Feedback Συζήτηση για τη Νέα Προσθήκη " Κοιλάδα Εντελβάις "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 6/12/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Επειδή φαίνεται ότι θέλεις να βοηθήσεις, μπορείς να μας εξηγήσεις αυτό το ότι "ο χρόνος είναι ελάχιστος". Εγώ φαντάζομαι ότι προγραμματιστικά θα τρέχει κάποιος μετρητής ποσοτήτων που δίνει τα αναδυόμενα και όχι ένας μετρητής χρόνου!
    Θέλω να πω... σχετίζονται τα αναδυόμενα με το πόσο γρήγορα μαζεύεις;
     
  2. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού




    το οτι εισαι παικτρια δεν το αμφισβητω οπως χωρις αμφιβολια εισαι κ γτλ σωστα?
    το να γραφω, συμφωνοντας με την πλειονοτητα των συμπαικτων μου, τις δικες μου αποψεις/εμπειριες για τα προβληματα/αστοχιες που μας ταλαιπωρουν ολους, εκτος απο εσενα οπως φαινεται, πως ακριβως δειχνει εμπαθεια?
    δεν μπορω ν ανεβασω φωτο αλλα μπορεις να δεις τα logs μου, αν θες, και θα δεις οτι εχω αρκετα παρομοιο τροπο παιξιματος με σενα αλλα ενω σε σενα λειτουργει κ ειναι ολα τελεια στο δικο μου λογαριασμο μαλλον εχω καλλικαντζαρακια που μου βαζουν τρικλοποδιες.... οποτε μαλλον πρεπει να κανω αγιασμο η ευχελαιο η κατι τετοιο... τι να πω????
     
    Αρέσει σε maria_palou, smaro94, anastz και 2 σε άλλους.
  3. vagelis1968

    vagelis1968 Επιφανής του φόρουμ

    Καλησπέρα στην παρέα, ελπίζω να είστε όλοι καλά. Το φόρουμ είναι ένας χώρος όπου έχουμε την ευκαιρία να επικοινωνούμε μεταξύ μας να μοιραζόμαστε τις χαρές, τις όποιες δυσκολίες και τους προβληματισμούς μας. Επί του θέματος το κυρίως ζήτημα των ημερών είναι η πολυαναμενόμενη έλευση των αποστολών στην πλατεία του χωριού με τις όποιες δυσκολίες προέκυψαν εν τη ελεύση της. Υπάρχει έλλειψη σε ξύλα και σε κάποια αναδυόμενα απ'ότι αναφέρουν οι συμπαίκτες μας. Προσωπικά έχω έλλειψη σε βασικό και ποιοτικό χούμους, μεσαίους κορμούς και φυσικά φτυάρι κήπου!!!! Για όλα μπορώ κάτι να κάνω εκτός από τα φτυάρια. Από τα 23 δέντρα (είμαι 27 επ.) τα 7 είναι αλπικές βερικοκιές για κάλυψη σε ξύλα και τα υπόλοιπα ποικίλουν ανάλογα με τις ανάγκες των πελατών. Είχα κάποια θέματα με τα καλάθια μανιταριών και λουλουδένια στεφάνια τα οποία ως δια μαγείας λύθηκαν την τελευταία εβδομάδα. Από καρποσυλλέκτες και κλαδευτήρια να φαν κι οι κότες (137-75). Στην ανακύκλωση παίζω πάντα το 40ωρο για πόντους και στην πλατεία του χωριού στην φίλη μας την Άλις είμαι στο 22. Οπότε το Νο 1 θέμα για μένα είναι τα φτυάρια κήπου. Οποιαδήποτε γνώμη, βοήθεια, τιπ, τρικ κτλ είναι ευπρόσδεκτη. Η ανταλλαγή απόψεων μόνο είναι καλή και χρήσιμη. Πιστεύω πως δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι με κανένα συμπαίκτη. Εδώ εκφράζουμε τις απόψεις μας κι ότι συμβαίνει στη φάρμα μας το οποίο κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει χωρίς αυτό να σημαίνει πως συμβαίνει γενικά. Ελπίζω να μην σας κούρασα και περιμένω τη βοήθειά σας κ τις ιδέες σας για τα φτυάρια. Καλή συνέχεια σ'όλους!!!
     
