Feedback Συζήτηση για τη Νέα Προσθήκη " Κοιλάδα Εντελβάις "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 6/12/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. kellyboukou

    kellyboukou Νέος ειδικός

    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Πράγματι είναι λίγο της υπομονής η κοιλάδα και προσωπικά δυσκολεύομαι να επικεντρωθώ στην προσπάθεια που χρειάζεται για να ανέβουν τα επίπεδα. Ωστόσο βρήκα ενδιαφέρουσα την αλλαγή με τις επιβραβεύσεις στην πλατεία του χωριού. Επίσης βρήκα εξαιρετικά βοηθητική την αλλαγή που σου επιτρέπει να κατασκευάσεις περισσότερα του ενός προϊόντα ανα slot, γιατί διευκολύνει την κατάσταση όταν δεν μπορείς να αφιερώσεις χρόνο
    Ας είμαστε καλά και να έχουμε υπομονή, και λογικά θα έρθουν και άλλες αλλαγές που θα μας τραβήξουν περισσότερο...
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, jimixatz, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ και 2 σε άλλους.
  2. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σας,

    διαβάζω με ανακούφιση τις διορθώσεις σφαλμάτων στο Εντελβάις. Ήδη θεωρώ ότι είναι ζόρικο και χωρίς επιπλέον εμπόδια.
    Αυτό που έχω παρατηρήσει τελευταία και θεωρώ πιθανό σφάλμα, είναι ότι οι πιθανότητες για βλαστάρια δέντρων στην ανακύκλωση, υπερτερούν των πόντων που είναι και το βασικό αποτέλεσμα. Θέλω να πω δίνοντας 68.000 αξία σε προϊόντα στην ανακύκλωση οι 400 πόντοι είναι αυτό που περιμένουμε.
    Κανονικά δεν θα έπρεπε τα άλλα δύο (βλαστάρια και στιγμιαία δέντρα), να είναι σαν έξτρα μπόνους μία στο τόσο μαζί με τους πόντους;

    Πελάτες και ανακύκλωση είναι οι μόνοι τρόποι για να πάρει κανείς πόντους και να ανέβει επίπεδο.
    Ελπίζω αυτό που προανέφερα να μην είναι κάποια αλλαγή στα δεδομένα που θα μας καθυστερεί ακόμα περισσότερο.
     
    Αρέσει σε icons1, -ΡΙΚΑ1985-, Hellenagal200010 και 10 σε άλλους.
  3. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Προχωρημένος

    που λετε να χρησιμοποιησω το πρωτο μου σημα φρουταρχη ? να ξελειδωσω το νεο δεντρο βυσσινιας η να παω 5 το μονοπατι για την βερικοκια αν και το τελευταιο θελει πολλα σηματα φρουταρχη αλλα ολοκληρωνεις την αποστολη στην πλατεια του χωριου
     
  4. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα! Να ξεκλειδώσεις τη βυσσινιά! Έχει μεγάλη αξία και έτσι θα φτιάχνεις πιο εύκολα σήματα φρουτάρχη!
     
    Αρέσει σε icons1, pigara, misirli και 6 σε άλλους.
  5. farmer_girl77

    farmer_girl77 Νέος ειδικός

    Καλημέρα! Επιτέλους μπήκα και εγώ στην κοιλάδα και πάω να την ανακαλύψω σιγά σιγά.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, mara_libra, Hellenagal200010 και 6 σε άλλους.
  6. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημερα

    Βλέπω αρκετές αναρτήσεις για την ροή των αναδυόμενων και αναρωτιέμαι γιατί. Προφανώς ακολουθείτε λάθος τρόπος παιξίματος;
    [​IMG]

    Αυτή είναι η αποθήκη μου αυτή την στιγμή. Κατασκεύασα 4 ευρωπαικές λαρίκες και για αυτό έχω λίγα κλαδευτήρια.
    Τα φτυάρια είναι τόσα πολλά που πλέον τα διαγράφω.

    Δεν βρίσκω κανένα απολύτως λόγο να καλλιεργώ ορχιδέες παντόφλα. Ζητούνται σπάνια από πελάτες και δεν χρησιμοποιούνται σε σήματα. Καλλιεργώ μόνο όταν ζητούνται από αποστολές ή πελάτες.
    Οπότε όταν τις χρειάζομαι, έχω αρκετά υλικά για άμεση παρασκευή και δεν τα έχω χαλάσει ασκοπα.

