Feedback Συζήτηση για τη Νέα Προσθήκη " Κοιλάδα Εντελβάις "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 6/12/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα στην παρεα... ζητα βοηθεια απο τους συντονιστες στην ενοτητα βοήθεια.. για αυτο υπαρχει αυτη η ενοτητα για να μας βοηθανε
     
    Αρέσει στον/ην .sofaki..
  2. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Μηπως το εδωσες σε κατι αλλο το σημα και τωρα δεν εχεις σημα δες λιγο εκει που λεει σηματα εχεις η ειναι μηδεν ?
     
    Αρέσει στον/ην .sofaki..
  3. .sofaki.

    .sofaki. Επιφανής του φόρουμ

    Μαλλον αυτο εκανα,δεν ηξερα και το εδωσα στη βερικοκκια.
     
  4. .sofaki.

    .sofaki. Επιφανής του φόρουμ

    Νομιζω η αποκτηση σηματων ειναι το πιο σημαντικο εδω. Μετα ακολουθει η αυξηση επιπεδου.Προτιμοτερο ειναι να μαζευουμε καρπους για σηματα παρα για πελατες. Ακομη και για αυξηση χωριτικοτητας αποθηκης σηματα χρειαζονται.
     
    Αρέσει στον/ην Marinaloren.
  5. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Να σε ρωτήσω κατι. Γιατί θεωρείς οτι η απόκτηση σημάτων είναι σημαντικότερο από την άνοδο επιπέδου;
    Για παράδειγμα, είσαι 4 επίπεδο και έχεις 6 σήματα. Πως θα τα χρησιμοποιήσεις;
    Δεν λέω οτι είναι άκυρο αυτό που λες απλά προσπαθώ να κατανοήσω άλλες στρατηγικές.

    Για παράδειγμα, άλλοι θεωρούν οτι είναι πιο σημαντική η άνοδος επιπέδου.

    Εγώ θεωρώ οτι ούτε το ένα είναι σωστό, ούτε το άλλο αλλά και τα δυο είναι αλληλένδετα και πρέπει να υπάρχει μια ισσοροπία αλλά θα με ενδιάφερε να ακούσω και μια άλλη άποψη.
     
    Αρέσει σε SYLVART, martha72, toylaaaaa και 3 σε άλλους.
  6. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Λοιπόν από το Αλπικό παιχνίδι εκείνο που με προβληματίζει είναι τα καύσιμα. Κάνοντας διαιρέσεις αξία δια καύσιμο, είδα ότι συμφέρει πολύ (για το δικό μου βαλάντιο) τα 11 καύσιμα τη φορά που χρειάζονται 1 σφενδάμι XXL και δύο έλατα XXL και οι σχετικές απολαβές 4,6 αξία ανταλλαγής ανά καύσιμο και μέσο χρόνο μισή ώρα για να παραδοθούν.
    Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό... είναι ότι τα καύσιμα γίνονται μόνο με δέντρα και στάβλους και όχι με προϊόντα. Και αυτό σε βάθος χρόνου προβλέπω να δημιουργήσει κανονικό ενεργειακό πρόβλημα. Δλδ όταν θα τελειώσουν τα XXL δέντρα που έχουμε συγκεντρώσει τόσα χρόνια από το ροδάνι και οι μυστηριώδεις στάβλοι και τα εργαστήρια τι γίνεται; Τέρμα και τα καύσιμα... άρα ενεργειακό τέλμα... οπότε πρέπει να γίνει ένας σωστός ενεργειακός προγραμματισμός.
    Άρα... το FARMERAMA μας διδάσκει ενεργειακή πολιτική!!!
     
    Αρέσει σε misirli, olga-tse62, thena και 5 σε άλλους.
  7. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Γεια σας, έχω φάει τον τόπο να βρω πού λέει κάτι σχετικό με το κεχριμπάρι. έχω 2 και δεν ξέρω ούτε από πού τα πήρα, ούτε πού χρησιμοποιούνται. Αν κάποιος βρει κάτι, παρακαλώ ας βάλει το link εδώ. Ευχαριστώ.
     
  8. SavoirAimer...

    SavoirAimer... Ενεργός συντάκτης

    Χαίρετε!Έχει δοθεί η απάντηση σε ερώτηση συναγρότη
    Αλπική περιοχή - κεχριμπάρι. | Farmerama GR
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/12/22
  9. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Να είσαι καλά φίλε.Αυτό πάλι με τα αναδυόμενα, τόσες φορές διάβασα τις ΣΕ, πρώτη φορά το ξανακούω. Καλό βράδυ.
     
