι γεμάτη. Σκέψου να έχεις 0 ξύλα, τα υπόλοιπα υλικά να είναι 320 (400 είναι το σύνολο) και να σου τύχουν τα 88 που λες. Δεν θα μπορείς να τα κατεβάσεις και θα αναγκαστείς να σκοτώσεις υλικά...
     
    Αρέσει στους Marinaloren και jimixatz.
  20. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού



    καλα τα λες τα 52 εννοουσα οσο για την αποθηκη μια απ τα ιδια θελει προσοχη κ σχεδιο αλλα γινεται κ πιστευω ειδικα για τα ξυλα ειναι η μονη λυση.....