    Θα ήθελα να διαβάσω το τρόπο παιξίματος από παίκτες που δεν έχουν αρκετά φτυάρια. Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση.

    Επίσης οι τελευταίες αποστολές είναι για 30 επίπεδο, δεν βλέπω κανένα λόγο να βιάζετε κάποιος να τις ολοκληρώσει γιατί σε κάποια αποστολή θα μπλοκαριστεί έτσι και αλλιώς.
     
    Αρέσει στους soyla74, jimixatz και vagelis1968.
  7. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλημέρα lagoudaki,

    απαντώ στο ποστ σου γιατί είμαι κι εγώ από αυτούς που έχουν πρόβλημα με τη ροή αναδυόμενων, συγκεκριμένα με τα φτυάρια.
    Δεν αποκλείω καθόλου ότι κάνω κάτι λάθος και χαίρομαι που υπάρχουν οι κουβεντούλες όπου ο ένας βοηθάει τον άλλο.
    Η αλήθεια είναι πως κατασκευάζω και καλλιεργώ ορχιδέες παντόφλες για σήματα.
    Σήματα κηπουρού επιπέδου 2.
    Έχει μεγαλύτερη αξία από τον βωλίτη (90 η ορχιδέα έναντι 36 του βωλίτη).
    Επίσης σαν πολύωρο φυτό θεωρούσα ότι δίνει περισσότερα αναδυόμενα.
     
    Αρέσει σε μαρω69, Lina123, βιβη.2003 και 8 σε άλλους.
  8. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Παίζοντας ανελλιπώς την κοιλάδα, τα φτιάρια μου δεν ήταν ποτέ πάνω από 15. Δεν μπαίνω και εγώ στον κόπο να κάνω ορχιδέες παντόφλες,ι βάζω αλπικό ρόδο που μου το ζητάνε με τα τσουβάλι και από τα άλλα απανιότερα πόες και εντελβάις. Για να κάνω την αποστολή με τις 12 ορχιδέες παντόφλες ευτυχώς είχα 13 φτιαράκια. Τώρα έχω 3.

    Για τα μανιτάρια που είναι και τα πιο σημαντικά έχω να πω ότι χρειάζονται κοινή ξυλεία. Για να παρασκευάσεις κοινή ξυλεία πρέπει να κόψεις του κόσμου τα πολύωρα δέντρα τα οποία για να τα κατασκευάσεις θέλεις περισσότερη κοινή ξυλεία. Εδώ υπάρχει ένας φαύλος κύκλος που σου απαγορεύει να έχεις απόθεμα στις αποθήκες σου και συχνά πυκνά (όπως σήμερα) αναγκάζομαι να μη βάζω παραγωγή καθώς έχω άδειες τις αποθήκες. Ήδη από την αρχή είχα κάνει τους υπολογισμούς μου και είχα επισημάνει ότι τα φυτά δεν θα έπρεπε να χρειάζονται ξυλεία για να παρασκευαστούν οι σπόροι. Ή ας γίνει λίγο πιο μικρή η απαίτηση σε κορμούς δέντρων για την παρασκευή ξυλείας.
    Να μιλήσω για την αποθήκη των φρούτων. Για να παρασκευάσεις ξυλεία πρέπει να παράγεις συνεχώς φρούτα τα οποία κάθε φορά φεύγουν σε ανακύκλωση και σήματα ή τα πετάω για να μπορώ να συνεχίζω να παράγω κορμούς δέντρων. Το αποτέλεσμα είναι να είναι μόνιμα η αποθήκη μου γεμάτη. Το Σ/Κ που μπαίνει και η Ιρίνα Άντλερ και ζητάει φρούτα, πραγματικά τα φρούτα της αποθήκης σε πολλές περιπτώσεις δε φτάνουν γιατί μπορεί με παράλογο τρόπο σε μια μέρα να σου ζητηθούν 500 βερίκοκα ή 400 κουκουνάρια και 200 κεράσια που είναι αδύνατο να τα έχεις στην αποθήκη γιατί πρέπει να έχεις ένα λογικά αριθμό από όλα. Οπότε η αποθήκη των φρούτων εμένα δε μου φτάνει.

