Feedback Συζήτηση για τη Νέα Προσθήκη " Κοιλάδα Εντελβάις "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 6/12/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Τελικα καταφερα να φυτεψω, να μαζεψω καρπους απο τη βερυκοκκια και γενικα να καταλαβω πως λειτουργει το παιχνιδι!
    Aπ'οτι καταλαβα, για να παιξουμε το νεο αυτο παιχνιδι, θα αδειαζει η αποθηκη της βασικης μας φαρμας! Σωστα????? Αν λοιπον δικαιωθω, χαλαλι τα 2500 αστερακια που εδωσα, αλλα............ με βλεπω να μην συνεχιζω αυτο το παιχνιδι!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/12/22
    Αρέσει σε irene2, kadim65, 66romanou και 3 σε άλλους.
  2. iocaste1

    iocaste1 Forum Moderator Team Farmerama GR

    Πως ξέρεις ότι θα αδειάσει η αποθήκη μας;Αφού ακόμα δεν έχεις κάνει απολύτως τίποτα στις Άλπεις.
    Με 6 φυτα και 3 ψαρια δε αδειάζουν οι αποθήκες.
    Η δικιά μου παντως δεν θα αδειάσει με τίποτα.
    Και καμία '' σοβαρή '' αποθήκη.Άλλωστε...όποιος θέλει και μπορεί...΄.. παίζει.
     
    Αρέσει στους .sofaki., vagelis1968 και -*Hermes*-.
  3. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Εγω απλα λεω τη γνωμη μου! Ξερω οτι εδωσα 150 ντοματουλες και αφαιρεθηκαν ακριβως απο τις ντοματες μου στη βασικη φαρμα! Συμπερανα λοιπον οτι θα αφαιρουνται απο τη βασικη φαρμα! Μπορει να κανω και λαθος! Αλλα μπορουμε ομως ελευθερα να λεμε και τη γνωμη μας και οπως ειπατε οποιος μπορει και θελει παιζει! Εγω παιζω 12 χρονια τωρα και ..... μπορω στη βασικη φαρμα, και εκει θα .... συνεχισω!!!
     
  4. iocaste1

    iocaste1 Forum Moderator Team Farmerama GR

    Αν έδινες όμως μελιτζάνα του τρόμου από τα φυτά της πανσελήνου,θα έδινες 3 φυτά.Μόνο.Γιατί έχει πολύ μεγάλη αξία.
    Και θα έπαιζες και έξυπνα.
    Και φυσικά από τη φάρμα σου τα δίνεις δεν γίνεται από τη δικιά μου.
     
  5. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Το παιχνιδι δεν το ξερω ακομα αφου ειναι στην αρχη του, και εννοειται οτι αφου δεν το ξερω δεν το παιζω και εξυπνα! Ομως δεν ειρωνευομαι " και φυσικα απο τη φαρμα σου τα δινεις δεν γινεται απο τη δικια μου" γιατι φανταζομαι οτι η ηλικια η δικια μου πρεπει να ειναι διπλασια της δικιας σας και τα χρονια μου με εχουν μαθει να σεβομαι τη γνωμη του αλλου!!!!
     
    Αρέσει σε tsap68, ΝΕΦΕΛΗ9, kadim65 και 5 σε άλλους.
  6. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Η νέα έκταση είναι πολύ ενδιαφέρουσα μόλις κάποιος καταλάβει πως λειτουργεί.
    Ένας λόγος που μου αρέσει είναι επειδή ο καθένας θα πρέπει να ακολουθήσει μια στρατηγική που θεωρεί καταλληλότερη για να επιτύχει το στόχο του. Πότε θα ξεκλειδώσω ένα δέντρο; Θα ξεκλειδώσω ένα νέο δέντρο ή μια νέα έκταση; Θα δώσω τους κορμούς για ξύλα η θα τα χρησιμοποιήσω στην ανακύκλωση; Υπάρχουν 10002 τρόποι να παίξει κάποιος και αυτό είναι που μου αρέσει.