    Αρέσει σε Lina123, sofiapao76, toylaaaaa και 6 σε άλλους.
  4. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα! Επανέρχομαι γιατί διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις σας, ξανακοίταξα τα φτυάρια μου και είδα πως είναι 105. Βρίσκομαι στο επίπεδο 22 στην πλατεία του χωριού στην Άλις και στο επίπεδο 14 στον Ίαν.
    Αναλογίστηκα λοιπόν τι έχω αλλάξει στις κινήσεις μου και τα φτυάρια αυξήθηκαν κατά δυο από το σαββατο το απόγευμα και η μόνη αλλαγή είναι ότι έχω σταματήσει να φυτεύω αλπικό ρόδο με λίγο βωλίτη και όχι πάντα λόγω των αποστόλων της πλατείας.
    Θα συμφωνήσω λοιπόν με την συμπαίκτρια λαγουδάκι και θα προτείνω να το δοκιμάσετε.
    Σε γενικές γραμμές δεν παρακολουθώ τα αναδυόμενα παρα μόνο αυτά που πετάω δηλαδή τα ανθισμένα κλαδιά(113) και αυτά που μου λείπουν δηλαδή τα καλάθια μανιταριών 8.
    Από δω και στο εξής θα τα παρακολουθώ για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα.
    Δεν ξέρω αν κάποιος συντονιστής μπορεί να ανεβάσει φωτό απο τα διάφορα της φάρμας μου για να δείτε τις ποσότητες.

    Ωστόσο θα επιμείνω ότι η ξυλεία που ζητιέται είναι υπερβολική και δυσανάλογη σε σχέση με την απόδοση των δέντρων και την ζήτηση δέντρων και φυτών και η διαχείριση πλέον είναι πολύ δύσκολη.
    Ελπίζω να το δεί αυτό η εταιρία.
     
    Αρέσει σε dinaspyro, sofiapao76, soyla74 και 6 σε άλλους.
  5. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    Ακριβώς το ίδιο κάνω κ εγώ αλλα τα φτυάρια άφαντα!!!
    απο τότε που άνοιξαν οι αποστολές δεν μου εχει δώσει ούτε ενα!!! εβαλα κ μόνο μεγάλα τίποτα!!!
     
    Αρέσει σε dinaspyro, maruli1357, Lina123 και 4 σε άλλους.
  6. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλησπέρα σε όλους!
    Κατά την γνώμη μου, απαράδεκτη η αλλαγή στο μπόνους καιρού του αλπικού ρόδου! Το ίδιο απαράδεκτη η αιφνιδιαστική αλλαγή του, με ανακοίνωση μόλις την τελευταία στιγμή!
    Και φυσικά αλλάζει και η επίδραση στα διπλανά φυτά. Και εκεί δεν θα επεκτείνονται τα χωράφια, αλλά θα υπάρχει μια -μικρή- πθανότητα να πάρουμε πίσω λιπάσματα ή φυτά...
     
    Αρέσει σε fisherman65, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, vagelis1968 και 13 σε άλλους.
  7. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Λοιπόν Νάντια και εγώ έτσι σκέφτηκα στην αρχή αλλά όταν το έπαιξα είδα ότι με κατάλληλες θέσεις στα φυτά που βάζεις παίρνεις πίσω καλές ποσότητες σπόρων. Μαζευοντας 11 Αλπικό Ρόδο και 4 Βωλίτη πήρα πίσω 5 σπόρους Αλπικό Ρόδο και 2 Βωλίτη. Με αυτόν τον τρόπο γλυτώνουμε ξύλα που το βρίσκω πιο σημαντικό από την όποια αύξηση προϊόντων. Το μόνο δυσάρεστο είναι ότι το 24% μοιράζεται ανάμεσα σε λιπάσματα και σπόρους. Τα λιπάσματα είναι τόσο πολλά που είναι αδιάφορο αν σου επιστραφούν μερικά. Έτσι απλά στην καταιγίδα καλό είναι να μη χρησιμοποιούνται λιπάσματα ή να χρησιμοποιείται ο φυτοσυγχρονιστής που είναι σπάνιος. Τώρα συμβαίνει κάτι περίεργο το οποίο πρέπει να διευκρινιστεί. Όταν τελείωσε η καταιγίδα και ενώ έδειχνε ότι τα φυτά είχαν μπόνους καιρού καταιγίδας, όταν μάζεψα τα φυτά δεν μου επιστράφηκε τίποτε. Τυχαίο ή μετά την καταιγίδα δεν επιστρεφεται τίποτε;
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/10/23
    Αρέσει σε μαρω69, jimthrilosgate7, jimixatz και 7 σε άλλους.
  8. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    εβαλα στη καταιγιδα σπορους βωλιτη και ορχιδεας παντοφλας, χωρις λιπασματα ,μαζεψα στη καταιγιδα και δεν πηρα κανενα σπορο πισω.γινεται και αυτο?
     
  9. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Πρέπει να ακουμπάνε σε αλπικό ρόδο που έχει μπόνους καταιγίδας. Αν βάλεις πάνω στα φυτά (την ώρα που πας να μαζέψεις) το ποντίκι σου λένε τι μπόνους έχεις. Πρέπει να έχουν πάρει μπόνους καταιγίδας από διπλανό αλπικό ρόδο.
     