    Λουλουδένιο στεφάνι και καλάθι μανιταριών μπορώ να ιικανοποιώ τις παραγκελίες κάθε 2 ή 3 μέρες. Αυτή τη στιγμή έχω στην αποθήκη μου 9 λουλουδένιο στεφάνι και μηδέν καλάθι μανιταριών. Από τα υπόλοιπα αναδυόμενα δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα (ή ελάχιστα προβλήματα).

    Οι επιταχυντές και το κόψιμο των δέντρων πριν την παραγωγή είναι ανάποδα σε φρούτα και φυτά... γιατί αυτό;
     
    Αρέσει σε SPIFIL, fisherman65, anastz και 7 σε άλλους.
  9. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Αρα λαμβάνετε φτυάρια και τα χρησιμοποιείται αμέσως και η δυατύπωση είναι λάθος.
    Λαμβάνετε φτυάρια αλλά όχι αρκετά για την στρατηγική που ακολουθείτε.
    Κατα την δικιά σου γνώμη θα πρέπει να τροποιήσετε την στρατηγική σας στις ανάγκες του παιχνιδιού.

    Αν κάποιος θέλει να φτιάχνει 500 σπόρους οριχδέας καθημερινά, δεν σημαίνει οτι το παιχνίδι πρέπει να ρίχνει 1000 φτυάρια κάθε μέρα. ;)

    Εφόσον υπάρχει συγκεκριμένος ρυθμός ανάδυσης, δεν θα χαλούσα τα αναδυόμενα για σήματα ;)
     
  10. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Σε καμία περίπτωση δεν φτιάχνω τόσους σπόρους καθημερινά! Μιλάμε να φτιάχνω το πολύ 3-4 και όχι κάθε μέρα, ίσως 2 φορές τη βδομάδα!! Οι ποσότητες των φτυαριών που είδα στην αποθήκη σου lagoudaki, ουδέποτε τους είδα για να τους πετάω κιόλας!
    Θεωρώ ότι έχω τη λογική να κρίνω τι είναι πολύ ή λίγο συγκρίνοντας με άλλα υλικά και με τα χρόνια που παίζω στο παιχνίδι.
    Επίσης ούτε τα καλάθια και τα στεφάνια είναι τόσα ώστε να συγκεντρώνονται στην αποθήκη μου με τις εκατοντάδες! Μερικές φορές δεν έχω αρκετά να παραδώσω στους πελάτες, όταν μάλιστα ζητάνε 20 ή και παραπάνω τη φορά!
     
    Αρέσει σε μαρω69, βιβη.2003, SPIFIL και 8 σε άλλους.
  11. maruli1357

    maruli1357 Προχωρημένος

    καλησπέρα
    σχετικά με τα φτυάρια κηπουρού δεν έχω κανένα. Καλλιέργησα αλπικό εντελβάις πήρα 0 φτυάρια.
    τι άλλο πρέπει να κάνω; μήπως να φυτεύω μόνο αλπικό εντελβάις για 15 συνεχόμενες ημέρες;
    καλή συνέχεια
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, anastz, xaris68 και 2 σε άλλους.
  12. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Καλησπέρα!
    Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτο αλλα έχω 103 φτυάρια και έχασα και κάποια γιατί γέμισε πάλι η αποθήκη χωρίς να την αδειάσω και μου έμειναν 14 κλαδευτήρια μετά απο κατασκευή 6 ευρωπαϊκών δέντρων.
    Για μένα αυτό που έχει ανάγκη αλλαγής είναι η αύξηση αποθηκευτικού χώρου στα διάφορα καθώς επίσης και η μείωση της ποσότητας της ξυλείας γιατί κατά την άποψή μου είναι τρομερά υπερβολική στις αξίες της κοινής και ποιοτικής ξυλειας και μου είναι δύσκολη η διαχείριση τους.
    Να είστε καλά όλοι!
     