    Αρέσει στον/ην misirli.
  10. .sofaki.

    .sofaki. Επιφανής του φόρουμ

    Δεν ειμαι σιγουρη για τιποτα,ψαχνομαι ακομη,το σκεφτηκα αυτο γιατι ενω ανεβηκα επιπεδα ,λαθος παραδοση σηματος δεν μπορω να ξεκλειδωσω βυσσινια
     
  11. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Kαλησπέρα σε όλους, τώρα που πέρασαν λίγες μερες που ξεκίνησε να λειτουργεί η νέα προσθήκη θεωρώ ότι πρέπει να πω την γνώμη μου
    (για κανέναν λόγο) σχετικά με αυτήν. Είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένη με την κοιλάδα Εντελβάις, μου αρέσει που έχει τελείως διαφορετικο τρόπο λειτουργίας και ας δυσκολεύτηκα στην αρχή. Μου αρέσει που συνδέεται με την φάρμα, παίρνει από αυτήν αλλά και δίνει διακοσμητικά, σειρές, χαίρομαι που ξαναέβγαλα από την αποθήκη τα αυγουλοδεντρα και τα γαλατόδεντρα και μου αρέσει που δεν είναι σαν τα νησιά που είναι εντελώς ανεξάρτητα.
    Εδώ και λίγο καιρό το παιχνίδι μού φαινόταν λίγο βαρετό, αν δεν είχα κάποιο δρώμενο να ασχοληθώ, παιδευόμουν με τις αποστολές που δίνουν πίκολο και φιορίνια και ζητούν χιλιάδες πολύωρα φυτά. Πιστεύω ότι η προσθήκη αυτή δίνει νέα ζωή στο φαρμεράμα με μεγάλες προοπτικές.
    Θέλω να συγχαρώ τους σχεδιαστές για την καλή δουλειά που έκαναν και τους συντονιστές-στριες για την βοήθεια που μου παρείχαν άμεσα
    σε κάθε μου ερώτηση.
    Μην ξεχνάμε ότι για να μπορέσουν να μας βοηθήσουν να μάθουμε το νέο αυτό παιχνίδι, έπρεπε πρώτα να παιδευτούν να το μάθουν αυτοί και να είναι έτοιμοι να μας λύσουν κάθε απορία.
    Τους ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλές γιορτές σε όλους. :)
     
    Αρέσει σε misirli, olga-tse62, thena και 14 σε άλλους.
  12. sirtakis

    sirtakis Νέος ειδικός

    από περιέργεια ρωτάω , σε τι επίπεδο, έχει φτάσει κάποιος συναγροτης στην νέα έκταση .
     
  13. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Υπαρχει λιστα εδω στο φορουμ
     
    Αρέσει στον/ην sirtakis.
  14. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Γεια σας, από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου στη νέα έκταση έχω να πω: Είμαι επίπεδο 7 έχω ξεκλειδώσει όλα τα δέντρα, τη δεύτερη έκταση, με ένα σήμα ακόμα που το φτιάξω απόψε, θα ξεκλειδώσω και την τελευταία ρούνα της βυσσινιάς, στην ανακύκλωση δεν δίνω ξύλα, αλλά τα ξύλα δεν φτάνουν για να μπορώ να φτιάχνω δέντρα να έχω στην αποθήκη μου. Πρέπει να τα κόψω, να φτιάξω νέα ξύλα κι έπειτα δέντρα, που σημαίνει ότι για κάποιο διάστημα κάποια χωράφια μένουν άδεια και περιμένουν να φτιαχνούν δέντρα για να φυτευτούν. Έχετε κι εσείς τέτοιο πρόβλημα;
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  15. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Καλησπέρα! Βρίσκομαι στο 7 επίπεδο τα ξύλα είναι όντως ενα θέμα γιατί δεν έρχονται ακόμα όπως εγώ θα ήθελα.
    Όμως ποτέ τα χωράφια μου δεν είναι άδεια και έχω στην αποθήκη μου αυτή την στιγμή στο μαξιμουμ 18 δέντρα συν 10 βεβαια στα χωράφια μου.
    Δεν δικαιολογείται να έχεις χωράφια άδεια ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βερικοκιά η οποία δεν χρειάζεται ξύλα αλλά το αντίθετο, δίνει ξύλα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα δέντρα.Μήπως λοιπόν κάνεις λάθος επιλογή δέντρων;;
    Δεν ξέρω που αλλού, θα μπορούσε να είναι το λάθος. Ας δούμε τι θα προτείνουν και άλλοι που είναι στο ίδιο επίπεδο.
     