    Επειδή δεν βλέπω κανέναν παίκτη να έχει μοιραστεί τις τεχνικές του, θα αρχίσω:
    Προς το παρόν αποφάσισα να ξεκλειδώσω την βυσσινιά και έχω πάντα το νου μου να κοιτάω τις παραγγελίες την ώρα που θα λήξουν ώστε να μην χάσω χρόνο και να πάρω τους μέγιστους αλπικούς πόντους.
    Αποφάσισα να μοιράσω τις θέσεις και να έχω 3 βερικοκιές και 3 βυσσινιές ώστε να έχω πάντα προϊόντα για τις παραγγελίες. Τα κλειδιά προτίμησα να τα χρησιμοποιήσω στην ανακύκληση επειδή οι παραγωγές παίρνουν την μεγαλύτερη ώρα.

    Για παραγωγή χούμους δίνω κρόκους που έχω πολλούς και για εργαλειοθήκες τα ζώα που έχω σε αφθονία.
    Στην καρτέλα του Πριονιστηρίου υπάρχει πάνω πάνω φίλτρο και μπορείτε είτε να αλλάξετε την ταξινόμηση ανα ποσότητα ή ανα αξία ή να πληκτρολογήσετε
    [​IMG]


    Προς το παρόν δεν θα ασχοληθώ με το μονοπάτι της σοφίας παρα μόνο να ξεκλειδώσω νέα δέντρα.


     
    Αρέσει σε .FARMERAMA010., FARMERAMA16000, Marinaloren και 11 σε άλλους.
  7. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Γεια σας, κάποιος που έχει ξεκλειδώσει τη βυσσινιά θα ήθελα να μου πει την αξία του δέντρου και την αξία του καρπού της. Ευχαρισώ.
     
  8. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Το βύσσινο έχει 105 και 4,129 η βυσσινιά.
     
    Αρέσει σε ΝΕΦΕΛΗ9, toylaaaaa, vagelis1968 και 2 σε άλλους.
  9. FARMERAMA16000

    FARMERAMA16000 Προχωρημένος

    Καλησπέρα
    Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά μιας και κολλάει πάρα πολύ το σύστημα ,δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ξεκλειδώνουμε το δεύτερο δένδρο
    Μήπως είναι εύκολο να μου πει κάποιος ?
     
  10. _vicky_74

    _vicky_74 Τακτικός στο φόρουμ

    Καλησπέρα,
    Υπέροχη η νέα έκταση, επιτέλους κάτι καινούριο!
    Στην αρχή μέχρι να το μάθω παιδεύτηκα λίγο αλλά έχει ενδιαφέρον! Σίγουρα θα κάνουμε και κάποιες φορές λάθος επιλογές αλλά από τα λάθη μας μαθαίνουμε κιόλας .
     
  11. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    ευχαριστούμε πολύ.. υποθετω οτι κανεις δεν εχει μοιραστει τις τεχνικες, γιατι μαλλον δεν εχουμε ακομα τεχνικες χαχα.. εγω ακομα προσπαθω να το καταλαβω και διαβαζω συνεχεια τα ποστ ολων για να βοηθηθω... ελπιζω συντομα να ξεκαθαρισει λιγο το τοπίο..
     
    Αρέσει στους 66romanou, Marinaloren και nickoikono11.
  12. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλημέρα! Ακριβός την ίδια τακτική με εσένα κάνω, απίστευτο!!! :p

    [​IMG]

    Έχει πάει 4:00 η ώρα σε λίγο θα ξημερώσει και εγώ ακόμη παίζω από τη χαρά μου για τη νέα έκταση! :)

    Μπράβο στην εταιρία, είναι όλα πολύ ωραία καλοσχεδιασμένα, όπως είπες, μόλις το καταλάβουμε έχει πολύ ενδιαφέρον. 8)
     
    Αρέσει σε Marinaloren, vagelis1968, _vicky_74 και 4 σε άλλους.
  13. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Λοιπόν χαλαρά... σε λίγο θα γίνει και αυτό ρουτίνα. Και για το άδειασμα προσοχή τι δίνουμε... 1 κάστανο φτιάχνει 4 χούμους και μια σκοτεινή πυγολαμπίδα 4 μικρές εργαλειοθήκες (και περισσεύει, αλλά έχω πολλές από δαύτες). Με προσοχή έχουμε προϊόντα να φάνε και οι κότες... (όχι στο δικό μου το κοτέτσι, εδώ εμείς τρώμε μόνο καλαμπόκι...)
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, kat77, nota.dim1802 και 7 σε άλλους.
  14. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλημέρα αγρότες και αγρότισσες!