    Αρέσει σε olga-tse62, Nantia123, toylaaaaa και 2 σε άλλους.
  10. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Θεωρώ ότι κάτι πρέπει να γίνει με εκείνο το φτυαράκι. Λαμβάνω 1 κάθε 1,5 εβδομάδα περίπου και βάζω 3-4 Αλπικά Εντελβάις κάθε βράδυ. Σήμερα είπα θα βάλω 10. Το αποτέλεσμα: Φτυαράκι δεν πήρα, ξόδεψα 10 ξύλα που θα μπορούσα να τα δώσω αλλού, η αποθήκη μου είναι γεμάτη με Αλπικό Εντελβάις που δεν ξέρω τι να το κάνω αφού ούτε οι πελάτες το ζητάνε ούτε σήματα μπορώ να φτιάξω με αυτό (μέχρι τώρα). Θυμήθηκα εκείνο το ανέκδοτο που λέει: Είναι τώρα 2 μήνες που κάνω δίαιτα και έχω χάσει μέχρι στιγμής 61 μέρες...
     
    Αρέσει σε maria_palou, icons1, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  11. amorphis

    amorphis Ανερχόμενος

    πραγματικα μεγαλο προβλημα το φτυαρακι :cry:
     
    Αρέσει στους maria_palou και sofiapao76.
  12. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα...να τα πούμε?το χειρότερο μου ειναι να "γκρινιάζω".Προτιμώ τα χαμόγελα στη ζωή μου,όμως η ζωή είναι σκληρή.xD
    Ελπίζω να μη "εκνευρίσω"κάποιον ή κάποια εδώ μέσα πάλι,αλλά το ποιος πρέπει να εκνευριστεί,είναι προφανές.
    Η μόνη πηγή πόντων στην έκταση Εντελβάις είναι οι πελάτες,οι οποίοι φεύγουν δυσαρεστημένοι.Γιατί άραγε?
    [​IMG]
    Πως είναι δυνατόν να ζητάνε ένα φυτό του οποίου η παραγωγή απαιτεί φτυάρι κήπου,κάτι σχεδόν ανύπαρκτο,για του οποίου την εμφάνιση,όταν αυτή συμβεί,ανοίγουμε σαμπάνια! Και μη μου πει κανείς για πολύωρα φυτά,γιατί αυτό δε λειτουργεί τελικά ως φαίνεται.
    [​IMG]
    Έχω κατηγορηθεί για bug και έχω "τιμωρηθεί" γι'αυτά,άπειρες φορές.Αλλά το ορατό bug δεν έχει καμία αξία μπροστά στο αόρατο,το οποίο δεν επιδέχεται και τιμωρία. Να είστε καλά ,πάντα με χαμόγελο και πάλι όλα θα διορθωθούν, Αισιοδοξία!
    *Παρεμπιπτόντως,στην ανακύκλωση,δε γίνεται να βάζουμε σήματα σοφίας ,για να κερδίζουμε 10 βλαστάρι ή 8 πληθώρα καρπών δέντρων,περιμένοντας 36 ώρες για λίγους πόντους αύξησης επιπέδου.

     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/12/23
    Αρέσει σε anastz, olga-tse62, vagelis1968 και 8 σε άλλους.
  13. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους,

    στις αποστολές του Ian Gray Νο23, ζητάει να χρησιμοποιήσουμε 5 Χ επιταχυντή χρόνου.
    Δεν διευκρινίζει αν πρόκειται για δέντρα ή φυτά αλλά παραπέμπει στα βορινά δάση. Έβαλα ένα σωρό, όχι μόνο 5 και εξακολουθεί και δεν δείχνει τσεκαρισμένο..
    Υπάρχει κάποιο κόλλημα; Έχει κι άλλος διαπιστώσει κάτι τέτοιο;

    Κατάλαβα (με τη βοήθεια του τοπ συμπαίκτη μου που όλα τα ξέρει:p ) που είναι το θέμα .. Ζητάει επιταχυντή στις παραγωγές ..
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/12/23
  14. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Ειναι το πυραυλακι ξερεις που βαζουμε για γρηγορη παραγωγη ξυλων εργαλειοθηκων κ.α
     
    Αρέσει στους mara_libra και vagelis1968.
  15. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    το φτυαρακι οντως ειναι προβλημα.για αυτο οταν ερχεται το φυτευω με βωλιτη και αλπικο ροδο κυριως στη καταιγιδα για αυξημενη ποσοτητα και κυριως μηπως παρω κανενα σπορο πισω.βεβαια ενω το φυτευω αναμεσα σε 2 βωλιτες και διπλα σε αλπικο ροδο με καταιγιδα και ενω μου δινει συν 2 φυτα δεν παιρνει το σηματακι της καταιγιδας για να εχω πιθανοτητες να παρω πισω σπορους.κανω κατι λαθος?
     
  16. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Νομίζω παίρνεις μόνο δύο μπόνους. Δοκίμασε να το φυτέψεις σε έναν βωλίτη και ένα αλπικό ρόδο στην καταιγίδα.