  16. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Ως προς ένα μέρος έχεις δίκαιο, αλλά βερίκοκα έχω μαζέψει αρκετά από τα πρώτα στάδια και τα κρατάω για τις παραγγελίες. Η αξία τους είναι μικρή για να τα δίνω για σήματα. Επιλέγω να δίνω για να φτιάχνω σήματα βύσσινα. Οπότε θέλω να βάζω σε όλα τα χωράφια βύσσινιές. Αλλά μάλλον αυτό είναι ανέφικτο.
     
    Αρέσει στον/ην GEPPO1.
  17. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Καλημέρα!
    Οι αποστολές δεν ζητάνε για την ώρα πληθώρα καρπών.
    Η βερικοκιά για μένα μέχρι τώρα είναι δέντρο μπαλαντέρ. Έχω χρησιμοποιήσει τους καρπούς της ειδικά στα πρώτα στάδια για να συμπληρώσω αξία σημάτων.Για παράδειγμα έχω δώσει 400 καρπούς και έχω πάρει σήμα.Ταυτόχρονα έχω ξαλαφρώσει τον αποθηκευτικό μου χώρο και φυσικά παίρνω τα ξύλα της όπως ξαναέγραψα σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα απ όλα τα άλλα δέντρα.Μην την απαξιώνεις! Βέβαια εσύ κάνεις κουμάντο στην κοιλάδα σου.
    Εύχομαι να βρούμε όλοι τις ισορροπίες για την αύξηση των επιπέδων!Έχω κάνει πολλά λάθη και θα κάνω και άλλα.
    Εχω μάθει όμως απο αυτά.Δεν βιάζομαι όμως.Σιγά σιγά και όπως πάει.
     
    Αρέσει στους GEPPO1, SYLVART και μαρω69.
  18. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα στην παρέα και καλη εβδομαδα.. δεν θα εκφερω την γνωμη μου ακομα γιατι ειλικρινα είμαι ακομα στο ψαξιμο και διαβαζω και ξαναδιαβαζω τις συχνες ερωτησεις και τα σχόλια σας για να προχωρησω και ευχαριστω πολύ τους συντονιστες και τους παικτες που συμμετεχουν στον διαλογο.. θελω ομως να ρωτησω την φιλη SYLVART, επειδη δεν το εχω δει πουθενα, που ακριβως λεει οτι δίνει διακοσμητικες σειρες.. δεν το εχω δει καπου.. ισως μου διεφυγε αλλα θα μ ενδιεφερε να το ξερω..
     
  19. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα καλή μου φίλη.
    Έχει δώρα από το ανέβασμα επιπέδων, τα λέει στις ΣΕ για τα επίπεδα στην κοιλάδα εντελβάις:
    https://board-el.farmerama.com/threads/Κοιλάδα-Εντελβάις-Επίπεδα.34497/

    Δίνει ένα καταπληκτικό διακοσμητικό στο επίπεδο 5 και δύο εξίσου φοβερές σειρές φασολιάς στα επίπεδα 10 και 15!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 19/12/22
  20. sofaki1968

    sofaki1968 Μόνιμος στο φόρουμ

    Θα συμφωνήσω κι εγώ πως δεν πρέπει να υποτιμάμε καθόλου την βερικοκιά. Μόλις ανέβηκα στο επίπεδο 7 και έφτιαξα 2 αμερικάνικες οξιές τις οποίες θα βάλω αφού μαζέψω και κόψω κάτι βερικοκιές που γίνονται γρήγορα για να μην χάσω καθόλου κορμούς. Αυτή την στιγμή έχω τοποθετημένες 5 βερικοκιές, 2 βυσσινιές και 3 Λάριξ (συνήθως όμως βάζω 2 Λάριξ και 3 βυσσινιές λόγω τις μεγαλύτερης αξίας των καρπών της. Έτσι έχω από όλους τους καρπούς και παίρνω και αρκετούς κορμούς από τις Λάριξ. Βερικοκιές φτιάχνω συνέχεια εννοείται.

    Αναβάθμισα τον αποθηκευτικό χώρο στα δέντρα μου και έχω και ένα σήμα Φρουτάρχη που μάλλον θα το χρησιμοποιήσω για να αυξήσω την χωρητικότητα των Φρούτων των Αλπικών δέντρων.

    Και μένα μου αρέσει πολύ η Κοιλάδα Εντελβάις! Θέλει πολλή δουλειά αλλά νομίζω πως αξίζει.
     
    Αρέσει στους SYLVART, GEPPO1 και Megas_kokoriko.