    Έβαλα στη βυσσινιά βλαστάρι δέντρου ένα ένα από τα 3 που μας επιτρέπει να βάλουμε για να δω τους χρόνους που ελαττώνει το χρόνο ανάπτυξης 20%

    Οι χρόνοι είναι αυτοί.
    Βασικός χρόνος 6:40
    Πρώτο βλαστάρι 5:18
    Δεύτερο βλαστάρι 4:14
    Τρίτο βλαστάρι 3:25

    Σκέφτηκα όσοι φτιάχνουμε κάτι καινούρια, η χρησιμοποιούμαι κάτι να το γράφουμε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ;)

     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/12/22
    Αρέσει σε everme, μαρω69, martha72 και 14 σε άλλους.
  15. tsanak10

    tsanak10 Αρχάριος στο φόρουμ

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
     
    Αρέσει στον/ην skias10.
  16. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    τελικα ωραιο το νεο παιχνιδι αν και εκανα καποιες ωρες να καταλαβω πως ξεκιναμε.ευτυχως βοηθατε ολοι σας με τις αναρτησεις σας.ξερει κανεις αν τα προιοντα που δινουμε στην ανακυκλωση μας δινουν μονο χορτοταλιρα η και μποντους εμπειριας?
     
    Αρέσει στους 66romanou, Marinaloren και vagelis1968.
  17. _vicky_74

    _vicky_74 Τακτικός στο φόρουμ

    ΠΕ μας δίνουν
     
    Αρέσει στους 66romanou, Marinaloren και olga-tse62.
  18. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    [​IMG]

    Μην ξεχνάτε να χρησιμοποιήσετε και την καραμελίτσα στις παραγγελίες σας.
     
    Αρέσει στους sofiapao76, Marinaloren και vagelis1968.
  19. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Ερωτήσεις στις κατάλληλες ενότητες. Ευχαριστώ.

    Δεν δίνουν ΠΕ. Δίνουν Αλπικούς πόντους εμπειρίας ή διάφορα αλπικά αγαθά.

    Για άλλη μια φορά σας παρακαλώ να γράφετε τις ερωτήσεις σας στην κατάλληλη ενότητα και θα λάβετε απαντήσεις από εμάς. Είναι λογικό να υπάρχουν ερωτήσεις αλλά σε αυτό το θέμα υπάρχει το ενδεχόμενο να λαμβάνετε λάθος απαντήσεις όπως έχει παρατηρηθεί τουλάχιστον ήδη 3 φορές.
     
    Αρέσει στους olga-tse62, vagelis1968 και Coinhunter01.
  20. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλησπέρα αγρότες και αγρότισσες!

    Χρησιμοποιείστε την ανακύκλωση για περισσότερους Αλπικούς πόντους εμπειρίας, βέβαια έχει αρκετές ώρες αλλά δεν μας πειράζει.
    Η πιθανότατα σε εμένα και τις 3 φορές που έβαλα για πρώτη φορά, η κάθε μία για 8 ώρες μου έδωσε από 25 Α.Π.Ε.

    Έδωσα κορμοί δέντρων, μεγάλες εργαλειοθήκες, πολυτελές χούμους, βασική ξυλεία, τέτοια που έχουν καλή αξία ανταλλαγής και θα πάρω 200 Α.Π.Ε.

    [​IMG]
     
    Τελευταία επεξεργασία: 10/12/22
    Αρέσει σε toylaaaaa, Megas_kokoriko, martha72 και 4 σε άλλους.