    Αρέσει σε soyla74, -ΡΙΚΑ1985-, SYLVART και 4 σε άλλους.
  13. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    2 μέρες περιμένω 1 φτυάρι για να φυτέψω το 12ο φυτό της αποστολής και δε μου κάνει τη χάρη. Φυσικά βάζω τόσο πολύωρα φυτά , όσο και δέντρα αξίας.Γιαυτό παρακαλώ, μη κρίνεις εύκολα.
     
    Αρέσει σε Lina123, βιβη.2003, mara_libra και 2 σε άλλους.
  14. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Μάλλον γιαυτό δεν παίρνεις φτυάρια.
    Τα δέντρα δεν δίνουν φτυάρια σε κανέναν.:eek:
     
    Αρέσει στους Lina123, soyla74 και vagelis1968.
  15. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα!

    Κρίνοντας από τα ποστ των συμπαικτών μου παραπάνω, μπορώ μόνο να συμπεράνω ότι τα αναδυόμενα δεν είναι σε όλες τις φάρμες της ίδιας συχνότητας ή ποσότητας, ούτε ακόμα κι αν όλοι μαζί βάζαμε τα ίδια φυτά, τις ίδιες μέρες.
    Συμφωνούμε πάντως ότι υπάρχουν προβλήματα και θέματα που χρειάζονται επίλυση.
    Τα ξύλα είναι μέγα ζήτημα. Οι ποσότητες υπερβολικές, είτε για την παρασκευή δέντρων είτε για την παρασκευή των ίδιων των ξύλων για δέντρα και φυτά.

    Επειδή όπως είπα και πιο πριν, πολύ μου αρέσει να διαβάζω τους τρόπους που λειτουργούν όσοι έχουν πληθώρα υλικών..
    lagoudaki, θα σου ήταν εύκολο να μας πεις τη δική σου στρατηγική; Αν κάνω κάτι λάθος πολύ θα ήθελα να το διορθώσω ώστε να συνεχίσω με τις αποστολές και να παίζω βέβαια και πιο σωστά.
     
    Αρέσει σε rainbow, xaris68, jimthrilosgate7 και 6 σε άλλους.
  16. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Όπως έγραψα...

    Επι τον πλείστον καλλιεργώ μόνο αλπικά ρόδα - και βωλίτη για τα σήματα.
    Μπορεί η οριχιδέα να έχει υψηλότερη αξία αλλά θέλει και 2,5 φορές περισσότερο χρόνο από το βωλίτη ο οποίος και χρειάζεται λιγότερα υλικά.
    ;)
     
    Αρέσει στους soyla74 και vagelis1968.
  17. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Α ναι ε;Και τα δέντρα να μη δίνουν, όπως έγραψα , βάζω πολύωρα φυτά.Γι'αυτό έπρεπε να παίρνω φτυάρια.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  18. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    ας γραψω κ γω κατι που οποιος προλαβε το διαβασε....
    1ον σημερα μου ζητησαν οι παραγγελιες περιπου 450-500 βερυκοκα μπεμπεκου χμμμμ οταν εχεις 9 διαφορετικα δεντρα κ αποθηκευτικο χωρο 2000 καρπων πως γινεται???? ισως να μασαμε δαφνοφυλλα το βραδυ για να ξερουμε τι θα μας ζητηθει???(ειναι κ αυτη μια ιδεα)...
    2ον τα ξυλα ειναι μεγαλο προβλημα ... απο τα 23 δεντρα που χωραει τα 13 πρεπει να ειναι αλπικες βερυκοκιες για να εξυπηρετηθουν,μεχρι ενος σημειου, οι αναγκες που εχουμε σε ξυλα κ για τις 2 εκτασεις...
    3ον τα αναδυομενα μεγαλο θεμα κ αυτα, οσο κ αν προσπαθησει καποιος τα στεφανια κ τα καλαθια δεν φτανουν για καθημερινη ολοκληρωση των παραγγελιων μονο αν βαλεις ευρω για επιταχυντες, συγχρονιστες κλπ.... η αν δινεις φιορινια.....
    συμπερασματικα λοιπον συμφωνω με τους πολλους συμπαικτες και δυστυχως ως συνηθως διαφωνω με την παικτρια - γτλ -λαγουδακι η οποια θεωρω οτι απλα προσπαθει να κανει τη δουλεια της που ειναι να υπερασπιζεται την εταιρια ανεξαρτητως της πραγματικοτητας η οποια εκφραζεται αν μη τι αλλο απο την πλειονοτητα των παικτων που εκφραζονται εδω....
    λαγουδακι κ εγω καλλιεργω τα ιδια δλδ βωλιτη κ αλπικα ροδα κ εσχατως κ ορεινη πασχαλουδα αλλα παρα τα γραφωμενα σου τα φτυαρια απεχουν , ενα με δυο τη βδομαδα... θα φανει αλλωστε απο το ποσο θα χρειαστουμε για την αναλογη αποστολη, εγω ,νομιζω, ειμαι στα 2/12... κουραγιο....
    καλο σας βραδυ κ κουραγιο.....
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, vagelis1968, maria_palou και 4 σε άλλους.
  19. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Αν ήθελα να υπερασπιστώ την εταιρία, θα το έκανα ως διαχειρίστρια.
    Αλλά έγραψα σαν παίκτρια οπότε για άλλη μια φορα δείχνεις την εμπάθεια σου. Ξέρεις χαίρομαι που το κάνεις για να φανεί πόσο εμπαθεία έχεις μαζί μου. :)

    Λες να λέω ψέματα; Στην ανάρτηση μου έβαλα φωτογραφία.Λες και αυτή να είναι ψεύτικη;
    Το οτι η αναρτησή μου δείχνει οτι με το σωστό τροπο παιξίματος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα αναδυόμενα μάλλον δείχνει οτι κάτι κάνεις λάθος και όχι οτι υπερασπίζομαι την εταιρία. ;)

    Η πρωινή μου συγκομιδή λοιπόν :
    [​IMG]


    Μήπως μαζεύετε ενα ένα χωράφι και όχι όλα το παρτέρια μαζί;
    Γιατί αν μαζεύεται κάθε χωράφι χωριστά τότε ο χρόνος είναι ελάχιστος για να πάρετε αναδυόμενα.
     
    Αρέσει στους soyla74 και vagelis1968.
  20. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα στην παρέα.. επειδη καταλαβαινω τις ενστασεις των συμπαικτών μου θα αναφερθω και στις αστοχίες της κοιλάδας που για μενα ειναι ανασταλτικος παράγοντας και φυσικα με κανει να μην δίνω πολύ σημασία και απλά να παίζω στην κοιλάδα 3 φορές την ημέρα, απλά διεκπαιρωτικά χωρίς κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον.. οι παραγγελίες ασυνάρτητες τις περισσότερες φορές πχ ειχαμε τον φιλ να ζητάει φυτά τωρα εχουμε και τον φιοντορ με τεράστιες ποσότητες που πρέπει να φυτευουμε σαν να μην υπάρχει αυριο για να τις έχουμε, τα αναδυόμενα για κλάμματα , περιμένω 4 μερες για ενα κλαδευτηρι χειρός και ακομα ειναι 0 τα κλαδευτήρια, να μην σχολιάσω τα καλαθια μανιταριων.. τα παιχνίδια πραγματικά απο άλλο πλανήτη, ειμαι επίπεδο 17 και η αλις θελει να κατασκευασω 2 δασικες οξιες που ειναι στο επιπεδο 19, ζησε μαη μου να φας τριφυλλι.. επίσης πολύ ενοχλητικη η ποσότητα και ο χρόνος που απαιτειται για να φτιάξουμε 2 κομματια κοινής ξυλίας, λες και το κοινο ξύλο ειναι απο χρυσό.. πολύ ενοχλητικό επίσης και το εχει αναφερει και αλλος παικτης ,οτι στην ανακύκλωση πολλές φορες περιμενεις 32 ωρες για να παρεις βλαστάρι δένδρου που προσωπικα για μενα ειναι άχρηστος κόπος γιατι περιμένω πόντους οχι βλασταρια.. αυτα και αρκετα αλλα εμενα προσωπικα μου εχουν στερήσει το ενδιαφέρον για την κοιλάδα, αλλά οπως είπα παίζω τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα και φυτεύοντας συνεχως δενδρα και φυτά ελπίζοντας οτι θα γινουν βελτιώσεις και θα μου κεντρίσουν καποια στιγμη το ενδιαφέρον...
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, maria_palou, sofiapao76 και 6 σε άλλους.